Stravovanie

Kokosová voda alebo zázračný doplnok?

Autor: Mirek Dvořák
Publikované , Naposledy upravené

V posledných rokoch sa doplnky výživy dostali do popredia natoľko, že začíname zabúdať na úplne základné veci, ktoré v repertoári športovcov chýbali celé desaťročia. Tak sme okrem iného začali namiesto kokosovej vody používať nezmyselné EAA a podobné doplnky. A práve preto sme sa rozhodli vytvoriť náš dnešný článok, v ktorom vám vysvetlíme využitie kokosovej vody.

Výhody používania kokosovej vody

Ako ste si už pravdepodobne z našich článkov zvykli, budeme sa snažiť zachytiť obe strany tejto problematiky a vždy podložíme všetky pozitívne alebo negatívne účinky relevantnými vedeckými štúdiami.

V prvom rade by sme si mali predstaviť pozitívne účinky, ktoré v prípade kokosovej vody samozrejme prevažujú:

1. Pomáhajú predchádzať vzniku obličkových kameňov

V prípade kokosovej vody je vo vedeckých kruhoch veľký problém - väčšina vedeckých štúdií sa vykonáva na potkanoch alebo iných zvieratách, čo nie je také relevantné ako štúdie na ľuďoch, ale napriek tomu môžeme tieto výsledky považovať za použiteľné pre ľudí. Jednou z takýchto štúdií je napríklad výskum, ktorý potvrdil, že pravidelný príjem kokosovej vody môže znížiť tvorbu obličkových kameňov. Tie vznikajú v obličkách v dôsledku hromadenia oxalátu a vápnika, ktorých kombinácia vytvára v obličkách a následne v moči drobné kryštáliky. Odborníci sa zároveň domnievajú, že pravidelný prísun kokosovej vody môže z tela odstrániť voľné radikály, čo by malo množstvo ďalších pozitívnych účinkov.

Výhody kokosovej vody
Hoci dnes takmer každý utráca peniaze za testosterónové posilňovače, na priaznivé účinky kokosovej vody sa takmer zabudlo.

 

2. Môže znížiť krvný tlak

Jeden z mála odborníkov výskum vykonávaný na ľuďoch potvrdil, že kokosová voda môže znížiť systolický krvný tlak u ľudí s hypertenziou. Tento pozitívny účinok sa prejavil takmer u 80 % sledovaných subjektov. Tento pozitívny účinok sa najčastejšie pripisuje pripisuje účinku draslíkaktoré kokosová voda obsahuje v pomerne veľkom množstve.

3. Dodáva telu elektrolyty po športovej aktivite

Určite nesmieme zabúdať na priaznivý účinok kokosovej vody na športujúcich jedincov. Vďaka vyššie uvedenému obsahu draslíka je kokosová voda skvelým zdrojom elektrolytov nielen po športovej aktivite. Podľa dostupné informácie kokosová voda môže hydratovať po tréningu, rovnako ako rôzne iónové nápoje určené na tento účel, zvyčajne je však oveľa lacnejšia.

Balenie kokosovej vody
Kokosová voda je zvyčajne k dispozícii v malom praktickom balení, takže vám nezaberie miesto v taške a môžete si ju vychutnať po každom tréningu.

 

4. Ďalšie výhody

Keďže kokosová voda má naozaj širokú škálu výhod, ich vymenovanie v jednom článku by bolo veľmi rozsiahle a neprehľadné. Preto spomenieme len niektoré z ďalších dôležitých prínosov v odrážkach a za každým z nich opäť nájdete odkaz na príslušnú vedeckú štúdiu:

  • Účinok na odstraňovanie voľných radikálov z tela bol preukázaný v štúdiách na zvieratách (štúdie)
  • V štúdiách na potkanoch sa ukázalo, že kokosová voda optimalizuje hladinu cukru, čo z nej robí potenciálne veľmi vhodnú potravinu na prevenciu cukrovky (štúdie)
  • Štúdie na potkanoch preukázali zníženie hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi (štúdie)

Má kokosová voda nejaké negatíva?

Kokosová voda určite nemá veľa negatív. Vlastne, aj keď som si viac vedomý sám seba, napadá mi len jeden. Ak sa kokosová voda podrobí nejakej forme úpravy, jej zdravotné účinky sa zničia. Preto by som osobne kokosovú vodu z koncentrátov rozhodne neodporúčal. O niečo lepšou voľbou je pasterizovaná kokosová voda, ktorú nájdete vo väčšine supermarketov. Aj keď tento proces nezachováva všetky prospešné živiny, povedzme si na rovinu, že v našich končinách nie je možné piť vodu z čerstvo odtrhnutého kokosu denne.

