Najlepšie okuliare proti modrému svetlu 2024

Najlepšie okuliare proti modrému svetlu - na doma, do exteriéru aj do kancelárie

Modré svetlo je všade okolo nás a často si to ani neuvedomujeme. Vo svojej prirodzenej podobe je samozrejme pre naše telo prospešné, ale je tiežale podiel prirodzeného modrého svetla v našom živote čoraz menší. Čoraz viac ľudí sa preto snaží tomuto svetlu vyhnúť alebo ho aspoň znížiť. Z tohto dôvodu v posledných rokoch prudko vzrástol záujem o okuliare blokujúce modré svetlo. Čo sú tieto okuliare? Fungujú naozaj tak dobre, ako sa o nich hovorí? A ako si vlastne takéto okuliare vybrať? V našom veľkom porovnaní nájdete najlepšie okuliare na trhu a odpovede na všetky dôležité otázky.

10 najlepších okuliarov proti modrému svetlu na základe testovania

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Infield Victor Bluecut 580 Infield Victor Bluecut 580 Blokuje 100 % modrého svetla, Ideálne na večerné nosenie, Vytláča okolité svetlo € 20,15
2. BrainMax Tron BrainMax Tron Filtrovanie 100 % modrého svetla, Blokuje okolité svetlo, Ideálne na večerné sledovanie televízie € 13,70
3. 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla Blokuje 100 % modrého svetla, Navrhnuté na večerné nosenie, Vytláča okolité svetlo
4. BrainMax Cover BrainMax Cover Filtrovanie 100 % modrého svetla, Blokuje okolité svetlo, Navrhnuté na nosenie 2 hodiny pred spaním
5. BrainMax Dayworker BrainMax Dayworker Blokuje 25 % modrého svetla, Ideálne na celodenné nosenie, Veľká priehľadnosť
6. BrainMax Inteligent BrainMax Inteligent Blokuje 40 % modrého svetla, Určené na nosenie v práci, Vysoko tónované sklíčka
7. BrainMax Standard 85% BrainMax Standard 85% Blokuje 85 % modrého svetla, Ideálne na večerné nosenie, Umožňujú aspoň čiastočné rozpoznávanie farieb € 16,15
8. BrainMax Blackframe BrainMax Blackframe Blokuje 65 % modrého svetla, Vhodnejšie na večerné nosenie, Dobrá priehľadnosť
9. BrainMax Greenhorn BrainMax Greenhorn Blokuje 100 % modrého svetla, Vhodné na nosenie 2 hodiny pred spaním, Štýlový dizajn € 16,10
10. BrainMax Slim BrainMax Slim Blokuje 15 % modrého svetla, Vhodné na celodenné nosenie, Štýlový dizajn
11. BrainMax Morpheus BrainMax Morpheus Klipy na okuliare, Blokuje 100 % modrého svetla, Vhodné na nosenie 2 hodiny pred spaním € 20,15

Podrobné porovnanie okuliarov proti modrému svetlu

1. Infield Victor Bluecut 580

Infield Victor Bluecut 580

Pomyselný titul najlepších okuliarov proti modrému svetlu získavajú okuliare Victor Bluecut 580 od spoločnosti Infield. Tie blokujú 100 % všetkého modrého svetla a vďaka svojej konštrukcii zabraňujú aj tomu, aby sa okolité svetlo dostalo do očí inak ako cez špeciálne upravené šošovky.

Výhody:

 • Blokujú 100 % modrého svetla
 • Pohodlné
 • Blokuje aj zelené svetlo

Nevýhody:

 • Relatívne vysoká cena

Kto ich vyrába:
Spoločnosť Infield Safety sa špecializuje na výrobu ochranných okuliarov určených predovšetkým na pracovisko. Myslia aj na ľudí pracujúcich v kanceláriách, ktorí sú dlhé hodiny vystavení modrému svetlu z obrazoviek počítačov. Preto sú v ponuke spoločnosti aj okuliare na ochranu pred modrým svetlom. Výrobky spoločnosti Infield Safety sú známe svojou vysokou kvalitou, ktorá je pre zákazníka samozrejme najdôležitejším kritériom.

Ako ich používať:

Victor Bluecut 580 sú okuliare určené na nosenie približne 2 hodiny pred spaním. V tomto čase je najlepšie úplne sa vyhnúť modrému svetlu, čo tieto okuliare dokážu veľmi dobre. V praxi ich teda budete nosiť hlavne doma pri večernom sledovaní televízie alebo surfovaní na internete. Nie sú príliš vhodné na nosenie vonku kvôli ich silnému zafarbeniu, ktoré je potrebné na odfiltrovanie 100 % modrého svetla. To isté platí aj pre prácu v neskorých večerných hodinách, kedy môže červené zafarbenie okuliarov spôsobovať problémy.

