Najlepšie sušené mäso na trhu 2024 - Recenzia a test sušeného mäsa

Sušené mäso je medzi cvičiacimi ľuďmi veľmi obľúbenou pochúťkou, pretože obsahuje obrovské množstvo bielkovín a len minimum kalórií. A to samozrejme využíva celý rad spoločností, ktoré ponúkajú všetky druhy sušeného mäsa.

Ako sme zistili pri našom dnešnom testovaní, najlepšie sušené mäso je často to menej známe, takže sme si istí, že aj pre vás bude tento rebríček novým zdrojom inšpirácie a tipov. Pozrime sa bližšie na desiatku najlepších sušených výrobkov na našom trhu.

10 najlepších údenín na základe testovania

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Vilgain Biltong Vilgain Biltong 3 eurá za balenie, K dispozícii sú 2 varianty, Prémiové hovädzie mäso € 3,19
2. Jihočeské Jerky Jihočeské Jerky 45 Kč za balenie, 6 rôznych variantov, Úžasná chuť
3. Maso Here Maso Here 99 Kč za balenie, Obrovské množstvo variantov, Špeciálne typy
4. Jimmys Food Jimmys Food 65 Kč za balenie, 4 dostupné varianty, Tenké plátky hovädzieho mäsa
5. Fine Gusto Jerky Fine Gusto Jerky 60 Kč za balenie, 13 dostupných variantov, 5 veľkostí balenia
6. Jim Jerky Jim Jerky 49 Kč za balenie, 5 dostupných variantov, Neobvyklé kombinácie
7. Royal Jerky Royal Jerky 59Kč na balenie, 3 dostupné varianty, Vynikajúca chuť € 2,81 - € 3,58
8. Adventure Menu Hovězí jerky Adventure Menu Hovězí jerky 139 Kč za balenie, 2 rôzne varianty, 64% obsah bielkovín
9. KetoMix Jerky KetoMix Jerky 70 Kč za balenie, 3 dostupné varianty, Bez lepku, bez laktózy, bez farbív, bez konzervačných látok a bez GMO
10. Indiana Jerky Indiana Jerky 53 Kč za balenie, 7 dostupných variantov, Mimoriadne obľúbené sušené mäso
11. Jack Links Jerky Jack Links Jerky 64 Kč za balenie, 3 dostupné varianty, Dostupnosť v dvoch veľkostiach balenia € 6,50

Podrobné porovnanie sušeného mäsa

V našom výbere najlepšieho sušeného hovädzieho mäsa určite nemôže chýbať biltong od spoločnosti Vilgain, ktorý je jedným slovom úžasný. Poctivé české hovädzie mäso z prémiových chovov, štipka soli a korenia. Tri ingrediencie, ktoré spolu dokážu vytvoriť jedinečný chuťový zážitok a obohatiť vašej stravu na túre, na dlhých cestách alebo v pohodlí domova poriadnou porciou bielkovín.

HLAVNÉ BODY
Prínosy: Vhodné pre deti a mládež:
 • Poctivé české hovädzie mäso
 • Bez zbytočných prídavných látok
 • Bez cukru
 • Skvelá chuť a ideálna konzistencia
 • Balenia po 25, 50 a 100 gramoch
Nevýhody:
 • Na výber len 2 možnosti príchutí
ZHRNUTIE
Ako hodnotíme zložky:

Vilgain Biltong je k dispozícii v 2 príchutiach, a to originál a chilli. Originálny variant sa skladá z 98 % mäsa, pričom zvyšné dve percentá sú rovnomerne rozdelené medzi obe varianty morskou soľou a korením - tomuto zloženiu nemôžeme nič vytknúť, ani keby sme chceli. Vo variante chilli sa Carolina Reaper dostáva do spomínaných dvoch percent, ktoré nepripadajú na mäso, čo je prítomné v takom malom množstve, že chilli variant nie je extrémne pálivý.

Ako hodnotíme chuť:

Z chuťového hľadiska nemáme tomuto mäsu absolútne čo vytknúť. Má pomerne zaujímavú konzistenciu, pretože je pomerne mäkké a v ústach sa príjemne rozpadá.To ocenia najmä tí z vás, ktorí nechcú, aby ich trhané mäso bolo žuté a tvrdé. Chilli variant nás zaujal asi o niečo viac, pretože vďaka prídavku spomínaného Carolina Reaper je o niečo ostrejší, čo nám vyhovovalo.

