Najlepšie arašidové maslá 2024 - ktoré sú kvalitné? (Test)

Arašidové maslá sú nepochybne jedným z hitov modernej výživy. A niet divu. Sú bohatým zdrojom bielkovín a tukov, ako aj mnohých mikroživín, od vitamínov skupiny B po zinok a železo. A v neposlednom rade chutia skvele, ak nie samotné, môžete si ich dopriať s proteínom, horkou čokoládou alebo inými druhmi orechov.

A keďže ich na trhu existujú desiatky, rozhodli sme sa vytvoriť samostatný rebríček. Preto sme otestovali najlepšie arašidové maslá a prinášame vám nasledujúce porovnanie.

11 najlepších arašidových masiel na základe testovania

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. LifeLike Arašídový krém LifeLike Arašídový krém 236 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov, Vyrobené v Českej republike € 3,60 - € 4,39
2. Lucky Alvin Arašídové Máslo Lucky Alvin Arašídové Máslo 300 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov, Vyrobené v Českej republike € 4,95 - € 5,21
3. Big Boy Arašídový krém Big Boy Arašídový krém 239 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov, Vyrobené v Českej republike € 3,25 - € 3,99
4. Vilgain Arašidové maslo BIO jemné arašídy Vilgain Arašidové maslo BIO jemné arašídy 100% obsah arašidov, Ekologická kvalita € 4,49
5. Czech Virus Peanut Butter Czech Virus Peanut Butter 289 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov , Vyrobené v Českej republike € 14,90
6. MyProtein Peanut Butter MyProtein Peanut Butter 219 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov , Vyrobené v Spojenom kráľovstve € 9,66 - € 28,39
7. Bulk Powders Arašídové máslo Bulk Powders Arašídové máslo 229 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov , Vyrobené v Anglicku
8. TPW Peanut Butter TPW Peanut Butter 249 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov, Vyrobené v Anglicku
9. FA So Good Peanut Butter FA So Good Peanut Butter 245 Kč za 1 kg, 100% obsah arašidov
10. Sizeandsymmetry Arašídové Máslo Sizeandsymmetry Arašídové Máslo 398 Kč za 1 kg, 81 % arašidov, Neodolateľná chuť € 9,20
11. GymBeam Arašídové máslo GymBeam Arašídové máslo 149 Kč za 1 kg , 100% obsah arašidov, Zahŕňa škrupiny € 18,90 - € 22,54

Podrobné porovnanie arašidových krémov

1. LifeLike Arašídový krém

LifeLike Arašídový krém

Podľa nášho názoru je najlepším arašidovým maslom na trhu arašidový krém LifeLike. Maslo sa vyrába priamo v Českej republike a okrem pražených arašidov v ňom nenájdete nič iné.

Bez palmového oleja, bez pridaného cukru a bez soli. Keď k týmto výhodám pridáte dobrú cenu, získate maslo, ktoré nemá konkurenciu.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Maslo vyrobené v Českej republike
 • Bohaté na bielkoviny, tuk a vlákninu
 • Obsahuje iba pražené arašidy
 • Dobrá cena
 • Skvelá chuť
 • K dispozícii v dvoch rôznych baleniach - 300 g a 1000 g
Nevýhody:
 • Nenašli sme
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Arašidové maslo LifeLike chutilo presne tak, ako má arašidové maslo chutiť. Výrazná a plná chuť bola sprevádzaná skvelou konzistenciou, vďaka ktorej nie je problém natrieť si toto arašidové maslo na celozrnný alebo obyčajný chlieb, prípadne ho použiť do rôznych smoothies alebo potréningových kokteilov.

Keď som ho použila v rôznych receptoch bez pečenia a potom som ho dala do chladničky, krásne stuhol. Ak hľadáte arašidové maslo, ktoré úplne poteší vaše chuťové poháriky, LifeLike je jasná voľba.

Kto vyrába maslo:

LifeLike je rodinná firma Libora Mačalíka a jeho manželky Venduly, ktorí zistili, že na našom trhu chýbajú kvalitné maslá.

Táto spoločnosť v sebe spája kvalitu, poctivosť a predovšetkým čerstvosť, vďaka čomu v jej repertoári nájdete nielen arašidové maslá, ale aj mnohé iné orechové maslá, často v kombinácii s kokosom alebo lahodnou čokoládou

Konečné hodnotenie:

Maslo LifeLike na mňa urobilo naozaj veľký dojem. Keď mi prišiel, bol na ňom usadený olej, čo naznačuje, že výrobca nepoužil žiadne stabilizátory. Zistil som, že chuť je veľmi dobrá, pridával som ju do rôznych smoothies, kaší a potréningových kokteilov.

