Najlepšie proteíny bez sladidiel: porovnanie a rebríček za rok 2024

V súčasnosti sa výrobcovia proteínov pýšia tým, že ich výrobky majú skvelú chuť, ktorá každého úplne ohromí. Ale čo ak človek hľadá proteín bez sladidiel? Nezostáva mu nič iné, ako sa obrátiť na proteíny bez chuti. Majú mnoho výhod - predovšetkým sa hodia do všetkých druhov receptov. Ale ako si vybrať takýto proteín. V našom rebríčku sme zoradili najlepšie proteíny bez sladidiel podľa obsahu bielkovín a ďalších makroživín, kvality použitých zložiek, vstrebateľnosti proteínu a, samozrejme, ceny. Okrem toho sa dozviete, či sa musíte obávať umelých sladidiel a na čo si dávať pozor pri výbere proteínu.

9 najlepších proteínov bez sladidiel

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. GymBeam Protein True Whey GymBeam Protein True Whey

23,2 g bielkovín na porciu Dve veľkosti balenia Koncentrát srvátkovej bielkoviny

€ 41,95 - € 49,99
2. SmartFuel 100% Whey Protein SmartFuel 100% Whey Protein

23,4 g bielkovín na porciu Veľkosť jedného balenia Srvátkový proteínový koncentrát

€ 21,72
3. MyProtein Soy Protein Isolate MyProtein Soy Protein Isolate

27 g bielkovín na porciu 2 veľkosti balenia Sójový proteínový izolát

€ 11,61 - € 19,90
4. Amix Isoprime CFM Amix Isoprime CFM

31,5 g bielkovín na porciu 3 veľkosti balenia Izolát srvátkovej bielkoviny

€ 59,07 - € 71,95
5. BiotechUSA 100% Pure Whey BiotechUSA 100% Pure Whey

22,4 g bielkovín na porciu 5 veľkostí balenia Koncentrát srvátkovej bielkoviny

€ 0,04 - € 64,90
6. Vilgain Whey Protein Vilgain Whey Protein

23 g bielkovín na porciu 3 veľkosti balenia Koncentrát srvátkového proteínu

€ 40,69
7. MyProtein Impact Whey Protein MyProtein Impact Whey Protein

21 g bielkovín na porciu 4 veľkosti balenia Koncentrát srvátkového proteínu

€ 46,75 - € 84,95
8. Amix ZeroPro Protein Amix ZeroPro Protein

33,1 g bielkovín na porciu 2 veľkosti balenia Izolát srvátkovej bielkoviny

€ 32,26 - € 39,20
9. BiotechUSA Vegan Protein BiotechUSA Vegan Protein

19 g bielkovín na porciu 3 veľkosti balenia Hrachový proteínový izolát a ryžový proteín

€ 40,43 - € 55,37

Podrobná analýza proteínov bez sladidiel

1. GymBeam Protein True Whey

GymBeam Protein True Whey

Prvé miesto v našom rebríčku najlepších proteínov bez sladidiel obsadil True Whey od spoločnosti GymBeam. Jeho najväčšími výhodami sú veľmi dobrá cena a vysoký obsah bielkovín. Okrem neochutenej verzie je True Whey k dispozícii aj v mnohých zaujímavých príchutiach, ktoré však už samozrejme obsahujú pridané sladidlá.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Vysoký obsah bielkovín
 • Jednoduchá rozpustnosť
 • Vysoký obsah BCAA

O výrobcovi:
GymBeam je nemecký výrobca športových doplnkov, ktorý je na trhu od roku 2014. Okrem predaja doplnkov sa zameriava aj na vzdelávanie v oblasti zdravia a športovej výživy. Doplnky tejto značky sú vhodné pre športovcov všetkých druhov, ako aj pre ľudí so špecifickou diétou (intolerancia laktózy, vegánstvo, celiakia atď.S výrobkami GymBeam ste sa mohli stretnúť napríklad v našom porovnaní najlepších arašidových masiel alebo v našej recenzii predtréningovky Thor Vitargo.

