Najlepšie a najchutnejšie arašidové maslá s dobrými prísadami (Test)

Čokoládové arašidové maslo je úplne úžasná potravina, ktorá má v ideálnom prípade zdravé zloženie a lahodnú chuť.

Bohužiaľ, mnohí výrobcovia sa chcú priživiť na označení zdravé maslo, a tak doň pridávajú rôzne rastlinné oleje, zahusťovadlá a iné látky, ktoré v ich výrobkoch nemajú čo robiť. Preto sme pre vás vybrali 10 najlepších a najchutnejších orechových masiel.

11 najlepších orechových masiel

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Czech Virus Coconela Czech Virus Coconela 349 Kč za balenie, Balenie 500 g, Vyrobené v Českej republike € 13,77 - € 16,90
2. Big Boy Slaný Karamel Big Boy Slaný Karamel 169 Kč za balenie, 250g balenie, Vyrobené v Českej republike € 6,29 - € 7,46
3. Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda 169 Kč/239 Kč za balenie, 200g a 330g balenie, Vyrobené v Českej republike
4. Czech Virus Caramela Czech Virus Caramela 319 Kč za balenie, Balenie 500 g , Vyrobené v Českej republike € 12,10 - € 14,90
5. Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate 189 Kč za balenie, 300g balenie, Vyrobené v Českej republike € 6,75 - € 7,85
6. Vilgain Cheat Spread Vilgain Cheat Spread 200g balenie, Vyrobené zo surovín z ekologického poľnohospodárstva € 1,49
7. Czech Virus Proteinela Czech Virus Proteinela 349 Kč za balenie, Balenie 500 g, Vyrobené v Českej republike € 13,77 - € 16,90
8. Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou 149 Kč / 259 Kč za balenie, 250g / 550g balenie, Vyrobené v Českej republike
9. Czech Virus Coffeenela Czech Virus Coffeenela 369 Kč za balenie , Balenie 500 g, Vyrobené v Českej republike € 15,42 - € 17,90
10. LifeLike Coconut Twister LifeLike Coconut Twister 169 Kč za balenie, 300g balenie, Vyrobené v Českej republike € 5,75 - € 6,67
11. Lucky Alvin Hořká zimní edice Lucky Alvin Hořká zimní edice 199 Kč za balenie, 200g balenie, Vyrobené v Českej republike

Podrobné porovnanie orechových krémov

1. Czech Virus Coconela

Czech Virus Coconela

Ako milovníci kokosu považujeme Coconellu, ktorú vyrába známa spoločnosť Czech Virus, za najlepšie orechové maslo na trhu.

Okrem toho, že chutí úplne báječne, má aj skvelé zloženie. Verte či nie, obsahuje len štyri zložky - kokos, mandle, kvalitný srvátkový izolát a bielu čokoládu. Tento výrobok neobsahuje palmový olej, stabilizátory ani arómy.

hlavné body
Výhody:
 • Absolútne úžasná chuť
 • Zložky, ktoré sú ťažko porovnateľné
 • Zdrojom bielkovín je dobre zvolený srvátkový izolát
 • Neobsahuje palmový olej, stabilizátory, arómyani iné nežiaduce zložky
Nevýhody:
 • Maslo je vysoko návykové
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Coconella vyrába známa spoločnosť Czech Virus, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran. Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, sa spoločnosť pýši kvalitnými výrobkami bez zbytočnej chémie.

Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa, Katka Kyptová a Jiří Tkadlčík. Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z .

Čo hovoríme o zložkách:

Ako sme už uviedli, toto maslo obsahuje len štyri základné zložky. Najväčší podiel má kokos, ktorý tvorí 41 % výrobku. Hneď za nimi je mandľa s 33 %, ktorá je skvelým zdrojom bielkovín a mnohých mikroživín. 16 % tvorí biela belgická čokoláda a zvyšok instantný srvátkový izolát.

To je úplne príkladné zloženie, ktoré by podľa nás malo obsahovať každé zdravo vyzerajúce maslo.

Ako nám chutilo maslo:

Ak máte radi Rafaelu, budete milovať aj Coconellu. V ústach si najskôr všimnete výraznú chuť mandlí a kokosu. Po chvíli sa biela čokoláda začne rozpúšťať a to spôsobí úplný orgazmus vašich chuťových pohárikov. Hoci sa mnohí obávajú, že bielkoviny pokazia chuť masla, ani si to nevšimnete. Rovnako v prípade Coconella nebudete mať zalepené ústa, ako to robia niektoré arašidové maslá.