Hoci môžete namietať, že existujú aj lacnejšie maslá, pri LifeLike máte stopercentnú istotu kvality

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 3,60
Cena:  € 3,64 -17%
Cena:  € 4,39

2. Lucky Alvin Arašídové Máslo

Lucky Alvin Arašídové Máslo

Nadruhom mieste nášho rebríčka sa opäť umiestnil výrobok vyrobený v Českej republike. Lucky Alvin v sebe spája 100% obsah arašidov, lahodnú a nezameniteľnú chuť, ktorá si v kombinácii s pomerne dobrou kvalitou rozhodne zaslúži miesto v našom porovnaní arašidových krémov.

hlavné body
Plusy:
 • Vyrobené v Českej republike
 • Obsahuje 100 % arašidov
 • Bez palmového oleja, konzervačných látok a stabilizátorov
 • Nezameniteľná chuť
Nevýhody:
 • K dispozícii len v 40g a 330g baleniach
 • Vyššia cena za kgv porovnaní s konkurenciou
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Rovnako ako víťaz nášho porovnania najlepších masiel, aj Lucky Alvin vyrobil naozaj skvelý produkt, ktorý si zamilujete. Arašidová chuť je dosť výrazná, a ak na ňu nie ste zvyknutí, maslo vám nemusí veľmi chutiť. V tom prípade odporúčam kombináciu arašidov a čokolády, ktorú vyrába aj Lucky Alvin a ktorá je chuťovo bezkonkurenčná.

Konzistencia je opäť krásne krémová a hladká, takže nie je problém maslo rozotierať, ako aj pridávať do smoothies alebo receptov.

Kto vyrába maslo:

Lucky Alvin je česká spoločnosť, ktorá vyrába arašidové maslá, ktoré sú v Amerike veľmi obľúbené. Jediným rozdielom je, že v týchto maslách nenájdete žiadne nekvalitné prísady, stužené tuky, pridanú soľ, stabilizátory ani dochucovadlá. Všetky výrobky tejto spoločnosti si zakladajú na kvalite a čistote, môžete si vybrať zo 100% masiel, masiel s belgickou čokoládou alebo variantov "bez cukru"

Konečné hodnotenie:

Lucky Alvin je ďalšie vynikajúce arašidové maslo od českého výrobcu. Tentoraz, bohužiaľ, považujem nedostupnosť v kilovom balení za miernu nevýhodu, pretože mám pomerne veľkú spotrebu arašidového masla, takže ho nechcem kupovať v 330g baleniach. Malé balenia by mal určite ponúkať každý výrobca, pretože nie každý je schopný zjesť toľko masla, avšak veľké balenie je jedinou výhodou.

Na druhej strane musím pochváliť Lucky Alvin, že nepoužíva zbytočný plast, všetky maslá sú v skle. To sa však logicky premieta do vyššej ceny za 1 kg.

Edit 12.10.2019 - Práve sme uverejnili podrobnú recenziu niekoľkých orechových masiel Lucky Alvin, môžete si ju prečítať tu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 4,95
Cena:  € 5,21

3. Big Boy Arašídový krém

Big Boy Arašídový krém

Tretie miesto v našom rebríčku patrí arašidovému krému od českej spoločnosti Big Boy Butter, ktorá ponúka širokú škálu orechových masiel s čokoládou, jahodami, kokosom a ďalšími neuveriteľne chutnými výrobkami.

Toto maslo sa vyrába výlučne z arašidov a nenájdete v ňom žiadne farbivá, konzervačné látky, arómy ani iné prísady.

hlavné body
Výhody:
 • Vyrobené v Českej republike
 • Neobsahuje nič okrem arašidov
 • K dispozícii v dvoch rôznych veľkostiach balenia - 250 g a 550 g
 • Vynikajúca chuť
Nevýhody:
 • Vyššia cena za 1 kgv porovnaní s konkurenciou
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Big Boy Peanut Butter Cream na mňa zapôsobil chuťovo, aj keď mi prišiel trochu sladší ako konkurenčné maslá. V žiadnom prípade to nie je spôsobené pridaným cukrom, ktorý výrobca zatajil, ale pravdepodobne odlišným pôvodom arašidov.

Zhľadiska chuti je maslo určite jedno z najlepších, ani v chladničke úplne neztuhne a vždy sa dobre rozotiera.