V jednej porcii (30 gramov) nájdete:

 • 23,2 gramov bielkovín
 • 1,8 g sacharidov
 • 1,9 g tuku

GymBeam True Whey v neochutenej verzii je čistý srvátkový koncentrát, v ktoromm nenájdete žiadne pridané látky (okrem lecitínu, ktorý pôsobí ako neškodný emulgátor). Vzhľadom na pomerne vysoký obsah bielkovín a naopak nízky obsah sacharidov a tukov hodnotíme zloženie veľmi pozitívne.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte kvalitný srvátkový proteín bez sladidiel, GymBeam True Whey je pre vás ideálnou voľbou. Obsah bielkovín v jednej porcii je naozaj slušný a dokonale vychádza aj z hľadiska ceny. Je síce pravda, že existujú alternatívy s vyšším obsahom bielkovín, ale ide o izoláty, ktoré sú pochopiteľne oveľa drahšie. Výsledná hodnota za peniaze je v tomto prípade vynikajúca.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 41,95
Cena:  € 45,13
Cena:  € 49,99 -21%

2. SmartFuel 100% Whey Protein

SmartFuel 100% Whey Protein

SmartFuel 100% Whey Protein sa vyznačuje aj priaznivou cenou a vysokým obsahom bielkovín. Túto značku podporuje predajca doplnkov Fitness007, ktorý sa rozhodol priniesť na trh vlastnú líniu kvalitných výrobkov. Neochutená verzia tohto proteínu je úplne prírodná a nenájdete v nej žiadne prídavné látky.

Výhody:

 • Vysoký obsah bielkovín
 • Výhodná cena
 • Vysoko kvalitné suroviny
 • Šetrné spracovanie

Nevýhody:

 • Ocenili by sme o niečo nižší obsah sacharidov

O výrobcovi:
Značka SmartFuel je na trhu so športovými doplnkami ešte stále relatívne novým menom. Vlastní ho spoločnosť Fitness007, jeden z najznámejších predajcov športových doplnkov. V súčasnosti značka ponúka nielen srvátkový proteín, ale aj vysokokvalitný horčíkbisglycinát, arašidový krém, spaľovač tukov a výťažky z maca a ashwagandha.

V jednej porcii nájdete:

 • 23,4 g bielkovín
 • 2 g sacharidov
 • 1,8 g tuku

SmartFuel 100% Whey Protein je čistý srvátkový koncentrát, v ktorom nenájdete žiadne prísady. Zložkám nie je čo vytknúť, ale ak by sme mali vybrať nejaké drobnosti nedostatkom by bol trochu vysoký obsah sacharidov (vzhľadom na to, že ide o neochutený proteín).

Záverečné hodnotenie:
Ak si vyberiete SmartFuel 100% Whey Protein, určite neurobíte chybu. Kombinácia vysokého obsahu bielkovín a dobrej ceny je jednoducho zaručený recept na úspech. Dostupnosť len v jednej veľkosti môže byť nevýhodou, ale osobne to nepovažujem za veľké negatívum.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 21,72 -12%

3. MyProtein Soy Protein Isolate

MyProtein Soy Protein Isolate

Sójový proteínový izolát od spoločnosti MyProtein má od nás tiež vynikajúce hodnotenie. Ako už názov napovedá, ide o sójový proteín, ktorý je vhodný aj pre vegánov a vegetariánov. Okrem toho sójový proteínový izolát obsahuje plných 27 g bielkovín v jednej porcii, čo je poriadna dávka.

Výhody:

 • Vysoký obsah bielkovín
 • Veľmi nízka cena
 • Vhodné pre vegánov a vegetariánov
 • Čistý vzorec

Nevýhody:

 • Sója nemá také dobré spektrum aminokyselín ako srvátka

O výrobcovi:
Značku MyProtein nájdete vo viac ako 70 krajinách sveta, čo Je to dobrý signál, že rozhodne nejde o druhoradého výrobcu. Výrobky MyProtein patria väčšinou do nižšej cenovej kategórie, ale stále si zachovávajú svoju konzistentnú kvalitu. Nízka cena vyplýva zo skutočnosti, že spoločnosť MyProtein investuje veľa peňazí do automatizácie výrobyvýroby, čo sa následne prejaví v znížení výrobných nákladov. O svoje skúsenosti so značkou MyProtein sme sa s vami podelili napríklad v našej recenzii srvátkového izolátu Impact alebo v našom rebríčku najlepších vegánskych proteínov.

