Rebríček najlepších antioxidantov

Pravdepodobne ste už niekedy v živote počuli o antioxidantoch. Tieto látky chránia naše telo pred oxidačným stresom, ktorý urýchľuje proces starnutia a vo veľkej miere môže poškodiť naše bunky a dokonca aj DNA. Nie je preto prekvapením, že čoraz viac ľudí sa prikláňa k doplnkom s antioxidantmi. Nájsť ten správny produkt však nie je jednoduché. Existuje nespočetné množstvo rôznych antioxidantov, ktoré sa správajú rôzne a majú rôzne zdravotné účinky.

Z tohto dôvodu sme pre vás pripravili porovnanie najlepších antioxidantov na trhu, ktoré vám pomôžu pri výbere. Pri výbere sme sa riadili zložením, celkovou kvalitou výrobku a tiež cenou. Ktorý produkt je pre vás vhodný?

8 najlepších antioxidantov

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Czech Virus Algastin Natural Astaxanthin Czech Virus Algastin Natural Astaxanthin Obsahuje prírodný astaxantín a vitamín E, Balenie 60 denných dávok , Spravodlivá cena € 19,77 - € 23,90
2. Viridian Organic Ashwagandha Extract Viridian Organic Ashwagandha Extract Obsahuje BIO Ashwagandhu a dve ďalšie látky, Balenie 60 denných dávok , Cena zodpovedá kvalite € 17,35 - € 21,75
3. BrainMax S-Acetyl-L-Glutathione BrainMax S-Acetyl-L-Glutathione Obsahuje S-acetyl-L-glutatión a organickú kurkumu , Balenie 100 denných dávok , Spravodlivá cena € 35,60 - € 35,63
4. MedPharma Ostropestrec MedPharma Ostropestrec Obsahuje pestrec mariánsky a šesť ďalších látok, Balenie 67 denných dávok , Výhodná cena € 7,09 - € 9,93
5. VitaHarmony Beta karoten VitaHarmony Beta karoten Obsahuje beta-karotén , Balenie 100 denných dávok, Veľmi nízka cena
6. Life Extension Alpha-Lipoic Acid with Biotin Life Extension Alpha-Lipoic Acid with Biotin Obsahuje biotín a kyselinu alfa-lipoovú , Balenie 60 denných dávok , Vyššia cena € 44,45
7. Now Foods CoQ10 Now Foods CoQ10 Obsahuje koenzým Q10 , Balenie 50 alebo 150 denných dávok , Väčšie balenia stoja za jednu dávku oveľa viac
8. Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract Obsahuje organickú kurkumu , Balenie 60 denných dávok , Vyššia cena € 38,86

Podrobná analýza najlepších antioxidantov

1. Czech Virus Algastin Natural Astaxanthin

Czech Virus Algastin Natural Astaxanthin

Chcete antioxidant, ktorý má naozaj silný účinok? Spoločnosť Czech Virus pripravila pre fanúšikov kvalitných doplnkov výživy svoj Algastin Natural Astaxanthin a musíme povedať, že nás naozaj oslovil. Astaxantín je najsilnejší prirodzene sa vyskytujúci antioxidant. Nie je však jednoduché prijímať ho v prirodzenej strave, preto stojí za to zvážiť jeho doplnenie.

Výhody:

 • Mimoriadne silný antioxidant
 • Antioxidant v hodnote dvoch mesiacov
 • Prvotriedne spracovanie
 • Osvedčený výrobca

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Produkty Czech Virus nájdete v našich porovnaniach takmer vždy. Je jedným z popredných predajcov výživových doplnkov v Českej republike, ktorý je známy vysokou kvalitou svojich výrobkov. V repertoári tejto značky nájdete všetky dôležité doplnky, bez ktorých sa žiadny pracovník nezaobíde. My vo World Fitness máme tiež veľa skúseností s doplnkami Czech Virus. Príkladom sú recenzie predtréningovky Beast Virus a kĺbovej výživy Joint Max.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 4 mg prírodného astaxantínu
 • 14,9 mg vitamínu E

