Najlepšie hydrolyzované proteíny na trhu 2024 - Aké sú kvalitné?

Hydrolyzáty srvátkových bielkovín predstavujú pomyselný vrchol v suplementácii každého športovca. Keďže ide o výrazne lepšie doplnky, ich kvalita je tiež veľmi vysoká. V praxi to znamená, že nájsť kvalitný hydrolyzát je oveľa jednoduchšie ako nájsť napríklad kvalitný gainer.

Napriek množstvu doplnkov výživy patriacich do tejto kategórie sa nám však podarilo nájsť a zaradiť do nášho rebríčka len tie najlepšie hydry, ktoré nás zaujali nielen svojím zložením, ale aj chuťou a cenou. Pozrime sa na ne.

7 najlepších hydro proteínov na základe testovania

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Hydro Whey Zero Hydro Whey Zero 1 euro za dávku, 3 príchute, 80 % bielkovín € 69,90 - € 75,13
2. Titánus Whey Hydro DH32 Titánus Whey Hydro DH32 34 Kč za dávku, 5 príchutí, 74% bielkovín € 71,18
3. Extrifit Super Hydro 80 DH32 Extrifit Super Hydro 80 DH32 22 Kč za dávku , K dispozícii je 1 príchuť, 21,7 g bielkovín v jednej 30g porcii € 75,13 - € 77,95
4. Prom-IN Optimal Hydro Whey Prom-IN Optimal Hydro Whey 25 Kč za dávku, K dispozícii sú 3 príchute, 31 g bielkovín na porciu € 67,14 - € 76,99
5. Amix HydroPure Whey Protein Amix HydroPure Whey Protein 28 Kč za dávku, 4 lahodné príchute, 29,4 g bielkovín na porciu
6. Smartlabs Hydro Delicate Smartlabs Hydro Delicate 29 Kč za dávku, K dispozícii sú 3 príchute, 34 g bielkovín na porciu € 65,72
7. Optimum N. Platinum Hydro Whey Optimum N. Platinum Hydro Whey 37 Kč za dávku, K dispozícii sú 3 príchute, 30 g bielkovín na porciu € 99,90 - € 102,95

Podrobné porovnanie hydro proteínov

Hydro Whey Zero od spoločnosti BiotechUSA si nepochybne zaslúži miesto medzi najlepšími hydrolyzátmi na trhu. Je dostupný v niekoľkých príchutiach, ponúka skvelý pomer ceny a kvality a aby toho nebolo málo, obsahuje 80 % mimoriadne kvalitných srvátkových bielkovín. Okrem toho má pridaný glutamín a arginín a v jednej porcii nájdete viac ako 3,5 gramu BCAA.

 

HLAVNÉ BODY
Prínosy: Vhodný pre všetkých, ktorí sa chcú venovať zdraviu a zdravému životnému štýlu:
 • Prémiová kvalita
 • S prídavkom arginínu a glutamínu
 • Sladené sukralózou
 • Dobrý pomer ceny a kvality
Nevýhody:
 • Obsahuje potenciálne škodlivé farbivá
 • Nie je to čistý hydrolyzát
Naše hodnotenie
Častým problémom hydrolyzátov je výrazne umelá a horká chuť, ktorá sa vôbec nemôže rovnať chuti srvátkového koncentrátu. Hydro Whey Zero nás však v tomto smere veľmi príjemne prekvapil. Čokoládová príchuť je pomerne výrazná a dosť sladká, ale celkovo je veľmi dobre vyvážená a na pomery hydrolyzátov pôsobí naozaj dobre. Vanilkový variant nás až tak nenadchol, ale ani tu to nebola katastrofa. Oceniť musíme aj úplne perfektnú rozpustnosť a nulovú penivosť. V prípade vanilky, ktorá nie je veľmi výrazná, môžete skúsiť pridať trochu menej vody, aby výsledný proteín chutil o niečo lepšie. Viac informácií o tomto proteíne nájdete v našej samostatnej recenzii na BiotechUSA Hydro Whey Zero.
ZHRNUTIE
O výrobcovi:

Spoločnosť, ktorá stojí za týmto výrobkom, je BiotechUSA, ktorá má napriek názvu spoločnosti sídlo v Budapešti v Maďarsku. Vyrába širokú škálu doplnkov stravy, ktoré sa zameriavajú nielen na kvalitu, ale aj na skvelú chuť a dostupnosť za dobrú cenu. Aj preto sme ju zaradili do nášho výberu najlepších značiek doplnkov stravy a s ich výrobkami sme boli doteraz vždy spokojní.

