Václav Češka je legendou medzi českými triatlonistami a výkony tohto charizmatického a bezstarostného muža zostávajú legendou
Preto sme veľmi radi, že vám v nasledujúcom rozhovore môžeme predstaviť Vaškove plány na nadchádzajúcu sezónu, zásady jeho tréningu a ďalšie zaujímavosti.
1. Ahoj Vašku, aj keď si jeden z najlepších liftérov v krajine, tento rozhovor sa dostane k niekomu, kto ťa nepozná. Mohli by ste sa nám v krátkosti predstaviť?
Ahoj. Mám 32 rokov. Pochádzam z Pardubíc a teraz žijem v Liberci. Pracujem ako inšpektor väzenskej stráže a vo voľnom čase, ako ste spomínali, sa snažím venovať silovému trojboju.
2. Aké sú vaše najlepšie tréningové a súťažné výkony?
Školenie:
- Drep surový 450 kg
- Mŕtvy ťah surových 360 kg
- Surová lavička 225 kg (nikdy som neskúsil viac)
- Vybaviť drep 530 kg
- Mŕtvy ťah vybaviť 390 kg (s drepmi)
- Vybavenie lavice 362,5 kg
Súťaž:
- Vybaviť drep 500 kg
- Mŕtvy ťah vybaviť 362,5 kg
- Vybavenie lavice 362,5 kg
A najlepší súťažný súčet (súčet všetkých disciplín) 1200 kg.
VIDEO
3. Pamätáte si ešte, ako ste sa dostali k powerliftingu? Existujú stovky iných športov, tak prečo ste si vybrali práve tento?
Trénujem od svojich 15 rokov, vždy som sa riadil heslom, že Ferrari, ktoré nejazdí, je zbytočné, čo znamená, že som sa nepozeral na estetiku tela a snažil som sa byť len silný.
Celý život cvičím a aj v kulturistickom tréningu som sa snažil robiť jedno opakovanie s maximálnou váhou pri väčšine cvikov a to, že by som mal ísť skúsiť súťažiť v triatlone mi odporučil kolega z práce, ktorý si všimol, že robím v pivnici sám drepy s +-300kg bez bandáží len v bande... tak som to skúsil :)
4. Mohol by si našim čitateľom aspoň zľahka priblížiť, ako trénuješ? Kladiete veľký dôraz na doplnkové cvičenia?
Služby si musím vždy naplánovať dopredu, pretože robím 12 hodín a mám aj večerné vyučovanie a vedľajšie vyučovanie, takže pracujem odtiaľ.
Každopádne, tento týždeň som cvičil:
- pondelok, späť na vrchol
- streda prsia
- piatkové ramená
- sobota nohy + mŕtvy ťah
- nedeľné zbrane
Robím veľa základných cvikov s osou a jednoručkami a každý tréning zaraďujem brušné svaly...
5. Zahŕňate do tréningu aj cviky na pohyblivosť?
Určite, a nielen ja, ale aj pod dohľadom fyzioterapeuta. Ľudia tieto veci často podceňujú, ale strečing strednej časti tela a ďalšie veci, ako napríklad kardio, sú naozaj potrebné.
6. Koľkokrát týždenne/mesačne dvíhate maximálky?
Pokiaľ ide o triatlon a jednotlivé disciplíny, robím drepy na maximum každý tréning a mŕtve ťahy tiež (jednoducho mi to tak vyhovuje) a pri benčingu je to o tom, v akej fáze tréningu sa nachádzam, na začiatku veľa pracujem na klikoch a s postupom času uberám z plankov (predlžujem dráhu pohybu).
7. Koľko času vám podľa vášho odhadu zaberie tréning?
Ktorý z nich. Nohy s mŕtvymi ťahmi asi 2 hodiny. Prsia asi hodinu a pol. Opäť sa to však líši v závislosti od tréningu.
8. Na aké súťaže teraz trénujete a aké vystúpenia plánujete?
No tento rok to bude zaujímavé, pretože z pôvodnej váhy 165 kg mám asi 134 kg, čo je veľký rozdiel a chcel by som tento rok absolvovať všetky súťaže WUAP, takže MS v máji, potom ME v Poľsku, v lete pohár v Starých Křečanoch a na Máchovom jazere a potom MS na Slovensku s tým, že nebudem robiť trojboj, ale len bench a mŕtvy ťah.