Ako som už napísal vyššie, astaxantín je najsilnejší prirodzene sa vyskytujúci antioxidant. Podľa samotného výrobcu je 800-krát účinnejší ako koenzým Q10 a dokonca 6000-krát účinnejší ako vitamín C. Vyskytuje sa však prirodzene, predovšetkým v lososoch, homároch a niektorých druhoch rias. Prirodzené užívanie preto nie je jednoduché. Astaxantín podporuje imunitu, činnosť kardiovaskulárneho systému, chráni pokožku pred poškodením UV žiarením a údajne podporuje aj činnosť mozgu.

Záverečné hodnotenie:
Vzhľadom na obmedzený výskyt astaxantínu sa určite oplatí zvážiť jeho doplnenie, najmä po zohľadnení jeho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Jedinou nevýhodou tohto produktu je cena. Prírodný astaxantín Algastin ani zďaleka nepatrí k najlacnejším produktom na trhu, na druhej strane však musíme priznať, že vzhľadom na obsah účinnej látky a kvalitu celkového spracovania je vyššia cena pochopiteľná. V konečnom dôsledku preto môžeme Algastin Natural Astaxanthin vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 19,77
Cena:  € 20,30 -17%
Cena:  € 23,90

2. Viridian Organic Ashwagandha Extract

Viridian Organic Ashwagandha Extract

Na ďalšom mieste sa umiestnil organický extrakt z ašvagandy od spoločnosti Viridian. Ako je zrejmé z názvu, nájdeme tu predovšetkým organickú ašvagandu, ale výrobca nás neochudobnil ani o prirodzene sa vyskytujúce withanolidy a extrakt sibírskeho ženšenu. Výsledný produkt je plný účinných antioxidantov, ale okrem nich v ňom nenájdeme nič iné. Značka Viridian je známa tým, že nepoužíva zbytočné plnidlá a balastné spojivá. Preto v bylinnej kapsule nájdete len účinné látky.

Výhody:

 • Prvotriedna kvalita spracovania
 • Vysoko účinné antioxidanty
 • Široké spektrum účinných látok
 • Suroviny pochádzajúce od malých miestnych výrobcov

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Britská spoločnosť Viridian je hrdá na ekologický a prírodný pôvod svojich výrobkov a predovšetkým na ich prvotriednu kvalitu. To znamená, že všetky jej produkty sú 100 % bioaktívne, použité kapsule sú rastlinného pôvodu a neobsahujú žiadne umelé látky. Táto stratégia sa spoločnosti Viridian skutočne vypláca, pretože vďaka svojej kvalite sa môže tešiť čoraz väčšej popularite na európskom trhu. Na našich stránkach môžete na produkty Viridian naraziť napríklad v rebríčku najlepších doplnkov zinku.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 300 mg bio ašvagandy
 • 70 mg bio sibírskeho ženšenu
 • 15 mg withanolidov

Ašvaganda (známa aj ako indický ženšen) sa v ajurvédskej medicíne používa ako zdroj energie a veľmi účinný antioxidant. Je tiež silným adaptogénom, takže pomáha telu vyrovnať sa so stresom. Do skupiny adaptogénov patria aj withanolidy. To sú ďalšie účinné látky, ktoré sa nachádzajú v indickom ženšene. Aby toho nebolo málo, organický extrakt z ašvagandy obsahuje aj prášok z koreňa sibírskeho ženšenu, ktorý zvyšuje celkový účinok produktu. Netreba zabúdať na mimoriadne čisté zloženie, absenciu balastných spojív a plnidiel, umelých farbív a použitie rastlinnej kapsule, vďaka čomu je výrobok vhodný aj pre vegánov.