Ingredients:

Ako sme spomínali v našej samostatnej recenzii Hydro Whey Zero, trochu problematické je, že tento proteín nie je len hydrolyzát, ale je zmesou hydrolyzátu a izolátu. Zároveň musíme upozorniť, že proteín je (podľa nášho názoru úplne zbytočne) okorenený potenciálne kontroverznými látkami. Vo vanilkovej príchuti tak nájdete farbivo tartrazín, v jahodovej allura červené AC, ktoré má napríklad na serveri Fair Food pomerne vysoké skóre škodlivosti. Na druhej strane pozitívom zloženia je, že na dosladenie proteínu bola použitá sukralóza a tiež má prídavok arginínu a glutamínu.

Záverečné hodnotenie:

Ak uvažujete o kúpe BiotechUSA Hydro Whey Zero, pravdepodobne do istej miery záleží na tom, čo od výrobku očakávate. Mnohé doplnky totiž ponúkajú čistý hydrolyzát, ktorý môže byť pre niektorých športovcov samozrejme lepšou voľbou. Pre nás je však tento produkt tiež veľmi dobrý a vyhovoval nám najmä po chuťovej stránke, pričom čokoládový variant bol chutnejšítívne intenzívny a pomerne sladký, čo je príjemné plus a pri hydrolyzátoch to nemusí byť samozrejmosťou.

 

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 75,13
Cena:  € 69,90

2. Titánus Whey Hydro DH32

Titánus Whey Hydro DH32

Svoje miesto v našom rebríčku si zaslúži aj proteín Whey Hydro DH32, za ktorým stojí známy český fitnes expert Aleš Lamka. Ide o hydrolyzovaný proteín so skvelým zložením, krémovou konzistenciou a tiež jemnou chuťou, pretože na pomery hydro proteínov sa v tomto vôbec nevyskytuje horkosť.

HLAVNÉ BODY
Prínosy: Vhodný pre všetkých, ktorí sa rozhodnú pre tento produkt:
 • Skvelá chuť
 • Vysokokvalitné zloženie
 • Krémová konzistencia
 • K dispozícii sú aj menej tradičné príchute
Nevýhody:
 • Vyššia cena
 • Horšia rozpustnosť a vyššia penivosť
Naše hodnotenie

Ak nie ste fanúšikom typickej horkej chuti hydrolyzátov, Titanus Whey Hydro DH32 vás určite poteší. Podľa chuti by ste ani nepoznali, že ide o hydrolyzát. Nepríjemná horkosť je tu dokonale zamaskovaná a proteín chutí prekvapivo dobre. Stále síce nemá rovnakú chuť ako srvátkový koncentrát, ale to by asi nikto nečakal. Ak budete dodržiavať pokyny výrobcu, môžete sa tešiť na prekvapivo krémovú konzistenciu, čo ja osobne musím považovať za veľké pozitívum, aj keď je pravda, že niekomu takáto konzistencia nemusí vyhovovať. Aby ste si však proteín vychutnali naplno, budete ho pravdepodobne musieť miešať viackrát, pretože rozpustnosť v tomto prípade nie je veľmi dobrá a proteín tiež dosť pení. Podrobnejšie informácie nájdete v našej samostatnej recenzii Titanus Whey Hydro DH32.

ZHRNUTIE
O výrobcovi:

Za týmto výrobkom stojí spoločnosť Titanus, známa vďaka jednej z najväčších hviezd českej fitness scény, Alešovi Lamkovi. V repertoári tejto sympatickej spoločnosti nájdete celý rad produktov, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie - napr. Rise and Shine predtréningovka (recenzia), ktorú sme dokonca zaradili do nášho porovnania najlepších predtréningoviek.

Ingredients:

Základom tohto výrobku je hydrolyzovaný srvátkový koncentrát s úrovňou hydrolýzy DH32, čo je skvelé. Proteín je zahustený xantánom a je tu kombinácia 4 umelých sladidiel (sukralóza, acesulfam K, sacharín a neohesperidín), čo je v rámci možností dobré. Chuťovo nás tento proteín tiež zaujal, čomu sme sa podrobnejšie venovali v našej recenzii Whey Hydro DH32, takže ho určite odporúčame vyskúšať.