V jednej porcii (30 gramov) nájdete:

 • 27 gramov bielkovín
 • 0,5 g sacharidov
 • 0,5 g tuku

Neochutená verzia sójového proteínového izolátu od spoločnosti MyProtein obsahuje naozaj veľkú dávku bielkovín a minimum sacharidov a tukov. Hoci je obsah bielkovín vyšší ako vo väčšine konkurenčných výrobkov, je potrebné meraťsója sa ako zdroj bielkovín sotva vyrovná bežnej srvátke. Napriek tomu treba uznať, že 27 g bielkovín na porciu je viac ako slušný obsah.

Záverečné hodnotenie:
Okrem vysokého obsahu bielkovín je obrovskou výhodou tohto proteínu jeho minimálna cena. Z hľadiska ceny za porciu zaň zaplatíte najmenej zo všetkých proteínov v našom rebríčku. Jediným dôvodom, prečo sa neumiestnil vyššie, je prítomnosť sóje ako jediného zdroja bielkovín. Je to preto, že aj vo väčšom množstve stále zaostáva za srvátkou, ktorá je oveľa stráviteľnejšia a má oveľa lepší účinok na ľudský organizmus.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 11,61
Cena:  € 19,90

Srvátkový izolát Amix Isoprime CFM nás zaujal najmä mimoriadne vysokým obsahom bielkovín. V jednej dávke je celkovo 31,5 g bielkovín, čo je v porovnaní s konkurenciou naozaj chvályhodné. Vysoký obsah bielkovín však ide ruka v ruke aj s vysokou cenou.

Výhody:

 • Veľmi vysoký obsah bielkovín
 • Minimum sacharidov a tukov
 • Vysokokvalitné zložky
 • Výrobná metóda šetrná k životnému prostrediu

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
Značka Amix Nutrition je vlajkovou značkou britskej spoločnosti LargeLife Limited. Počas dlhých rokov pôsobenia na trhu sa jej podarilo vypracovať na jedného z najväčších výrobcov športových doplnkov v Európe. V sortimente Amix Nutrition nájdete naozaj všetko od proteínov až po kĺbovú výživu alebo CBD oleje. S produktmi Amix ste sa mohli stretnúť v našom rebríčku najlepších kreatínov alebo v našom porovnaní najlepších omega 3 mastných kyselín.

V jednej porcii (35 gramov) nájdete:

 • 31,5 gramov bielkovín
 • 0,63 g sacharidov
 • 0,63 g tuku

Z hľadiska zloženia nie je Amix Isoprime CFM naozaj čo vytknúť. Samozrejme, neochutený variant neobsahuje žiadne sladidlá, ktoré sa nachádzajú v ostatných variantoch.a ktorý sme ako jediný v našej samostatnej recenzii označili za mierne negatívum v zložení. Z hľadiska obsahu makroživín ide o absolútnu špičku na trhu v porovnaní s konkurenciou.

Záverečné hodnotenie:
Najväčšou nevýhodou Amix Isoprime CFM je veľmi vysoká cena. Rozhodne to nie je proteín za nižšiu cenu, ktorý sa oplatí každému. Naopak, je vhodnejší pre skúsenejších športovcov, ktorým sa oplatí priplatiť si za naozaj vysokú kvalitu, ktorá jednoducho niečo stojí.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 59,89
Cena:  € 59,07
Cena:  € 71,95

5. BiotechUSA 100% Pure Whey

BiotechUSA 100% Pure Whey

Medzi hlavné výhody BioTechUSA 100% Pure Whey patrí veľmi príjemná cena a pomerne solídny obsah bielkovín v jednej porcii. Neochutená verzia tohto proteínu obsahuje celkovo 80 g bielkovín na 100 g výrobku, čo predstavuje približne 22,4 g na jednu porciu. V porovnaní s konkurenciou to nie je žiadny zázrak, ale stále ide o slušnú hodnotu.