Záverečné hodnotenie:
Pri hodnotení výrobkov Viridian vždy zdôrazňujeme ich čisté zloženie, kvalitné spracovanie a vynikajúci výber použitých zložiek. Vždy spomíname aj vysokú cenu, ktorá je vzhľadom na použité ingrediencie opodstatnená. Dnes to nie je inak. Organický extrakt z ašvagandy je jednoducho typický produkt Viridian. Budete si zaň musieť priplatiť, ale poteší vás svojou úžasnou kvalitou a prvotriednym účinkom. Nič viac netreba dodávať.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 17,35
Cena:  € 17,79 -14%
Cena:  € 21,75

3. BrainMax S-Acetyl-L-Glutathione

BrainMax S-Acetyl-L-Glutathione

Keď už hovoríme o kvalitných produktoch, za ktoré si musíte trochu priplatiť, nesmieme zabudnúť na S-acetyl-L-Glutathione od spoločnosti BrainMax. Ide o jedinečný výživový doplnok obsahujúci antioxidant glutatión v mimoriadne dobre využiteľnej forme v kombinácii s acetylovou funkčnou skupinou. Organická kurkuma, ktorá je známa aj svojimi antioxidačnými účinkami, sa používa ako náplň kapsúl.

Výhody:

 • Mimoriadne dobre využiteľná forma antioxidantu glutatiónu
 • Vysokokvalitné spracovanie
 • Kurkuma sa používa ako plnidlo
 • Balenie vydrží až 100 dní

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:

Česká značka BrainMax je zodpovedná za výživové doplnky, ktoré kombinujú najnovšie vedecké poznatky a prirodzenú silu prírody. Nie je to však klasický výrobca doplnkov. Spoločnosť BrainMax sa zameriava na výživové doplnky, ktoré podporujú funkciu mozgu a produktivitu. V jej repertoári sú preto najmä kvalitné vitamíny, minerály alebo aj menej bežné produkty, ako sú okuliare s modrým svetlom. Od spoločnosti BrainMax sme za dobrý príklad považovali horčík Energy Magnesium alebo zmes na podporu produktivity Neurohacker Manifesto.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 100 mg S-acetyl-L-glutatiónu
 • 400 mg organickej kurkumy

Glutatión je antioxidant, ktorý produkuje každá bunka v tele, ale s pribúdajúcim vekom jeho prirodzená produkcia postupne klesá. Jeho suplementácia prostredníctvom bežných výživových doplnkov nie je veľmi účinná, pretože sa zle vstrebáva. V kombinácii s acetylovou funkčnou skupinou však tieto problémy miznú a glutatión v tejto forme je podľa výrobcu rovnako účinný ako pri intravenóznom podávaní. Oceňujeme aj použitie kurkumy ako plnidla v kapsuliach, vďaka čomu sa výrobca nemusel uchyľovať k zbytočnému používaniu balastných plnidiel a zároveň zvýšil účinnosť výrobku pridaním ďalšieho antioxidantu.

Záverečné hodnotenie:
Nie je prekvapením, že za S-acetyl-L-Glutathion od spoločnosti BrainMax si budete musieť trochu priplatiť, pretože ide o produkt z vyššej cenovej kategórie. Na druhej strane sa nebudete musieť obávať, že si počas nasledujúcich troch mesiacov kúpite podobný produkt. Nebudem ani komentovať kvalitu a účinnosť vzorca, pretože z predchádzajúceho odseku je určite zrejmé, že v tomto ohľade sa nie je na čo sťažovať. Na záver už len dodám, že suplementácia glutatiónom prospeje hlavne ľuďom, ktorí trpia vysokým stresom a vyčerpaním, alebo tým z vás, ktorí sa snažia zbaviť toxínov a podporiť zdravie pečene.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 35,60
Cena:  € 35,63

4. MedPharma Ostropestrec

MedPharma Ostropestrec

Veľa hudby za málo peňazí? Takto by sme mohli jednoducho opísať ostropestrec mariánsky od spoločnosti MedPharma. Je to druhý najlacnejší produkt v celom rebríčku, ktorý obsahuje až sedem rôznych účinných látok. Okrem ostropestreca mariánskeho tu nájdeme aj lucernu tolicu, senovku grécku a mnohé ďalšie.

