Rebríček najlepších vitamínov A: ktoré vyskúšať?

"Ak nebudeš jesť mrkvu, budeš mať zlý zrak." Kto z nás to nepočul v detstve? Každý vie, že mrkva je bohatá na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravie očí. Pozitívny účinok vitamínu A na ľudský organizmus sa tým však nekončí. A je tiež silným antioxidantom, podporuje zdravie ľudskej pokožky, mužských a ženských reprodukčných orgánov a mnohých ďalších. Jeho dostatočný príjem sa preto neoplatí podceňovať.

Aby sme vám uľahčili výber najlepšieho doplnku vitamínu A na trhu, pripravili sme pre vás prehľadný rebríček. Porovnali sme v ňom najlepšie produkty na trhu a zoradili ich podľa zloženia, obsahu účinných látok a, samozrejme, ceny. Ktoré produkty teda odporúčame?

Poradie najlepších vitamínov A

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. VitaHarmony Beta karoten VitaHarmony Beta karoten 100 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 25 000 IU vitamínu A, Želatínové kapsuly
2. Swanson Vitamin A Swanson Vitamin A 250 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Softgélové kapsuly € 9,20 - € 10,41
3. MedPharma Beta karoten MedPharma Beta karoten 107 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Doplnok vo forme tabliet € 11,55
4. Swanson Beta-karoten Swanson Beta-karoten 250 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Softgélové kapsuly € 4,55
5. Now Foods Vitamin A Now Foods Vitamin A 100 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Softgélové kapsuly € 6,65
6. MedPharma Vitamin A+D MedPharma Vitamin A+D 107 dávok v balení, Jedna dávka obsahuje 5 000 IU vitamínu A, Doplnok vo forme tabliet € 3,90
7. Viridian Beta-karoten Complex Viridian Beta-karoten Complex 90 dávok v balení, Obsahuje kombináciu beta karoténu a ďalších látok, Vegánske kapsule € 23,85

Podrobná analýza najlepších vitamínov A

1. VitaHarmony Beta karoten

VitaHarmony Beta karoten

V našom porovnaní sa najlepšie osvedčil betakarotén VitaHarmony, ktorý obsahuje najvyššie množstvo účinnej látky v porovnaní s konkurenciou. Každá kapsula tohto produktu obsahuje celkovo 25 000 IU (medzinárodných jednotiek) beta karoténu, ktorý pôsobí ako veľmi účinný provitamín. Náš favorit navyše vychádza veľmi priaznivo aj z hľadiska ceny, preto sa musel umiestniť na prvom mieste.

Výhody:

 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Výhodná cena
 • Jedno balenie vám vydrží viac ako pol roka

O výrobcovi:
Značka VitaHarmony je zodpovedná za jeden z najstarších (ak nie najstarší) čisto českých multivitamínov. V roku 1991 predstavil zakladateľ značky CentralVita svetu multivitamín s 30 zložkami. O niekoľko rokov neskôr uzrela svetlo sveta samotná značka VitaHarmony. Podarilo sa jej preraziť vďaka inšpirácii od zahraničných spoločností a následnej spolupráci so sesterskou spoločnosťou v USA. Spoločnosť ponúka vitamíny, minerály, rastlinné výťažky, probiotické kultúry, bylinné čaje a mnoho ďalšieho. S niektorými z nich ste sa už možno stretli, napríklad v našom porovnaní najlepších antioxidantov alebo v našom rebríčku najlepších vitamínov skupiny B.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 25 000 IU beta karoténu

Ako už bolo napísané v úvode, betakarotén od spoločnosti VitaHarmony je výnimočný vďaka skutočne vysokému obsahu účinnej látky v každej kapsule. Aj preto ho stačí užívať len raz za dva dni. Iba ak sa naozaj často opaľujete (zvyčajne v lete alebo na dovolenke), je vhodné užívať jednu kapsulu denne.

Záverečné hodnotenie:
Kombinácia vysokého obsahu účinnej látky a veľmi rozumnej ceny robí z beta karoténu VitaHarmony veľmi účinný spôsob, ako doplniť hladinu vitamínu A v tele. Podľa nášho názoru ide o jasnú voľbu v porovnaní s konkurenciou, a preto môžeme tento produkt všetkým vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Ďalšie miesto v našom rebríčku najlepších vitamínov A získala spoločnosť Swanson. Jeho hlavnou výhodou je mimoriadne nízka cena, pretože je najlacnejším produktom v celom rebríčku. Aj napriek tomu obsahuje naozaj dobrú dávku účinnej látky a vďaka tomu sa radí medzi špičku na trhu.