Záverečné hodnotenie:

Jedinou nevýhodou tohto mäsa je, že si môžete vybrať len z dvoch variantov, čo je v porovnaní s ponukou napríklad firmy Meat Here naozaj málo. Na druhej strane, obe dostupné verzie chutia výborne a mäso ponúka pomerne dobrý pomer ceny a kvality, pričom na výber sú 3 veľkosti. Určite preto odporúčame tento výrobok vyskúšať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 3,19
hlavné body
Výhody:
 • Dobrá cena za balenie
 • 6 rôznych variantov
 • Nie je tak tvrdý ako iné sušené mäso
 • Neobsahuje dusičnany, dusitany ani iné chemikálie
 • Vyrobené v Českej republike
Nevýhody:
 • Balenie obsahuje len 23 g sušeného mäsa
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Na 100 g sušeného hovädzieho mäsa sa použilo 270 g sušeného hovädzieho mäsa a na 100 g sušeného morčacieho mäsa sa použilo 235 g sušeného morčacieho mäsa. Ďalšie použité ingrediencie sa líšia v závislosti od zvoleného variantu, môžete si vybrať verziu s korením, ktorá okrem mäsa obsahuje len korenie a soľ, verziu s chilli, v ktorej opäť nájdete len mäso, soľ a chilli, alebo bylinkové sušené mäso, ktoré má trochu komplexnejšie zloženie a nájdete v ňom cibuľu, papriku, šalviu, cesnak, petržlen a chilli.

Pri každom mäse musím oceniť, že neobsahuje zbytočné konzervačné látky ani iné chemikálie, ktoré by inak zdravú pochúťku pokazili.

Ako nám chutilo mäso:

Osobne som vyskúšala všetky dostupné možnosti a ako som už spomenula, všetky majú dosť zvláštnu mäkkú konzistenciu, ktorú v iných mäsách nenájdete. V prípade moriaka sa mi mäso zdalo ešte jemnejšie, takže ho považujem za ideálnu voľbu pre každého, komu nevadí presušené a tvrdé mäso.

Čo satýka chuti, mäsu nie je čo vytknúť, obzvlášť mi chutila verzia s chilli, aj keď osobne by som ocenil, keby bolo trochu ostrejšie. Hovädzie mäso s bylinkami obsahuje aj chilli, ale nie je tam vôbec cítiť, čo je trochu sklamanie. Každopádne, nech si vyberiete ktorúkoľvek verziu, neurobíte krok vedľa a som si istý, že si ju užijete.

Konečné hodnotenie:

Jediná vec, ktorá ma na juhočeskom Jerky trochu sklamala, je malá veľkosť balenia. Keď si napríklad beriem sušené mäso na dlhšie prechádzky v prírode, určite by som ocenil väčšie balenie, pretože 23 g sušeného mäsa vás naozaj nezasýti. Chuťovo je však výborný, na zloženie sa nemôžem sťažovať a je to jedno balenie (aj keď menšie) za veľmi rozumnú cenu, takže Jihočeské Jerky je pre mňa jasná voľba a môžem ho odporučiť všetkým.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Druhé miesto v našom rebríčku patrí sušenému mäsu od spoločnosti Maso Here, ktorá má vo svojom repertoári širokú škálu sušeného mäsa, ktoré určite padne do oka každému.

Vybrať si môžete z klasických variantov, ako je morčacie alebo hovädzie mäso, ale nájdete tu aj mäso z jeleňa, ktoré je skutočne netypické. Okrem cesnaku a chilli si môžete dopriať aj príchute ako Piri Piri, chilli a rasca a ďalšie, takže si naozaj vyberiete aj tí najvyberavejší.

najdôležitejšie informácie
Plusy:
 • 40g balenie je ideálne množstvo
 • Môžete si vybrať z naozaj veľkého množstva produktov
 • Vysoko kvalitné sušené mäso vyrobené v Českej republike
 • Dobrý pomer ceny a kvality
Nevýhody:
 • Vyššia cena
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Zloženie sušeného mäsa Maso Here sa samozrejme líši v závislosti od vybraného variantu, ale v každom prípade majú všetky spoločné to, že neobsahujú žiadne nevhodné zložky, čo je samozrejme veľmi pozitívne zistenie.

