Stravovanie

Ako vyzerá najlepšia redukčná diéta? Odpoveď vás prekvapí.

Autor: Sebastián Okruhlica |

Diéty. Každý z nás sa s takouto situáciou počas svojho života nepochybne stretol. Ak ste to sami nevyskúšali, možno ste sledovali, ako sa niektorý z vašich priateľov snaží za určitý čas zhodiť čo najviac kíl.

Rôzne druhy diét sú populárne najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí túžia po dokonalej postave. Tieto diéty však majú niekoľko závažných problémov. Prečo je väčšina z nich obyčajný nezmysel? A existuje nejaká diéta, ktorá je stopercentne účinná a funguje pre každého? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Zdravý životný štýl je beh na dlhé trate

Svet okolo nás sa neustále zrýchľuje, preto je pochopiteľné, že sa aj my snažíme všetko robiť čo najrýchlejšie. Najmä keď ide o niečo také, ako je chudnutie. Veď kto by sa nechcel dostať do dokonalej formy v priebehu niekoľkých mesiacov alebo dokonca len niekoľkých týždňov. Bohužiaľ, takto ľudské telo nefunguje.

Ak sa rozhodnete dodržiavať mesačnú kúru na chudnutie, na jej konci budete pravdepodobne vážiť menej ako predtým a možno sa budete dokonca cítiť lepšie. Otázkou však je, ako dlho tento stav vydrží. Skutočnosť je taká, že o chvíľu po návrate k normálnemu režimu sa všetka hmotnosť, ktorú ste stratili, vráti späť a vy budete tam, kde ste začali.

Ak tento spôsob chudnutia nefunguje, prečo sa k nemu ľudia tak často vracajú? Jednoducho preto, že tieto diéty často dávajú ľuďom dobrý pocit z toho, že robia niečo pre seba. Bohužiaľ, týmto spôsobom svojmu telu skôr ublížite a namiesto toho, aby ste schudli, priberiete.

Nedostatočné stravovanie

Prečo väčšina diét nefunguje?

Na radikálne zmeny v stravovaní reaguje zle nielen naše telo, ale zvyčajne ich nedokážeme dodržať ani my sami. Je to jednoducho preto, že nie je možné vylúčiť zo stravy napríklad cukry do konca života. Keď sa rozhodnete držať diétu, pri ktorej obmedzíte príjem sacharidov na minimum, môže sa to spočiatku zdať ako skvelý nápad.

Ako dlho to však vydržíte? Skôr či neskôr sa aj tak vrátite k pôvodnej strave a nastane situácia, ktorú som opísal vyššie. Ak ste milovníkom steakov, je zbytočné prestať jesť mäso, pretože spočiatku budete mať problémy, ale pravdepodobne aj tak skončíte s kúskom mäsa na tanieri.

Iná situácia je, ak sú vaše stravovacie návyky naozaj nezdravé a jediným zdrojom potravy je McDonald's. V takom prípade je pochopiteľne potrebná radikálnejšia zmena. Nikdy však neobmedzujte príjem základných živín, ako sú tuky, cukry a bielkoviny, na minimum.

Nefungujúce diéty

Ako by mala vyzerať ideálna strava?

Správna diéta by mala spĺňať niekoľko podmienok, vďaka ktorým bude pravdepodobne dlhodobo fungovať bez poškodenia vášho zdravia. Pravidlá sú nasledovné:

1. Nesmie byť ťažké sledovať

Aby bola diéta udržateľná, nesmie vás nijako výrazne obmedzovať. V opačnom prípade je veľmi pravdepodobné, že vaše odhodlanie nevydrží dlho a opäť upadnete do rutiny.

2. Prináša výsledky v krátkom čase

Na začiatku nemôžete očakávať zázraky. Napriek tomu by ste sa mali začať cítiť lepšie. Aj keď si okolie nevšimne žiadne rozdiely, vy si začnete všímať jemné rozdiely oveľa rýchlejšie. Ak po mesiaci držania určitej diéty nepocítite žiaden rozdiel, pravdepodobne nie je pre vás vhodná.

3. Výsledky sú dlhodobo udržateľné

Ako som už napísal vyššie, diéta musí mať účinok predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Až potom si ľudia okolo vás začnú všímať zmeny. Dôležité však je, aby ste si tieto výsledky udržali a v najlepšom prípade ich ešte zlepšili.

4. Zabezpečenie dostatočného množstva všetkých živín v strave

Úplné vyradenie tukov alebo cukrov zo stravy, ako to odporúčajú niektoré diéty, je úplný nezmysel. Zdravá strava je vyvážená a obsahuje všetky potrebné živiny. Nie je potrebné obmedzovať to, čo máte radi, kvôli diéte. Dôležité je jesť všetko s mierou.

5. Nepoškodzuje vaše zdravie

Toto je posledný, ale najdôležitejší bod zo všetkých. Extrémne zníženie hmotnosti je to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje zdravie. Spomaľte, buďte trpezliví a výsledky sa dostavia.

Ak vezmeme do úvahy vyššie uvedené body, ľahko zistíme, ako by mala vyzerať správna strava. Mala by pozostávať z vyváženej stravy, ktorá obsahuje veľa ovocia, zeleniny a všetkého, čo vám rodičia vnucovali, keď ste boli malí. Do ničoho sa nenúťte, pretože by ste pri tom aj tak nezostali. Nájdite kompromis medzi tým, čo je zdravé, a tým, čo sa vám páči.

Náš tip
Ak neviete, ako pripraviť zdravé jedlo, ktoré chutí, pozrite si našich 9 tipov na zdravé fitness občerstvenie, ktorými sa môžete inšpirovať.

Ideálna strava

V skutočnosti je veľmi ľahké schudnúť

Treba si uvedomiť, že nič nefunguje u každého človeka rovnako. Čo funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého a naopak. Preto niektorí ľudia môžu jesť fastfood celý život a nepribrať ani kilo, zatiaľ čo iní si musia stravu prísne strážiť. Ale čo funguje pre každého?

Ak jete vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky dôležité živiny, jediné, čo musíte sledovať, je váš kalorický deficit. To sa dá dosiahnuť veľmi ľahko bez hladovania. Stačí sa len dostatočne pohybovať. Začnite behať, chodiť na dlhšie prechádzky alebo začnite chodiť do posilňovne. V konečnom dôsledku nezáleží na tom, aký druh pohybu vykonávate.

Dôležité je, že si tým zabezpečíte dostatočný energetický výdaj, vďaka ktorému pôjdu vaše kilá dole. Na schudnutie je skutočne potrebný len pohyb a vyvážená strava. Pamätajte, že žiadna diéta vám nepomôže udržať si zdravie alebo dobrú postavu z dlhodobého hľadiska.

To je od nás pre dnešok všetko. Držíte diétu? Ak áno, neváhajte sa s nami podeliť o svoje skúsenosti v komentároch alebo nás kontaktujte s otázkami.

NÁŠ TIP: Ako si vybrať spaľovač tukov, ktorý naozaj funguje?

Ďalšie články ako:

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.