Konečné hodnotenie:

Okrem mierne vyššej ceny, ktorú však vyvažuje úžasný chuťový zážitok, má Coconella snáď len jednu nevýhodu. Od prvého sústa nebudete môcť odložiť lyžičku, kým vám nezostane aspoň kúsok Coconella. Veľmi nám chutilo a nevieme si predstaviť, že by sme ochutnali niečo lepšie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 13,77
Cena:  € 14,19 -17%
Cena:  € 16,90

2. Big Boy Slaný Karamel

Big Boy Slaný Karamel

Na druhom mieste sa umiestnil slaný karamel Big Boy Butter. Toto maslo je absolútne lahodnej chuti a je viac než jasné, že jedna lyžička vám nebude stačiť.

Chuť arašidov dokonale dopĺňa výraznú chuť samotného slaného karamelu a spolu vytvárajú skvelý gurmánsky zážitok, na ktorý sa budete tešiť hneď, ako položíte lyžičku.

hlavné body
Výhody:
 • Absolútne báječná chuť
 • Optimálna veľkosť balenia
 • Neobsahuje palmový olej
Nevýhody:
 • Vporovnaní s víťazom testu má menej bielkovín a viac cukrov
 • Mierne vyššia cena
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Tento arašidový krém vyrába populárna česká spoločnosť Big Boy Butter, ktorá sa špecializuje nielen na orechové maslá, ale aj na proteínové tyčinky, lyofilizované ovocie a predáva aj celé orechy. Spoločnosť si zakladá na kvalite, udržiava minimálne zásoby a väčšinu masiel vyrába len na základe objednávok, takže si môžete byť stopercentne istí čerstvosťou a kvalitou objednaného masla

Čo hovoríme o zložkách:

Základom slaného karamelu sú arašidy, ktoré tvoria necelých 65 % masla. 30 % tvorí karamelová čokoláda, ktorá je samozrejme sladená karamelizovaným cukrom, a samotné maslo je potom sladené kokosovým cukrom. Aby slaný karamel zodpovedal svojmu názvu, použila sa aj himalájska soľ.

Zloženie úprimne povedané nie je také dobré ako u Coconella, ale stále neobsahuje palmový olej ani iné nevhodné a kontroverzné zložky. A trochu cukru nikoho nezabilo, však?

Ako nám chutilo maslo:

Skvelé maslo, ktoré malo absolútne dokonalú konzistenciu a od ktorého sme sa po prvom ochutnaní nemohli odtrhnúť. Na môj vkus je síce trochu sladší, ale chutí naozaj dobre. Soľ nie je taká výrazná, ako som očakával, čo je z môjho pohľadu plus. Ak máte radi karamel a chcete zažiť intenzívnu a úžasnú chuť, toto maslo Big Boy je tou najlepšou možnou voľbou.

Konečné hodnotenie:

Chuťovo dobre vyladené maslo, ktoré nevytvára v ústach lepkavú hmotu, ktorá väčšine ľudí vadí. Krásne sa jedáva, dobre chutí, ale musím priznať, že sa pomerne rýchlo prejedla. Z tohto dôvodu považujem 250g balenie za optimálne, musel by som ho prevážiť o pol kilogramu. Zloženie je o niečo horšie ako v prípade Coconella, ale niekedy trochu zhrešiť nie je na škodu a skvelá chuť všetko vynahradí.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,40
Cena:  € 7,46
Cena:  € 6,29

3. Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda

Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda

Na treťom mieste nesmieme zabudnúť na maslá od obľúbenej spoločnosti Lucky Alvin. Ako najlepšie sme vybrali lieskovoorieškovú a mliečnu čokoládu.

Hoci sa môže zdať, že je trochu "minimalistický", pretože v ňom nenájdete žiadny kokos, slaný karamel ani iné dobroty, maslo má naozaj čo ponúknuť. Minimálne množstvo jednoduchých cukrov, kvalitné prísady a v neposlednom rade úžasná chuť, ktorú si zamilujete.

hlavné body
Výhody:
 • Absolútne minimum jednoduchých cukrov (len 2,6 g na 100 g masla)
 • Známa chuť
 • Lieskové oriešky z Turecka a belgická čokoláda tvoria dokonalú kombináciu
 • K dispozícii sú dve veľkosti balenia
Nevýhody:
 • Obsahuje maltitol, ktorý je vo veľkých množstvách preháňavý
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Lucky Alvin je česká spoločnosť, ktorá vyrába arašidové maslá, ktoré sú v Amerike veľmi obľúbené. Jediným rozdielom je, že v týchto maslách nenájdete žiadne nekvalitné prísady, stužené tuky, pridanú soľ, stabilizátory ani dochucovadlá. Všetky výrobky tejto spoločnosti si zakladajú na kvalite a čistote, môžete si vybrať zo 100% masiel, masiel s belgickou čokoládou alebo variantov "bez cukru".

