Stravovanie

Kokosová voda alebo zázračný doplnok?

Kokosová voda bola donedávna veľkým trendom nielen medzi silovými športovcami, ale aj medzi bežnou populáciou. Mnohí ľudia ju dodnes nemajú radi (Eddie Hall je príkladom za všetkých), iní ju neustále kritizujú. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako je to s kokosovou vodou v skutočnosti a či je to naozaj zázračný nápoj, ktorý by mal každý zaradiť do svojho jedálnička, alebo je to len ďalší marketingový ťah bez skutočných výhod.

Kokosová voda alebo kokosové mlieko?

Hneď na úvod spomeniem veľmi dôležitý rozdiel medzi kokosovou vodou a kokosovým mliekom. Ľudia si nezriedka zamieňajú tieto dva pojmy, čo spôsobuje mnohé nedorozumenia a nesprávny výklad kľúčových informácií. Kokosová voda sa prirodzene nachádza vo vnútri kokosového orecha a na jej získanie stačí kokosový orech otvoriť. Na druhej strane, kokosové mlieko sa vyrába lisovaním dužiny zrelých kokosových orechov, a preto má aj oveľa koncentrovanejšiu chuť. Pokiaľ ide o výživovú hodnotu, kokosová voda víťazí na plnej čiare, preto je potrebné tieto dve tekutiny od seba dôsledne odlišovať. Hoci kokosové mlieko má tiež mnoho zdravotných výhod, obsahuje napríklad niekoľkonásobne viac kalórií ako kokosová voda.

Výhody kokosovej vody
Hoci dnes takmer každý utráca peniaze za testosterónové posilňovače, na priaznivé účinky kokosovej vody sa takmer zabudlo.

 

Výhody kokosovej vody

Ak dnes nepočujete o kokosovej vode prvýkrát, pravdepodobne ste sa už stretli s mnohými tvrdeniami o zdravotných výhodách tohto nápoja, pretože ponúka celý rad veľmi cenných benefitov. Vedecké štúdie napríklad potvrdili, že kokosová voda pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov, odstraňuje z tela voľné radikály, takže pôsobí ako antioxidant, reguluje hladinu cukru v krvi alebo dokonca pomáha znižovať hladinu cholesterolu. To všetko znie samozrejme skvele, ale tieto vedecké poznatky musíme brať s rezervou. Uvedené štúdie boli vykonané na zvieratách, nie na ľuďoch. Hoci prínos takýchto štúdií môže byť stále veľmi dôležitý, nie je úplne vhodné na nich zakladať všetky argumenty.

Aby sme však boli úplne spravodliví, treba spomenúť aj niekoľko štúdií, ktoré sa týkali ľudí, a preto im možno pripisovať väčšiu váhu. Jedna z nich napríklad naznačuje, že kokosová voda môže znížiť systolický krvný tlak u ľudí s hypertenziou. V inej štúdii sa zase zistilo, že kokosová voda pomáha športovcom hydratovať sa po tréningu rovnako ako rôzne iontové nápoje. Zaujímavé je, že niektoré štúdie tvrdia opak, ale k porovnaniu iónových nápojov s kokosovou vodou sa dostaneme o chvíľu. Čo si z toho všetkého vziať? Nie je možné poprieť, že niektoré štúdie naznačujú, že kokosová voda môže byť pre človeka v niektorých ohľadoch prospešná, ale stále je potrebné mať na pamäti jednu dôležitú vec. Kokosová voda sa skladá z približne 94-95 % čistej vody, zvyšok tvoria minerály a stopové prvky, ktoré zvyčajne tvoria len niekoľko percent odporúčanej dennej dávky (v 240 ml balení). V dôsledku toho sa kokosovej vode sotva dajú pripísať nejaké zázračné účinky.

Balenie kokosovej vody
Kokosová voda je zvyčajne k dispozícii v malom praktickom balení, takže vám nezaberie miesto v taške a môžete si ju vychutnať po každom tréningu.

 

Negatíva spojené s používaním kokosovej vody

Na tomto mieste sa treba zastaviť aj pri otázke, či kokosová voda môže mať nejaké negatívne účinky na ľudský organizmus. Odpoveď na túto otázku je však celkom jednoduchá. Ak vypijete nadmerné množstvo, ktoré by mohlo spôsobiť preháňací účinok, nemusíte sa kokosovej vody vôbec obávať. Dokonca je úplne bezpečné piť ho denne, ale v takom prípade pocítite túto položku na svojom zozname výdavkov. Negatívom môže byť teoreticky aj chuť kokosovej vody, ktorá nemusí každému vyhovovať. Tento aspekt je však veľmi subjektívny.