Záverečné hodnotenie:

Skvelá chuť proteínu, ktorý ponúka dobré zloženie a príjemne krémovú konzistenciu, vďaka ktorej sa naozaj ľahko pije. Jedinou miernou nevýhodou je nižšia rozpustnosť a vyššia cena v porovnaní s konkurenciou, ale ak vám to nevadí priplatiť si za kvalitný výrobok a používať na jeho prípravu mixér, určite odporúčame tento výrobok vyskúšať.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 71,18

3. Extrifit Super Hydro 80 DH32

Extrifit Super Hydro 80 DH32

Aj tretie miesto v našom rebríčku patrí výrobku spoločnosti, ktorá sa v našich porovnaniach veľmi často umiestňuje na popredných miestach. Tento doplnok je Super Hydro 80 DH32.

Vďaka najvyššiemu možnému stupňu hydrolýzy je táto bielkovina dokonale stráviteľná, má vysokú biologickú hodnotu a veľmi rýchlu absorpciu aminokyselín. Bohužiaľ je však k dispozícii len v jednej príchuti (čokoládovej), ktorá nemusí vyhovovať každému.

hlavné body
Výhody:
 • Najvyšší stupeň hydrolýzy
 • Vysoká biologická hodnota
 • Rýchla absorpcia a ľahký prechod tráviacim traktom
 • Pravé kvalitné suroviny
Nevýhody:
 • K dispozícii je len 1 príchuť
 • "Iba" 73 % obsahu bielkovín
Naše hodnotenie
Extrifit Super Hydro 80 DH32 sa môže pochváliť aj vynikajúcou chuťou z hľadiska pomeru hydrolyzátov. Hoci v chuti možno badať určitú horkosť, stále to nie je katastrofa a v porovnaní s konkurenciou si tento proteín nevedie vôbec zle. Veľkým pozitívom je fakt, že proteín nie je zbytočne presladený, takže chuť čokolády nepôsobí príliš umelo. Pochvalu si zaslúži aj rozpustnosť, s ktorou sme nezaznamenali žiadne problémy. To isté platí aj o vstrebateľnosti a stráviteľnosti. Z hľadiska pravidelného užívania ide teda o veľmi dobrú voľbu a v tomto smere nie je čo vytknúť.
zhrnutie
O výrobcovi:

Super Hydro 80 DH32 je výživový doplnok od spoločnosti Extrifit, ktorá je na trhu od roku 2007 a za ten čas sa stala popredným výrobcom športovej výživy v Českej republike. Všetky ponúkané doplnky sú špeciálne vyvinuté tak, aby vyhovovali všetkým silovým športovcom a kulturistom.

Víziou spoločnosti je vyrábať doplnky, ktoré účinne podporujú rast svalovej hmoty a sily a účinne bojujú proti podkožnému tuku. Všetky doplnky sú testované sponzorovanými športovcami - absolútnou špičkou tohto športového odvetvia v Českej republike - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a ďalší.

Zloženie:

Všetky bielkoviny v tomto výrobku sú enzymaticky štiepené hydrolyzované srvátkové bielkoviny so stupňom hydrolýzy 32.

Pridáva sa lenaróma, odtučnené kakao, glykozidy steviolu a sukralóza. Ako môžete sami vidieť, je to výrazný rozdiel oproti iným proteínom od tejto spoločnosti, ktoré obsahujú zahusťovadlá, guarovú gumu a iné nežiaduce látky.

Konečné hodnotenie:

Musím povedať, že som úprimne úplne prekvapený kvalitou tohto doplnku. Aj keď mám v niektorých recenziách určité privilégiá voči Extrifitu - použitie umelých prísad, zahusťovadiel a iných látok, v Super Hydro 80 DH32 nič také nenájdete.

Ide o naozaj kvalitný výrobok, ktorému možno vytknúť (v porovnaní s konkurenciou) snáď len nižší obsah bielkovín. Nič to však nemení na tom, že tento proteín môžem len odporučiť a ak si zvyknete na typickú horkosť čokoládového proteínu, budete absolútne spokojní. Rozhodne mi nepripadal taký umelý ako iné výrobky tejto spoločnosti.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 75,13
Cena:  € 77,95 -17%

4. Prom-IN Optimal Hydro Whey

Prom-IN Optimal Hydro Whey

Na štvrtom mieste v našom porovnaní sa umiestnil Optimal Hydro Whey od veľmi obľúbenej spoločnosti Prom-IN.