Čo hovoríme o zložkách:

Celých 80 % masla tvoria lieskové oriešky z Turecka a zvyšných 20 % belgická mliečna čokoláda sladená maltitolom. Vďaka tomu má maslo dobrú chuť a zároveň nízky obsah jednoduchých sacharidov.

Bohužiaľ, pri jeho konzumácii musíte byť opatrní, pretože vo väčšom množstve hrozia plynatosť a črevné problémy.

Ako nám chutilo maslo:

Ak ste fanúšikmi klasických chutí, v ktorých sa nedá nič pokaziť, táto je pre vás. Maslo chutí ako prirodzenejšia verzia Nutelly bez príliš sladkej príchute. Výrazná chuť lieskových orieškov je doplnená jemným pohladením mliečnej čokolády a naozaj stojí za to. Nemôžem inak, ako ju vrelo odporučiť.

Konečné hodnotenie:

Maslo pôsobí prirodzene a jeho chuť je "obyčajná" v dobrom slova zmysle, takže si ho určite nebudete priať. Kombinácia lieskových orieškov a čokolády je klasika, ktorá poteší aj tých najsebavedomejších jedincov; nestretla som nikoho, komu by nechutila. A keď k tomu pridáte skvelé ingrediencie, nemusíte sa ničoho obávať a získate jedno z najlepších masiel na svete.

Edit 12.10.2019 - Práve sme vydali podrobnú recenziu niekoľkých orechových masiel Lucky Alvin, môžete si ju prečítať tu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

4. Czech Virus Caramela

Czech Virus Caramela

Na štvrtom mieste nášho rebríčka sme nemohli vynechať ďalší produkt od spoločnosti Czech Virus. Tentoraz je to karamelový karamel, opäť nádherné maslo z hľadiska chuti, ktoré si zachováva skvelé zloženie.

Tentoraz sa maslo skladá z arašidov, mimoriadne kvalitného srvátkového izolátu, kokosového oleja, bielej čokolády, himalájskej soli a karamelovej príchute.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Dobrá chuť, ktorá poteší každého milovníka karamelu
 • Nižšia cena v porovnaní s Coconellou
 • Dobré zloženie
 • Neobsahuje palmový olej
Nevýhody:
 • Czech Virus tentoraz používa arašidy, nie mandle ako Coconella
 • Obsahuje arómu
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Coconella vyrába známa spoločnosť Czech Virus, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran. Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, sa spoločnosť pýši kvalitnými výrobkami bez zbytočnej chémie.

Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa, Katka Kyptová a Jiří Tkadlčík. Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z .

Čo hovoríme o zložkách:

Ako sme už naznačili v úvode, maslo sa skladá z arašidov, mimoriadne kvalitného srvátkového izolátu, kokosového oleja, bielej čokolády, himalájskej soli a karamelovej príchute. Táto kompozícia je nepochybne skvelá, z môjho pohľadu však rozhodne nedosahuje kvality Coconellovej kompozície.

Vprvom rade sú mandle nahradené lacnejšími arašidmi - chápem, že sú lepšou voľbou z hľadiska chuti, ale mandle sú podľa mňa lepšia potravina. Ale to si rozoberieme na konci rebríčka. Po druhé, obsahuje arómy, čo rozhodne nepovažujem za chybu, pretože výroba karamelového masla je pomerne nevďačná úloha. Použitie karamelu znamená nesprávne nutričné hodnoty, nepoužitie karamelu znamená nutnosť pridávať arómy. Osobne však, keď mám na výber, dávam prednosť maslu bez neho.

Ako nám chutilo naše maslo:

So slaným karamelom Big Boy Butter na našom zozname si môžem dovoliť malé porovnanie. Pri prvom ochutnaní nie je karamel až tak výrazný, čo je však spôsobené najmä viac ako polovičným obsahom jednoduchých cukrov. Po čase si však na chuť zvyknete a nebudete mať na ňu takú chuť, navyše vďaka nižšiemu množstvu cukrov lepšie vynikne chuť ostatných zložiek.