Záverečné hodnotenie:
Okuliare so 100 % blokovaním modrého svetla sú absolútne skvelé na podporu prirodzeného uvoľňovania melatonínu a následné zlepšenie spánku. Samozrejme, nevýhodou je veľmi silný červený odtieň. Čím kvalitnejšie sú okuliare, tým viac pre ne toto tvrdenie platí. V prípade okuliarov Victor Bluecut 580 to skutočne platí. Ak hľadáte okuliare, ktoré budete nosiť naozaj len doma pred spaním, nebudete sa sťažovať. Skutočne dobre filtrujú svetlo a navyše sú pohodlné, takže na ne po chvíli zabudnete. Zo začiatku môže byť ťažké zvyknúť si na to, že všetko okolo seba vidíte červeno, ale po chvíli vám to už ani nepríde. Problém môže nastať, keď budete potrebovať dobre rozlíšiť jednotlivé farby. To môže do značnej miery pokaziť zážitok zo sledovania filmov alebo televíznych programov, pretože budete čiastočne ochudobnení o kvalitu obrazu. Čo sa týka výsledného vplyvu na spánok, nemáme čo vytknúť. Nevýhodou týchto okuliarov je ich vysoká cena, ale vzhľadom na kvalitu prevedenia sa do nich naozaj oplatí investovať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 20,15

Ďalším zástupcom veľmi kvalitných a predovšetkým funkčných okuliarov blokujúcich 100 % modrého svetla sú okuliare Tron od spoločnosti BrainMax. Tie zaujmú na prvý pohľad, pretože sú veľmi robustné a v celej svojej dĺžke sfarbené do červena. Hoci ich dizajn pripomína skôr ochranné okuliare, ich účinok sa im nedá uprieť.

Výhody:

 • Blokujú 100 % modrého svetla.
 • Dajú sa nosiť pod dioptrickými okuliarmi
 • Fungujú skvele

Nevýhody:

 • Vyzerajú skôr ako ochranné okuliare

Kto ich vyrába:
BrainMax je spoločnosť zameraná na výrobu výživových doplnkov, ktoré podporujú výkonnosť mozgu a správne fungovanie ľudského tela. Vo svojom repertoári má však aj veľmi širokú škálu ochranných okuliarov proti modrému svetlu. Prevažná väčšina výrobkov v tomto rebríčku pochádza od tejto spoločnosti.pretože ponúka všetky možné varianty vhodné na nosenie v každej situácii.

Ako ich používať:

Model Tron patrí do kategórie okuliarov so 100 % blokovaním modrého svetla a tomu zodpovedá aj návod na ich používanie. Mali by sa nosiť približne hodinu a pol pred spaním. Úprimne si neviem predstaviť situáciu, v ktorej by som si tieto okuliare niekedy nasadil počas dňa, nieto ešte na verejnosti. Večer však človek môže oceniť ich dokonalú funkčnosť. Možno vás dočasne pripravia o farebnú pestrosť, ale na oplátku vám pomôžu naozaj dobre sa vyspať. A o to tu ide predovšetkým.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte okuliare, ktoré z vášho videnia nadobro vymažú modrú farbu, s kúpou okuliarov Tron budete spokojní. Osobne by som si však vybral inú možnosť, napríklad spomínané Victor Bluecut 580 od spoločnosti Infield, a to predovšetkým kvôli pohodliu. Na druhej strane Tron vychádza cenovo o niečo lepšie a umožňuje aj ľuďom s dioptrickými okuliarmi, aby si ich mohli ponechať. Treba poznamenať, že v takom prípade dôjde k pomerne výraznému zníženiu komfortu a pri niektorých okuliaroch to nemusí byť vôbec možné. Musíte preto zvážiť všetky pozitíva a negatíva a sami sa rozhodnúť, ktorý aspekt je pre vás kľúčový. V každom prípade však budete s vplyvom okuliarov na váš spánok spokojní.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 13,70

3. 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla

3M Brýle pohlcující 100% modrého světla

Ďalej tu máme okuliare od spoločnosti 3M. Rovnako ako predchádzajúce modely, aj tieto okuliare blokujú 100 % modrého svetla a predovšetkýmsú navrhnuté tak, aby do oka okolo šošoviek nevnikalo žiadne svetlo. Vďaka tomu dokonale fungujú a zabezpečujú skutočne hlboký spánok.

Výhody:

 • Blokujú 100 % modrého svetla
 • Výrazne zlepšujú kvalitu spánku
 • Veľmi dobrá cena

Nevýhody:

 • Trochu krehkejšia konštrukcia

Kto ich vyrába:
História spoločnosti 3M siaha až do roku 1902. Táto spoločnosť sa okrem iného zaoberá vývojom a výrobou automobilových súčiastok, elektronických zariadení a ochranných pracovných pomôcok. Do jej sortimentu samozrejme patria aj okuliare s modrým svetlom. Spoločnosť 3M si v priebehu rokov vybudovala veľmi silnú pozíciu na trhu a jej výrobky sú samozrejme známe svojou vysokou kvalitou.

Ako ich používať:

Na dosiahnutie najlepšieho účinku výrobca odporúča nosiť okuliare aspoň 2 hodiny pred spaním, čo zodpovedá pokynom výrobcov iných okuliarov so 100 % filtrom modrého svetla. Aj v tomto prípade okuliare skresľujú skutočné farby v okolí, takže môžu skomplikovať prácu ľuďom, ktorí potrebujú spoľahlivo rozlišovať farby. Ak však nepracujete do neskorých večerných hodín, nebudete mať s ich nosením problém.