Výhody:

 • Veľký počet účinných látok
 • Veľmi nízka cena
 • Balenie vydrží viac ako dva mesiace

Nevýhody:

 • Prípravok nižšej kvality

O výrobcovi:
MedPharma je česká spoločnosť, ktorá vyvíja, vyrába a predáva výživové doplnky od začiatku roka 2000. Produkty MedPharma sú zamerané na podporu ľudského zdravia a vyznačujú sa nízkymi a dostupnými cenami. Od svojich konkurentov sa líši aj tým, že do jej repertoáru patria kozmetické a zdravotnícke výrobky. Produkty MedPharma nájdete najmä v lekárňach, ale postupne sa objavujú aj v e-shopoch so športovou výživou. A aké sú naše skúsenosti s produktmi MedPharma? Nájdete ich napríklad v porovnaní najlepších kolagénov alebo v rebríčku najlepších vitamínov C.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 250 mg pestreca mariánskeho
 • 50 mg výťažku z tolice lucerny
 • 25 mg extraktu z tansy krémovej
 • 20 mg extraktu z čiernej reďkovky
 • 18,75 mg extraktu z červenej repy
 • 75 mg cholínu
 • 75 mg inozitolu

Zloženie tohto výrobku je na prvý pohľad najzložitejšie. Kľúčovou zložkou prípravku je pestrec mariánsky, ktorý pomáha optimalizovať funkciu pečene a podporuje prirodzenú detoxikáciu organizmu. Dôležitým antioxidantom je aj inozitol (vitamín B8), ale za zmienku stoja aj ďalšie vyššie uvedené látky. Okrem nich sa však v tabletách nachádzajú aj niektoré nežiaduce látky. Príkladom všetkých je oxid titaničitý a povidón K30. Takéto látky výrazne kazia dojem z inak veľmi kvalitného a spoľahlivého výrobku.

Záverečné hodnotenie:
Z hľadiska pomeru cena/kvalita vykazuje Milk Thistle od spoločnosti MedPharma veľmi dobré výsledky. Nízka cena však nie je všetko a pozornosť treba venovať aj zloženiu. V tomto ohľade nás výrobca láka na širokú škálu antioxidantov, ale bohužiaľ pridáva aj dosť kontroverzné zahusťovadlá a farbivá. Nie je to prvýkrát, čo sa výrobok od spoločnosti MedPharma nemohol z tohto dôvodu umiestniť vyššie. Ak však hľadáte predovšetkým doplnok za nízku cenu, budete s produktom spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 7,09
Cena:  € 9,93

5. VitaHarmony Beta karoten

VitaHarmony Beta karoten

Na chvíľu zostaneme pri antioxidantoch nižšej triedy. Beta-karotén od spoločnosti Vita Harmony sa tiež dostal do nášho rebríčka. Je to najlacnejší výrobok v celom rebríčku a výrobca sa rozhodol vsadiť len na dobrú dávku betakaroténu.

Výhody:

 • Extrémne nízka cena
 • Bez alergénov
 • Pokrýva celú dennú dávku beta karoténu

Nevýhody:

 • Obsahuje iba jeden antioxidant

O výrobcovi:
Značka VitaHarmony je zodpovedná za jeden z najstarších (ak nie najstarší) čisto českých multivitamínov. V roku 1991 predstavil zakladateľ značky CentralVita svetu multivitamín s 30 zložkami. O niekoľko rokov neskôr uzrela svetlo sveta samotná značka VitaHarmony. Podarilo sa jej preraziť vďaka inšpirácii od zahraničných spoločností a následnej spolupráci so sesterskou spoločnosťou v USA. Spoločnosť ponúka vitamíny, minerály, rastlinné výťažky, probiotické kultúry, bylinné čaje a mnoho ďalšieho.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 25 000 IU beta karoténu