Konečné hodnotenie:

Jasná voľba pre milovníkov karamelu. So slaným karamelom od Big Boy Butter sa mi porovnáva dosť ťažko, avšak karamel mi nepripadal príliš silný a úprimne povedané, aj keď obsahuje soľ, v masle je jej cítiť oveľa menej. Zloženie je v porovnaní s Coconellou "horšie", ale napriek tomu neobsahuje žiadne kontroverzné zložky a môžem ho len odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 12,10
Cena:  € 13,09 -17%
Cena:  € 14,90

5. Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate

Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate

Tu je dôvod, prečo by mal každý milovník bielej čokolády spozornieť. Proteínové nátierkové maslo sa skladá len z kešu orieškov, kokosu, proteínového koncentrátu a bielej čokolády. Absolútne skvelý vzorec neobsahuje žiadne zbytočné veci a navyše má skvelú chuť, ktorej nepochybne podľahne úplne každý.

hlavné body
Výhody:
 • Veľmi dobré zloženie
 • Skvelá chuť
 • Príjemná cena
 • Bez palmového oleja a konzervačných látok
Nevýhody:
 • Zdrojom bielkovín je srvátkový proteín bez výrobnej špecifikácie
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

LifeLike je rodinná firma Libora Mačalika a jeho manželky Venduly, ktorým na našom trhu chýbali kvalitné maslá. Táto spoločnosť v sebe spája kvalitu, poctivosť a predovšetkým čerstvosť, vďaka čomu v jej repertoári nájdete nielen arašidové maslá, ale aj mnohé iné orechové maslá, často v kombinácii s kokosom alebo lahodnou čokoládou.

Čo hovoríme o zložkách:

Základom masla sú opäť len 4 zložky - kešu oriešky, kokos, proteínový koncentrát a biela čokoláda. Toto zloženie považujem za veľmi dobré, aj keď maslo má o niečo vyšší obsah jednoduchých sacharidov. Vadí mi však aj nešpecifikovaný spôsob výroby proteínu. Napríklad pri českom víruse je jasne uvedené, že ide o izolát CFM. Trochu ma to trápi v prípade proteínovej nátierky.

Ako nám chutilo maslo:

Prvé, čo si všimnete po otvorení, je veľmi hustá konzistencia. Je na každom z vás, či to budete považovať za výhodu. Kokos je najvýraznejšou zložkou, ktorá môže byť pre niekoho príliš intenzívna. Osobne by som sa zmierila s menej výraznou chuťou. Kešu oriešky sa sem výborne hodia a zjemňujú chuť kokosu. Celkovo ide o veľmi vtipnú kombináciu s mierne exotickým nádychom.

Konečné hodnotenie:

Kvalitné a chutné maslo, ale bohužiaľ mi celkový dojem kazí nešpecifikovaný spôsob výroby bielkovín. V prípade sušenia srvátky je bielkovina výrazne denaturovaná a je to najlacnejší možný proces, zatiaľ čo CFM je drahší, ale oveľa lepší.

Inak však maslu nie je čo vytknúť, je za veľmi dobrú cenu, chutí výborne a neobsahuje zbytočné ani kontroverzné prísady.

Náš tip: Ktoré maslá LifeLike sú najlepšie? (Recenzia)

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,75
Cena:  € 7,19
Cena:  € 7,85

6. Vilgain Cheat Spread

Vilgain Cheat Spread

Vilgain's Cheat Spread je jedno z najchutnejších orechových masiel na trhu. Okrem vynikajúcej chuti ich zdobí aj veľmi dobré zloženie, v ktorom nenájdete žiadny palmový olej ani iné zložky, ktoré nemajú s kvalitným maslom nič spoločné. Bohužiaľ, za tento produkt musíte zaplatiť o dosť viac, preto sa neumiestnil vyššie.

HLAVNÉ BODY
Klady:
 • Skvelá chuť
 • Kvalitné zložky
 • Bez palmového oleja a stabilizátorov
Nevýhody:
 • Vysoká cena
ZHRNUTIE
Kto vyrába maslo:

Za spoločnosťou Vilgain Cheat Spread stojí spoločnosť Aktin, ktorú pravdepodobne netreba nikomu predstavovať. Značka Vilgain vznikla v dôsledku expanzie spoločnosti do zahraničia a začala sa objavovať na všetkých výrobkoch, ktoré donedávna niesli názov Aktin. Okrem názvu sa však nič nezmenilo a všetky výrobky Vilgain sa vyznačujú rovnakou kvalitou, akú zákazníci očakávali v minulosti.

Čo hovoríme o zložkách:

Zloženie Cheat Spread sa od príchute k príchuti dosť líši, takže je trochu náročné ho v tomto rýchlom tempe preskúmať. Vo väčšine prípadov sa stretávame s mandľami, s lieskovými orieškami v dvoch príchutiach a raz dokonca s arašidmi a kešu orieškami. Zdrojom bielkovín je vždy mliečna bielkovina, na dochutenie sa používajú organické prísady a všade nájdete aj himalájsku soľ. Najdôležitejšie však je, že žiadna z príchutí neobsahuje stabilizátory, palmový olej ani iné kontroverzné látky.