Ak sa napríklad pozriete na Beef Original, nájdete v ňom len a len sušené mäso, soľ a jedinečnú zmes korenín, ktorú spoločnosť Maso Here neuvádza. Žiadne dochucovadlá, konzervačné látky ani iné látky, ktoré by nejakým spôsobom negatívne ovplyvnili výslednú kvalitu alebo náš pozitívny pohľad na toto mäso.

Ako nám chutilo mäso:

Sušené mäso Maso Here je jednoducho a jednoducho úžasné a nie je mu čo vytknúť. Od hovädzieho mäsa až po zverinu, ktorá sa mne osobne zdala trochu tuhá, je chuťovo naozaj vyvážená a nemá jedinú chybu, ktorú by bolo možné vytknúť. Mäso nie je presolené, čo je podľa mňa obrovské plus, pretože soľ je dnes úplne vo všetkom, takže to s ňou netreba extrémne preháňať.

Korenie ešte viac zvýrazní chuť mäsa, ale zároveň ho nijako neruší. Je v ňom jasne cítiť cesnak a korenie, čo je z môjho pohľadu ideálna kombinácia pre údené mäso.

Konečné hodnotenie:

Možno sa čudujete, prečo sa sušené mäso Meat Here umiestnilo na druhom mieste, keď mu nemáme čo vytknúť. Dôvodom je o niečo horší pomer ceny a množstva, ktorý hrá v prospech juhočeského sušeného mäsa. Jihočeský Jerky je síce menší, ale ak si kúpite dve balenia, stále vás vyjde lacnejšie ako jedno od Maso Here.

Inak však toto Jerky nemá žiadnu chybu, od chuti až po ingrediencie je úplne úžasné a som si istý, že si ho zamilujete aj vy.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Tretie miesto v našom porovnaní patrí sušenému mäsu od spoločnosti Jimmy's Food, ktoré nás úprimne povedané veľmi pozitívne prekvapilo.

Mäso je nakrájané na tenké plátky a jeho chuť je dokonale vyvážená, takže si ho určite zamilujete rovnako ako my. Navyše v 100 g tohto sušeného mäsa nájdete 68 g bielkovín, čo je naozaj veľmi solídne číslo.

hlavné body
Plusy:
 • Úžasná chuť
 • Tenké plátky
 • K dispozícii v 4 variantoch vrátane neobvyklej verzie s horčicou
Nevýhody:
 • Relatívne vysoká cena vzhľadom na malé balenie
 • Niektoré varianty obsahujú cukor a ďalšie nie úplne nevyhnutné zložky
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Ak sa rozhodnete pre sušené potraviny Jimmy's, môžete si vybrať zo 4 rôznych možností - teriyaki, worchester, chilli a horčica. Podiel mäsa je v každom prípade viac ako 90 %, pričom len variant teriyaki obsahuje približne 86,4 % mäsa.

V prvom rade musím určite oceniť, že v nich nenájdete žiadne dusitany, dusičnany ani iné pridané chemikálie, ale v niektorých variantoch sa nachádza glukózovo-fruktózový sirup alebo cukor, čo sú zložky, ktoré by podľa môjho názoru v kvalitnom sušenom mäse nemali byť nevyhnutne prítomné. Na druhej strane nie sú škodlivé pre naše zdravie, takže nepredstavujú až taký problém.

Ako hodnotíme chuť:

Osobne som si veľmi obľúbila variant s chilli, ktorý je ochutený korením Bhut Jolokia s pálivosťou 750 000 SHU. Nehorí nijako extrémne, ale horúca pachuť pretrváva v ústach pomerne dlho, čo sa mi páčilo. Zároveň mäso nie je sladké, takže ak by som mal odporučiť jednu verziu, uprednostnil by som chilli.

Mňa osobne hovädzie mäso s horčicou veľmi nenadchlo, chuť mi prišla dosť nevýrazná a mäso bolo aj pomerne sladké, čo mi trochu vadilo a mierne rušilo pri ochutnávaní.

Konečné hodnotenie:

Ak by som mal hodnotiť len chuť, tak mi mimoriadne chutila varianta s hovädzím mäsom a chilli a dovolím si ju označiť za jednu z najchutnejších sušených sušienok vôbec.