V porovnaní s víťazom rebríčka nájdete v jednej porcii o celé 4 g bielkovín menej, ale bielkoviny sú vyrobené enzymatickou hydrolýzou, a preto máte istotu maximálnej účinnosti a využiteľnosti. Výhodou sú aj 2 gramy pridaného glutamínu na zabezpečenie maximálnej regenerácie. Okrem toho si môžete vybrať z troch dobrých príchutí - banán, čokoláda a latte machiato.

hlavné body
Výhody:
 • Skvelá cena
 • K dispozícii sú 3 príchute
 • Veľmi dobrá dostupnosť vďaka enzymatickej hydrolýze
 • 2 g pridaného glutamínu
 • 3 rôzne veľkosti balenia
Nevýhody:
 • Obsah bielkovín menej ako 80 %
Naše hodnotenie
Optimal Hydro Whey je k dispozícii v troch príchutiach a my máme najlepšie skúsenosti s čokoládovou variantou. Nie je ani horká, ani príliš sladká. Vo výsledku chutí naozaj skvele. Banánový variant je trochu penovejší, ale tiež je veľmi dobre vyvážený a chutí skvele. To isté platí aj pre kávovú príchuť, ktorá bola o niečo horkejšia, ale stále je chuťovo nadpriemerná. S rozpustnosťou bielkovín sme nemali žiadny problém a to isté platí aj o stráviteľnosti. Pre viac informácií neprehliadnite našu samostatnú recenziu Prom-IN Hydro Optimal Whey.
zhrnutie
O výrobcovi:

Optimal Hydro Whey vyrába spoločnosť Prom-IN, ktorá je na českom trhu od roku 1976. Ich výrobky prešli mnohými reformami, aby vyhovovali všetkým športovcom a neobsahovali žiadne zbytočné alebo neúčinné látky.

V kombinácii s absolútne vynikajúcou cenou získate doplnky, ktoré sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach nielen našich rebríčkov.

Zloženie:

Základom Optimal Hydro Whey je srvátkový proteín upravený enzymatickou hydrolýzou, ktorý je ďalej obohatený o glutamín. Na sladenie sa používajú glykozidy steviolu a sukralóza. Ostatné zložky sa líšia v závislosti od príchute, ale väčšinou ide o prírodné arómy.

Konečné hodnotenie:

Zloženiu Optimal Hydro Whey tiež nie je čo vytknúť. Štvrté miesto mu patrí len preto, že obsahuje menej bielkovín ako predchádzajúce doplnky, ale inak je tiež veľmi dobrou voľbou. Vybraný proteín je vysoko kvalitný, výrobný proces je šetrný a neobsahuje žiadne prísady ani látky, ktoré nepatria do drahších proteínov.

Vzhľadom na jeho nižšiu cenu si dovolím tvrdiť, že je veľmi dobrou voľbou pre študentov a ľudí, ktorí nechcú investovať zbytočnépeniaze do doplnkov.

Edit 19.4.2019 - Práve sme uverejnili podrobnú recenziu Hydro Optimal Whey, môžete si ju prečítať tu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 67,14
Cena:  € 71,18
Cena:  € 76,99

5. Amix HydroPure Whey Protein

Amix HydroPure Whey Protein

Čo by to bolo za rebríček najlepších hydrolyzovaných proteínov, keby neobsahoval produkty Amix. Tento vysokokvalitný hydrolyzovaný izolát CFM obsahuje takmer 90 % bielkovín a je obohatený o peptidový komplex PepFormTM, pH-aktívny komplex a probiotiká z laktospór.