Uvidíme, ako to pôjde a mám ciele, ale nepoviem, pretože som poverčivý... :)
9. Ako vyzerá strava liftéra? Dodržiavate diétu alebo máte úplnú voľnosť?
Kedysi som to nerobila a jedla som veľa všetkého, ale od novembra 2017 si dávam pozor a nejem pečivo, cukor a sladkosti a snažím sa zjesť asi 1 kg mäsa denne plus zemiaky, ryžu, zeleninu po tréningu ovocie a orechy.
Zistila som, ako veľmi a čo všetko sa dá ovplyvniť stravou a ako málo som o tom vedela a asi každý, kto chce cvičiť, by mal začať tým, že bude vedieť, čo má jesť, pretože bez jedla môže chodiť do posilňovne a makať, ako chce, ale nebude to mať veľké výsledky. Strava, odpočinok, cvičenie!!!!
10. Ako veľmi podľa vás prispieva strava k rozvoju sily?
No, odpovedal som na to v predchádzajúcej otázke, ale myslím si, že strašne veľa!
11. Čo si myslíte o doplnkoch? Sú pre vás dôležité alebo nie?
No neviem, aké doplnky máte na mysli a asi to ani nemá cenu rozoberať, ale sú dôležité :)
12. Aký je váš názor na súčasnú fitness scénu a chalanov, ktorí po dvoch rokoch tréningu uvažujú o svojom prvom cykle a "poľavujú" v progresii?
Ja nie, je to každého vec a ja nikoho nesúdim. Myslím si, že po ňom skôr či neskôr siahne takmer každý. A ako sa hovorí, každý má svoje šťastie. Je lepšie sa zfetovať a zosilnieť, ako sa zfetovať a zomrieť...
13. Dávate prednosť starej škole s tvrdými činkami alebo novým posilňovniam s množstvom strojov?
Činky... Už len kvôli môjmu aktuálnemu sparingpartnerovi Tomášovi Semančíkovi, ktorému stále tečie krv z nosa :)
14. Stáva sa vám, že sa idete len tak "pretiahnuť" s 300 kg a všetci v posilňovni na vás začnú pozerať? Je to pre vás motivácia alebo vás to obťažuje?
No, 300 kg je aj tak ťažké pre každého, je to len 300 kg a to je málo... a v telocvičniach, kam chodím, sú na mňa zvyknutí, takže si ma nevšímajú a je im to jedno :)
15. Čo vás ženie vpred aj po dosiahnutí takého úspechu? Kde beriete motiváciu?
Vždy je čo zlepšovať a neexistuje žiadna pevne stanovená hranica, kde sú ľudské limity. A aj tak je to veľa o hlave. Ak niekto ide pod činku s tým, že nemá šancu ju zdvihnúť, je to zlé, jednoducho ju zdvihnem a potom uvidíme, či to pôjde alebo nie, ale dôležité je, aby sa hneď....
16. Na záver by som sa chcel opýtať, aké sociálne siete používate a kde vás môžu naši fanúšikovia sledovať?
Ďakujeme vám za rozhovor a želáme vám do budúcnosti ešte veľa nadľudských výkonov a žiadne zranenia.
Ďakujeme za váš záujem a prajeme všetkým veľa zdravia!
Ďakujeme za vašu podporu.
Ďalšie rozhovory so zaujímavými osobnosťami:
- Filip Grznár [rozhovor]
- Pavel Beran [rozhovor]
- Jirka Vacek [rozhovor]: "Pozitívny prístup je absolútne kľúčový"
- Vlastimil Kužel [rozhovor]: "Ak sa sústredíte na všetko, nemôžete byť najlepší v jednej veci"
- Jiří Orság [rozhovor]: "Motiváciou je pre mňa viera, že môžem byť ešte lepší ako kedykoľvek predtým"
Prečo nám môžete dôverovať?
Hej! Hej! Som Mirek a vo Svete Fitness pracujem takmer od začiatku, s výnimkou malej prestávky. Predtým som však niekoľko rokov žil len v posilňovni, venoval som sa mŕtvym ťahom a silovému trojboju, chodil som na súťaže a získal som niekoľko medailí.
Asi najviac si cením národný rekord vo federácii WUAP. Okrem cvičenia som sa však zaujímal aj o stravu a doplnky výživy, rád som si užíval voľný časVo voľnom čase som čítal rôzne výskumy a odborné knihy, aby som vedel čo najviac.