Bohužiaľ, celkový dojem kazí horšie zloženie, ktoré síce neobsahuje dusičnany a dusitany, ale glukózovo-fruktózový sirup podľa mňa tiež nie je bežnou súčasťou mäsa, a samozrejme vyššia cena, pretože 65 Sk za 25 g je pomerne veľa, aspoň v porovnaní s víťazom rebríčka.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Tesne za prvou trojicou musíme spomenúť sušené mäso Fine Gusto, ktoré je jednoducho a jednoducho úžasné.

Oceňujeme skvelú chuť, ale aj nulový obsah prídavných látok, pretože pôvodná verzia obsahuje len mäso a soľ. Pre milovníkov jemne nakrájaných nesolených sušených výrobkov je spoločnosť Fine Gusto jasnou voľbou.

hlavné body
Výhody:
 • Veľká škála rôznych variantov
 • Chuťovo vynikajúce
 • Neobsahuje žiadne zbytočné zložky
Nevýhody:
 • V porovnaní s konkurenčnými produktmi je pomerne drahý
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Mimoriadne oceňujem zloženie neochutených verzií, pretože obsahujú len mäso a soľ, čo je podľa mňa najideálnejšia možnosť, a nechápem, prečo ostatní výrobcovia pridávajú do neochutených verzií aj X ďalších zložiek.

Ak sa pozriete na varianty s nejakou príchuťou, zloženie je už trochu horšie, pretože podobne ako Jim Jerky, ktoré sú ďalšie v poradí, obsahujú napríklad glycerol. Okrem toho však musím Fine Gusto hodnotiť veľmi pozitívne a môžem ich len odporučiť.

Ako hodnotíme chuť:

V prípade Fine Gusto ma najviac zaujali neochutené varianty, ktoré som mala možnosť vyskúšať. Aj keď je mäso dosť vysušené a tvrdé, dobre sa jedlo vďaka tomu, že je nakrájané na pomerne veľké kusy a vôbec nebolo presolené, čo je, žiaľ, problém mnohých sušených mäsových výrobkov. Či už si vyberiete morčacie alebo hovädzie mäso, je to dobrá voľba a vzhľadom na to, že neobsahuje žiadne pridané prísady, poteší úplne každého.

Konečné hodnotenie:

Celkový dojem z Fine Gusto Jerky kazí len vyššia cena, pretože jedno balenie Juhočeského Jerky, ktoré v našom porovnaní zvíťazilo, vás vyjde o 15 Kč lacnejšie. Tiež nevidím dôvod, prečo používať glycerol, keď iní výrobcovia to zvládajú bez neho. Najmä ak hovoríme o sušenom mäse tejto cenovej kategórie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Na piatom mieste v našom rebríčku sa umiestnil Jim Jerky, čo je prémiové sušené mäso vyrobené v Českej republike. V ich repertoári nájdete naozaj širokú škálu výrobkov vrátane netradičných tyčiniek s príchuťou marhúľ, sliviek alebo grilu. Vysoká kvalita za veľmi rozumnú cenu robí zo spoločnosti Jim Jerky určite jedného z najlepších výrobcov sušeného mäsa, akého na trhu nájdete.

najdôležitejšie informácie
Plusy:
 • Veľký výber vrátane netradičného občerstvenia
 • Naozaj pekná cena
 • K dispozícii v drogériách alebo supermarketoch
Nevýhody:
 • Niektoré varianty obsahujú glycerol, napríklad
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:
 • Sušené mäso Jim Jerky má pomerne dobré zloženie, ale trochu ma zaráža použitie glycerolu ako zvlhčovadla v sušenom mäse, pretože je to dosť nezvyčajná zložka, bez ktorej by som sa ľahko zaobišiel a nemyslím si, že do sušeného mäsa patrí. Mnohé konkurenčné produkty sa bez nej zjavne zaobídu. Neochutené verzie sú samozrejme v poriadku, ale ak chcete vyskúšať verziu BBQ, nájdete v nej aj cukor navyše. Určite mám drobné výhrady k zloženiu, ale na druhej strane použité zložky nie sú až takým zdravotným problémom v porovnaní napríklad s dusitanmi.
Ako nám chutilo mäso:
 • Jim Jerky na mňa zapôsobil z hľadiska chuti. Je nakrájaný na tenké plátky, ale nie je extrémne suchý, takže sa naozaj dobre konzumuje. Zároveň nie je ani presolená, takže naozaj nemám čo vytknúť obyčajnej verzii. Varianty so slaninou a sriracha tiež chutia dobre a určite ich odporúčam vyskúšať. Jim Jerky kedysi vyrábal aj ovocnú verziu, ale tá nás vôbec nenadchla. Tie pozostávali z kombinácie ovocia a sušeného mäsa, vďaka čomu boli tyčinky pomerne mäkké a zaujímavé. Keďže ich však spoločnosť už nevyrába, nemá zmysel sa nimi zaoberať
Konečné hodnotenie:
 • Jim Jerky sa právom nachádza v strede nášho rebríčka. Rozhodne je oveľa lepší ako Indiana Jerky alebo Jack Links, ktoré sme zaradili na posledné miesto. A to nielen chuťovo, ale predovšetkým zložením. Na druhej strane, kvôli obsahu glycerolu, cukru alebo sorbanu draselného ho nemôžeme zaradiť medzi najlepšie výrobky na trhu, pretože ich zložky neobsahujú žiadne prísady.
Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Šieste miesto v našom rebríčku patrí spoločnosti Royal Jerky, českému výrobcovi prémiového sušeného mäsa z najkvalitnejšieho írskeho hovädzieho mäsa.