Kto vyrába maslo:

Tento arašidový krém vyrába populárna česká spoločnosť Big Boy Butter, ktorá sa špecializuje nielen na orechové maslá, ale aj na proteínové tyčinky, lyofilizované ovocie a predáva aj celé orechy.

Spoločnosť si zakladá na kvalite, udržiava minimálne zásoby a väčšinu masiel vyrába len na základe objednávok, takže si môžete byť stopercentne istí čerstvosťou a kvalitou objednaného masla

Konečné hodnotenie:

Ďalšie veľmi podarené maslo, ktorému okrem vyššej ceny nie je absolútne čo vytknúť. Keďže táto spoločnosť neponúka kilové balenia, pri prepočte ceny za 1 kg sa dostanete na vyššiu cenu ako konkurencia, ale na druhej strane Big Boy Butter nepoužíva zbytočný plast, čo sa nám páči.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 3,25 -11%
Cena:  € 3,80 -17%
Cena:  € 3,99

4. Vilgain Arašidové maslo BIO jemné arašídy

Vilgain Arašidové maslo BIO jemné arašídy

Ďalším produktom bolo arašidové maslo BIO od spoločnosti Vilgain, ktorá bola predtým známa ako Aktin. Výhodou tohto masla je okrem jeho 100 % čistého zloženia aj organická kvalita použitých arašidov, vďaka ktorej má maslo oveľa plnšiu chuť. Ruka v ruke s kvalitou však ide aj mierne vyššia cena.

HLAVNÉ BODY
Výhody:
 • 100% obsah arašidov
 • Český výrobca
 • Bez akýchkoľvek pridaných látok
 • Ekologická kvalita
Nevýhody:
 • Vyššia chuť

 

ZHRNUTIE
Ako nám chutilo maslo:

Arašidové maslo Vilgain nás rozhodne nesklamalo, čo sa týka chuti. Najmä jemná verzia chutí absolútne lahodne a určite môžete povedať, že výrobca prešiel na iný druh arašidov. Ak ste však v minulosti ochutnali pôvodnú chrumkavú verziu, po ochutnaní novej verzie si pravdepodobne všimnete, že obsahuje oveľa menej kúskov arašidov. V prípade chrumkavej verzie to považujem za dosť nešťastné rozhodnutie, hoci maslo je stále vynikajúce, čo sa týka chuti.

Kto vyrába maslo:

V úvode som napísal, že mnohí ľudia poznajú skôr značku Vilgain pod názvom Aktin. Dôvodom je zmena značky spoločnosti z dôvodu expanzie do zahraničia. Napriek novému názvu si však všetky výrobky značky zachovávajú kvalitu, ktorú ste už dlho očakávali. Dnes je spoločnosť Aktin jedným z najobľúbenejších výrobcov a distribútorov športových doplnkov v Českej republike.

Záverečné hodnotenie:

Vilgain Peanut Butter BIO je ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá skutočne kvalitné arašidové maslo na akýkoľvek účel. Nikdy nie je ľahké objektívne zhodnotiť chuť, ale naše skúsenosti spolu so stovkami pozitívnych hodnotení zákazníkov možno rozhodne považovať za dobrý ukazovateľ toho, že si s týmto maslom určite prídete na svoje.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 4,49

5. Czech Virus Peanut Butter

Czech Virus Peanut Butter

Toto arašidové maslo vyrába veľmi známa česká spoločnosť Virus, ktorá okrem "obyčajného" arašidového masla vyrába najmä známe kombinácie orechov, bielkovín a čokolády, ktoré sme si zamilovali aj my v redakcii.

Toto maslo však tiež 100 % arašidov, veľmi dobrú chuť a je aj za prijateľnú cenu.

najdôležitejšie informácie
Klady:
 • 100% obsah arašidov
 • Vyrobené v Brne
 • Bez pridaných látok, soli a cukru
 • Skvelá chuť
Nevýhody:
 • Len 1 kg balenie
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Arašidové maslo z Czech Virus chutilo úplne báječne. Chuť je jemná a konzistencia krásne krémová, takže sa veľmi dobre maže napríklad na celozrnný chlieb. Chuť je tiež plná a úplne prirodzená, takže môžete povedať, že maslo nebolo nijako sladené ani dochucované.

V porovnaní s konkurenciou musím povedať, že sa na povrchu neusadzuje príliš veľa oleja, takže ho nemusíte miešať pri každom použití.