Betakarotén patrí do skupiny karotenoidov a je dôležitým prekurzorom vitamínu A. Na rozdiel od vitamínu A sa ním však nemožno predávkovať, pretože telo jeho prebytok vždy vylúči. Je to veľmi účinný antioxidant, ktorého účinok sa prejavuje najmä v letných mesiacoch, keď dokáže chrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením. Z tohto dôvodu sa odporúča doplniť ho približne 1-2 mesiace pred dovolenkou. Okrem neho však neobsahuje žiadnu inú účinnú látku, čo je trochu škoda, pretože je vždy lepšie dopĺňať viacero antioxidantov súčasne.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte kvalitný antioxidant za nízku cenu, s betakaroténom od spoločnosti VitaHarmony si prídete na svoje. Hoci obsahuje len jednu účinnú látku, nebude vás stáť veľa peňazí, vydrží vám viac ako 3 mesiace a pomôže vám doplniť veľmi dôležitú látku, na ktorú mnohí ľudia počas letných mesiacov úplne zabúdajú. Ak sa teda chystáte na dovolenku k moru alebo máte jednoducho problémy s opaľovaním v lete, dajte betakaroténu šancu. Uvidíte, že nebudete ľutovať.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. Life Extension Alpha-Lipoic Acid with Biotin

Life Extension Alpha-Lipoic Acid with Biotin

Zákazníkov s vysokými nárokmi určite zaujme kyselina alfa-lipoová s biotínom od Life Extension. Tento produkt obsahuje mimoriadne účinnú kyselinu alfa-lipoovú, ktorá pôsobí ako antioxidant, ktorý podporuje aj funkcie iných antioxidantov. Vďaka tomu napríklad zvyšuje hladinu glutatiónu, ktorého význam sme už rozoberali v našej analýze produktu BrainMax.

Výhody:

 • Kvalitné spracovanie
 • Veľmi účinný antioxidant
 • Osvedčený produkt

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
Life Extension Europe je spoločnosť stojaca za značkou Life Extension, ktorá sa zameriava na výrobu produktov podporujúcich zdravý životný štýl. Za výrobou všetkých produktov stojí jediný cieľ - zabezpečiť, aby ľudia žili zdravšie, šťastnejšie a dlhšie. Preto sú všetky výrobky značky veľmi prísne kontrolované, aby spĺňali najvyššie štandardy. O naše skúsenosti s produktmi Life Extension sme sa už podelili v našej recenzii Enhanced Super Digestive Enzymes with Probiotics.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 250 mg kyseliny alfa-lipoovej
 • 2500 mcg biotínu

Kyselina alfa-lipoová je jedným z najvšestrannejších antioxidantov. Je to spôsobené tým, že môže pôsobiť v extracelulárnej tekutine aj vo vnútri samotnej bunky. Vyššie som spomenul schopnosť kyseliny alfa-lipoovej zvyšovať glutatión, ale tým to nekončí. Doplnením tohto antioxidantu je možné zvýšiť aj hladinu ubichinónu, derivátu koenzýmu Q10 (tiež dôležitého antioxidantu). Nesmieme zabúdať na biotín (vitamín B7), ktorý dokáže podporiť hladinu kolagénu, a tým udržať zdravú a pevnú pokožku.

Záverečné hodnotenie:
Najväčším negatívom tohto produktu je jednoznačne jeho cena. Pri dávkovaní jednej tablety denne vás vyjde na viac ako trojnásobok ceny produktu na prvej priečke. Ak však dávkujete dve kapsuly, ako uvádza výrobca, výsledná cena za jednu dennú dávku sa logicky zdvojnásobí. V takom prípade vám jedno balenie vystačí len na 30 dní a dosť sa predraží. Túto skutočnosť by ste mali pred kúpou určite vziať do úvahy. Ak vám však nevadí vyššia cena, určite sa nebudete sťažovať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 44,45

V našom rebríčku najlepších antioxidantov nesmie chýbať CoQ10 od spoločnosti Now Foods. Obsahuje čistý koenzým Q10, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Ale opäť tu nie je nič navyše, čo je trochu škoda. Avšak aj samotný koenzým Q10 má čo ponúknuť, preto sa rozhodne neoplatí nad týmto produktom privrieť oči.