Od svojich konkurentov sa líši aj vlastným špeciálnym výrobným procesom DryMeat, pri ktorom sa do mäsa nepridávajú žiadne farbivá ani étery.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Vynikajúca chuť
 • Špeciálna technológia výroby DryMeat
 • Vysokokvalitné írske hovädzie mäso
Nevýhody:
 • K dispozícii sú len 3 varianty
 • Pomerne málo pridaných zložiek
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Na zložení Royal Jerky nie je vo svojej podstate nič zlé, ale stále si myslím, že by mohlo byť lepšie. Zaráža ma, že aj originálny variant obsahuje cukor, fruktózový sirup, arómy a ďalšie zložky, ktoré by som si tu nevedela predstaviť. Výsledná dobrá chuť je teda mierne kompenzovaná o niečo horšími zložkami.

Ako nám chutilo mäso:

V prípade Royal Jerky musím mimoriadne oceniť ideálny stupeň sušenia, pretože mäso nie je ani presušené, ani nedosušené. Mňa rozhodne najviac zaujal variant Sweet Chilli, ktorý je pálivý, ale rozhodne nie extrémne, v ústach zanecháva mierne pikantnú pachuť.

Korenie v pôvodnom variante mi trochu vadí, pretože pod týmto názvom si naozaj predstavujem len sušené mäso.

Konečné hodnotenie:

Sušené mäso Royal Jerky chutí úplne báječne a môžete sa spoľahnúť aj na to, že mäso je naozaj najvyššej kvality. Na druhej strane sú ingrediencie oveľa rozsiahlejšie, než by som očakával, a môžete si vybrať len z 3 variantov, čo je naozaj málo. Napriek tomu si myslím, že toto sušené mäso stojí za vyskúšanie a môžem ho odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 2,81 -26%
Cena:  € 3,58 -10%

8. Adventure Menu Hovězí jerky

Adventure Menu Hovězí jerky

Siedme miesto v našom porovnaní patrí sušenému mäsu Adventure Menu, ktoré pozná asi len málokto.

Táto spoločnosť vyrába predovšetkým potraviny určené do prírody, ale sušené mäso (ktoré, samozrejme, oceníte okrem výletov aj počas bežného dňa) je viac ako uchádzajúce. Ak k tomu pripočítate, že ich mäso obsahuje 64 g bielkovín na 100 g, získate produkt, ktorý na našom zozname rozhodne nesmie chýbať.

hlavné body
Plusy:
 • Skutočne vysoký obsah bielkovín
 • Môžete si vybrať aj 100 g balenie
 • Len mäso a soľ
Nevýhody:
 • Mäso ma veľmi neoslovilo
 • Vysoká cena
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Čo sa týka ingrediencií, mäsu naozaj nemáme čo vytknúť, pretože či už si vyberiete hovädzie alebo kuracie mäso, dostanete len dve ingrediencie, a to mäso a soľ.

Presne takto by malo vyzerať ideálne zloženie bez zbytočných, kontroverzných látok, stabilizátorov, aróm a ktovie čoho ešte. Na prípravu mäsa na panvici použite tie isté ingrediencie.

Ako nám chutilo mäso:

Musím sa rovno priznať, že Adventure Menu ma chuťovo vôbec nenadchlo. Mäso je prepečené a dosť tvrdé, takže nečakajte žiadny chuťový zážitok.