Výhody:

 • Extrémne nízka cena
 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Jedno balenie vydrží až 250 dní

O výrobcovi:

Spoločnosť Swanson Health Products začala svoju činnosť v roku 1969 v Spojených štátoch. Zakladatelia sa rozhodli priniesť na trh kvalitné výživové doplnky, ktoré by ľuďom pomohli dosiahnuť zdravý životný štýl. V roku 2018 spoločnosť zmenila značku a odvtedy sa nazýva jednoducho Swanson. Do repertoáru spoločnosti teraz patrí krmivo pre domáce zvieratá a výživové doplnky. Na stránkach World Fitness ste sa s produktmi Swanson mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu D alebo v našom rebríčku najlepších probiotík.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 10 000 IU vitamínu A

V tomto prípade výrobca použil ako zdroj vitamínu A olej z treščej pečene a retinylpalmitát, látku s najvyšším obsahom vitamínu A v živočíšnom tele. Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu denne, čo zodpovedá dolnej hranici odporúčanej dennej dávky. Vzhľadom na to, že časť vitamínu A sa prijíma aj v strave, je to však úplne primerané množstvo.

Záverečné hodnotenie:
Vitamín A od spoločnosti Swanson je skvelý spôsob, ako rýchlo a účinne doplniť vitamín A bez toho, aby ste minuli veľa peňazí. Aj napriek mimoriadne nízkej cene je to veľmi dobrá voľba, najmä pre študentov alebo ľudí, ktorí nechcú míňať veľa peňazí na doplnky. Napriek nízkej cene ide o veľmi kvalitný výrobok.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 9,20
Cena:  € 10,41

3. MedPharma Beta karoten

MedPharma Beta karoten

Ďalšie miesto obsadila Beta Karoten zo spoločnosti MedPharma. Medzi jeho výhody patrí, podobne ako pri predchádzajúcich výrobkoch, nízka cena a vysoký obsah účinnej látky. Okrem toho obsahuje vitamín B5 a kyselinu 4-aminobenzoovú (PABA), ktoré podporujú kvalitu vlasov a pokožky.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Obsahuje tiež PABA a vitamín B5

O výrobcovi:
MedPharma je česká spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu doplnkov športovej výživy od roku 2000. Zameriava sa na podporu ľudského zdravia, navrhovanie, vývoj, výrobu, distribúciu a predaj svojich doplnkov. Okrem toho má spoločnosť v repertoári aj kozmetické a zdravotnícke výrobky. Ich produkty nájdete najmä v lekárňach, ale postupne sa začínajú objavovať aj v ponuke e-shopov so športovou výživou. Možno ste sa s nimi stretli aj v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu C alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov horčíka.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 10 000 IU beta karoténu
 • 10 mg PABA
 • 10 mg vitamínu B5

MedPharma Beta karotén je jedným z mála produktov v tejto kategórii, ktorý obsahuje aj niektoré ďalšie pridané zložky. Konkrétne vitamín B5 a kyselina 4-aminobenzoová. Ten pomáha v boji proti únave, prispieva k duševnému zdraviu a podieľa sa na syntéze steroidných hormónov, vitamínu D a ďalších látok. Na druhej strane PABA podporuje kvalitu vlasov a pokožky. V konečnom dôsledku ide teda o zaujímavú kombináciu látok, ktoré spolu ponúkajú mnoho zdravotných výhod.