Za zmienku stojí množstvo obsiahnutého sodíka, ktoré je pre športovcov po tréningu veľmi dôležité, pretože ide o látku, ktorú je potrebné počas dlhodobého výkonu dopĺňať. V 100 ml kokosovej vody je len 19 mg tohto cenného minerálu. To je podstatne menej ako v bežnom iónovom nápoji. S výnimkou draslíka je obsah všetkých minerálov v kokosovej vode nižší ako v iontových nápojoch, čo vyvracia tvrdenie, že kokosová voda je lepším spôsobom hydratácie tela po tréningu.

Varianty kokosovej vody
Jedno balení kokosové vody ve skutečnosti obsahuje poměrně malé množství minerálů a stopových prvků.

 

Kedy je ideálny čas na pitie kokosovej vody?

Keďže počas športovej aktivity z nášho tela odchádza značné množstvo vody, ideálny čas na pitie kokosovej vody je po tréningu. Doplní telu všetky potrebné elektrolyty vrátane sodíka, ktorý z nášho tela pomerne výrazne odchádza prostredníctvom potu (podľa niektorých odborné knihy až 3 g sodíka na liter potu) a budete sa cítiť oveľa lepšie, ak ho po tréningu doplníte.

Rovnako určite odporúčam kokosovú vodu napríklad pre silových športovcov, ktorí chudnú v hmotnostnej kategórii. Ak po vážení doplníte stratené elektrolyty vo forme kokosovej vody, určite zaznamenáte pozitívny účinok aj v tomto prípade.

Inak je však možné piť kokosovú vodu kedykoľvek počas dňa, kedykoľvek na ňu máte chuť . Koniec koncov, je to osviežujúci nápoj, ktorý obsahuje len relatívne malé množstvo kalórií.

Chuť kokosovej vody
Hoci má kokosová voda pomerne špecifickú chuť, ak ju vychladíte v chladničke, určite si tento osviežujúci nápoj zamilujete.

Má tedy kokosová voda nějaký smysl?

Ak ste fanúšikom kokosovej vody, v podstate neexistuje dôvod, prečo by ste si ju nemohli naďalej vychutnávať. Ako už bolo napísané vyššie, pravidelné pitie kokosovej vody nepredstavuje žiadne zdravotné riziko a ani nijako neovplyvňuje športový výkon. Určite však netreba dúfať, že dokáže hydratovať telo a poskytnúť zázračné zdravotné účinky. V tomto ohľade existujú oveľa účinnejšie alternatívy, ktoré sú na to priamo prispôsobené.

Zelený kokos na výrobu kokosovej vody
Kým kokosová voda sa získava zo zelených kokosových orechov, na výrobu mlieka sú potrebné zrelé kokosové orechy.

 

Čím kokosovou vodu nahradit?

Potrebujete doplniť elektrolyty po náročnom tréningu? Namiesto kokosovej vody siahnite po iontovom nápoji, ktorý je na tento účel určený. Ako už bolo spomenuté vyššie, iónové nápoje v skutočnosti obsahujú väčšie množstvo minerálov a stopových prvkov. Jedinou výnimkou môže byť draslík, ale ten sa dá veľmi ľahko doplniť napríklad banánom, ktorý mnohí športovci aj tak jedia po tréningu.

Ktorý iontový nápoj si vybrať? Existuje veľa možností, ale nie všetky sú ideálne. Naše porovnanie najlepších iónových nápojov na trhu vám pomôže vybrať si ten správny. Porovnali sme v ňom najkvalitnejšie iónové nápoje na trhu a zoradili ich podľa dôležitých zložiek, chuti, celkovej kvality ingrediencií a, samozrejme, zohľadnili sme aj cenu. Veľmi dobre si počínal napríklad Iontex Forte od známej značky Extrifit, ktorý nás oslovil najmä vysokým obsahom všetkých kľúčových minerálov a stopových prvkov.

 

Kokosovú vodu Cocoxim si môžete kúpiť napr. na stránke Kulturistika.com
Skontrolujte cenu

Má teda kokosová voda zmysel?

Ak ste fanúšikom kokosovej vody, v podstate neexistuje dôvod, prečo by ste si ju nemohli naďalej vychutnávať. Ako už bolo napísané vyššie, pravidelné pitie kokosovej vody nepredstavuje žiadne zdravotné riziko a ani nijako neovplyvňuje športový výkon. Určite však netreba dúfať, že dokáže hydratovať telo a poskytnúť zázračné zdravotné účinky. V tomto ohľade existujú oveľa účinnejšie alternatívy, ktoré sú na to priamo prispôsobené.

Viac takýchto článkov:

Prečo nám môžete dôverovať?

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.