Výhody:

 • Za väčší balík, dobrá cena
 • Koenzým Q10 má mnoho pozitívnych účinkov
 • Dostatočne veľké množstvo účinnej látky

Nevýhody:

 • Iba jedna účinná látka

O výrobcovi:
História spoločnosti Now Foods siaha do 60. rokov minulého storočia. Už vtedy bola hrdá na to, že vyrába zdravé výrobky, ktoré pomáhajú ľuďom dosiahnuť skutočne zdravý životný štýl. Okrem športových doplnkov má spoločnosť v repertoári aj zdravú výživu, kozmetiku a dokonca aj krmivo pre domáce zvieratá. Značka Now Foods je tiež známa tým, že väčšinu svojich výrobkov ponúka v niekoľkých rôznych veľkostiach. Možno ste sa už stretli s produktmi Now Foods v porovnaní najlepších doplnkov vitamínu D.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 100 mg koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je látka podobná vitamínu a je nepostrádateľný v nespočetných procesoch v ľudskom tele. Je dôležitý najmä pre svoje pozitívne účinky na kvalitu pokožky, reguláciu hladiny cukru v krvi a podporu srdca a imunitného systému. Väčšina ľudí si koenzým Q10 automaticky spája s bojom proti starnutiu. Koenzým Q10 je totiž silný antioxidant, ktorý dokáže bojovať proti voľným radikálom a regenerovať poškodené bunky.

Záverečné hodnotenie:
Pokiaľ ide o cenu, tá do veľkej miery závisí od veľkosti balenia, ktoré sa rozhodnete zaobstarať. Nie je prekvapujúce, že väčšie balenie je oveľa výhodnejšie z hľadiska dávky. V tomto prípade je cena za dennú dávku výhodná, ale ak si kúpite menšie balenie, zaplatíte o niečo viac. Ak však hľadáte kvalitný koenzým Q10, budete spokojní tak či tak. Je však pravda, že pre ľudí, ktorí hľadajú všestranný doplnok stravy s antioxidantmi, bude vhodnejší produkt s prepracovanejším zložením.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

8. Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract

Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract

Na samom konci máme ďalšieho zástupcu značky Life Extension. Tentoraz je to Super Bio-Curcumin® Kurkuma extrakt. Prekvapivo obsahuje extrakt z biokurkumínu vo forme BCM-95 Bio-Curcumin®, ktorý je údajne až 7-krát lepšie vstrebateľný ako bežná forma kurkumínu.

Výhody:

 • Kvalitné spracovanie
 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Overené zákazníkmi

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Iba jedna účinná látka

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 400 mg kurkumínu vo forme BCM-95 Bio-Curcumin®

O výhodách kurkumínu som už hovoril v predchádzajúcich produktoch, ale stojí za to zopakovať hlavné body. Kurkumín dokáže potlačiť zápalové procesy v tele, podporuje správne trávenie, pomáha udržiavať normálnu funkciu mozgu a má tiež pozitívny vplyv na funkciu krvných doštičiek. BCM-95 Bio-Curcumin® je podľa výrobcu tejto patentovanej formy kurkumínu najpreskúmanejšou formou kurkumínu na svete.

Záverečné hodnotenie:
Super Bio-Curcumin® Kurkuma extrakt je produkt, ktorým určite nič nepokazíte. Má však jeden problém, a tým je cena. Je to jeden z najdrahších produktov v rebríčku. A to aj napriek tomu, že obsahuje len jednu účinnú látku. To je skutočnosť, ktorú sa určite oplatí vziať do úvahy, keď uvažujete o jeho kúpe. Ale opäť platí to, čo pri všetkých drahších produktoch - ak vám nevadí si zaň priplatiť, budete spokojní.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 38,86 -17%

Čo sú voľné radikály a oxidačný stres?