Záverečné hodnotenie:
Betakarotén od spoločnosti MedPharma je spoľahlivý doplnok stravy, ktorý vám určite pomôže zvýšiť množstvo vitamínu A v tele. Na rozdiel od svojich konkurentov obsahuje aj dve pridané látky, vďaka ktorým je jeho účinok ešte silnejší. Cenovo je tiež veľmi výhodný, a preto ho môžeme vrelo odporučiť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 11,55

4. Swanson Beta-karoten

Swanson Beta-karoten

Swanson má v našom rebríčku dvojité zastúpenie, pretože okrem už spomínaného vitamínu A má táto značka vo svojom repertoári aj kvalitný betakarotén, ktorý sme nemohli len tak vynechať. Opäť nás zaujala najmä kombinácia vynikajúcej ceny a kvalitných surovín.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Vysokokvalitné zloženie s vysokým obsahom účinnej látky
 • Obal vám vydrží naozaj dlho

Nevýhody:

 • Nevhodné pre vegánov

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 10 000 IU beta karoténu

Pokiaľ ide o zložky, výrobca jednoducho vsadil na čistý betakarotén v pomerne slušnom množstve. V tomto ohľade teda nie je veľký priestor na akékoľvek hodnotenie. Výrobca odporúča používať jednu kapsulu denne, čím sa nelíši od konkurencie.

Záverečné hodnotenie:
Swanson Beta-karotén je ďalší doplnok, s ktorým v podstate nemôžete nič pokaziť. Cena je absolútne skvelá a musíme tiež pochváliť jej obsah účinných látok. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch preto môžeme výrobok vrelo odporučiť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 4,55

5. Now Foods Vitamin A

Now Foods Vitamin A

Vitamín A od spoločnosti NOW patrí do rovnakej kategórie ako predchádzajúce produkty. Obsahuje rovnaké množstvo účinnej látky, ale cenovo trochu zaostáva za konkurenciou. Hoci má stále veľmi dobrý pomer ceny a kvality, vyššia cena je v porovnaní s ostatnými produktmi pomerne veľkou nevýhodou.

Výhody:

 • Vysokokvalitné zloženie
 • Jednoduché dávkovanie
 • Balenie vám vydrží viac ako 3 mesiace

Nevýhody:

 • Mierne vyššia cena ako u konkurencie

O výrobcovi:
Korene spoločnosti Now Foods siahajú do 60. rokov minulého storočia. Odvtedy sa spoločnosť snaží prostredníctvom svojich výrobkov odovzdávať ľuďom hodnoty spojené so zdravým životným štýlom. Dôraz na prvotriednu kvalitu je pre spoločnosť pochopiteľne najvyššou prioritou. Okrem výživových doplnkov vyrába aj kozmetické výrobky, potraviny pre zdravie a krmivo pre domáce zvieratá. S produktmi Now Foods ste sa mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších doplnkov s vitamínom E.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 10 000 IU beta karoténu

Ani v tomto prípade nie je na zložkách v žiadnom prípade veľa čo hodnotiť. Beta-karotén dokáže veľmi účinne a rýchlo zvýšiť hladinu vitamínu A v tele, a preto je jednou z najlepších účinných látok, ktoré môže podobný výrobok obsahovať. Výrobca opäť odporúča dávkovanie jedna kapsula denne.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte doplnok, ktorý vám spoľahlivo pomôže doplniť vitamín A, betakarotén od spoločnosti NOW vás určite nesklame. Je však pravda, že na trhu existuje niekoľko lacnejších alternatív, takže je otázne, či sa jeho kúpa naozaj oplatí. Na druhej strane treba povedať, že doplnky s vitamínom A sú naozaj lacné, takže ani v tomto prípade nezaplatíte astronomickú sumu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 6,65

6. MedPharma Vitamin A+D

MedPharma Vitamin A+D

MedPharma má v našom rebríčku ešte jedného zástupcu. Tentoraz ide o produkt kombinujúci vitamíny A a D. Tento výrobok zaostáva za konkurenciou v obsahu účinnej látky, ale dokáže to kompenzovať veľmi príjemnou cenou.

Výhody:

 • Obsahuje extra vitamín D3
 • Veľmi priaznivá cena
 • Vysokokvalitné zloženie

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinnej látky

V jednej dávke (jednej tablete) nájdete:

 • 5 000 IU vitamínu A
 • 10 mcg vitamínu D3

V prvom rade musíme samozrejme pochváliť obsah vitamínu D, ktorý pre ľudský organizmus znamená mnoho dôležitých prínosov. O výhodách vitamínu D sa dočítate v našom rebríčku najlepších vitamínov pre vitamín D. Čo sa týka obsahu vitamínu A, slová chvály sú už trochu mimo. MedPharma Vitamín A + D obsahuje v porovnaní s väčšinou konkurenčných produktov len polovicu A. Jedna tableta neobsahuje ani dolnú hranicu odporúčanej dennej dávky, čo nie je práve ideálne.