Záverečné hodnotenie:
Hlavnou výhodou okuliarov 3M v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je veľmi priaznivá cena. Na úkor dobrej cenovej dostupnosti sú však okuliare o niečo menej pohodlné a ich konštrukcia celkovo pôsobí trochu chatrnejšie. Nie je to však zásadný problém a svoju funkciu plnia viac než dobre. Dizajn je trochu futuristický, ale na vzhľade predsa len veľmi nezáleží, keďže sú určené predovšetkým na nosenie v domácnosti. V konečnom dôsledku ich preto môžeme vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Na ďalšom mieste sa umiestnili okuliare Cover od spoločnosti BrainMax. Ich najväčšími výhodami sú blokovanie 100 % modrého svetla prostredníctvom tónovaných šošoviek a zorníka.akýchkoľvek lúčov okolitého svetla cez predĺžený rám. Okrem toho sú ich ceny v pomerne prijateľných hodnotách, takže určite zaujmú veľké množstvo zákazníkov.

Výhody:

 • Blokujú 100 % modrého svetla
 • Veľmi pohodlné
 • Nízka cena

Nevýhody:

 • Existujú kvalitnejšie možnosti
Ako ich používať:

Ako už vieme, okuliare so 100% filtrovaním modrého svetla sú vhodné pre viacnosenie v domácnosti, ideálne približne hodinu a pol až dve hodiny pred spaním. Výhodou modelu Cover je, že po chvíli nosenia na ne zabudnete, čo je spôsobené najmä ich ľahkosťou. Inak pre ne platí to isté, s čím sme sa stretli pri iných modeloch tohto typu: Pomáhajú vám lepšie spať, ale po ich nasadení úplne vymažete modrú farbu zo svojho zorného poľa. Je to však daň, ktorá stojí za cenu dobrého spánku.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte okuliare, ktoré blokujú 100 % modrého svetla, ale zároveň nezruinujú banku, s modelom Cover budete úplne spokojní. Kombinácia pohodlia a skvelej ceny bude určite veľkým lákadlom pre mnohých zákazníkov. Je však pravda, že výrobky vyššie v tomto zozname majú o niečo lepšie parametre. Aby sme však boli spravodliví, musíme dodať, že prípadné rozdiely naozaj nie sú až také výrazné.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Ďalším produktom na našom zozname sú okuliare Dayworker od spoločnosti BrainMax. Čo nás zaujalo? Predovšetkým tým, že sú vhodné na používanie počas dňa, najmä ak pracujete na počítači. Samozrejme, súvisí to aj s vyššou priepustnosťou modrého svetla, ktorá je však kompenzovaná lepšou viditeľnosťou.

Výhody:

 • Môžu sa nosiť celý deň počas práce
 • Zmierňuje bolesť očí
 • Štýlový dizajn

Nevýhody:

 • Blokujú "len" 25 % modrého svetla
Ako ich používať:

Ako už názov napovedá, model Dayworker je určený na každodennú prácu s počítačom. Poslúži vám teda predovšetkým na efektívne obmedzenie množstva modrého svetla, ktorému sú vaše oči počas dňa vystavené. Na to, aby človek počas dňa správne fungoval, potrebuje normálne vidieť farby, takžesi jednoducho nemôžete nasadiť okuliare, v ktorých všetko vyzerá červeno. To samozrejme nie je prípad modelu Dayworker, takže sú úplne ideálne na bežnú prácu.

Záverečné hodnotenie:
Model Dayworker je úplne odlišný od predchádzajúcich modelov. Nie je navrhnutý tak, aby blokoval všetko modré svetlo, ale aby ľuďom uľahčil celodennú prácu pred obrazovkou. A to sa mu darí dokonale. Vzhľadom na to, že ja osobne trávim pri počítači viac hodín, ako by som mal, a to kvôli štúdiu a práci, niečo také som naozaj ocenil. Nemali by ste však očakávať, že keď si ich večer nasadíte, budú mať rovnaký vplyv na váš spánok ako modely Victor Bluecut 580 alebo Tron. Samotný výrobca odporúča vymeniť Dayworker za iné okuliare, ktoré večer blokujú aspoň 65 % modrého svetla. Ak však hľadáte okuliare, ktoré môžete bez problémov nosiť celý deň, našli ste tie správne.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. BrainMax Inteligent

BrainMax Inteligent

Na ďalšom mieste sa umiestnili inteligentné okuliare BrainMax. Dokážu blokovať až 40 % modrého svetla, čo ocenia najmä ľudia pracujúci na počítači alebo napríklad hráči počítačových hier.