Ako nám chutilo naše maslo:

Z hľadiska chuti tu naozaj nemáme čo vytknúť. V podstate je jedno, akú príchuť si vyberiete, pretože zakaždým získate absolútne dokonalý chuťový zážitok. Chuť je vždy dokonale vyvážená a maslá chutia presne tak, ako by ste očakávali. Veľkou nevýhodou je však v tomto kontexte to, že výrobca neponúka väčšie balenia, pretože 200 gramov zmizne v okamihu, takže je pravdepodobne dobré si nejaké kúpiť do zásoby.

Záverečné hodnotenie:

Vilgain Cheat Spread je absolútna chuťová bomba, ktorá rozhodne stojí za vyskúšanie. Nevýhodou je však jeho vysoká cena. Určite to nie je maslo, ktoré si väčšina ľudí bude môcť dovoliť príliš často. Pri výbere príchute sa oplatí venovať pozornosť nutričným hodnotám, pretože napríklad mandle s bielou čokoládou a kokosom obsahujú oveľa viac nasýtených mastných kyselín ako ostatné príchute. V zásade však nie je čo vytknúť, pokiaľ ide o zloženie, a to isté platí aj o chuti. Ak vám teda nevadí priplatiť si za orechové maslá, určite si prídete na svoje.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 1,49

7. Czech Virus Proteinela

Czech Virus Proteinela

V našom rebríčku nesmieme opomenúťúplne prvé maslo, s ktorým prišiel na trh Czech Virus a urobil tak úplný prielom.

Vyvážená zmes arašidov a lieskových orieškov, bielkovín, čokolády a kokosového oleja robí z tohto masla zdravú alternatívu orechových krémov zo supermarketov, ktorá navyše v porovnaní s nimi chutí oveľa lepšie.

hlavné body
Výhody:
 • Prírodná chuť, ktorú si zamilujete
 • Obsahuje prémiový srvátkový proteín a ďalšie kvalitné zložky
 • Bez pridaného cukru alebo palmového oleja
Nevýhody:
 • Vysoko návykové maslo
 • Silná arašidová príchuť
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Proteinellu vyrába známa spoločnosť Czech Virus, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran. Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, sa spoločnosť pýši kvalitnými výrobkami bez zbytočnej chémie.

Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa, Katka Kyptová a Jiří Tkadlčík. Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z .

Čo hovoríme o zložkách:

Toto maslo sa skladá z arašidov, lieskových orieškov, prémiového čokoládového proteínu a kokosového oleja, čo mu dodáva úplne skvelú štruktúru. Zloženie je veľmi dobré, náš celkový dojem snáď nič nepokazí a musím priznať, že sa mi podarilo zjesť celé polkilové balenie za dva dni. Ak teda uvažujete o kúpe jedného, vezmite si dva.

Ako nám chutilo maslo:

Ako nevýhodu uvádzame veľmi výraznú arašidovú chuť, ktorá môže byť pre niekoho rušivá. Mám však rada arašidové maslo a vôbec mi nevadila jeho chuť. Z môjho pohľadu sa naopak výborne dopĺňa s lieskovými orieškami, s ktorými tvorí chutnú zmes. Maslo je prírodné, nemá umelú chuť a musím povedať, že z môjho pohľadu prekonáva presladenú a neprirodzenú Nutellu na všetkých frontoch.

Konečné hodnotenie:

Proteinela je bezpochyby viac než dobrou voľbou pre každého, kto má rád prirodzenú chuť a kvalitné ingrediencie. Má skvelú konzistenciu, vďaka ktorej je naozaj roztierateľná, takže ju môžete použiť napríklad na pečivo. Toto maslo by som určite odporučila každému, kto nemá rád "špeciálne" príchute, ale uspokojí sa s obyčajnými orechmi, arašidmi, čokoládou a proteínom. Potom som si takmer istý, že nebudete sklamaní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 13,77
Cena:  € 14,29 -16%
Cena:  € 16,90

8. Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou

Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou

Siedme miesto v našom porovnaní patrí ďalšiemu maslu od Big Boy Butter, tentoraz však ide o brilantnú kombináciu jemných arašidov a kvalitnej bielej čokolády.

Okrem dobrého zloženia má maslo aj skvelú chuť, je vhodné na pečenie a vďaka svojej výbornej konzistencii aj na natieranie pečiva alebo rôznych bielkovinových palaciniek.

hlavné body
Výhody:
 • Vynikajúce a ľahko roztierateľné maslo
 • Obsahuje len bielu čokoládu a arašidy
 • Bez palmového oleja, stabilizátorov a aróm
 • Veľmi pekná cena
Nevýhody:
 • Relatívne vysoký obsah cukru
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Toto arašidové maslo vyrába populárna česká spoločnosť Big Boy Butter, ktorá sa špecializuje nielen na orechové maslá, ale aj na proteínové tyčinky, lyofilizované ovocie a predáva aj celé orechy. Spoločnosť si zakladá na kvalite, udržiava minimálne zásoby a väčšinu masiel vyrába len na základe objednávok, takže si môžete byť stopercentne istí čerstvosťou a kvalitou objednaného masla.