A keď k tomu všetkému pridáte dostupnosť v 4 absolútne lahodných príchutiach, skvelú rozpustnosť a prvotriednu stráviteľnosť, je to určite jeden z najlepších hydrolyzátov, aké môžete nájsť na našom trhu.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • K dispozícii v 4 príchutiach
 • Dobré spektrum aminokyselín
 • Bezproblémová príprava
 • Vysokokvalitný zdroj bielkovín
 • Obohatený o peptidový komplex a probiotiká
Nevýhody:
 • Vyššia cena
 • Obsahuje guarovú gumu a arómy
 • Sladené acesulfamom-K
Naše hodnotenie
Proteíny Amix majú vďaka svojej chuti veľké množstvo fanúšikov, ale niektorým športovcom sa chuť tejto značky nepáči. Osobne považujem niektoré proteíny Amix za príliš sladké, čo nie je tento prípad. Niektoré varianty sú trochu umelé, ale to nie je medzi hydrolyzátmi nič nezvyčajné. Pozitívom je, že proteín nie je príliš horký a dá sa bez problémov užívať pravidelne. Z hľadiska chuti je vo svojej kategórii rozhodne nadpriemerný. Oceniť musíme aj bezproblémovú rozpustnosť a stráviteľnosť, čo je pri pravidelnom užívaní tiež dôležité.
zhrnutie
O výrobcovi:

Amix je jednou z najuznávanejších európskych spoločností v oblasti športovej výživy. Amix je jednou z popredných svetových značiek v oblasti športovej výživy a získal si dôveru mnohých profesionálnych aj amatérskych športovcov. Amix sponzoruje aj popredného českého kulturistu Milana Šádka a skvelú slovenskú bikini Timeu Trajtelovú.

Zloženie:

Základom tohto proteínu je čiastočne hydrolyzovaný srvátkový proteínový izolát CFM, ktorý tvorí 95 % celého výrobku. Okrem toho je obohatený o dôležité mliečne peptidy, l-tryptofán a l-leucín, extrakt zo senovky gréckej, extrakt z kôry vŕby bielej a probiotiká LactoSpore.

Ďalšie zložky sa zvyčajne líšia v závislosti od zvolenej príchute, na farbenie sa používa kurkumín alebo extrakt z červenej repy, čokoládové a arašidové varianty obsahujú aj kakaový prášok.

Konečné hodnotenie:

Výrobky Amix sú v súčasnosti veľmi populárne (vďaka skvelému marketingu). Z môjho pohľadu majú skvelé ingrediencie, vždy sa mi páčia ich chute (najmä v prípade bielkovín), vstrebávanie a príprava sú bez problémov.

Ak chcete do svojho tela dostať len to najlepšie a nevadí vám priplatiť si za kvalitu, určite vám môžem tento hydro s čistým svedomím odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. Smartlabs Hydro Delicate

Smartlabs Hydro Delicate

Siedme miesto v našom porovnaní najlepších hydrolyzátov patrí produktu Hydro Delicate od spoločnosti SmartLabs.

Tento proteín má nielen vynikajúce bielkoviny hydrolyzované až na krátke peptidy s molekulovou hmotnosťou pod 1000 daltonov, ale aj vynikajúcu chuť. Jeho výhodou je okrem iného absencia škodlivých sladidiel a kontroverzných aróm.

hlavné body
Výhody:
 • Skvelá chuť
 • Extrémne rýchla absorpcia
 • Dokonalá rozpustnosť
 • K dispozícii sú 3 príchute
Nevýhody:
 • Vysoká cena
zhrnutie
O výrobcovi:

SmartLabs je spoločnosť, ktorá pôsobí na českom trhu od roku 2006 a za ten čas stihla do svojho sortimentu uviesť viac ako tri desiatky rôznych produktov. Nech už si vyberiete akýkoľvek doplnok, od hydrolyzovaných proteínov a ovsených vločiek až po patentovanú zmes Crea-Trona, spája ich dokonalá čistota, vysoká kvalita a v neposlednom rade neodolateľná chuť.

Dôkazom kvality tejto spoločnosti sú aj športovci, ktorí jej dali dôveru, stačí spomenúť napríklad olympionika Jirku Orsága, siláka Čestmíra Šímu alebo jedného z najlepších českých kulturistov Jakuba Šubrta.

Zloženie:

Základom tejto hydry je enzymaticky štiepený srvátkový proteínový koncentrát, ktorý je obohatený o prírodnú a prírodne identickú arómu, sladidlo sukralózu a v neposlednom rade holandské kakao, ktoré dodáva výrobku nezameniteľnú a neodolateľnú chuť.