Výhody:

 • Vhodné na prácu s počítačom
 • Pomáhajú predchádzať bolestiam očí a hlavy
 • Pohodlné

Nevýhody:

 • Trochu ovplyvňujú vnímanie farieb
Ako ich používať:

Inteligentné okuliare sú niečo ako efektívnejší priateľ modelu Dayworker. Preto sú vhodné na nosenie počas dňa pri práci na počítači. Ich silnou stránkou je však aj ich nevýhoda. Blokujú síce 40 % modrého svetla, ale to má negatívny vplyv na to, ako skresľujú okolité farby. Šošovky týchto okuliarov sú už výrazne zafarbené, a hoci modré odtiene nezablokujú úplne, výrazne ich obmedzia. To je vo váš prospech v situácii, keď vám ide hlavne o čo najväčšie obmedzenie modrého svetla. Ak však z nejakého dôvodu potrebujete dobre rozlišovať farby alebo sa jednoducho nechcete celý deň pozerať na svet v žltkastom odtieni, bude to skôr na obtiaž.

Záverečné hodnotenie:
Hlavnou nevýhodou okuliarov Intelignet je, že jednoducho nebudú vyhovovať každému. Je to trochu kompromis medzi okuliarmi, ktoré vás majú čo najviac chrániť pred modrým svetlom, a okuliarmi, ktoré môžete pohodlne nosiť celý deň. Vo väčšine prípadov si na žlté zafarbenie zvyknete, ale pre niektorých ľudí to môže byť problém. V takom prípade vám môžu odporučiť model Dayworker, ktorý osobne považujem za lepší na celodennú prácu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

7. BrainMax Standard 85%

BrainMax Standard 85%

Ďalej tu máme okuliare Standard, opäť od spoločnosti BrainMax. Ide o okuliare s 85 % blokovaním modrého svetla, takže sú určené predovšetkým na večerné nosenie. Ich výhodou je, že neskresľujú farebné odtiene v takej miere ako okuliare na vrchole nášho rebríčka, čo však ide ruka v ruke so slabším účinkom.

Výhody:

 • Blokujú 85 % modrého svetla
 • Účinne pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku
 • Umožňujú aspoň čiastočné vnímanie farebných odtieňov

Nevýhody:

 • Existujú účinnejšie okuliare
Ako ich používať:

Okuliare, ktoré blokujú 85 % modrého svetla, sú vhodné na večerné nosenie a mali by sa používať predovšetkým 2 hodiny pred spaním. Ich veľkou výhodou je, že umožňujú človeku zachovať si aspoň časť vnemu pre modrú farbu, čo je veľké plus, ak napríklad sledujete filmy alebo televízne programy. Samozrejme, znamená to menšiu ochranu pred modrým svetlom. Treba však poznamenať, že blokovanie 85 % modrého svetla je skutočne dostatočné. Nie je to 100 % ochrana ako v prípade niektorých iných okuliarov, ale aj tak človek rýchlo pocíti zlepšenie kvality spánku.

Záverečné hodnotenie:
Problémom okuliarov, ktoré blokujú 100 % modrého svetla, je naozaj silné zafarbenie skiel, čo v praxi znamená, že ľudia vidia všetko červené. Blokovanie na úrovni 85 % je aspoň čiastočným kompromisom. Vidíte cez ne o niečo lepšie, hoci treba poznamenať, že silnému červenému zafarbeniu sa nevyhnete ani v tomto prípade. Záleží teda na vašich preferenciách. Ak túžite po maximálnych výsledkoch, vyberte si jedno z okuliarov na vrchole nášho zoznamu. Ak však nechcete stopercentný efekt a chcete byť schopní čo najlepšie rozpoznať jednotlivé farby, ideálnou voľbou je pre vás model Standard.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 16,15

8. BrainMax Blackframe

BrainMax Blackframe

Ďalšie miesto obsadili okuliare Blackframe od spoločnosti BrainMax. Tento model dokáže blokovať až 65 % modrého svetla, čo ho zaraďuje na hranicu okuliarov so slabýmm filtrom vhodným na denné nosenie a skutočne maximálne účinnými, ktoré sú určené na večerné nosenie. Pre koho je tento kompromis vhodný?

Výhody:

 • Blokuje až 65 % modrého svetla
 • Možno nosiť dlhší čas
 • Veľmi dobrá cena

Nevýhody:

 • Sú dosť slabé na večerné nosenie
Ako ich používať:

Model Blackfraim je akýmsi kompromisom medzi okuliarmi, ktoré môžete nosiť počas dňa v práci, a okuliarmiokuliarmi, ktoré si nasadíte pred spaním, pretože blokujú takmer všetko modré svetlo. Výrobca uvádza, že sa majú nosiť 2 hodiny pred spaním, avšak na tieto účely by som odporúčal vybrať okuliare, ktoré budú blokovať aspoň 85 % modrého svetla. V opačnom prípade nebude výsledný efekt taký silný. Na celodenné nosenie však tieto okuliare rozhodne nie sú vhodné, pretože výrazne skresľujú vnímanie okolitých farieb. Ich užitočnosť je preto pomerne obmedzená. Môžu byť užitočné, ak napríklad večer pracujete na počítači a potrebujete rozlišovať farby. V takom prípade pre vás môže byť tento kompromis vhodný, ale pre väčšinu ľudí budú vhodnejšie iné okuliare.