Klady:

 • Výhodná cena
 • Slušný obsah bielkovín
 • Nízky obsah sacharidov a tukov

Nevýhody:

 • Obsah bielkovín je v porovnaní s konkurenciou nižší

O výrobcovi:
Spoločnosť BioTechUSA, aj keď to môže spôsobiť určité nedorozumenie, v skutočnosti nepochádza zo Spojených štátov, ale má sídlo v Maďarsku. Jej výrobky sa vyznačujú skvelým pomerom ceny a kvality a často aj výbornou chuťou. V sortimente BioTechUSA si nájde niečo naozaj každý, pretože ponúka takmer všetky možné doplnky v niekoľkých príchutiach. Možno ste sa s nimi už stretli v našom porovnaní najlepších energetických gélov alebo v našom rebríčku najlepších iontových nápojov.

V jednej porcii (28 gramov) nájdete:

 • 22,4 gramov bielkovín
 • 1,4 g sacharidov
 • 1,8 g tuku

Ako bolo uvedené v úvode, neochutená verzia tohto proteínu obsahuje 80 % bielkovín. Ak teda trochu zvýšite odporúčanú dávku, ľahko získate solídnu porciu bielkovín po tréningu. Menšou nevýhodou proteínu je jeho nižšia rozpustnosť, ale našťastie ani v tomto ohľade nie je katastrofou. Viac informácií o zložkách si môžete prečítať v našej samostatnej recenzii.

Záverečné hodnotenie:
BioTechUSA 100% Pure Whey je zaujímavou kombináciou príjemnej ceny a pomerne slušného zloženia. Zároveň treba dodať, že tento proteín je veľmi obľúbený najmä vďaka svojej vynikajúcej chuti, ale to platí len pre ochutené varianty. Samotná srvátka nikoho veľmi neohromí, a preto vlastne odpadá jedna z najväčších výhod tohto produktu. V porovnaní s konkurenciou však funguje slušne a najmä vďaka prijateľnej cene určite stojí za vyskúšanie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 0,04 -20%
Cena:  € 51,19
Cena:  € 64,90

6. Vilgain Whey Protein

Vilgain Whey Protein

Srvátkový proteín od spoločnosti Vilgain je jedným z najobľúbenejších proteínov na trhu. Jeho neochutený variant má niekoľko nedostatkov, ktorým sa budeme venovať o chvíľu, ale vo všeobecnosti funguje veľmi dobre.e, a preto sa v našom rebríčku tiež umiestňuje na slušnom mieste. Aké sú hlavné výhody a nevýhody?

Klady:

 • Dostupná cena
 • Vynikajúce spektrum aminokyselín
 • Vysoký obsah bielkovín

Nevýhody:

 • Vysoký obsah sacharidov a tukov

O výrobcovi:
Za značkou Vilgain stojí známa spoločnosť Aktin, ktorú snáď netreba predstavovať. Je jedným z najobľúbenejších výrobcov a predajcov športových doplnkov v Českej republike. O naše skúsenosti s výrobkami Vilgain sme sa podelili v našej recenzii proteínových tyčiniek Vilgain alebo v našom porovnaní najlepších multivitamínov.

V jednej porcii nájdete:

 • 23 g bielkovín
 • 2,3 g sacharidov
 • 1,9 g tuku

Najväčšou slabinou bielkovín Vilgain je obsah sacharidov a tukov. Z nejakého dôvodu je prekvapivo vysoká aj v neochutenej verzii. Obsah sacharidov je tu dokonca o 0,1 g vyšší ako v čokoládovej príchuti, čo úprimne povedané vôbec nedáva zmysel. Ak sa chcete dozvedieť viac o zložení Vilgain Whey Protein, prečítajte si našu samostatnú recenziu, v ktorej sa všetkému venujeme oveľa podrobnejšie.

Záverečné hodnotenie:
Vilgain Whey Protein má mierne nedostatky z hľadiska zloženia, ale kompenzuje ich príjemnou cenou, za ktorú nemôžete očakávať žiadne zázraky. Výsledný pomer cena/kvalita je preto veľmi dobrý a proteín môžeme bez problémov odporučiť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 40,69

7. MyProtein Impact Whey Protein

MyProtein Impact Whey Protein

Druhý zástupca spoločnosti MyProtein si vyslúžil svoje miesto v našom rebríčku najlepších proteínov bez sladidiel. Tentoraz je to klasický srvátkový koncentrát MyProtein Impact Whey. Jeho najväčšou výhodou je nepochybne veľmi nízka cena, ktorá kompenzuje relatívne nízky obsah bielkovín.

