Stravovanie

Coca Cola Zero & Light, Pepsi, Kofola - Prekážajú pri redukčnej diéte a sú škodlivé?

Často ste sa nás pýtali, čo si myslíme o limonádach bez cukru, či už ide o Coca Colu Zero & Light, Kofolu bez cukru alebo akýkoľvek iný nápoj.

Sú naozaj bez cukru? Nemôžu ma prinútiť pribrať? Sú umelé sladidlá škodlivé? Prekážajú pri chudnutí a diéte? Aké je ich zloženie a čo to pre nás znamená?

Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v nasledujúcom článku.

Čo sú umelé sladidlá

Umelé sladidlá sú synteticky vytvorené látky, ktoré slúžia ako náhrada Škodlivý cukor. Vzhľadom na ich nízku alebo nulovú energetickú hodnotu sladidlá najčastejšie používajú ľudia, ktorí sa snažia schudnúť.

Najznámejšie syntetické sladidlá sú aspartám, acesulfám draselný, cyklamát sodný alebo sacharín.

Diétna Coca Cola - je škodlivá a bráni chudnutiu?
V diétnej cole nájdete aspartám, acesulfám K, cyklamát a ďalšie.

Naozaj po týchto nápojoch tučniem?

Uvedomujem si, že po prečítaní nasledujúceho odseku so mnou bude dosť veľa kulturistov nesúhlasiť, ale stále existujú odborné publikácie a vedeckých štúdií, ktoré sa zhodujú v tom, že umelé sladidlá môžu spôsobiť obezitu a v extrémnych prípadoch môžu stáť za vznikom prediabetu alebo intolerancie glukózy.

Na druhej strane sa tiež prikláňame k názoru, že mnohé iné "fakty" na internete sú len poplašné správy organizujúce hon na škodlivé sladidlá. Nie, občasná konzumácia umelých sladidiel vášmu zdraviu naozaj neublíži, ale rozhodne nie je dobré to s nimi preháňať. Ale to platí pre všetky potraviny.

NÁŠ TIP: Ako vyzerá najlepší jedálniček? Odpoveď vás prekvapí.

A čo škodlivosť umelých sladidiel v diétnych nápojoch?

Syntetické sladidlá rozdeľujú zástancov zdravej výživy na dva tábory, takže je veľmi ťažké nájsť akékoľvek informácie napísané nezaujatou osobou. Pozrime sa teda na tri najbežnejšie sladidlá a uveďme rôzne fakty alebo mýty, ktoré sa s nimi spájajú.

Aspartám

Začnime hneď tým najväčším strašiakom. Aspartám je syntetické sladidlo, ktoré je približne 200-krát sladšie ako cukor. Niektoré zdroje uvádza, že aspartám je prítomný vo viac ako 6 000 potravinách a je označený za nebezpečný, pretože pri metabolizme uvoľňuje škodlivý metanol. Pravdou však je, že množstvo uvoľneného metanolu je také malé, že nemá žiadne negatívne vlastnosti.

Z chemického hľadiska sa aspartám skladá z dvoch molekúl aminokyselín - fenylalanínu a kyseliny asparágovej - a preto je pre telo rovnako prirodzený ako cukor. V minulosti sa o ňom veľa špekulovalo, ale novšie vedecké zistenia sa zhodli na tom, že v malých množstvách je úplne neškodný pre zdravie.

Acesulfam draselný

Acesulfam draselný, niekedy označovaný skratkou acesulfam K, je ďalším syntetickým sladidlom, o ktorého škodlivosti sa vedie oveľa menej sporov.

Podobne ako aspartám je asi 200-krát sladší ako cukor a veľmi často sa kombinuje s vyššie uvedeným aspartámom. Je to spôsobené tepelnou nestabilitou aspartámu, ktorý sa rozkladá pri 30 °C. Acesulfam K má mierne horkú príchuť a telo ho vôbec neabsorbuje, ale napriek tomu sa vylučuje močom. Doteraz neboli preukázané žiadne škodlivé účinky acesulfamu na zdravie.