Aj keď ho porovnávam s inými výrobcami, ktorí majú vo svojom repertoári sušené mäso z dvoch druhov surovín, zvyčajne mi toto mäso chutí najviac, ale prevedenie Adventure Menu ma nenadchlo a z hľadiska chuti by som ho rozhodne neodporúčal.

Konečné hodnotenie:

Nie príliš dobrú chuť tohto sušeného mäsa podčiarkuje vysoká cena, pretože za 50 g zaplatíte 139 Kč, čo je naozaj veľa. Ak vám však nevadí priplatiť si a Adventure Menu je vaša obľúbená značka, ktorej chcete zostať verní, s jej výrobkami nemôžete urobiť chybu. Môžete však nájsť lacnejšie a chutnejšie produkty.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Ôsme miesto v našom porovnaní patrí sušenému mäsu od spoločnosti Ketomix, ktorá sa zameriava predovšetkým na produkty ketodiéty, ale vyrába aj sušené mäso na veľmi vysokej úrovni. Ich výrobky neobsahujú lepok, laktózu a dusičnany, čo sú veľmi časté problémy.

hlavné body
Výhody:
 • Dobrý vkus
 • K dispozícii sú 3 varianty
 • Vysoký obsah bielkovín
Nevýhody:
 • Relatívne veľké množstvo pridaných zložiek
 • Vyššia cena
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

V prípade Ketomix Jerky musím bohužiaľ zopakovať to, na čo som upozornil v prípade Royal Jerky. Pod názvom "klasický" si predstavujem len sušené mäso so soľou. Bohužiaľ, nájdete tu niekoľko zložiek, ktoré by tam nemali byť, napríklad fruktózovo-glukózový sirup, ocot alebo sójovú omáčku. Tieto zložky nie sú zo zdravotného hľadiska problematické, ale mne osobne ich používanie skôr prekáža, pretože rada používam čo najmenej zložiek.

To spĺňa možnosť soli a korenia, ktorá v tomto prípade splnila moje očakávania. Každopádne, ak nemáte radi korenie a nechcete zbytočné množstvo pridaných ingrediencií, budete sa musieť poobzerať inde.

Ako nám chutilo mäso:

Z môjho pohľadu bola najlepšia možnosť soľ s korením, ktorá chutila úplne báječne, pretože bola pikantná tak akurát a zároveň neobsahovala žiadne zbytočné prísady. Chuť teriyaki mäsa a klasiky bola dosť zvláštna, ale na môj vkus opäť celkom dobrá.

Použitie fruktózovo-glukózového sirupu ma však trochu ruší, pretože mäso má dosť sladkú príchuť, ktorú vôbec nemám rád.

Konečné hodnotenie:

Ketomix jerky chutí veľmi dobre, ale chuť je v niektorých variantoch kompenzovaná trochu horšími prísadami, ktoré síce neobsahujú žiadne kontroverzné zložky, ale teoreticky nie sú potrebné.

Na druhej strane má mäso mimoriadne vysoký podiel bielkovín, napríklad má o 20 g viac ako posledné mäso v našom rebríčku. Budete však musieť prehltnúť vyššiu cenu, pretože za 30g balenie zaplatíte 70 Kč.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Predposledné miesto v našom rebríčku obsadila Indiana Jerky, ktorá nás napriek svojej obrovskej popularite vôbec nenadchla. Hoci je k dispozícii v niekoľkých variantoch a v niekoľkých rôznych veľkostiach balenia, z hľadiska chuti nemá veľa čo ponúknuť a obsahuje veľa zložiek, ktoré by v kvalitnom sušenom mäse nemali byť.

hlavné body
Plusy:
 • Naozaj široký výber, v ktorom si každý nájde niečo pre seba
 • Relatívne príjemná cena
Nevýhody:
 • Obsahuje dusitany a iné zložky, ktoré by sa nemali nachádzať v kvalitnom mäse
 • Chuťovo na nás mäso vôbec nezapôsobilo
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Každý, kto očakával, že v sušených výrobkoch nájde nanajvýš sušené mäso a soľ, sa veľmi mýlil (aspoň v prípade Indiana Jerky). Okrem týchto zložiek mäso obsahuje cukor, dextrózu a maltodextrín, tri látky, ktoré sa používajú na sladenie mäsa.

