Suplementy

Kolagén pod drobnohľadom: účinky, prečo je dôležitý a najlepšia forma

Napriek jeho rýchlo rastúcej popularite si mnohí ľudia stále nie sú plne vedomí toho, aký dôležitý je kolagén pre správne fungovanie nášho tela. Kolagén je však najrozšírenejšou bielkovinou v našom tele. Okrem svalov a kostí sa nachádza aj v našich cievach, šľachách a dokonca aj zuboch.

Preto som sa rozhodla venovať tejto bielkovine celý článok, v ktorom sa vám pokúsim postupne vysvetliť, na čo sa kolagén vlastne používa, v akých potravinách sa nachádza a v akej forme ho možno užívať.

Čo je kolagén?

Molekula kolagénu sa skladá z troch reťazcov, ktoré sú navzájom prepletené a tvoria trojitú špirálu. Táto špirála je základnou jednotkou kolagénu a skladá sa z aminokyselín, ako sú glycín a prolín.

Ako som už spomenul v úvode, kolagén je najrozšírenejšou bielkovinou v ľudskom tele, tvorí približne 30 % z celkového počtu bielkovín v tele. Je jedným z hlavných stavebných prvkov spojivových tkanív, ktoré tvoria naše kosti a kožu, ako aj svaly, šľachy a väzy. Dá sa teda povedať, že pôsobí ako spojivo pre bunky v celom našom tele. Hoci sú pre naše telo dôležité len štyri typy kolagénu, v súčasnosti ich poznáme najmenej šestnásť.

Prvý typ tvorí približne 90 % všetkého kolagénu v našom tele. Skladá sa z hustých vlákien a tvorí štruktúru našich kostí, kože, šliach, spojivových vlákien a zubov. Druhý typ sa naopak skladá z oveľa voľnejších a menších vlákien, takže sa nachádza najmä v elastickej chrupavke, ktorá je zodpovedná za tlmenie nárazov v našich kĺboch. Tretí typ je súčasťou štruktúry svalov, orgánov alebo tepien a štvrtý typ sa nachádza vo vrstvách našej kože, kde pomáha pri filtrácii.

-

Musím dopĺňať kolagén?

Spribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu v našom tele rýchlo znižuje, čo vedie k postupnému oslabovaniu chrupaviek a starnutiu pokožky. Pre funkčný pohybový aparát, zdravé vlasy, pokožku a nechty je určite vhodné doplniť a zvýšiť produkciu kolagénu.

Pomocou vitamínu C si naše telo vytvára základnú formu kolagénu nazývanú prokolagén spojením aminokyselín glycínu a prolínu. Preto ak sa chcete pokúsiť zvýšiť tvorbu kolagénu prostredníctvom bežnej stravy, mali by ste sa v prvom rade zamerať na konzumáciu potravín bohatých na vitamín C, glycín, prolín alebo meď. Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza v citrusových plodoch a jahodách. Prolín môžete získať napríklad z mliečnych výrobkov, vaječných bielkov, kapusty, špargle alebo húb. Glycín sa nachádza napríklad v bravčovej alebo kuracej koži. Šošovica, kešu oriešky, kakaový prášok a sezamové semienka sú skvelým zdrojom medi. Vývar z kostí je tiež potravina všeobecne veľmi bohatá na kolagén.

Samozrejme, okrem zvyšujúceho sa veku môže na tvorbu kolagénu negatívne vplývať aj mnoho ďalších faktorov, napríklad nadmerná konzumácia cukrov a rafinovaných sacharidov, nadmerné vystavenie ultrafialovému žiareniu alebo fajčenie. Aby ste zabezpečili dostatočnú tvorbu kolagénu, mali by ste sa pokúsiť tieto návyky a činnosti aspoň čiastočne obmedziť.

-
Odporúča sa pravidelne zaraďovať do jedálnička silný vývar z kostí.

Účinky doplnkov stravy s obsahom kolagénu

Teraz, keď už vieme, čo kolagén vlastne je a ako ho možno prirodzene dopĺňať, môžeme sa konečne pozrieť na výhody, ktoré kolagén skutočne prináša.

1. Zdravšia pokožka, nechty a vlasy

Ako som už spomenula vyššie, starnutie našej pokožky úzko súvisí s klesajúcou produkciou kolagénu. Kolagén ako jedna z hlavných zložiek pokožky má pozitívny vplyv na jej pružnosť, pevnosť a hydratáciu. Jeho doplnením môžeme výrazne spomaliť starnutie pokožky.

Okrem toho môže suplementácia kolagénu viesť k zvýšenej produkcii ďalších látok, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie a stav našej pokožky, ako sú napríklad proteíny elastín alebo fibrilín. Niektoré výskumy dokonca zistili, že pravidelné dopĺňanie kolagénu môže podporiť ajrast nechtov a vlasov.