Záverečné hodnotenie:
MedPharma Vitamín A + D je zaujímavou kombináciou dvoch skutočne dôležitých vitamínov, ktorým treba venovať pozornosť. Určite môže byť zaujímavý vďaka svojej prekvapivo nízkej cene, čo je vždy veľkým plusom. Z hľadiska obsahu účinných látok však stále dosť zaostáva za konkurenciou. Z tohto dôvodu je aj v našom rebríčku pomerne nízko.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 3,90

7. Viridian Beta-karoten Complex

Viridian Beta-karoten Complex

Svoje miesto v našom rebríčku si vyslúžil aj Beta-karotén komplex od spoločnosti Viridian. Od svojich konkurentov sa líši najmä obsahom celkovo piatich rôznych účinných látok, ale aj cenou. Zatiaľ čo obsah rôznych iných karotenoidov je pozitívnym odlíšením od iných výrobkov, prehnane vysoká cena má skôr opačný účinok. A v tomto prípade je pozitívny účinok pomerne vysoko prevážený.

Výhody:

 • Obsahuje až päť aktívnych zložiek
 • Vysoká kvalita spracovania
 • Vhodné pre vegánov

Nevýhody:

 • Skutočne vysoká cena

O výrobcovi:
Britská spoločnosť Viridian Nutrition sa špecializuje na výrobu tzv. etických vitamínov. Všetky produkty tohto výrobcu sú 100 % bioaktívne a neobsahujú geneticky modifikované látky. Okrem toho sú uložené v kapsulách výlučne rastlinného pôvodu, ktoré neobsahujú žiadne prísady. Spoločnosť sa pýši čistotou svojich výrobkov, šetrnosťou k životnému prostrediu a pomocou charite. So značkou Viridian ste sa už mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších tráviacich enzýmov.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 15 mg beta karoténu
 • 117 µg kryptoxantínu
 • 474 µg alfa karoténu
 • 96 µg zeaxantínu
 • 75 µg luteínu

Beta-karoténový komplex obsahuje celkovo 5 karotenoidov, ktoré spolu poskytujú skutočne silný účinok. Okrem toho pôsobia aj ako antioxidanty, podporujú zdravie očí atď. Musíme tiež pochváliť vysoký obsah beta karoténu, ktorý veľmi rýchlo a účinne podporuje tvorbu vitamínu A v ľudskom tele. Zloženie výrobku ako celku hodnotíme naozaj pozitívne a v tomto ohľade sa nemáme na čo sťažovať.

Záverečné hodnotenie:
Po slovách chvály na skladbu však musí prísť aj kritika ceny. Značka Viridian je známa predajom naozaj drahých doplnkov, ktoré na druhej strane zaručujú naozaj vysokú kvalitu. Vyššia cena je vzhľadom na obsah mnohých látok pochopiteľná, v tomto prípade však niekoľkonásobne prevyšuje cenu iných výrobkov. Aj z tohto dôvodu možno na trhu nájsť mnoho vhodnejších alternatív.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 23,85

Čo je vitamín A?

Vitamín A patrí do skupiny tzv. lipofilných vitamínov, ktoré sa vyznačujú tým, že sa rozpúšťajú v tukoch. Okrem vitamínu A patria do tejto skupiny aj vitamíny D, E a K, ktoré si môžete zapamätať pomocou známej mnemotechnickej pomôcky v podobe slova zadok (vitamín Z však nikde nehľadajte). Čo majú tieto vitamíny spoločné? Ich vlastnosti vyplývajú predovšetkým z toho, že nie sú rozpustné vo vode, takže telo ich nevylučuje močom, ale ukladá ich do tukového tkaniva. Samotný vitamín A v skutočnosti označuje celú skupinu látok: retinol, retinal a kyselinu retinovú. V súvislosti s nimi je však potrebné spomenúť aj provitamíny, najmä karotenoidy (o nich za chvíľu), z ktorých si telo dokáže vitamín A vytvoriť samo.

Akú úlohu zohráva vitamín A v ľudskom tele?