Záverečné hodnotenie:
Okuliare BrainMax Blackfraim sú vhodné pre niekoho, kto hľadá kompromis medzi efektivitou a zachovaním schopnosti rozlišovať farby. Ak hľadáte okuliare určené výhradne na denné nosenie alebo naopak na blokovanie čo najväčšieho množstva modrého svetla večer, tieto okuliare určite nie sú pre vás. Ak však napríklad večer hráte hry a je pre vás nemysliteľné, aby ste videli všetko červené, pravdepodobne s nimi budete spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Ďalšia priečka patrí modelu Greenhorn spoločnosti BrainMax, ktorý blokuje 100 % modrého svetla. V porovnaní s okuliarmi na vrchole nášho rebríčka, ktoré tiež blokujú 100 % modrého svetla, majú niekoľko výhod a nevýhod.

Výhody:

 • Blokujú až 100 % modrého svetla
 • Veľmi účinné
 • Pohodlné

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Priepustnosť svetla zo strán
Ako ich používať:

BrainMax Greenhorn sú okuliare určené na nosenie približne 2 hodiny pred spaním, čomu zodpovedá ich silný filter. Veľkou výhodou je, že blokujú všetko modré svetlo, ale to ide samozrejme ruka v ruke so silným zafarbením šošoviek. Problémom je, že na rozdiel od modelov Tron,Cover alebo Victor Bluecut 580 nijako nezabraňujú svetlu dopadajúcemu do očí zo strany. Ak človek investuje do okuliarov, ktoré majú blokovať 100 % modrého svetla, mali by naozaj blokovať všetko modré svetlo. Hoci to tak nemusí vyzerať, svetelné lúče dopadajúce do očí zo strán výrazne zhoršujú výsledný efekt.

Záverečné hodnotenie:
Kombinácia vysokej ceny a polovičatého dizajnu kazí dojem z inak veľmi dobrých okuliarov. Model Greenhorn má veľmi účinný filter, ale jeho účinnosť do značnej miery kazí fakt, že modré svetelné lúče zo strán môžu na oči dopadať veselo ďalej. Preto by som pri výbere okuliarov proti modrému svetlu odporúčal niektorý z modelov na vrchole nášho zoznamu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 16,10

Pomaly, ale isto sa blížime ku koncu. V našom rebríčku však v žiadnom prípade nemôžu chýbať okuliare Slim, samozrejme od spoločnosti BrainMax. Čo nás zaujalo? Sú určené na celodenné nosenie, čo znamená slabší filter modrého svetla a zároveň lepšiu viditeľnosť.

Výhody:

 • Vhodné na celodennú prácu
 • Štýlový dizajn
 • Ideálne na prácu s počítačom

Nevýhody:

 • Blokuje len 15 % modrého svetla
Ako ich používať:

Mnohí ľudia trávia väčšinu dňa na počítači, čo pochopiteľne znamená, že sú vystavení veľkému množstvu modrého svetla. Práve preto bol vytvorený model Slim, ktorý sa dá nosiť počas celého dňa. Hoci filter blokuje len 15 % modrého svetla, počas dňa to bohato stačí. Samozrejme, úplne priehľadné šošovky vôbec neskresľujú okolité farby. Okuliare sú tiež veľmi ľahké, takže na ne môžete zabudnúť pri práci počas dňa.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte okuliare, ktoré môžete nosiť celý deň a zároveň si od nich nesľubujete ktovieaké zázračné účinky, našli ste tie pravé. Večer je, samozrejme, dobré vymeniť model Slim za okuliare s účinnejším filtrom modrého svetla, ale na dennú prácu to stačí. O niečo výhodnejšie sa mi však zdajú okuliare Dayworker, ktoré blokujú 25 % modrého svetla. Predsa len majú silnejší filter, a keď človek používa takéto okuliare, je dobré snažiť sa maximalizovať ich prínos. Nech si vyberiete akýkoľvek model, nebudete sklamaní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Na záver tu máme bonus pre ľudí, ktorí nosia dioptrické okuliare. Pre nich je výber okuliarov proti modrému svetlu oveľa zložitejší. Na trhu síce existujú dioptrické okuliare s filtrom proti modrému svetlu, ale táto možnosť je pomerne drahá. Práve preto boli vyvinuté klipy na okuliare Morpheus od spoločnosti BrainMax.

Výhody:

 • Skvelé riešenie pre ľudí s dioptrickými okuliarmi
 • Blokujú 100 % modrého svetla
 • Jednoduchá manipulácia

Nevýhody:

 • Prepínateľné nožičky sa trochu zasekávajú vo výhľade
Ako ich používať:

Pre klipy, ktoré blokujú 100 % modrého svetla, platí to isté ako pre okuliare s podobnými vlastnosťami. Ideálne je nasadiť si ich približne 2 hodiny pred spánkom, aby ste podporili prirodzené uvoľňovanie melatonínu. Veľkou výhodou klipov Morpheus je, že sú veľmi ľahké a ľahko sa nastavujú. Jediným problémom je, že mierne bránia vo výhľade, čo môže byť po čase dosť nepríjemné. Spoločnosť BrainMax ponúka aj iné varianty týchto klipov so slabším filtrom modrého svetla. Ak by ste ich však chceli používať celý deň počas práce, podobne ako okuliare Dayworker alebo Slim, oplatilo by sa skôr investovať do špeciálnych dioptrických okuliarov.