Konečné hodnotenie:

Hydro Delicate je naozaj dobrou voľbou pre všetkých, ktorým nevadí priplatiť si trochu viac. Zloženie je skvelé, výrobca nepoužíva žiadne syntetické arómy, rozpustnosť a vstrebávanie sú úplne bezproblémové.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 65,72 -17%

7. Optimum N. Platinum Hydro Whey

Optimum N. Platinum Hydro Whey

Náš rebríček opäť uzatvára výrobok od spoločnosti, ktorá sa v našich porovnaniach alebo recenziách neobjavuje často, ale rozhodne má čo ponúknuť. Týmto produktom je Platinum Hydro Whey od spoločnosti Optimum Nutrition. Tento hydrolyzát má vysoký obsah bielkovín prvotriednej kvality, veľké spektrum aminokyselín a nulový obsah tuku alebo laktózy

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Až 9 g BCAA v jednej dávke
 • Vysokokvalitné bielkoviny
 • Minimálne množstvo tuku, laktózy a cholesterolu
 • Skvelá chuť
Nevýhody:
 • Extrémne predražené
 • Obsahuje zahusťovadlá, emulgátory, zvýrazňovače chuti a acesulfam K
zhrnutie
O výrobcovi:

Optimum Nutrition je jedným z najdôveryhodnejších a najobľúbenejších výrobcov doplnkov výživy na svete. Od svojho vzniku v roku 1986 si spoločnosť zakladá na najvyššej kvalite výroby a čistote zložiek.

Vlajkovým produktom spoločnosti Optimum Nutrition je proteín Gold Standard, ktorý od svojho vzniku získal mnoho prestížnych ocenení. Okrem toho však v repertoári tohto výrobcu nájdete skvelé aminokyseliny, prvotriedne hydrolyzované bielkoviny a bezkonkurenčné micelárne kazeíny.

Zloženie:

Celých 86 % tohto výrobku tvorí hydrolyzovaný srvátkový proteínový izolát, ktorý má nielen vysoký obsah aminokyselín, ale aj minimum laktózy, cukru a cholesterolu.

Ďalej je obohatená o BCAA, arómy, zahusťovadlo karagenan, umelé a prírodné arómy, chlorid sodný (kuchynská soľ) a v prípade čokoládovej príchute o kakaový prášok so zníženým obsahom tuku. Na sladenie sa používa sukralóza a acesulfam draselný.

Konečné hodnotenie:

Na jednej strane má tento proteín neuveriteľných 9 g BCAA na porciu, neobsahuje laktózu a má absolútne minimum cholesterolu.

Na druhej strane je však cena takmer 40 Kč za porciu, obsah zahusťovadiel, emulgátorov a ďalších látok, ktoré vo výrobku tejto cenovej kategórie nemajú čo robiť, úplne neprimeraný. Ak teda trpíte napríklad intoleranciou laktózy, tento hydrolyzát môže byť pre vás dobrou voľbou. V ostatných prípadoch by som však pravdepodobne siahol po iných produktoch v našom porovnaní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 99,90
Cena:  € 102,95

Ako sme testovali hydrolyzované proteíny?

Najskôr je vhodné povedať, ako sme proteíny testovali. Pripúšťame, že nemáme laboratórium, v ktorom by sme pomocou podrobných analýz určili, či bielkovina skutočne prešla deklarovaným stupňom hydrolýzy a či skutočne obsahuje také a také množstvo bielkovín. Namiesto toho sa spoliehame na skúsenosti. Nie sme nikým sponzorovaní a sme na to hrdí.

Môžeme testovať akýkoľvek výrobok, a to aj robíme. Neustále skúšame nové a nové doplnky a nielen na základe našich skúseností, ale aj skúseností ostatných recenzentov vyberáme najlepšie doplnky v danej kategórii.

Pri porovnávaní najlepších hydro proteínových doplnkov sme sa zamerali najmä na nasledujúce kritériá

 • Zložky
 • Chuť
 • Cena
 • Dostupné veľkosti balení a počet príchutí

Výsledkom je rebríček, v ktorom nájdete nielen svoje obľúbené doplnky, ale určite aj doplnky, o ktorých ste ešte nikdy nepočuli.

Čo je hydrolyzovaný proteín?

Ak ste sa nikdy nezaujímali o proteíny, možno neviete, čo je hydra a ako sa líši od proteínov z nášho testovania najlepších srvátkových koncentrátov. Ale poďme si to hneď vyjasniť.