Každý už pravdepodobne počul, že vitamín A je dobrý pre zrak. Je to skutočne pravda. V skutočnosti sietnica spolu s proteínom tvorí zrakový pigment rodopsín, ktorý je zodpovedný za vysielanie nervových signálov z oka. Preto je pre zrak absolútne nevyhnutný. Ďalšou veľmi dôležitou výhodou vitamínu A je jeho antioxidačný účinok. V skutočnosti je jedným z najdôležitejších antioxidantov v ľudskom tele, takže účinne chráni bunky pred účinkami voľných radikálov. Okrem iného je vitamín A dôležitý aj pre podporu imunitného systému, pretože podporuje tvorbu t-lymfocytov, špecifického typu bielych krviniek. V neposlednom rade podporuje zdravie pokožky, reprodukčných orgánov žien a mužov a prispieva aj k správnemu vývoju detí.

Našťastie, nedostatok vitamínu A nie je v našich podmienkach veľmi častý. Môže postihovať najmä ľudí s poruchami vstrebávania tukov (typicky celiakia) a je rozšírená najmä v rozvojových krajinách. Medzi najčastejšie prejavy patria očné poruchy, oslabená imunita, suchá pokožka, slabé vlasy alebo sucho v ústach. Z dlhodobého hľadiska môže byť nedostatok vitamínu A skutočne vážnou zdravotnou komplikáciou a vo väčšine prípadov môže ohroziť život. To sa však týka najmä rozvojových krajín.

Aké sú formy vitamínu A?

V úvodnom odseku bol spomenutý význam provitamínov, najmä karotenoidov. Čo sú tieto látky? Typickým predstaviteľom karotenoidov je betakarotén, ktorý je prítomný aj v mnohých doplnkoch vitamínu A namiesto retinolu. Telo si dokáže vitamín A vytvoriť samo. Hoci teda nejde o samotný vitamín A, jeho príjem účinne zvyšuje hladinu vitamínu A v tele. Beta-karotén je vďaka svojej rýchlej premene na vitamín A veľmi obľúbený vo vyššie uvedených doplnkoch stravy.

Prírodné zdroje vitamínu A

Vitamín A sa bežne nachádza v mnohých potravinách. Medzi najbohatšie zdroje vitamínu A patrí pečeň (najmä hovädzia, ale aj kuracia a iné), sladké zemiaky, špenát, mrkva, vaječné žĺtky, zelenina, mlieko a papája. Vysoký obsah beta karoténu v zelenine často prezrádza jej červené sfarbenie. Aj preto sa v letných mesiacoch odporúča konzumovať červenú zeleninu, pretože betakarotén podporuje rovnomerné opálenie.

Koľko vitamínu A by som mal denne užívať?

Odporúčaná denná dávka vitamínu A sa líši v závislosti od formy, v ktorej telo vitamín prijíma. Väčšina štúdií sa však zhoduje na množstve 10 000 IU až 25 000 IU denne. Výhodou vitamínov rozpustných v tukoch je, že sa nemusia denne dopĺňať. Ak teda doplníte vitamín A výživovým doplnkom s príliš vysokým obsahom účinnej látky, môžete ho dávkovať napríklad denne. Telo si prebytočný vitamín A uloží a využije ho v prípade potreby.

Riziká spojené s predávkovaním vitamínom A

Ukladanie vitamínov do tuku je v niektorých prípadoch výhodné, v iných však môže byť dosť nebezpečné. Dôvodom je, že telo nedokáže účinne vylúčiť prebytočné vitamíny. Nadmerný príjem vitamínu A môže viesť k niektorým zdravotným komplikáciám. Príkladom je vracanie, nechuť do jedla, hnačka, nespavosť atď. Tieto príznaky sa však zvyčajne objavujú až po dlhodobom užívaní skutočne vysokých dávok vitamínu A. Špecifickým prejavom nadbytku beta karoténu je tzv. karotenémia. Prejavuje sa to žltým sfarbením pokožky, pretože telo nedokáže premeniť všetok betakarotén na vitamín A.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa suplementácie vitamínom A, neváhajte nás kontaktovať v komentároch.

Zdroje

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_A
 2. https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10637381/
 4. FOŘT, Petr. Sport a správná výživa. Praha: Ikar, 2002. ISBN 978-80-249-0124-4.

 5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

 6. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.