Čo hovoríme o zložkách:

Biely čokoládový arašidový krém obsahuje v názve takmer všetko, čo pri podrobnejšom skúmaní nájdete v zložkách. Celých 80 % masla tvoria arašidy a zvyšných 20 % biela čokoláda, ktorá sa skladá z cukru, kakaového masla, sušenej srvátky, sójového lecitínu a vanilkového extraktu.

Zloženie hodnotíme ako veľmi dobré, hoci vyšší obsah jednoduchých cukrov (14 g na 100 g masla) môže niektorých ľudí odradiť.

Ako nám chutilo maslo:

Ďalšie skvelé maslo od Big Boy Butter, ktorému opäť nie je čo vytknúť z hľadiska chuti. Krásne krémová konzistencia, jemná chuť bielej čokolády a plná arašidová chuť. Koniec koncov, veľmi nám chutilo aj obyčajné arašidové maslo od tejto spoločnosti, takže v kombinácii s bielou čokoládou je to úplne skvelá kombinácia. Pre každého milovníka bielej čokolády je toto maslo jasnou voľbou.

Konečné hodnotenie:

Kvalitné maslo so skvelou chuťou, ktoré poteší nejedného milovníka bielej čokolády. Treba poznamenať, že práve kombinácia tejto čokolády s arašidmi bola pre nás asi najzaujímavejšia - biela čokoláda nám chutila viac ako kombinácia s kešu orieškami a kokosom. Na druhej strane sú arašidy oveľa lacnejšie a maslo má pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

9. Czech Virus Coffeenela

Czech Virus Coffeenela

Štvrtým maslom z českej Virus, na ktoré nesmieme v našom rebríčku zabudnúť, je Coffeenela. Hoci v žiadnom prípade nechceme vzbudiť dojem, že s touto spoločnosťou akokoľvek spolupracujeme, jej maslá si určite zaslúžia pozornosť a Coffeenela nie je výnimkou.

Použité ingrediencie sú opäť mimoriadne kvalitné a ak máte radi kávu, Coffeenela si pre jej príjemnú a úplne prirodzenú chuť naozaj zamilujete

hlavné body
Výhody:
 • Úžasné zloženie
 • Obsahuje pravú kávu, nie len umelú arómu
 • Chuť, ktorú si úplne zamilujete
Nevýhody:
 • Vyššia cena v porovnaní s inými maslami
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Proteinelu vyrába známa spoločnosť Czech Virus, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran. Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, sa spoločnosť pýši kvalitnými výrobkami bez zbytočnej chémie.

Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa, Katka Kyptová a Jiří Tkadlčík. Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z E

Čo hovoríme o zložkách:

Základom masla sú lieskové orechy, ktoré sú úprimne povedané najlepšou možnou voľbou. V porovnaní s inými orechmi sú lieskové oriešky dobre stráviteľné a bohaté na skutočne vysoké množstvo mikroživín. Do orechov sa pridáva biela čokoláda, ktorá je v kombinácii s čerstvo namletou kávou skutočným chuťovým zážitkom

Ako nám chutilo maslo:

Keďže si vo SvetFitness nevieme predstaviť rána bez kávy, Coffeenella sa nám veľmi páčila. Oceňujeme najmä to, že chutí prirodzene - a to by pri použití pravej, čerstvo namletej kávy nemalo byť. V porovnaní s inými maslami od Czech Virus nie je tak sladké, čo nemusí vyhovovať každému, ale my sme boli úplne spokojní

Konečné hodnotenie:

Aj keď sa v masle používajú len kvalitné suroviny, jeho cena je už trochu vyššia. Najmä keď porovnáte ceny masiel od konkurenčných výrobcov. Na druhej strane sa môžete spoľahnúť na to, že použité ingrediencie sú najvyššej kvality, a ak máte radi kávu, Coffeenelu si stopercentne zamilujete.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 15,42 -17%
Cena:  € 17,90

10. LifeLike Coconut Twister

LifeLike Coconut Twister

Predposledné miesto v našom rebríčku patrí ďalšiemu maslu od spoločnosti LifeLike, tentoraz však ide o arašidový krém zo série Twister, v ktorej nájdete niekoľko zástupcov.