Kto vyrába maslo:

Arašidové maslo vyrába známa spoločnosť Czech Virus, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran. Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, si spoločnosť zakladá na kvalitných výrobkoch bez zbytočnej chémie.

Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa a Jiří Tkadlčík. Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z EÚ.

Záverečné hodnotenie:

Spoločnosť Czech Virus opäť vyrobila veľmi dobré maslo, ktoré je na pomery spoločnosti za veľmi dobrú cenu, výborne chutí a zároveň máte zaručenú najlepšiu možnú kvalitu surovín, pretože Czech Virus nepoužíva žiadne lacné náhradky.

Nedostatok menšieho balenia určite považujem za menšiu nevýhodu, ak ste nikdy nejedli arašidové maslo alebo jednoducho nemáte spotrebu, je zbytočné kupovať 1000g balenie. Inak určite odporúčam maslo.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 14,90

6. MyProtein Peanut Butter

MyProtein Peanut Butter

Piate miesto v našom rebríčku patrí obľúbenému maslu od spoločnosti MyProtein. Má veľmi príjemnú cenu, ktorá z neho robí jedno z najlacnejších masiel na trhu, ale zároveň je zachovaná všetka kvalita, výrobca nepoužíva žiadne plnidlá, arómy ani iné pridané látky.

Vďaka viac ako dobrému pomeru ceny a chuti je toto maslo najlepšou voľbou napríklad pre študentov alebo športovcov, ktorí si nemôžu dovoliť investovať celý svoj plat do výživových doplnkov.

hlavné body
Výhody:
 • 100% obsah arašidov
 • Jedno z najlacnejších masiel na trhu
 • Vysoká kvalita
Nevýhody:
 • K dispozícii len v 1000g baleniach
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Ak mám byť úprimný, najprv som bol voči tomuto maslu trochu skeptický, ale keď som ho ochutnal, zmenil som názor.

Maslo michutilo, ale musím priznať, že v porovnaní s predchádzajúcimi výrobkami v tomto rebríčku nebola chuť taká výrazná. Konzistencia je veľmi dobrá, môžete si ju natrieť napríklad na celozrnný chlieb alebo ju použiť pri varení či do rôznych kaší.

Kto vyrába maslo:

MyProtein je značka doplnkov stravy, ktorá vznikla v Spojenom kráľovstve. Od svojho vzniku spoločnosť získala rôzne ocenenia a jej tovar sa rozšíril do Ameriky a na ďalšie kontinenty. A rozhodne nemá malé ambície - do roku 2020 sa chce stať najväčším výrobcom výživových doplnkov na svete.

Zaujímavý je aj spôsob, akým vytvára kvalitné výrobky za minimálnu cenu: Väčšinu svojich príjmov investuje do automatizácie výroby, ktorá neskôr prináša nižšie výrobné náklady.

Záverečné hodnotenie:

Dovolím si tvrdiť, že arašidové maslo Myprotein je populárne celkom oprávnene. Hoci jeho chuť nie je najvýraznejšia, stále veľmi dobre kombinuje nízku cenu a vysokú kvalitu. Ak ste milovníkom arašidového masla, ale nechcete investovať zbytočne veľa peňazí do doplnkov stravy, určite si vyberte Peanut Butter od Myprotein.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 9,66
Cena:  € 24,38 -17%
Cena:  € 28,39
Cena:  € 14,99

7. Bulk Powders Arašídové máslo

Bulk Powders Arašídové máslo

Šiesta pozícia patrí ďalšiemu výrobku pochádzajúcemu z Britských ostrovov. Tentoraz ide o maslo od spoločnosti Bulk Powders, nie veľmi známej spoločnosti, ktorá sa na trhu presadila len nedávno.

Toto maslo má veľmi dobrú chuť, 100% obsah arašidov, a teda absenciu akýchkoľvek prísad, a v neposlednom rade nízku cenu, ktorá je takmer porovnateľná s vyššie uvedeným maslom od MyProtein.

hlavné body
Výhody:
 • 100% obsah arašidov
 • Skvelá cena
 • Dobrý vkus
Nevýhody:
 • Iba kilové balenie
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Arašidové maslo Bulk Powders má plnú chuť a krásne krémovú konzistenciu, vďaka ktorej sa ľahko rozotiera.

V porovnaní napríklad s českým vírusovým maslom je tmavšie, čo môže byť spôsobené použitím arašidov so šupkou, ale výrobca túto informáciu nikde na svojich webových stránkach nepotvrdzuje. Ak necháte arašidové maslo nejaký čas bez povšimnutia, na povrchu sa vytvorí vrstva oleja, ale potom stačí maslo premiešať a získa svoju pôvodnú konzistenciu.