V súvislosti s antioxidantmi často hovoríme o voľných radikáloch a oxidačnom strese. Skôr ako sa začneme zaoberať tým, ako antioxidanty fungujú a prečo sú pre naše telo také dôležité, musíme si oba tieto pojmy trochu priblížiť. Na začiatok musíme vedieť, že v našom tele neustále prebieha nespočetné množstvo chemických reakcií. Dýchanie, trávenie, prenos informácií v mozgu a mnohé ďalšie sú v podstate chemické reakcie, pri ktorých v našom tele zostáva veľké množstvo metabolitov, t. j. látok, ktoré vznikajú ako výsledok alebo medziprodukt týchto procesov. Medzi tieto metabolity patria napríklad voľné radikály. Prečo sú pre naše telo problémom?

Voľné radikály sú nestabilné, a preto veľmi reaktívne látky, ktoré môžu spôsobiť veľké škody. Majú nepárny počet elektrónov, ale snažia sa ho vyvážiť tak, aby bol párny. Kradnú elektróny z iných molekúl, čím poškodzujú bunkové membrány, enzýmy, proteíny a dokonca aj štruktúru DNA. Tento proces sa nazýva oxidačný stres a antioxidanty nás pred ním chránia.

Riziká spojené s oxidačným stresom

Asi nie je potrebné zachádzať do podrobností o tom, prečo je oxidačný stres škodlivý pre náš organizmus. Poškodenie bunkových membrán alebo narušenie štruktúry DNA jednoducho nemôže ľudskému telu prospieť. Oxidačný stres vedie k urýchleniu procesu starnutia. To sa prejavuje najmä na kvalite pokožky, fungovaní orgánov, korózii ciev a zvýšenom riziku niektorých závažných ochorení. Príkladom je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ochorenia srdca a niektoré druhy rakoviny. Hoci sa voľné radikály v našom tele vyskytujú prirodzene, niektoré faktory môžu ich výskyt zvýšiť. Patrí medzi ne stres, fajčenie, nezdravá strava, alkohol, život v znečistenom prostredí, nadmerná spotreba liekov a jednoducho povedané, nezdravý životný štýl vo všeobecnosti.

Antioxidanty a ich význam pre ľudské zdravie

Teraz sa konečne môžeme venovať samotným antioxidantom a ich významu pre naše zdravie. Asi nikoho neprekvapí, že antioxidanty bojujú proti oxidácii. Robia to jednoducho povedané tak, že "darujú" jeden zo svojich elektrónov voľným radikálom, čím ich neutralizujú a zastavia ich besnenie. Okrem toho majú niektoré antioxidanty schopnosť obnovovať poškodené časti buniek a posilňovať ich obranyschopnosť do budúcnosti. Z tohto dôvodu sú antioxidanty mimoriadne dôležité pre ľudské zdravie a pomáhajú predchádzať mnohým chorobám. Na dosiahnutie najlepšieho účinku je potrebné kombinovať čo najviac antioxidantov, pretože každý z nich pôsobí trochu inak. Naše telo si vytvára vlastné antioxidanty, ale rovnako ako existujú spôsoby, ako do tela dostať nadbytok voľných radikálov, môžeme aj prijímať viac antioxidantov.

Potraviny bohaté na antioxidanty

Potraviny bohaté na antioxidanty by nemali chýbať v jedálničku žiadneho človeka. Ich prínos pre zdravie je nespochybniteľný a určite nie je na škodu mať ich dostatok. Na aké potraviny sa zamerať? Najmä vlašské orechy a pekanové orechy majú vysoký obsah antioxidantov. Existuje dokonca štúdia, ktorá zistila, že u ľudí, ktorí konzumovali väčšie množstvo pekanových orechov, sa zvýšila hladina antioxidantov v krvi. Typickým zdrojom antioxidantov sú bobuľové ovocie, konkrétne čučoriedky, jahody, maliny. To isté platí aj pre domáce džemy z tohto ovocia. Na zozname potravín bohatých na antioxidanty nájdete aj kapustu, červenú kapustu, artičoky alebo fazuľu. Pre niekoho môže byť prekvapením, že aj tmavá čokoláda je skvelým zdrojom dôležitých antioxidantov. Platí však pravidlo, že čím vyšší je podiel kakaa v čokoláde, tým lepší je jej účinok.