Záverečné zhodnotenie:
Klipy Morpheus sú skvelou voľbou pre ľudí s dioptrickými okuliarmi, ktorí nechcú zbytočne utrácať za špeciálne okuliare. Je však pravda, že samotné klipy stoja rovnako ako najdrahšie okuliare na modré svetlo v našom rebríčku. V konečnom dôsledku však človek predsa len ušetrí. Ak ich však plánujete používať celý deň, mali by ste radšej zvážiť kúpu špeciálnych okuliarov. Na večerné nosenie sú však úplne ideálne a ich výsledný efekt na kvalitu spánku je nesporný.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 20,15

Čo je to modré svetlo?

Modrému svetlu sme vystavení takmer neustále. Stretávame sa s ním najmä počas dňa, keď lúče modrého svetla signalizujú nášmu telu, že je čas na aktivitu. Prítomnosť modrého svetla výrazne ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus. Môžeme si ho predstaviť ako naše "vnútorné hodiny", ktoré riadia obrovské množstvo procesov v našom tele. Jedným z nich je spánok. A práve tu nastáva problém. Ak sme večer alebo v noci vystavení modrému svetlu, náš mozog nezačne uvoľňovať melatonín, ktorý signalizuje celému telu, že je čas ísť spať.

Ako je však možné, že sme vystavení modrému svetlu aj po západe slnka? Môžu za to obrazovky našich mobilných telefónov, počítačov, televízorov, tabletov a ktovie čoho ešte. Tieto zariadenia produkujú modré svetlo, ktoré nás udržiava v bdelom stave. Preto naše telo nedokáže dostatočne rozpoznať, že sa blíži noc, a začať sa na ňu pripravovať. Problémom digitálnych zariadení je, že produkujú svetlo, s ktorým sa v prírode nestretávame. Jeho intenzita je úplne neprirodzená a to isté platí aj pre dennú dobu, v ktorej sa s ním stretávame. LED žiarovky a displeje našich digitálnych zariadení úplne zmenili náš životný rytmus. A to má negatívny vplyv najmä na spánok.

Modré svetlo je dnes všade okolo nás.

Ako modré svetlo škodí očiam a organizmu?

Rozhodne sa nedá povedať, že by modré svetlo bolo úplne zlé. Práve naopak. Je žiaduce, aby sme mu boli počas dňa vystavení, pretože nám môže dodať energiu.... podporuje normálnu funkciu cirkadiánneho rytmu a má celkovo priaznivý vplyv na naše zdravie. Platí to však len vtedy, ak sme mu vystavení v primeranom množstve. V opačnom prípade môže mať na náš organizmus prekvapivo dosť negatívne účinky. Podľa štúdií môže dlhodobé vystavenie modrému svetlu určitým spôsobom poškodiť sietnicu a spôsobiť oxidačný stres očí.

Negatívny vplyv na kvalitu spánku

Problémy so spánkom sú v dnešnej dobe úplne bežné. Stretáva sa s nimi čoraz viac ľudí a ich príčinou je modré svetlo. Vyššie som načrtol význam hormónu melatonínu. Ľudovo sa mu hovorí aj spánkový hormón, pretože kvalita nášho spánku úzko súvisí s jeho uvoľňovaním. Ak sa však nezačne vyplavovať, nastanú problémy. Nejde len o rýchlosť zaspávania, ale aj o hĺbku spánku a náš následný pocit odpočinku po prebudení. Kolísajúca hladina melatonínu bude mať na toto všetko veľký vplyv. Ak sme dlhé hodiny po zotmení vystavení modrému svetlu, uvoľňovanie melatonínu sa oneskorí, čo úplne naruší náš spánkový rytmus. Dokonca aj niečo tak jemné, ako je rozsvietenie obrazovky smartfónu, môže napáchať prekvapivo veľa škody

Čo sú okuliare blokujúce modré svetlo?

Znamená to, že sa po zotmení musíme vyhýbať všetkým obrazovkám a ísť rovno spať? Našťastie sa proti modrému svetlu môžeme brániť aj bez toho, aby sme museli podniknúť takéto radikálne a v dnešnej dobe takmer nepredstaviteľné kroky. Práve preto boli vytvorené okuliare blokujúce modré svetlo. Ich šošovky majú filter, ktorý blokuje modré svetlo, vďaka čomu si môžeme užívať viacvychutnať si sledovanie nášho obľúbeného filmu alebo televízneho programu bez akýchkoľvek problémov. Problémom je, že aby nám modré svetlo neškodilo, musíme ho vymazať zo svojho zorného poľa. Preto majú tieto okuliare silne zafarbené sklá, cez ktoré je všetko zafarbené do červena. Stupeň tohto zafarbenia samozrejme súvisí s tým, aký silný filter okuliare majú.

Niektoré dioptrické okuliare majú automaticky filter modrého svetla.
Niektoré dioptrické okuliare majú automaticky filter proti modrému svetlu.