Cyklamát sodný

Posledným sladidlom, ktoré tu treba spomenúť, je cyklamát. Toto syntetické sladidlo je 30 až 50-krát sladšie ako cukor a o jeho zdravotnej bezpečnosti sa neustále špekuluje.

Je lacnejší ako väčšina sladidiel, ale má pomerne výraznú chuť. Z tohto dôvodu sa mieša v pomere 10:1 s inými sladidlami. Kvôli cyklamátu vo Venezuele zakázaný predaj Coca Cola Zero, ktorá obsahuje toto sladidlo a oficiálne správy tiež dodávajú, že "spôsobuje rakovinové nádory a vrodené chyby".

Iné vykonané štúdie sa však ukázali ako bezpečné, takže na definitívnu odpoveď si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Čím nahradiť Coca-Colu Zero & Light, Pepsi, Kofolu
Ak nedržíte drastickú diétu, odporúčame zvoliť prírodné sladidlá, napríklad med.

Koľko diétnej sódy môžem vypiť?

Určenie optimálneho množstva diétnej sódy nie je jednoduché a je do istej miery individuálnou záležitosťou. Pozrime sa na jednotlivé bezkalorické nápoje podrobnejšie.

Cola Light a Cola Zero

Ako sme už spomenuli, tieto dva nápoje obsahujú aspartám, ako aj acesulfam draselný a cyklamáty. Bohužiaľ však nájdete aj látky, ktorých by ste sa mali obávať oveľa viac.

Jednou z týchto látok je kyselina fosforečná, ktorá podľa mnohých vedecké štúdie sa môže podieľať na rednutí kostí - je zdrojom fosforu, ktorý spôsobuje rednutie kostí pri nedostatočnej suplementácii vápnikom

TIP!
Synergia BCAAvíťaza našej Poradie najlepších instantných aminokyselín, ktorý je okrem iného k dispozícii v príchuti Cola. Ak ste si preto vypestovali závislosť na týchto nápojoch, BCAA Synergy môže fungovať ako vynikajúca alternatíva.

Pepsi bez cukru

Pepsi Cola na tom nie je oveľa lepšie, pokiaľ ide o sladidlá a iné škodlivé látky, pretože v nej nájdete aj kyselinu fosforečnú, acesulfám a aspartám.

Pepsi bez cukru - je škodlivá a bráni chudnutiu?
Pepsi Cola tiež nie je najlepšia voľba.

Coca-Cola bez cukru

Kola bez cukru je podľa nás najprijateľnejšou voľbou, pretože v nej nenájdete aspartám ani cyklamáty.

Z "horších" sladidiel obsahuje iba acesulfam, ktorý, ako sme vysvetlili vyššie, je nestráviteľný, a preto nie je pre telo škodlivý.

Ani lepšie zloženie však neznamená, že je dobré to preháňať.

NÁŠ TIP: Ktorý šport je najlepší na chudnutie? Aký je najlepší spôsob, ako spáliť čo najviac kalórií?

Čo si o nich myslíme?

Nakoniec pridávame náš subjektívny názor, pretože aj my si z času na čas doprajeme limonády bez cukru.

Hoci vieme, že najlepšou voľbou je použiť prírodné alternatívy cukru chápeme, že niekedy to jednoducho nefunguje. Pokiaľ teda pijete tieto limonády s mierou a dáte si jeden alebo dva poháre týždenne, nehrozia vám žiadne problémy a môžete byť bez obáv. Nič by sa však nemalo preháňať.

ČLÁNOK: Ktoré umelé sladidlá sú bezpečné a ktoré nie?

To je od nás všetko a ak máte akékoľvek otázky o umelých sladidlách alebo limonádach bez cukru a kalórií, môžete sa opýtať v komentároch.

Prečo nám môžete dôverovať?

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.