Najviac nás zaujal kokosový variant, ktorý kombinuje 40 % kokosu, 30 % mandlí, 20 % bielej čokolády a 10 % sušienok. Dobré zloženie, úžasná chuť a skvelá cena robia z tohto masla produkt, ktorý nesmie chýbať v rebríčku

hlavné body
Výhody:
 • Veľmi dobrá hodnota za peniaze
 • Chuť, ktorú si úplne zamilujete
 • Používanie kvalitných zložiek
Nevýhody:
 • Vyššie množstvo jednoduchých cukrov
 • Relatívne lepkavá konzistencia
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

LifeLike je rodinná firma Libora Mačalíka a jeho manželky Venduly, ktorí zistili, že na našom trhu chýbajú kvalitné maslá. Táto spoločnosť v sebe spája kvalitu, poctivosť a predovšetkým čerstvosť, vďaka čomu v jej repertoári nájdete nielen arašidové maslá, ale aj mnohé iné orechové maslá, často v kombinácii s kokosom alebo lahodnou čokoládou.

Čo hovoríme o zložkách:

Ako sme už spomenuli v úvode, maslo sa skladá zo 4 základných zložiek - kokosu (40 %), mandlí (30 %), bielej čokolády (20 %) a sušienok (10 %). Na jednej strane treba oceniť vhodné použitie ingrediencií, najmä kombináciu mandlí a kokosu, ktoré vytvárajú dokonalú chuťovú harmóniu, ale kritizovať treba aj vyšší obsah cukru a glukózového sirupu

Ako nám chutilo maslo:

Jedným slovom, brilantné. Maslo je v každom ohľade chutné, hoci na niekoho môže byť príliš sladké. V prvom rade môžete v ústach cítiť chuť topiacej sa čokolády spolu s kokosom. Spočiatku mandle vôbec necítite, ale čím dlhšie máte maslo v ústach, tým sú výraznejšie.

Veľmi zaujímavý je prídavok piškótových guľôčok, ktoré sú síce trochu bez chuti, ale rozhodne robia maslo nezvyčajným a výborným liekom, ak vás naháňa chuť na sladké

Konečné hodnotenie:

Kvalitné suroviny, skvelá chuť, ale stále veľmi dobrá cena, za ktorú je maslo dostupné pre každého. Úprimne povedané, tento krém bol jedným z najchutnejších na trhu, avšak v porovnaní s konkurenciou obsahuje veľa jednoduchých cukrov, preto sme ho museli zaradiť na koniec zoznamu. Napriek tomu je to dobrá voľba, ak chcete zahnať chuť na sladké

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 5,75
Cena:  € 6,29
Cena:  € 6,67

11. Lucky Alvin Hořká zimní edice

Lucky Alvin Hořká zimní edice

Na záver nášho rebríčka sme si nechali maslo, ktoré je svojím spôsobom trochu netypické. Nenájdete v ňom žiadny pridaný cukor, a ako už názov "horký" napovedá, poteší všetkých, ktorí rovnako ako my nemajú radi presladené maslá. Kvalitné ingrediencie a absolútne dokonalá chuť. Toto je Lucky Alvin's Bitter Winter Edition.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Skvelá chuť
 • Len 4 g cukrov na 100 g masla
 • Veľmi kvalitné zložky
Nevýhody:
 • Relatívne vysoká cena
zhrnutie
Kto vyrába maslo:

Lucky Alvin je česká spoločnosť, ktorá vyrába arašidové maslá, ktoré sú v Amerike veľmi obľúbené. Jediným rozdielom je, že v týchto maslách nenájdete žiadne nekvalitné prísady, stužené tuky, pridanú soľ, stabilizátory ani dochucovadlá. Všetky výrobky tejto spoločnosti si zakladajú na kvalite a čistote, môžete si vybrať zo 100% masiel, masiel s belgickou čokoládou alebo variantov "bez cukru".

Čo hovoríme o zložkách:

Ak sa pozriete na zloženie, zistíte, že nie je čo vytknúť. Vlašské orechy a kešu oriešky sú naozaj dobrou voľbou, rovnako ako kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, a perníkové korenie použité na dochutenie nemá chybu. Oceňujeme, že maslo nie je nijako sladené. V praxi to znamená, že získate prirodzenú a veľmi intenzívnu chuť.

Ako nám chutilo maslo:

Ak je na našom zozname maslo, ktoré rozhodne nie je pre každého, je to Lucky Alvin's Winter Edition. Zaujal nás najmä svojou horkou chuťou, ktorá je naozaj intenzívna. Maslo obsahuje perníkové korenie, ktoré má samo o sebe horkú a dosť špecifickú chuť, ale je to presne to, čo sme hľadali. Naozaj v ňom nenájdete takmer žiadny cukor, čo sa prejavuje aj v chuti. Vôbec nie je sladká, skôr cítiť korenie a samotná orechová chuť sa plne rozvinie a nie je ničím prekrytá.

