Ostatné

Liečivé huby 6: Shiitake

Shiitake, známa aj ako shiitake, Lentinula edodes alebo jedlá huba, je drevnatá huba pôvodom z východnej Ázie. Je to jedna z najpoužívanejších liečivých húb na svete. Vďaka svojej lahodnej chuti je obľúbenou ingredienciou v mnohých kuchyniach (najmä v čínskej alebo japonskej), ale pestuje sa aj pre svoje priaznivé účinky na ľudské zdravie. Je to huba, ktorá sa už dlho používa v tradičnej čínskej medicíne. Vďaka svojej popularite patrí medzi najpredávanejšie huby na svete. Naša séria článkov o liečivých hubách by preto nebola úplná bez shiitake. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie.

Čo je shiitake?

Táto jedlá huba sa prirodzene vyskytuje najmä vo východnej Ázii. Pôvodne pochádza z Číny, ale časom sa rozšírila na Taiwan a do Japonska. Hoci juhovýchodná Ázia zostáva hlavným svetovým producentomje možné ju pestovať aj v našich zemepisných podmienkach v pohodlí domova. Vďaka svojej nenáročnosti sa shiitake pestuje viac-menej po celom svete. Je to drevokazná huba, ktorá sa vyskytuje najmä na kmeňoch rozkladajúcich sa listnatých stromov. Shiitake má hnedo sfarbený klobúk, ktorý má zvyčajne typické biele škvrny. Dorastá do priemeru 5 až 15 centimetrov a rastie v skupinách.

Okrem liečivých vlastností je shiitake obľúbená aj pre svoju vynikajúcu chuť. Má výraznú vôňu a sladkú chuť. Často sa používa ako prísada do vegánskych alebo vegetariánskych jedál. Shiitake sa môže v kuchyni používať v čerstvom aj sušenom stave.

Skúsenosti so šitake
Shiitake je charakteristická svojou hnedo sfarbenou čiapočkou.

Osvedčené účinky shiitake

Shiitake obsahuje širokú škálu minerálnych látok a ďalších zdravie podporujúcich bioaktívnych látok. Vďaka tomu má táto huba veľmi rozmanitú škálu zdravotných účinkov. Pozrime sa na tie najdôležitejšie.

Antioxidačné účinky

Podobne ako iné liečivé huby, aj shiitake sa môže pochváliť veľmi dobrými antioxidačnými účinkami. Tie sú spôsobené najmä vitamínmi C a D, ktoré sa v shiitake nachádzajú. O priaznivých účinkoch antioxidantov sme podrobne písali v našom porovnaní najlepších antioxidantov.

Posilňuje imunitný systém

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je shiitake už tisícky rokov taká obľúbená, je jej vplyv na imunitný systém. Silnejšia imunita sa samozrejme premieta do celkového zdravia, preto je mimoriadne dôležité posilňovať ju preventívne. Hoci shiitake neobsahuje veľké množstvo vitamínov, môžememnoho bioaktívnych látok, ktoré sú pre imunitný systém prospešné.

Neprehliadnite
Zaujíma vás, ako posilniť svoju imunitu? Prečítajte si náš článok Kľúč k lepšej imunite.

Antibakteriálne a protizápalové účinky

Shiitake ponúka mimoriadne silné protizápalové a antibakteriálne účinky. Ochrana proti baktériám je obzvlášť prospešná vzhľadom na to, do akej miery je dnes rozšírená liečba antibiotikami a s ňou spojená rezistencia na antibiotiká. Zápalové stavy sú pre organizmus tiež nebezpečné, a keďže stredoeurópska strava je chudobná na omega-3 mastné kyseliny, netreba ich brať na ľahkú váhu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Štúdie ukazujú, že shiitake má pozitívny vplyv na vyrovnanú hladinu cukru v krvi. To je, samozrejme, dôležité najmä pre ľudí trpiacich cukrovkou. Rovnako ju však ocenia aj ľudia so zvýšeným rizikom vzniku tohto ochorenia.

Použitie Shiitake
Shiitake nájdete čerstvé, ale môžete sa stretnúť aj so sušenými
.

Znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak

Vysoký cholesterol a s ním spojený vysoký krvný tlak patria medzi veľké strašiaky dnešnej doby. Vzhľadom na stravovacie návyky v dnešnej spoločnosti sa niet čomu čudovať. Podľa štúdií má shiitake priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu, čím pozitívne ovplyvňuje celkové zdravie človeka.

Ďalšie účinky na zdravie

Okrem uvedených účinkov niektoré štúdie naznačujú, že shiitake pozitívne ovplyvňuje aj zdravie srdca. Podobne sa široko diskutuje o vplyve shiitake na hustotu kostí, ktorý je spôsobený obsahom vitamínu D. V priebehu rokov sa prirodzene veľa špekulovalo o tom, aké ďalšie účinky má shiitake. Mnohé z nich však nie sú vedecky podložené, preto sme sa im podrobne nevenovali.