2. Zníženie bolesti kĺbov a zvýšenie ochrany kostí

Neustále klesajúca produkcia kolagénu úzko súvisí aj s bolesťou, stuhnutosťou a opuchom kĺbov či krehkosťou kostí. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že klesajúca produkcia kolagénu môže viesť k rozvoju ochorení kĺbov, ako je napríklad osteoartróza. Kolagén je zodpovedný za správnu funkciu nášho pohybového aparátu. Jeho doplnením je možné okrem bolesti a stuhnutosti znížiť aj riziko poškodenia kĺbov. V niektorých prípadoch môže suplementácia kolagénom dokonca zmierniť príznaky ochorení kĺbov, ako je napríklad spomínaná osteoartróza.

Okrem kĺbov sú ohrozené aj samotné kosti. Tie sa skladajú predovšetkým z kolagénu. Znižujúca sa produkcia môže viesť k chronickému ochoreniu kostí nazývanému osteoporóza. Charakterizuje ju nízka hustota kostí, ktorá úzko súvisí so zvýšeným rizikom zlomeniny kostí. Pravidelným dopĺňaním kolagénu môžete predísť nielen bolesti kĺbov, ale aj rozpadu kostí.

3. Pozitívny vplyv na činnosť srdca a mozgu

Napriek nízkemu počtu doteraz vykonaných štúdií sa čoraz viac odborníkov zhoduje na tom, že pravidelné dopĺňanie kolagénu môže významne ovplyvniť zdravie nášho srdca.

Konkrétne niektoré štúdie ukazujú, že suplementácia kolagénom môže mať veľmi pozitívny vplyv na zdravie nášho srdca. Kolagén tvorí štruktúru našich tepien. Tepny sú cievy, ktoré vedú krv zo srdca do zvyšku tela. V dôsledku nízkej produkcie kolagénu však môžu postupne slabnúť, čo môže viesť k ochoreniu nazývanému ateroskleróza. Toto ochorenie sa vyznačuje zúžením tepien, čo vedie k zvýšenému riziku srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Doplnením kolagénu je však možné výrazne znížiť stupeň stuhnutosti tepien a predísť tak možným problémom so srdcom alebo mozgom.

Niektorí ľudia dokonca uviedli, že užívanie doplnkov stravy s kolagénom malo pozitívny vplyv na ich náladu. Tieto tvrdenia však zatiaľ nie sú podložené žiadnymi vedeckými štúdiami, takže si budeme musieť chvíľu počkať, kým zistíme, či sú pravdivé.

Ktorý doplnok stravy si vybrať?

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že dopĺňanie kolagénu v jeho prirodzenej, t. j. prírodnej forme je z hľadiska účinnosti úplne zbytočné. Kolagén je vo všeobecnosti veľmi odolný voči enzymatickej hydrolýze, ku ktorej dochádza v našom žalúdku. Po konzumácii sa rozpadne na kúsky, ale tieto pomerne veľké kúsky sú pre naše telo zle biologicky dostupné, takže ich vstrebávanie a účinnosť môžu byť veľmi otázne.

Doplnky s nespracovaným kolagénom sa tak javia ako úplne zbytočné a nefunkčné z hľadiska jeho vstrebávania a využiteľnosti. Preto je potrebné vybrať si doplnky stravy s obsahom kolagénových peptidov, čo je vlastne hydrolyzovaný kolagén. Spracovaný kolagén je totiž vďaka nižšej molekulovej hmotnosti oveľa biologicky dostupnejší, a teda aj využiteľnejší. Okrem toho v porovnaní s natívnym kolagénom môžu kolagénové peptidy vyživovať bunky spojivového tkaniva a podporovať syntézu kolagénu.

Namiesto samotného kolagénu by som teda určite odporúčal nejakú formu komplexnej kĺbovej výživy. Okrem kolagénu vo forme kolagénových peptidov obsahujú doplnky stravy na kĺby aj rôzne iné účinné látky, napríklad glukozamín sulfát, MSM a chondroitín sulfát.

Dopĺňanie kolagénu prostredníctvom komplexnej kĺbovej výživy tak môže byť skvelým spôsobom prevencie širokej škály problémov pohybového aparátu, najmä pre športovcov. Ak si však pri výbere kĺbovej výživy nie ste istí, určite vám odporúčame náš rozsiahly rebríček produktov kĺbovej výživy, ako aj ich podrobnú analýzu alebo návod, ako si kĺbovú výživu vyrobiť doma.

Z vlastnej skúsenosti odporúčame tieto produkty:

Záver

V konečnom dôsledku môžeme s istotou konštatovať, že kolagén je pre telo veľmi prospešná látka a jeho rastúca popularita nielen medzi športovcami je absolútne opodstatnená. Jeho užívanie vám okrem prevencie zranení môže poskytnúť celý rad ďalších výhod a benefitov. Vždy by ste sivšak mali dávať pozor na formu, v akej ho užívate.

A to je zatiaľ naozaj všetko. Dúfame, že sa vám tento článok páčil a že vám aspoň trochu objasnil, čo to vlastne kolagén je, na čo sa používa a v akej forme by ste ho mali užívať. Ak máte k tejto téme nejaké otázky, nebojte sa opýtať v komentároch.

Prečo nám môžete dôverovať?

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.