Výhody:

 • Veľmi nízka cena
 • Minimálne množstvo sacharidov
 • Vynikajúce spektrum aminokyselín

Nevýhody:

 • Relatívne nízky obsah bielkovín

V jednej porcii (25 gramov) nájdete:

 • 21 gramov bielkovín
 • 1 g sacharidov
 • 1,9 g tuku

Pokiaľ ide o zložky, je potrebné upozorniť na relatívne nízky obsah bielkovín v jednej porcii. Hoci je v 100 gramoch výrobku 80 gramov bielkovín, výrobca uvádza ako odporúčanú veľkosť porcie 25 gramov. Osobne by som preto odporúčal trochu upraviť dávkovanie, čo vzhľadom na nízku cenu nebude problém. Za zmienku stojí aj veľmi nízky obsah sacharidov.

Záverečné hodnotenie:
Je zrejmé, že MyProtein Impact Whey ťaží najmä zo svojej nízkej ceny. V našom rebríčku je dokonca druhým najlacnejším proteínom. Napriek tomu si zachováva veľmi kvalitné zloženie a rozhodne má čo ponúknuť aj tým najnáročnejším športovcom. Výsledný pomer ceny a kvality je preto vynikajúci.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 46,75
Cena:  € 51,41 -17%
Cena:  € 61,99
Cena:  € 56,90
Cena:  € 84,95 -43%

8. Amix ZeroPro Protein

Amix ZeroPro Protein

Ak hľadáte proteín s naozaj vysokým obsahom bielkovín, Amix ZeroPro Protein je pre vás tou správnou voľbou. Obsahuje takmer 95 % bielkovín, čo zodpovedá viac ako 33 gramom na porciu. To však samozrejme sprevádza aj veľmi vysoká cena.

Výhody:

 • Vysoký obsah bielkovín
 • Obsah takmer 95 % bielkovín
 • Minimálny obsah sacharidov a tukov

Nevýhody:

 • Veľmi vysoká cena

V jednej porcii ( gramoch) nájdete:

 • 33,1 g bielkovín
 • 1,05 g sacharidov
 • 0,2 g tuku

Srvátkový izolát ZeroPro od spoločnosti Amix je z hľadiska zloženia naozaj pôsobivý. Okrem obrovského množstva mimoriadne stráviteľných bielkovín obsahuje len minimum sacharidov a tukov. Musíme tiež oceniť veľmi šetrný spôsob výroby a prvotriednu kvalitu použitých surovín.

Záverečné hodnotenie:
Je pochopiteľné, že výrobok s takýmto vysoko kvalitným zložením je pomerne drahý. Za jednu dávku zaplatíte takmer dvojnásobok toho, čo je bežné u ostatných konkurentov. Jedným dychom však treba dodať, že za túto cenu dostanete s miernou nadsádzkou aj takmer dvojnásobný obsah bielkovín. Výsledný pomer ceny a kvality preto nie je až taký zlý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napriek tomu je potrebné dodať, že takáto vysoká kvalita bielkovín je skutočne vhodná len pre skúsenýchpre potreby nováčikov postačia lacnejšie alternatívy.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 32,26
Cena:  € 39,20

9. BiotechUSA Vegan Protein

BiotechUSA Vegan Protein

Vegánsky proteín od spoločnosti BioTechUSA je kombináciou hrachového a ryžového izolátu, ktorý je vhodnou alternatívou pre vegánov a vegetariánov. Medzi jeho pozitíva patrí glukomannan, quinoa alebo goji prášok. Na druhej strane je miernym sklamaním nízky obsah bielkovín.

Klady:

 • Výhodná cena
 • Obsahuje pridané látky bohaté na minerály a vitamíny
 • Vhodné pre vegánov a vegetariánov

Nevýhody:

 • Nízky obsah bielkovín

V jednej porcii ( gramoch) nájdete:

 • 19 g bielkovín
 • 3,3 g sacharidov
 • 2 g tuku

Trochu nezvyčajný je obsah látok ako quinoa, acai alebo goji. Väčšina výrobcov nepridáva do neochutenej verzie svojho proteínu žiadne ďalšie látky. Na druhej strane nemôžeme pochváliť obsah iba 19 g bielkovín v jednej porcii, čo je v porovnaní s inými výrobkami na trhu naozaj málo. Okrem toho treba vziať do úvahy, že ryža a hrach rozhodne nie sú takým dobrým zdrojom bielkovín ako srvátka.