Kto vyrába maslo:

Toto maslo vyrába spoločnosť Bulk Powders, certifikovaný výrobca športovej výživy zo Spojeného kráľovstva. V repertoári tejto značky nájdete všetky výrobky bez zbytočných chemikálií, farbív a iných umelých prísad.

O kvalite spoločnosti svedčí napríklad to, že srvátka používaná na výrobu bielkovín pochádza z chovov v krajinách EÚ, kde sa kravy môžu voľne pásť na pastve, a preto sú kŕmené trávou.

Konečné hodnotenie:

Arašidové maslo Os Bulk Powders by som zaradil približne na rovnakú úroveň ako arašidové maslo Myprotein. Môže mať trochu tuhšiu konzistenciu, čo môže sťažovať jej rozotieranie, ale nie je to mimoriadne veľký problém.

Zaujímavé je, že sa na povrchu neusadzuje olej ani po niekoľkých dňoch, čo je pre väčšinu spotrebiteľov určite veľké plus. Ak hľadáte dobrý pomer ceny a kvality, určite odporúčam toto maslo.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Siedme miesto v našom rebríčku patrí arašidovému maslu od populárnej spoločnosti The Protein Works, ktorá sídli v Anglicku.

Tento krém obsahuje 100 % arašidov a nenájdete v ňom žiadny pridaný cukor ani soľ. Je veľmi dobrým zdrojom bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré vás zasýtia na dlhú dobu.

hlavné body
Výhody:
 • Dobrá cena
 • 100% obsah arašidov
 • Neobsahuje žiadne pridané látky
Nevýhody:
 • Iba 1000g balenie
 • Tuhšia konzistencia
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Maslo TPW mi v porovnaní s inými výrobkami pripadalo dosť tuhé, nerozotieralo sa tak dobre ako napríklad maslo z Czech Virus. Preto som ho viac používala v rôznych receptoch a raňajkových kašiach, pretože teplo zmenilo jeho konzistenciu.

Ale samotná chuť je plná a prirodzená, nie sú v nej žiadne umelé látky, takže maslo určite odporúčam.

Kto vyrába maslo:

Toto arašidové maslo vyrába relatívne nová britská spoločnosť The Protein Works, ktorá bola založená v roku 2012 a vyrába inovatívne výživové doplnky, ktoré každoročne získavajú desiatky rôznych ocenení. Svoje doplnky si zakladajú predovšetkým na kvalite, ale zároveň je pre nich veľmi dôležitá aj cena, aby si podobné doplnky mohol dovoliť každý.

Konečné hodnotenie:

Spoločnosť TPW prišla na trh s veľmi chutným maslom, ktoré vyniká dobrou cenou a plnou chuťou. Bohužiaľ je tu nevýhoda iba jednej veľkosti balenia, ak nechcete celých 1000 g, máte jednoducho smolu.

Ani konzistencia nie je veľmi dobrá, maslo je vhodné skôr na varenie a pečenie ako na bežnú spotrebu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

9. FA So Good Peanut Butter

FA So Good Peanut Butter

Ôsme miesto vnašom rebríčku patrí arašidovému maslu Fitness Authority, ktoré rovnako ako ostatné maslá v tomto porovnaní obsahuje 100 % arašidov, takže v ňom nenájdete žiadny hydrogenovaný palmový tuk, stabilizátory, arómy ani pridanú soľ.

Naopak, maslo má vysoký obsah nenasýtených tukov, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu cholesterolu pod kontrolou, bielkovín potrebných na budovanie novej svalovej hmoty a obnovu poškodených svalových vlákien a mnohých vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a metabolizmu.

hlavné body
Výhody:
 • Obsahuje iba arašidy
 • Nenájdete tu žiadne trans-tuky ani pridané látky
 • Dobrá cena
Nevýhody:
 • K dispozícii len v 900g baleniach
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Na masle Fitness Authority nie je veľa chýb. Ľahko sa rozotiera, chutí úplne prirodzene a rovnako ako na predchádzajúce maslá si naň bez mihnutia oka vytvoríte úplnú závislosť. Z hľadiska konzistencie bola perfektná, ani príliš riedka, ani príliš hustá - hodí sa ku všetkému.

Kto vyrába maslo:

Toto chutné arašidové maslo vyrába spoločnosť Fitness Authority, ktorej výživové doplnky navrhujú najlepší odborníci v oblasti výživy, potravinárstva, obalovej techniky, legislatívy a farmácie.