Na zatraktívnenie sa mäso farbí karamelom a, samozrejme, veľmi kontroverzným dusitanom sodným. Ide o niekoľko zložiek, ktoré by v kvalitnom sušenom mäse vôbec nemali byť a sú dôvodom, prečo si Indiana Jerky už nikdy nekúpim.

Ako nám chutilo mäso:

Musím úprimne povedať, že Indiana Jerky na mňa chuťovo nijako výrazne nezapôsobilo. Nepáči sa mi, že aj samotná verzia Original je sladká, pretože mám rád pôvodné zložky bez akýchkoľvek príchutí ovplyvňujúcich chuť.

Príchuť Hot&Sweet je rozhodne viac sladká ako pálivá a najlepšia príchuť je pre mňa asi Peppered, ktorá bola chuťovo vyvážená. V konečnom dôsledku však existujú oveľa lepšie produkty.

Konečné hodnotenie:

Indiana Jerky nemá z môjho pohľadu veľa čo ponúknuť. Chuťovo určite existujú lepšie výrobky, zloženie nestojí vôbec za zmienku. Jedinou výhodou je relatívne dobrá cena, ale ja osobne radšej zaplatím viac za kvalitnejšie mäso. Takže rozhodne neodporúčam Indiana Jerky.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Náš rebríček desiatich najlepších sušených výrobkov uzatvára sušené mäso Jack Links, ktoré bolo na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich výrobkov skôr sklamaním.

Obsahuje podstatne menej bielkovín ako niektoré konkurenčné výrobky, dusitan sodný a cukor v zložení, ale cena je rovnaká ako u niektorých lepších výrobkov.

hlavné body
Plusy:
 • Mäso je dostupné v dvoch veľkostiach balenia - 25 g a 70 g
Nevýhody:
 • Obsahuje dusitan sodný a cukor
 • Cena porovnateľná s lepšími produktmi
 • Nízky obsah bielkovín
 • Relatívne veľké množstvo pridaných zložiek
zhrnutie
Ako hodnotíme zložky:

Úprimne povedané, dosť ma prekvapilo, že Jack Links obsahuje 40 g bielkovín na 100 g mäsa, ale napríklad Jimmy's Food obsahuje 65 g bielkovín. Odhliadnuc od nižšieho obsahu bielkovín, mäso stále obsahuje kontroverzný dusitan sodnýcukor alebo arómy, ktoré podľa môjho názoru nemajú v kvalitnom výrobku miesto.

Keď si kupujem sušené mäso, neočakávam, že bude obsahovať 24 g jednoduchých cukrov, keď napríklad vyššie spomínaný Jimmy's Food obsahuje len 0,37 g cukru.

Ako hodnotíme chuť:

Chuťovo mäso rozhodne nie je zlé, musím oceniť, že je celkom jemné a najmä variant Teriyaki mi veľmi chutil . Na druhej strane, ostrá a sladká verzia mi prišla viac sladká ako pikantná, a keďže nemám rada sladké mäso, túto verziu neodporúčam. Vzhľadom na nízku kvalitu zložiek, ktorá ma úprimne sklamala, by som však stále uprednostnil iných zástupcov z tohto zoznamu.

Konečné hodnotenie:

Úprimne povedané, nikomu neodporúčam sušené mäso Jack Links, a hoci je chuť celkom dobrá, ostatné aspekty za veľa nestoja. Vzhľadom na skutočnosť, že je cenovo úplne porovnateľný s akýmkoľvek iným produktom na našom zozname, určite by som odporúčal uprednostniť iné produkty a vyhnúť sa tomuto. Neponúka nič, čo by ma prinútilo znovu investovať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 6,50

Ako sme vybrali najlepšie sušené mäso?

Ako je v našich rebríčkoch zvykom, zostavili sme ich úplne nezávisle podľa vopred stanovených kritérií, ktoré považujeme za mimoriadne dôležité pre každého spotrebiteľa. V prípade sušeného mäsa ide predovšetkým o tri základné piliere:

 1. zložky, pretože hoci to nie je potrebné, mnohí výrobcovia sa snažia predĺžiť trvanlivosť výrobku škodlivými konzervačnými látkami, používajú arómy, sladidlá, zvlhčovadlá a ktovie aké ďalšie zložky, ktoré v kvalitnom mäse nemajú miesto.
 2. chuť, pretože sušené mäso je nielen zdravá potravina plná bielkovín a s minimálnym množstvom kalórií, ale aj veľmi chutné, ak ho výrobca dokáže dobre ochutiť.
 3. cenu, pretože nikto nechce platiť za sušené mäso viac, ako musí.