Na aké antioxidanty môžete naraziť?

Ako som už napísal vyššie, existuje nespočetné množstvo antioxidantov. Nie všetky však fungujú rovnako a ponúkajú nášmu telu rôzne výhody. Pozrime sa teda na tie najdôležitejšie.

Kurkuma

Kurkuma sa dnes často označuje za superpotravinu. Zoznam jeho pozitívnych účinkov je naozaj dlhý, a tak niet divu, že patrí medzi najobľúbenejšie antioxidanty, ktoré sa nachádzajú aj vo veľkom množstve výživových doplnkov. Kurkuma reguluje imunitné a zápalové reakcie organizmu, chráni bunky pred voľnými radikálmi, pomáha udržiavať zdravé kĺby a chráni kvalitu pokožky.

Astaxantín

Astaxantín je najsilnejší prirodzene sa vyskytujúci antioxidant. Patrí do skupiny karotenoidov a medzi jeho hlavné prínosy patrí podpora imunity, zdravia očí, funkcie mozgu a kvality pokožky. V prírode sa nachádza najmä v lososoch, v oleji z krillu a v niektorých druhoch rias. Vzhľadom na jeho obmedzený výskyt v bežnej strave je vhodné ho dopĺňať.

Beta karotén

Ďalším zástupcom skupiny karotenoidov je betakarotén. Je dôležitým prekurzorom vitamínu A, ktorý prispieva k udržaniu kvality zraku, podporuje imunitu a má pozitívny vplyv aj na imunitný systém. Vzhľadom na jeho schopnosť udržiavať kvalitu pokožky a pozitívne ovplyvňovať jej farbu sa odporúča užívať betakarotén približne jeden až dva mesiace pred opaľovaním.

Ashwagandha

Indický ženšen, známy aj ako ashwagandha, je rastlina s naozaj širokou škálou pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Okrem ochrany buniek pred voľnými radikálmi podporuje aj funkciu štítnej žľazy, pomáha v boji proti stresu a úzkosti a zmierňuje únavu nadobličiek.

Medzi ďalšie známe antioxidanty patrí koenzým Q10, flavonoidy, ktoré sa často nachádzajú v CBD olejoch, vitamín C a zinok. V tejto súvislosti odporúčam naše porovnanie najlepších CBD olejov, rebríček najlepších vitamínov C a v neposlednom rade porovnanie najlepších zinkov.

Ako užívať antioxidanty a na čo si dávať pozor?

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že nadmerný príjem niektorých antioxidantov môže viesť k tomu, že namiesto boja proti voľným radikálom spôsobia ich zvýšený výskyt. Preto sa vždy riaďte pokynmi výrobcu a dodržiavajte odporúčané denné dávkovanie. Zároveň nezabudnite, že na dosiahnutie požadovaného účinku je potrebné užívať čo najširšie spektrum antioxidantov, pretože každý z nich pôsobí trochu inak a pomáha v inej oblasti. Preto je vhodné vyberať si doplnky stravy s obsahom viac ako jedného antioxidantu, alebo súčasne s užívaním jedného antioxidantu nezabúdať na pestrú stravu a prijímať ďalšie antioxidanty v ich prirodzenej forme.

Zdroje

 1. Antioxidant – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antioxidant

 2. Antioxidants Explained in Simple Terms. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained

 3. Biochemistry, Antioxidants - StatPearls - NCBI Bookshelf. [online]. Copyright © 2022, StatPearls Publishing LLC. [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541064/

 4. DUBNOVÁ, Martina. Antioxidanty v potravinách a možnosti aplikace antioxidantů ve výživě [online]. České Budějovice, 2011 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/kbn9gm/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Milan Pešek, CSc.
 5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.