V Českej republike je táto značka známa najmä vďaka svojmu kopačkolu Xtreme Napalm Pre-Contest, ktorý svojím zložením demoluje konkurenciu, ale rozhodne toho môže ponúknuť oveľa viac. V repertoári spoločnosti nájdete proteíny, aminokyseliny, lahodné arašidové maslá a brutálne predtréningovky.

Konečné hodnotenie:

Arašidové maslo od spoločnosti Fitness Authority je určite dobrou voľbou, už len pre jeho skvelú chuť. Miernou nevýhodou je trochu tuhšia konzistencia v porovnaní s konkurenciou, ale stále sa dobre rozotiera. Bohužiaľ, maslo je k dispozícii len v 900g balení, ktoré je menšie ako u väčšiny ostatných výrobcov, ale z hľadiska ceny za kilogram vychádza maslo stále dobre. Preto ju môžem len odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

10. Sizeandsymmetry Arašídové Máslo

Sizeandsymmetry Arašídové Máslo

Deviate miesto v našom teste najlepších arašidových masiel patrí výrobku, ktorý je určený pre skutočných gurmánov. Tentoraz spoločnosť Sizeandsymmetry prišla s produktom, ktorý je bezkonkurenčný z hľadiska chuti a obsahuje len kvalitné zložky.

Toto maslo sa skladá z 81 % arašidov, zvyšok tvorí len včelí med, kokosový olej a prvotriedne kakao so zníženým obsahom tuku.

hlavné body
Výhody:
 • Mimoriadne chutné maslo
 • Obsahuje iba vysoko kvalitné zložky, ktoré prinášajú skvelú chuť
 • Bez pridanej soli, konzervačných látok a olejov
 • Minimálne množstvo jednoduchých cukrov
Nevýhody:
 • Relatívne vysoká cena v porovnaní s maslami bez príchute
 • Kalorickejšie ako 100% arašidové maslo
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Do nášho rebríčka sme zaradili arašidové maslo SizeAndSymmetry pre prípad, že nemáte radi výraznú chuť arašidov, ale napriek tomu chcete vyskúšať podobné maslo. Pridaním medu, kokosového oleja a kakaa sa arašidová chuť čiastočne potlačí a maslo získa veľmi dobrú chuť. Z hľadiska konzistencie sa mi zdalo, že je príliš riedke; ak ho natriete na pečivo, môže sa roztopiť. Preto ho odporúčam pridávať skôr do jogurtu alebo do smoothies po tréningu.

Kto vyrába maslo:

Sizeandsymmetry Body Sport Nutrition je začínajúca nemecká spoločnosť zaoberajúca sa doplnkami výživy. Hoci je na trhu so športovými doplnkami len krátko (presnejšie od roku 2013), ide o veľmi sľubnú spoločnosť, ktorá sa snaží vytvárať vysokokvalitné doplnky, ktoré spĺňajú aj vysoké nároky profesionálnych športovcov.

Prvým doplnkom, ktorý táto spoločnosť uviedla na trh, bol srvátkový proteín CFM80 SizeandSymmetry, ale dnes v jej repertoári nájdete všetko od aminokyselín a spaľovačov tukov až po orechové maslá a proteínové kaše.

Konečné hodnotenie:

Ak nemáte radi chuť samotného arašidového masla, určite odporúčame vyskúšať tento výrobok. Aj keď nejde o 100% arašidové maslo, nenájdete v ňom žiadne nekvalitné prísady, ako sú zahusťovadlá, umelé arómy, farbivá a podobne. Bohužiaľ, za toto maslo si budete musieť trochu priplatiť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 9,20 -16%

11. GymBeam Arašídové máslo

GymBeam Arašídové máslo

Aj keď zvyčajne produkty GymBeam nedosahujú pozície v našich zoznamoch najlepších doplnkov, tentoraz si miesto zaslúžia.