Má shiitake nejaké vedľajšie účinky?

Žiadne štúdie nepreukázali, že by huba shiitake spôsobovala nejaké nežiaduce vedľajšie účinky. Platí však to isté, čo pri všetkých ostatných hubách a potravinách všeobecne - nadmerná konzumácia môže spôsobiť tráviace problémy. Tento problém však nastáva len vtedy, keď výrazne prekročíte dávkovanie odporúčané predajcom. Ľudia trpiaci alergiami na niektoré látky obsiahnuté v hube môžu mať pri užívaní shiitake problémy. Alergická reakcia sa zvyčajne prejavuje začervenaním a svrbením pokožky. Osobitnú pozornosť by užívaniu shiitake mali venovať tehotné a dojčiace ženy. ženy, ktoré by sa mali o užívaní tejto huby najprv poradiť so svojím lekárom.

Pre drvivú väčšinu ľudí však shiitake nepredstavuje žiadne zdravotné riziko a nie je potrebné sa obávať negatívnych vedľajších účinkov.

Neprehliadnite
Nadmerná konzumácia akejkoľvek potraviny môže viesť k nepríjemným problémom. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Môžem sa predávkovať bielkovinami? Na čo si dať pozor?

Ako dávkovať shiitake?

Pokiaľ ide o odporúčanú dennú dávku, neexistuje žiadna oficiálna hodnota, na ktorú by sa dalo odvolávať. Preto sa odporúča riadiť sa pokynmi výrobcu a dodržiavať dávkovanie, ktoré je uvedené na obale. Ak nie je uvedené odporúčané dávkovanie, pre inšpiráciu je možnéPre inšpiráciu je možné dodržiavať to, čo odporúčajú výrobcovia dôveryhodných produktov na trhu. Výrobky vo forme prášku spravidla poskytujú dávkovanie od jedného do troch gramov denne. V prípade celých húb potom záleží na tom, ako sa rozhodnete ich pripraviť. Odporúčame držať sa návodu vo vašom obľúbenom recepte.

shiitake na varenie
Shiitake je tradičnou súčasťou čínskej alebo japonskej kuchyne.

Aké výrobky odporúčame?

Po akom výrobku siahnuť, keď sa rozhodnete kúpiť shiitake? Na trhu je veľa výrobkov, ktoré sa oplatí vyskúšať. Môžeme napríklad vrelo odporučiť BrainMax Pure Shiitake Powder BIO, ktorý obsahuje 100% sušený extrakt zo shiitake. Výťažok z huby shiitake v bio kvalite a je aj cenovo veľmi dostupný. Ďalšou možnosťou pre tých z vás, ktorí uprednostňujú shiitake vo forme prášku, môže byť GRIZLY Shiitake Mushroom Extract, ktorý sa predáva v menšom balení, takže je vhodný na vyskúšanie pre ľudí, ktorí nemajú so shiitake žiadne skúsenosti.

Pre milovníkov doplnkov vo forme kapsúl môžeme odporučiť GreenFood Shiitake obsahujúci 45 dávok v jednom balení. Výhodou je, že kapsule sú 100 % rastlinného pôvodu, a preto sú vhodné aj pre vegánov. Alternatívou je GymBeam Shiitake, ktorý tiež obsahuje 45 denných dávok v jednom balení. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek výrobok, dodržiavajte odporúčané dávkovanie stanovené výrobcom. Ak po užití shiitake pociťujete tráviace alebo iné ťažkosti, poraďte sa o ďalšom užívaní so svojím lekárom.

Záverečné zhrnutie

Shiitake je jednou z najpoužívanejších liečivých húb na svete a niet divu. Je obľúbená nielen vďaka svojej výraznej chuti, ale najmä vďaka svojim zdravotným účinkom. Patrí medzi ne najmä pozitívny vplyv na imunitný systém, silné antioxidačné účinky, schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi a mnohé ďalšie. Okrem toho Shiitake nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, až na zriedkavé prípady.Shiitake nemá žiadne nežiaduce účinky, a preto je úplne bezpečnou súčasťou stravy. Na trhu sa môžete stretnúť s veľkým množstvom produktov, z ktorých si môžete vybrať. Odporúčame vám uprednostniť overených výrobcov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Príkladom sú výrobky uvedené v predchádzajúcom odseku. Pri užívaní shiitake vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie stanovené výrobcom.

Ak máte akékoľvek otázky k článku, neváhajte nás kontaktovať v komentároch.

Prečo nám môžete dôverovať?

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.