Záverečné hodnotenie:
BioTechUSA Vegan Protein nezaujme obsahom bielkovín, ale rozhodne zaujme výhodnou cenou a obsahom pridaných látok, ktoré zvyšujú jeho kvalitu. Ak teda dávate prednosť rastlinným proteínom pred klasickou srvátkou, určite sa oplatí dať jej šancu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 40,43
Cena:  € 55,37

Je potrebné báť sa umelých sladidiel?

V dnešnej dobe nie je pre nezasväteného človeka jednoduché zistiť, ktoré látky sú pre neho vhodné a ktorým by sa mal v ideálnom prípade úplne vyhnúť. Na jednej strane počúvate hystériu okolo obyčajného cukru, ktorému sa už stáročia vyhýbame.čoraz viac "fitness potravín", pretože každý vie, že cukor je škodlivý. Ale na druhej strane počujete hlasy, ktoré varujú pred škodlivosťou umelýchumelých sladidiel, ktoré sú údajne ešte horšie ako nenávidený cukor. Ako je to v skutočnosti?

Ako to už býva, skutočnosť nie je až taká hrozná, ako sa ju snažia vykresliť niektorí autori na internete. V prvom rade treba povedať, že bežný kuchynský cukor nie je jed. Samozrejme, nie je vhodné to v žiadnom prípade preháňať, ale podľa môjho názoru nie je ani ideálne z neho robiť úplného strašiaka. Vysoký výskyt obezity v spoločnosti nie je spôsobený samotným cukrom, ale skôr tým, žeže ľudia nesledujú svoj príjem kalórií a nestarajú sa o to, čo jedia. Práve preto sú umelé sladidlá také obľúbené, pretože dokážu osladiť jedlo alebo nápoj bez pridania ďalších kalórií. Ľudský organizmus ich nedokáže stráviť, takže prechádzajú naším telom v nezmenenej podobe.

Aby sa umelé sladidlo mohlo používať v športovom doplnku v našej krajine, musí ho najprv schváliť Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Ak ju tento orgán schválil, nemusíte sa obávať, že by látka mohla byť nebezpečná. Viac informácií o konkrétnych látkach a ich bezpečnosti nájdete v našom článku Ktoré umelé sladidlá sú bezpečné a ktoré nie?

Výhody a nevýhody proteínov bez sladidiel

Hoci umelé sladidlá v drvivej väčšine prípadov nepredstavujú hrozbu pre zdravie človeka, môžu sa používať akoExistuje niekoľko dôvodov, prečo by ste sa im mali vyhnúť. Neochutené proteíny sa hodia do rôznych fitness receptov, v ktorých by mohla byť príliš výrazná proteínová príchuť na škodu. Niektorí ľudia dokonca považujú chuť proteínov za nevhodnú na každodenné používanie. V tomto ohľade je však nákup neochutených bielkovín skokom z bahna do kaluže, pretožeČistá srvátka rozhodne nepatrí medzi najatraktívnejšie potraviny. Niektorí ľudia sa možno chcú vyhnúť sladidlám jednoducho preto, že nechcú, aby sa v ich strave vyskytovali umelé látky, bez ohľadu na to, či sú škodlivé alebo nie. Dá sa teda povedať, že existuje pomerne veľa dôvodov, prečo by človek mohol uprednostniť neochutený proteín pred ochuteným. Ak sa však obávate zdravotných rizík umelých sladidiel, môžete byť pokojní.

Srvátkový proteín, alebo dávate prednosť inej alternatíve?

Dnes už športovci nie sú obmedzení len na srvátkový proteín. Na trhu existuje nespočetné množstvo rastlinných alternatív, ktoré sú obľúbené najmä medzi vegánmi, pre ktorých je srvátka pochopiteľne neprijateľná. Z hľadiska biologickej dostupnosti a profilu aminokyselín však žiadna alternatíva neponúka takú kvalitu ako srvátka. Aj dnes je srvátkový proteín to najlepšie, po čom môže športovec siahnuť po tréningu.