Varianty kokosovej vody
Kokosovú vodu môžete piť naozaj každý deň. Aby ste sa však vyhli prehriatiu, môžete striedať rôzne varianty, ktoré v súčasnosti ponúka väčšina výrobcov.

 

Kedy je ideálny čas na pitie kokosovej vody?

Keďže počas športovej aktivity z nášho tela odchádza značné množstvo vody, ideálny čas na pitie kokosovej vody je po tréningu. Doplní telu všetky potrebné elektrolyty vrátane sodíka, ktorý z nášho tela pomerne výrazne odchádza prostredníctvom potu (podľa niektorých odborné knihy až 3 g sodíka na liter potu) a budete sa cítiť oveľa lepšie, ak ho po tréningu doplníte.

Rovnako určite odporúčam kokosovú vodu napríklad pre silových športovcov, ktorí chudnú v hmotnostnej kategórii. Ak po vážení doplníte stratené elektrolyty vo forme kokosovej vody, určite zaznamenáte pozitívny účinok aj v tomto prípade.

Inak je však možné piť kokosovú vodu kedykoľvek počas dňa, kedykoľvek na ňu máte chuť . Koniec koncov, je to osviežujúci nápoj, ktorý obsahuje len relatívne malé množstvo kalórií.

Chuť kokosovej vody
Hoci má kokosová voda pomerne špecifickú chuť, ak ju vychladíte v chladničke, určite si tento osviežujúci nápoj zamilujete.

Aký je rozdiel medzi kokosovou vodou a kokosovým mliekom?

Kokosové mlieko je veľmi známou ingredienciou najmä medzi ľuďmi, ktorí sa radi venujú kuchyni. Kokosové mlieko sa však medzi laikmi často zamieňa s kokosovou vodou, preto by bolo dobré jasne definovať rozdiely.

Kým kokosová voda sa získava z mladých kokosových orechov, kokosové mlieko je výsledkom spracovania zrelej dužiny kokosového orecha horúcou vodou. Kokosové mlieko je podstatne silnejšie ako kokosová voda, avšak tieto dva produkty majú úplne odlišné výživové hodnoty. Zatiaľ čo polliter kokosovej vody má menej ako 100 kcal, rovnaké množstvo kokosového mlieka obsahuje podľa dostupných informácií až deväťkrát viac. Kokosové mlieko, rovnako ako kokosová voda, je zdrojom sodíka, draslíka, vápnika, železa a ďalších mikroživín, ale obsahuje oveľa viac tuku (nasýteného aj nenasýteného), takže sa hodí skôr na varenie než na každodenné použitie. Na druhej strane, kokosovú vodu možno piť takmer denne.

Zelený kokos na výrobu kokosovej vody
Kým kokosová voda sa získava zo zelených kokosových orechov, na výrobu mlieka sú potrebné zrelé kokosové orechy.

 

Kde si môžem kúpiť kokosovú vodu a akú si vybrať?

Existuje niekoľko možností, kde si môžete kúpiť kokosovú vodu. Asi najpraktickejšou možnosťou je navštíviť niektorú z lepších drogérií, kde by mali mať kokosovú vodu. Podobne sú dobrou voľbou aj niektoré špecializované obchody, ako napríklad Shin Food s kórejskými špecialitami, ktorý má v Prahe niekoľko pobočiek.

Podľa mojich skúseností je určite najlepšie kupovať kokosovú vodu spolu s doplnkami . Napríklad na webovej stránke Kulturistika.com si môžete kúpiť CocoXim , ktorý je z môjho pohľadu určite jeden z najkvalitnejších a tiež dostupný za oveľa nižšiu cenu ako v drogériách. Nehovoriac o tom, že si môžete počkať na nejakú zľavu a vyjde vás to ešte lacnejšie, môžete si objednať niekoľko balení a kokosová voda vám príde domov spolu s doplnkami bez akýchkoľvek problémov. Navyše je k dispozícii v 4 variantoch, takže si vyberie naozaj každý.

Kokosovú vodu Cocoxim si môžete kúpiť napr. na stránke Kulturistika.com
Skontrolujte cenu

To je pre tento článok všetko. Dúfame, že bol pre vás užitočný a že kokosovú vodu zaradíte aspoň občas, pretože je to nápoj, ktorý má rozhodne čo ponúknuť. Ak máte akékoľvek otázky, môžete sa ich opýtať v komentároch a my vám vždy radi odpovieme.

Viac takýchto článkov:

Kokosová voda alebo zázračný doplnok (video):

 

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.