Hydrolyzované bielkoviny sú v podstate najlepším zdrojom bielkovín, ktoré môžete získať vo forme doplnkov. Dlhé proteínové reťazce sa štiepia v procese nazývanom hydrolýza, čo zabezpečuje lepšiu absorpciu. To nás privádza k pojmu nazývanému stupeň hydrolýzy, ktorý v podstate označuje stupeň štiepenia bielkovín. Čím je toto číslo vyššie, tým je bielkovina kratšia (a teda lepšie vstrebateľná).

Výhody hydrolyzovaného proteínu

 • Rýchla absorpcia
 • Často veľmi dobré zloženie (výrobcovia si dávajú pozor, aby do drahších výrobkov nezahrnuli kontroverzné a lacné prísady)
 • Mimoriadne dobré spektrum aminokyselín a vysoký obsah BCAA
 • Najkvalitnejší dostupný zdroj bielkovín
 • Lepšia stráviteľnosť ako klasický koncentrát (preto môže byť dobrou alternatívou aj pre športovcov, ktorí majú problémy s trávením "bežných" srvátkových koncentrátov

Nevýhody hydrolyzovaného proteínu

 • Vysoká cena, ktorá je spojená s vysokými výrobnými nákladmi
 • Horká chuť spôsobená hydrolýzou
 • Výrobcovia často ponúkajú obmedzený počet výrobkov alebo variantov výrobkov (1 veľkosť balenia, 1 dostupná príchuť,...)

Pre koho je hydrolyzovaný proteín primárne určený?

Z môjho pohľadu predstavuje hydrolyzovaný proteín jeden z pomyselných vrcholov suplementácie pre športovca. Určite má svoje výhody, ale dovolím si tvrdiť, že pre drvivú väčšinu rekreačných športovcov postačí jednoduchý koncentrát, ktorý je oveľa lacnejší, chutí oveľa lepšie a určite splní svoj účel, t. j. doplnenie bielkovín po tréningu. Napriek tomu existujú skupiny športovcov, ktorí by do nej mali investovať. A to sú najmä

 • Profesionálni športovci, ktorí potrebujú prijímať kvalitné a ľahko vstrebateľné živiny bezprostredne po cvičení
 • Športovci na prísnej diéte, ktorí ocenia oveľa nižšie množstvo cukrov a tukov ako bežný koncentrát
 • Športovci s poruchou trávenia srvátky, u ktorých by mal byť hydrolyzát oveľa ľahšie stráviteľný a nemal by spôsobovať tráviace problémy ako koncentrát u citlivých jedincov

Kedy sa ho oplatí používať?

Ako ste si možno všimli, za jednu dávku hydrolyzovaného proteínu môžete v niektorých prípadoch zaplatiť až 30 Kč. A to rozhodne nie je cena, za ktorú by bolo dobré sa týmto proteínom prejedať od rána do večera. Ak sa rozhodnete použiť hydrolyzát, je najužitočnejší bezprostredne po tréningu, keď sa hodí jeho mimoriadne rýchla dostupnosť. Počas dňa alebo ako náhrada jedla je však oveľa lepšou a ekonomickejšou voľbou bežný srvátkový koncentrát.

Ktorý hydrolyzovaný proteín je teda najlepší?

Aj keď sme na prvé miesto nášho rebríčka zaradili hydrolyzát od spoločnosti Bulk Powders(propagovaný odborníkom na suplementáciu Jirkom Vacekom, s ktorým sme natočili celý rozhovor), pojem "najlepší" je do istej miery subjektívny. Ak hodnotíme pomer cena/kvalita, potom nemá konkurenciu.

Ak však nie ste limitovaní cenou, určite budete spokojní s HydroWhey ISO CFM od spoločnosti Czech Virus, ktorý je síce drahší, ale chuť je úplne skvelá, zloženie prvotriedne a stráviteľnosť výborná.

Podobne aj Super Hydro 80 DH32 nie je zlou voľbou pre žiadneho spotrebiteľa, musíte si však zvyknúť na to, že mimoriadne vysoká kvalita je kompenzovaná horšou chuťou a iba jednou dostupnou príchuťou. Výber je skrátka na vás.