Ale aj srvátkové bielkoviny sa delia do niekoľkých skupín. Podľa obsahu bielkovín sa delia na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Podrobne sme sa tomuto rozdeleniu venovali napríklad v článku Srvátkové bielkoviny pod drobnohľadom. Väčšina športovcov uprednostňuje srvátkový koncentrát, pretože hoci obsahuje najmenej proteín, je cenovo veľmi dostupný a jednoznačne dominuje z hľadiska chuti. Izoláty a hydrolyzáty sú rýchlejšie stráviteľné, ale aj vzhľadom na pomerne vysokú cenu majú väčší zmysel pre skúsených športovcov s veľmi dobre zostavenou stravou.

Čím ochutiť proteín?

Hoci je neochutený proteín vhodný do rôznych receptov, nie je ideálny na každodenné použitie. Samotná srvátka nie je chuťový zázrak. Ako ochutiť takýto proteín? Našťastie existuje veľa možností. Prvým je med. Výborne nahrádza bežný cukor, hoci treba dodať, že obsahuje aj značné množstvo kalórií. V článku 15 prírodných a zdravých náhrad cukru sme pre vás pripravili niekoľko ďalších tipov.

Kedy je najlepší čas na bielkoviny?

Ak neviete, kedy je najlepší čas na konzumáciu bielkovín, môžete byť pokojní. Nezáleží na tom, kedy ho pijete, nemôžete urobiť chybu. Najlepší čas je, samozrejme, po tréningu, keď je jeho prínos najväčší vzhľadom na potrebu doplnenia kvalitných bielkovín. Ak chcete proteín používať aj v netréningové dni, načasovanie závisí len od vašich preferencií. Vzhľadom na zvýšenú spotrebu je však užívanie mimo tréningových dní pomerne drahé, takže to určite nie je nevyhnutnosť. Počas netréningových dní si väčšina športovcov vystačí s kvalitnou stravou.

Neprehliadnite
Čo jesť po cvičení? Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako by malo vyzerať ideálne jedlo po tréningu.

Čo ak to s bielkovinami preženiem?

Tak ako všetky športové doplnky, aj srvátkové (a iné) proteíny majú odporúčané dávkovanie. Aj keď sa pri jej prekročení nestane nič hrozné, je vhodné ju dodržať. Platí to najmä pre menej skúsených športovcov, ktorým príliš vysoký príjem bielkovín aj tak neprospieva. Ak to však s bielkovinami preháňate, nemusíte sa obávať vážnych zdravotných problémov. V drvivej väčšine prípadov to bude znamenať nanajvýš dočasné tráviace problémy. Tejto téme sme sa podrobne venovali v našom článku o predávkovaní bielkovinami, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.

Na čo si dať pozor pri výbere proteínu?

Trh so športovými doplnkami je naozaj veľký a môže byť veľmi ťažké rozlíšiť kvalitné produkty od tých menej kvalitných. V prípade srvátkového proteínu sa oplatí vybrať si taký, ktorý bol vyrobený metódou CFM. Vďaka tomu je zabezpečená vysoká kvalita výrobku a zákazník má istotu, že počas výrobného procesuproteín bol spracovaný šetrným spôsobom, ktorý mu umožňuje zachovať si všetky jeho pozitívne vlastnosti. Zároveň sa vyhýbajte výrobkom, ktoré obsahujú niektoré kontroverzné prídavné látky (v prípade neochutených proteínov to nie je problém). Ak nemáte s doplnkami veľa skúseností, oplatí sa dôverovať osvedčeným značkám, ktorým dôveruje väčšina športovcov. Aj keď to nie je absolútna záruka, že každý z ich produktov bude úplne dokonalý, je to prinajmenšom dobrý predpoklad.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať v komentároch.

Zdroje

 1. DVOŘÁKOVÁ, Kristýna. Syrovátkový protein ve výživě člověka [online]. Brno, 2019 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/y4xld/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petr LOSKOT.
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/

 3. https://www.svetfitness.cz/clanek/suplementace-pred-spanim/

 4. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.