Ako fungujú okuliare proti modrému svetlu?

Princíp fungovania okuliarov blokujúcich modré svetlo je celkom jednoduchý. Majú filter, ktorý neprepúšťa svetlo určitej vlnovej dĺžky. Na základe toho, aké vlnové dĺžky filter neprepúšťa, okuliare blokujú určité percento modrého svetla. Na dosiahnutie maximálneho účinku je vhodné, aby okuliare chránili oči aj pred svetlom prichádzajúcim zo strán. Preto je vhodné vybrať si okuliare špeciálne tvarované tak, aby blokovali aj oblasť okolo očí. Nevýhodou okuliarov proti modrému svetlu je, že sa sfarbujú do červena priamo úmerne sile ich filtra.

Ako si vybrať okuliare proti modrému svetlu?

Okuliare musia byť predovšetkým pohodlné a dobre sedieť na tvári. Ďalej sa musia rozlišovať aj na základe toho, či sú dioptrické alebo nie. Pre mnohých bude dôležité vybrať si okuliare so štýlovým dizajnom, čo však v dnešnej dobe nebude problém. Najdôležitejšia zo všetkého je však samozrejme ich schopnosť blokovať modré svetlo. Tá sa udáva v percentách a môže sa pohybovať od 10 % do 100 %. Ako človek zistí, ktoré okuliare sú pre neho najlepšie?

Blokovanie do 30 %

Okuliare blokujúce 30 % modrého svetla alebo menej sú vhodné najmä na dennú prácu. Používajú sa predovšetkým na zníženie záťaže, ktorej musia vaše oči čeliť, ak sa často pozeráte na obrazovku počítača. Preto sú obľúbené najmä u ľudí pracujúcich v kanceláriách, ktorí trávia väčšinu dňa pred počítačom. Výhodou týchto okuliarov je, že neskresľujú farby, takže pri práci neprekážajú. Na druhej strane filtrujú pomerne málo modrého svetla. To ich robí nevhodnými na nosenie napríklad večer, keď je potrebné blokovať takmer všetko modré svetlo na udržanie optimálnej hladiny melatonínu.

Blokovanie až 45 %

Ak netrávite celý deň pri počítači, ale chcete svojim očiam čo najviac uľaviť, mohli by vás zaujímať okuliare, ktoré blokujú až 45 % modrého svetla. Tie neobmedzujú vašu prácu, ale vykazujú výrazný červený odtieň. Z tohto dôvodu nie sú ideálne na celodennú prácu, ale ak trávite čas pri stolečas pri počítači, najmä popoludní, môžu byť veľmi prospešné. Často po nich siahajú napríklad hráči počítačových hier, pretože im umožňujú vychutnať si hranie bez toho, aby boli príliš zaneprázdnení.Môžu si hru vychutnať bez rozptyľovania červenou farbou, ale zároveň uľaviť svojim očiam, čo je prospešné najmä v podvečer.

Blokovanie až do 70 %

Akýsi kompromis medzi maximálnym výkonom a zachovaním aspoň niektorých rozlíšiť jednotlivé farebné odtiene, sú najlepšou voľbou okuliare, ktoré blokujú 70 % modrého svetla alebo menej. Niektorí ľudia ich používajú večer, keď chcú blokovať čo najviac modrého svetla.pre dobrý spánok, ale nevadí im, že pri sledovaní televízie vidia všetko červené. Sú však aj ľudia, ktorí ich nosia pri práci na počítači v neskorších hodinách, ak pri práci nepotrebujú nijako výrazne rozlišovať farby. Treba poznamenať, že blokovanie 70 % modrého svetla už má výrazný vplyv na kvalitu spánku, ale ak chce človekosoba chce naozaj dosiahnuť maximálne výsledky, mala by si vybrať ešte účinnejšiu možnosť.

Blokovanie až do 100 %

Pre ľudí, ktorí chcú nadobro odstrániť modré svetlo zo svojho zorného poľa, sú najlepšou voľbou okuliare s až 100 % blokovaním. S nimi sa môžete naplno ponoriť do sveta červenej a oranžovej farby, ale zároveň sa vyhnete modrému svetlu, ktoré môže narušiť váš spánkový rytmus. Aký bude výsledok? Pomôže vám vyhnúť sa problémom so zaspávaním a zlepší celkovú kvalitu vášho spánku. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča vybrať si okuliare, ktoré blokujú svetlo dopadajúce do očí zo strany.

S čím okuliare pomáhajú?

Negatívne účinky nadmerného modrého svetla na naše telo sú prekvapivo početné. Modré svetlo spôsobuje domino efekt, pri ktorom malé problémy postupne prerastajú do veľmi vážnych zdravotných komplikácií. Pred čím môžu chrániť okuliare blokujúce modré svetlo?