Látky, ktoré by nemali byť v proteínoch

Ak ste si pozorne prečítali náš rebríček, všimli ste si, že pri niektorých doplnkoch uvádzame obsah guarovej gumy v zložkách ako nevýhodu. Mnohí z vás však pravdepodobne nevedia, čo to vlastne je. A tí z vás, ktorí to vedia, sa možno čudujú, prečo to pre zmenu uvádzame ako nevýhodu. Guarová guma je vo vode rozpustná vláknina, ktorá sa široko používa ako stabilizátor a zahusťovadlo, najmä v kozmetike a potravinových doplnkoch. Keďže ide o vlákninu, prináša aj niektoré jej výhody - odstraňuje z tela toxíny, zvyšuje pocit sýtosti a reguluje hlad. Koniec koncov, práve preto sa guarová guma v minulosti hojne používala v rôznych zázračných diétnych prípravkoch. Všetko bolo skvelé, kým sa u užívateľov nezačali objavovať rôzne komplikácie po užívaní týchto doplnkov - vážne črevné problémy, zlá funkcia pažeráka a dokonca aj jeden známy prípad úmrtia.

My sme to však dotiahli do extrému. Hoci výrobcovia neuvádzajú presné množstvo tejto zložky v ich doplnku, možno sa spoľahnúť, že je úplne bezpečná pre zdravie aj pri vyššej spotrebe. Dôvodom, prečo ho stále uvádzame ako negatívum proteínov, je však práve skutočnosť, že sa do proteínu pridáva zahusťovadlo. Najmä na tie, kde za jednu porciu zaplatíte okolo 30 Kč. Keď konkurenční výrobcovia dokážu vyrobiť výrobok bez zbytočných zahusťovadiel a napriek tomu majú takú vysokú kvalitu, musíme na to upozorniť. Guarová guma teda v nízkych dávkach nepredstavuje vážny zdravotný problém, ale v bielkovinových výrobkoch nemá veľké opodstatnenie, preto na ňu upozorňujeme.

Kontroverzné prídavné látky patria k ďalším látkam, ktoré by nemali byť súčasťou hydrolyzátov. V našom článku Spôsobuje aspartám rakovinu? Čo hovoria vedecké štúdie? sme sa pozreli na niektoré bežne používané prídavné látky, ktoré sú síce kontroverzné, ale stále sa považujú za zdravotne bezpečné. Iná situácia je však v prípade látok, ako je brilantná modrá (E133) alebo allura červená (E129), ktoré by v skutočne kvalitnom výrobku nemali byť prítomné.

Pozor si treba dávať aj na nekvalitné zdroje bielkovín, ktoré výrobcovia niekedy používajú v snahe zvýšiť celkový obsah bielkovín v proteíne. Typickým príkladom je kazeinát vápenatý. Ak máte alergiu na sóju alebo intoleranciu na laktózu, vždy sa pred kúpou výrobku uistite, že tieto látky nie sú obsiahnuté v zložení. Nie je zriedkavé, že sú v zložkách prítomné v určitom množstve.

Ktorý hydrolyzovaný proteín je najlepší?

Odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoznačná a do veľkej miery závisí od toho, čo od proteínu očakávate. V našom porovnaní závisí poradie nielen od kvality zložiek, ale aj od celkového pomeru ceny a kvality a mnohých ďalších faktorov, ktoré môžu byť pre niekoho veľmi dôležité, ale pre iného nie. Takže je úplne v poriadku, ak sa vám výrobok na prvom mieste nezdá byť najlepší. Veľkú úlohu zohrávajú napríklad vaše finančné prostriedky alebo chuť výrobku, ktorá je veľmi subjektívna. Preto sa niektorým ľuďom môže zdať proteín predražený a bez chuti, zatiaľ čo iným môže chuť a cena vyhovovať.

Na prvých priečkach nášho rebríčka sú BiotechUSA Hydro Whey Zero a Titanus Whey Hydro DH32, ktoré svojím zložením, chuťou či pomerom cena/kvalita dlhodobo patria medzi absolútnu špičku a medzi hydrolyzátmi len ťažko hľadajú konkurenciu. Ak však hľadáte cenovo výhodnejšie produkty, možno vám príde vhod Extrifit Super Hydro 80 DH32, ktorý je v prepočte na porciu o niečo lacnejší.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.sk/clanok/predavkovanie-proteinom/

 2. Institut moderní výživy. Institut moderní výživy [online]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/

 3. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.