Ide oveľmi lacné arašidové maslo, ktoré stále obsahuje len arašidy, takže v ňom nenájdete žiadny palmový tuk ani iné lacné náhrady alebo pridané zložky. Na druhej strane výrobca používa aj šupky, takže maslo je pomerne tmavé a jeho chuť je v porovnaní s inými maslami dosť špecifická.

hlavné body
Výhody:
 • Bezkonkurenčne nízka cena
 • 100% obsah arašidov
 • Žiadne chemikálie ani pridané prísady
Nevýhody:
 • Použitie šupiek vo výrobe
 • Horká chuť
zhrnutie
Ako chutilo maslo:

Arašidové maslo GymBeam ma chuťovo veľmi nenadchlo. Je tmavší ako ostatné, pravdepodobne vďaka použitiu šupiek, a má aj výrazne horkú chuť. Olej, ktorý sa usadil na povrchu, mal pomerne zaujímavú farbu a konzistenciu, ktorú som ešte v žiadnom inom masle nevidel. Samotné maslo bolo dosť tuhé a ťažšie sa rozotieralo.

Kto vyrába maslo:

GymBeam je spoločnosť, ktorá vyrába a elektronicky predáva výživové doplnky, fitness oblečenie a tréningové doplnky. Spoločnosť GymBeam sa od ostatných obchodov najviac líši tým, že okrem známych svetových značiek výživových doplnkov je výrobcom a predajcom vlastnej značky GymBeam.

Dnes ich sortiment zahŕňa proteíny z rôznych zdrojov, spaľovače tukov, aminokyseliny a BCAA, dokonca aj vitamíny, minerály a najnovšie aj fitness potraviny, občerstvenie a superpotraviny, ako sú arašidové maslá, chia semienka, quinoa a mnohé ďalšie.

Konečné hodnotenie:

Je to pomerne špecifické a úprimne povedané nie veľmi chutné maslo, ale aj tak si nájde svojich priaznivcov. Za hlavnú výhodu pre väčšinu ľudí považujem nízku cenu a použitie iba arašidov, čo je podľa mňa nevyhnutné. Určite by som nekupovala arašidové maslá, ktoré obsahujú iné zložky ako arašidy.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 21,96 -11%
Cena:  € 22,54
Cena:  € 18,90 -20%
Cena:  € 19,95

Môžem si arašidové maslo vyrobiť doma?

Veľmi častou otázkou, ktorá sa pravidelne objavuje v rôznych skupinách na sociálnych sieťach, je, či si môžete arašidové maslo vyrobiť doma. A samozrejme, je to veľmi jednoduché - potrebujete len výkonný mixér, špachtľu a veľa trpezlivosti. Stačí arašidy rozmixovať a raz za čas môžete stierkou zotrieť okraje nádoby a pokračovať v mixovaní. Maslo si môžete ochutiť podľa chuti, napríklad môžete pridať lyžicu slnečnicového oleja, trochu neochuteného proteínu (skvelý je Alavis, ktorý sme nedávno recenzovali) alebo obľúbenú horkú čokoládu. Ak chcete dosiahnuť výraznejšiu chuť, pred mixovaním arašidy chvíľu opražte na panvici.

Úprimne povedané, jeho výroba zaberie dosť času, a preto z môjho pohľadunestojí za to. Cena arašidového masla nie je o toľko vyššia ako cena arašidov a vy ušetríte čas na užitočnejšie veci. Určite to však môžete vyskúšať.

Ako často jesť arašidové maslo?

Odpoveď na otázku, ako často jesť arašidové maslo, nie je vôbec jednoduchá. V súvislosti s orechmi sa často spomína obsah fosforu, ktorý môže byť vo väčšom množstve samozrejme škodlivý. Arašidy však nie sú orechy, ale strukoviny. Tým sa eliminuje nadbytok tohto toxického stopového prvku, ale konzumácia arašidov má aj iné úskalia. Predovšetkým má vysoký obsah omega 6 mastných kyselín. Ten nie je pre ľudský organizmus škodlivý, len ak je v správnom pomere s omega 3. Podľa odborných webových stránok by mal byť optimálny pomer medzi týmito kyselinami približne 1:4 v prospech omega 6, ale stredomorská strava obsahuje šokujúci pomer 1:16.

Odporúčaná dávka je potom určená mnohými ďalšími faktormi (potrebný kalorický príjem, doplnenie minerálov a vitamínov atď.), ale osobne by som neodporúčal konzumovať viac ako 1-2 polievkové lyžice denne.

Sú orechové maslá zdravšie?