Konečné hodnotenie:

Toto maslo je jasným dôkazom toho, že spoločnosť Lucky Alvin má naozaj široký sortiment a dokáže vyrábať sladké maslá aj maslá bez cukru, ale s mimoriadne intenzívnou a prirodzenou chuťou. Ak máte radi prírodnú chuť a chcete sa vyhnúť presladeným maslám, Lucky Alvin je tou najlepšou možnou voľbou.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Sú lepšou voľbou arašidy alebo orechy?

Ak ste videli naše porovnanie najlepších arašidových masiel, viete, že arašidy patria medzi strukoviny a odtiaľ pramení veľa ich výhod alebo negatív.

Z negatív treba spomenúť vysoký obsah antinutrientov, ktoré bránia správnemu vstrebávaniu niektorých vitamínov alebo minerálov, alebo horšiu stráviteľnosť. Preto sa môžeme pýtať, či sú orechové maslá lepšou voľbou. A v skutočnosti pravdepodobne sú, hoci majú aj svoje negatíva. Orechy sú zdrojom širokej škály vitamínov a minerálov, ale jedným z nich je napríklad fosfor, ktorý môže byť vo veľkých množstvách pre organizmus toxický. Preto sa odporúča pravidelne striedať všetky druhy orechov a nepreháňať to.

Ďalším dôvodom, prečo by som uprednostnil orechy pred arašidmi, je ich lepšia stráviteľnosť. Napríklad mandľové maslo je oveľa lepšie vstrebateľné ako arašidové maslo a väčšine ľudí nespôsobuje tráviace problémy.

Ako často si mám dopriať orechové maslá?

Hoci neexistuje univerzálna odpoveď, osobne si myslím, že by ste to s orechovými maslami nemali preháňať a odporúčam maximálne dve čajové lyžičky denne. Na druhej strane, väčšina týchto masiel je taká dobrá, že jednoducho neostanete len pri jednej lyžičke a budete sa nimi ládovať aj naďalej. Sú pomerne dobrým zdrojom tuku, ale orechy by sa mali konzumovať správne po namočení, inak obsahujú značné množstvo inhibítorov rôznych enzýmov, čo je pre človeka samozrejme nežiaduce.

Dá sa arašidové maslo vyrobiť doma?

Často sa nás pýtajú, či je možné vyrobiť domáce orechové maslá. A samozrejme, je to možné. Nie je to ani také zložité, ako by väčšina z vás očakávala. Potrebujete len orechy, čokoládu (alebo iné prísady na ochutenie), výkonný mixér, špachtľu a veľa trpezlivosti. Stačí, ak orechy zmiešate s čokoládou a raz za čas zotriete okraje nádoby. Ak chcete dosiahnuť výraznejšiu chuť, odporúčame orechy pred mixovaním opražiť na panvici. Príprava je však časovo veľmi náročná, preto si myslím, že kupované maslo je oveľa lepšia voľba. Ak vás však láka domáca výroba, toto je určite jedna z alternatív.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/nejlepsi-arasidova-masla/
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/nejlepsi-orechy/
 3. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

 4. High Protein Foods: 16 Foods for High Protein Meals. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/high-protein-foods

Ako používať orechové maslo?

Orechové maslá majú obrovské množstvo využití. Každého asi napadne použiť ich ako zdravú nátierku, napríklad na chlieb alebo na rôzne ryžové sušienky. Majú však celý rad ďalších využití, skúste ich použiť napríklad:

 • na nakrájané ovocie
 • v nepečených dezertoch, kde pomáhajú dobre držať tvar, napríklad v rôznych orechových guľkách, karamelkách a podobných sladkostiach.
 • Na fitness cukrovinky, o ktorých sme viac písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov.
 • v kašiach, ktoré skvele chutia a dodajú ďalšiu porciu zdravých tukov a bielkovín.
 • v rastlinných mliekach, ktoré si môžete ľahko pripraviť doma. Ak si chcete pripraviť napríklad ovsené mlieko, stačí zmiešať vopred

namočené ovsené vločky s vodou a lyžičkou obľúbeného masla, potom precediť cez plátno a môžete začať.
Vždy je však dobré sledovať, koľko orechového masla použijete. Ako sme už spomínali v našom článku "Tučnie sa po arašidovom masle?", orechové maslá sú pomerne kalorické a rozhodne to s nimi neodporúčame preháňať.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.