Únave digitálnych očí

Každý pozná ten pocit, keď dlhé hodiny takmer bez prestávky hľadí do monitora počítača. Po čase sa oči unavia a musíte sa na ne z času na čas pozrieť.Nie je zriedkavé, že musíte žmurkať, aby ste správne zaostrili, a nezriedkavé sú aj bolesti hlavy. Digitálnym obrazovkám sme vystavení tak často, že sa to zdá ako prirodzený stav. Hoci môžeme mať pocit, že sme si na agresívne osvetlenie zvykli, nie je to tak. Vzhľadom na to, že počítačom sa v dnešnej dobe jednoducho nevyhneme, aj keď sa snažíme, je rozhodne vhodné brániť sa modrému svetlu. Aj okuliare s ochranou "len" 15 % môžu pomôcť týmto problémom aspoň čiastočne predísť.

Kvalitnejší spánok

Najznámejším a najdôležitejším prínosom nosenia okuliarov proti modrému svetlu je podpora kvality spánku. O tom, prečo je modré svetlo nepriateľom zaspávania a hlbokého spánku, sme hovorili vyššie. Môžu však okuliare skutočne účinne predchádzať týmto problémom? Odpoveď je veľmi jasná. Áno. Najmä ak nosíte okuliare, ktoré blokujú 100 % modrého svetla. Výsledky sú takmer okamžité. Nasaďte si okuliare 2 hodiny pred spaním a v tú noc budete zaspávať oveľa lepšie. Časom si na dobrý spánok zvyknete a nebudete chcieť fungovať bez okuliarov. Zlepšenie pocítite nielen pri zaspávaní. Melatonín ovplyvňuje aj to, aký kvalitný je váš spánok počas celej noci. Okrem toho, že zaspíte skôr a zostanete spať dlhšie, váš spánok bude aj oveľa hlbší a pre vaše telo prospešnejší. Kvalitný spánok bude mať následne pozitívny vplyv na celkové zdravie organizmu.

Náš tip: Prečo je spánok dôležitý, aké sú jeho fázy a ako môžeme zlepšiť jeho kvalitu? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom komplexnom článku 21 osvedčených tipov na zlepšenie spánku.

Ak nemôžete zaspať, môže to byť okrem iného spôsobené modrým svetlom.
Ak nemôžete zaspať, môže to byť okrem iného spôsobené modrým svetlom.

Pocit suchého oka

Dlhodobá práca s počítačom je jednou z príčin tzv. syndrómu suchého oka. Ten je spôsobený pálením a svrbením očí v dôsledku nedostatočného umývania povrchu oka. Je to spôsobené zníženou schopnosťou tvoriť slzný film, ktorý chráni oči pred vonkajším prostredím. Syndróm suchého oka môže preto v budúcnosti spôsobiť vážnejšie problémy so zrakom. Okuliare s modrým svetlom sú účinným spôsobom, ako týmto problémom predchádzať.

Ako blokovať modré svetlo?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa vyhnúť modrému svetlu. Nemusia to byť nevyhnutne okuliare, hoci táto možnosť je veľmi účinná. Najjednoduchším riešením je používať správne žiarovky. V súčasnosti sú veľmi populárne jasné LED svetlá, ktoré však vyžarujú veľa modrého svetla. V neskorých hodinách je lepšie svietiť teplými farbami, ktoré majú skôr červený odtieň. Najlepšie je osvetlenie čo najviac obmedziť. Väčšina smartfónov umožňuje svojim majiteľom nastaviť spektrum farieb, ktoré vyžarujú. Večer je teda dobré nastaviť telefón tak, aby znížil jas obrazovky a vyžaroval len teplé farby. To isté platí pre počítače a televízory, ktoré sú hlavným zdrojom zábavy vo večerných hodinách.

Veľmi účinným spôsobom, ako sa vyhnúť modrému svetlu a dosiahnuť kvalitnejší spánok, je čítanie.Stačí vypnúť televízor, otvoriť knihu, posvietiť si na ňu teplým svetlom a v pokoji si čítať. Je úžasné, ako veľmi môže takáto jednoduchá činnosť pomôcť pri zaspávaní. Navyše budete mať konečne príležitosť prečítať si knihy, na ktoré ste si nikdy nenašli čas. Možno sa budete musieť spočiatku trochu nahovárať, ale uvidíte, že po chvíli si na to zvyknete a už nikdy nebudete chcieť vidieť modré svetlo pred spaním.

Zdroje

 1. NEJEZCHLEBOVÁ, Veronika. Vplyv modrého svetla na ľudské zdravie [online]. Zlín, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/0qycsr/. Bakalárska práca. Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Fakulta humanitných vied. Vedúci práce: Mgr. Ondřej Vávra.
 2. Čo sú to okuliare s modrým svetlom? Výskum, prínosy, viac. Healthline: Zdravotné informácie a rady o zdraví, ktorým môžete dôverovať. [online]. Copyright © 2005 [citované 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/what-are-blue-light-glasses

 3. https://www.svetfitness.cz/recenze/bryle-proti-modremu-svetlu-white/
 4. BLAŽEK, Jan. Vplyv spektra modrého svetla na spánok [online]. Liberec, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/zbx1mc/. Bakalárska práca. Technická univerzita v Liberci, Fakulta prírodných, humanitných a pedagogických vied. Vedúci práce: Mgr. Mgr. art. Lukáš Rubín, PhD.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.