Určite ste si všimli, že okrem arašidového masla sú na trhu aj rôzne orechové maslá (mandľové, kešu,...), ktorých cena je zvyčajne o niečo vyššia. Sú však zdravšie? Táto problematika by vystačila na celý článok, preto stručne predstavíme len najdôležitejšie porovnania

Obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Pokiaľ ide o obsah mikroživín, orechové maslá sa od arašidových masiel výrazne líšia. Zatiaľ čo arašidy sú obzvlášť bohaté na vitamíny skupiny B, antioxidanty, železo alebo zinok, rôzne druhy orechov sú bohaté napríklad na veľmi využiteľný vápnik, draslík, síru, fosfor a horčík. Hoci niektoré živiny sú samozrejme rovnaké, obsah niektorých vitamínov, minerálov alebo stopových prvkov sa v jednotlivých variantoch masla dosť líši, preto odporúčam pravidelne striedať všetky druhy masla

Stráviteľnosť

Ako už bolo uvedené, arašidy nie sú orechy, ale strukoviny. S tým súvisí aj ich horšia stráviteľnosť, ktorá môže pri nadmernej konzumácii spôsobiť žalúdočné problémy a nadúvanie. Samozrejme, to neznamená, že prejedanie sa orechovými maslami je dobré pre trávenie, ale podľa mojich osobných skúseností je trávenie napríklad mandľového masla oveľa lepšie ako trávenie arašidov. V oboch prípadoch si však musíte dávať pozor na nadmernú spotrebu.

Antinutrienty

Orechy aj arašidy obsahujú pomerne vysoké množstvo látok, ktoré môžu brániť správnemu využívaniu minerálov a vitamínov v našom tele. Tieto látky sa súhrnne označujú ako antinutrienty a konkrétne v prípade strukovín ide o fytáty, saponíny, alfa-galaktozidy a lektíny. Aby ste však nemali dojem, že orechy tieto látky neobsahujú, nájdete v nich aj kyselinu fytovú a kyselinu šťaveľovú.

Nie je to dôvod vyhýbať sa orechovým alebo arašidovým maslám, ale rozhodne by ste to s nimi nemali preháňať.

Ktoré arašidové maslo si vybrať?

Ako ste si pravdepodobne všimli v dnešnom rebríčku, na trhu sú desiatky rôznych masiel. Osobne odporúčame kupovať iba 100% arašidové maslo, ktoré sme tiež zahrnuli do nášho porovnania. V opačnom prípade si kúpite maslo, ktoré obsahuje palmový olej, je sladené, solené a v mnohých prípadoch obsahuje rôzne dochucovadlá alebo stabilizátory. Ak si však vyberiete niektorú z možností v našom rebríčku, nemôžete urobiť chybu.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.sk/clanok/lacne-zdroje-kvalitnych-bielkovin/
 2. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

Aké zložky by malo arašidové maslo obsahovať?

Arašidové maslo by malo v ideálnom prípade obsahovať len mleté arašidy. V závislosti od spôsobu mletia arašidov rozlišujeme arašidové maslá na chrumkavé a hladké, pričom obe by mali obsahovať len jednu zložku, a to pražené arašidy.

Kvalitné maslá, ako sú tie, ktoré dnes porovnávame, preto neobsahujú nič iné ako arašidy. Naopak, nekvalitné výrobky často maskujú neštandardnú chuť nekvalitných arašidov tým, že obsahujú napríklad veľký podiel jednoduchých cukrov, soli, rôznych konzervačných látok alebo dokonca palmového oleja. To síce môže zlepšiť chuť a konzistenciu masla, ale je jasné, že takéto maslo zrazu začne obsahovať zbytočné kalórie navyše.

Pri výbere arašidového masla preto odporúčame uprednostniť čistejšie zloženie pred zbytočnými prísadami. Ak vás však láka vyskúšať arašidové maslá s ďalšími prísadami, ako je čokoláda alebo iné prísady, určite odporúčame pozrieť si náš rebríček najlepších arašidových masiel s kvalitnými prísadami.

Medzi výrobky, ktoré nás v poslednom čase zaujali a ktoré podľa nás tiež stoja za vyskúšanie, patria vynikajúce proteínové maslá KetoDiet alebo lieskovooriešková kakaová nátierka od spoločnosti Vilgain.

Arašidové maslo a tučnenie

Veľmi často sa môžete stretnúť aj s názorom, že po arašidovom masle sa tučnie. To však treba uviesť na pravú mieru, ako sme to urobili v našom samostatnom článku na túto tému. V skutočnosti o tom, či priberiete, schudnete alebo si udržíte súčasnú hmotnosť, rozhoduje predovšetkým príjem a výdaj kalórií, čo sme podrobnejšie vysvetlili aj v našom článku s názvom Funguje počítanie kalórií? Stojí však za zmienku, že arašidové maslo je pomerne kalorická potravina, takže určite nie je vhodné jesť ho vo veľkých množstvách.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.