A potom sme, samozrejme, brali do úvahy aj to, či nás výrobca oslovil nejakými výrobkami, ktoré inde nenájdete, a niečím, čo ho odlišuje od ostatných. Keďže naše recenzie sú nezávislé, vyskúšali sme desiatky rôznych produktov a vybrali sme len tie naozaj najlepšie, ktoré stoja za to a ktoré vám môžeme odporučiť.

Je sušené mäso vhodným fitness občerstvením?

Možno sa pýtate, či sa sušené mäso dá považovať za dobrú fitness desiatu. Odpoveď je jednoduchá. V prípade, že nemôžete jesť normálne, napríklad preto, že ste na výlete alebo jednoducho nemáte čas kvôli práci, sú najlepšou možnou desiatou. Obsahujú obrovské množstvo bielkovín a len minimum kalórií.

Podmienkou však je, že si musíte vybrať mäso bez dusičnanov, dusitanov a iných pridaných zložiek, ktoré v sušenom mäse nemajú čo robiť.

Kedy je vhodné sušené mäso?

Sušené mäso je občerstvenie, ktoré môžete použiť úplne kedykoľvek. Hodí sa do školy, do práce, na prechádzky do prírody aj do mesta a je skvelý, keď potrebujete nízkokalorickú desiatu bohatú na bielkoviny. Najviac ich oceníte v nasledujúcich prípadoch:

1. Keď ste zaneprázdnení v práci

Osobne dávam prednosť sušenému mäsu, keď som zaneprázdnený a nestíham pravidelne jesť. Sušené mäso je okamžite hotové, zje sa za pár sekúnd a je sýte. Navyše ich môžete mať vždy pripravené vedľa počítača a môžete sa venovať práci bez toho, aby ste sa rozptyľovali.

2. Na prechádzky

Sušené mäso určite oceníte aj na náročných prechádzkach prírodou, pretože vo veľmi malom množstve môžete prijať nutrične bohaté jedlo, ktoré vás zasýti a dodá telu potrebné množstvo bielkovín.

3. Pre školu

Z času na čas sa každému stane, že si zabudne priniesť občerstvenie z domu, a preto si ho musí kúpiť. Namiesto kupovania umelých bagiet v bufete alebo jedenia presladených proteínových tyčiniek je pre mňa určite jednoduchšie mať sušené mäso v skrinke alebo ho nosiť v batohu a vytiahnuť ho, keď je to potrebné. Pár gramov navyše na chrbte si nevšimnete a nikdy neviete, kedy sa vám môžu hodiť.

Aké mäso je najlepšie na sušené mäso?

Pravdepodobne ste si všimli, že v našom rebríčku sú všetky druhy sušeného mäsa, od klasického bravčového cez morčacie, hovädzie až po jelenie. Pravdepodobne sa nedá povedať, ktorá z nich je najlepšia, pretože každá z nich má inú chuť a napríklad hovädzie mäso je zvyčajne tvrdšie ako morčacie. Všetky druhy sú však porovnateľnej kvality, takže určite odporúčam striedať rôzne druhy, aby ste sa neprejedli mäsa.

Môžete si vyrobiť domáce sušené mäso?

Samozrejme, že môžete, a ak máte výkonnú sušičku, nie je to ani problém. Stačí mäso nakrájať na približne 3 mm tenké plátky, okoreniť ich podľa vlastnej chuti (ja sama rada používam len soľ), nechať ich cez noc marinovať v chladničke a potom ich vložiť do dehydrátora. Mäso je určite hotové, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam sušiť ho aspoň 6-8 hodín pri teplote 60 °C.

Kde odporúčame kúpiť sušené mäso?

Jerky je obľúbená pochúťka, ktorú nájdete takmer v každej drogérii alebo supermarkete. Ak ich konzumujete len príležitostne alebo ich hľadáte na poslednú chvíľu, je to zrejme najpraktickejšia voľba. Ak ste však, podobne ako my, skutočným milovníkom, určite sa oplatí nakupovať sušené mäso online, pretože v niektorých prípadoch je naozaj výrazný rozdiel v cene.

Aby bol náš rebríček pre vás čo najprehľadnejší, pri každom mäse sme uviedli odkaz na najlepšiu cenu na trhu, aby ste nevyhodili ani cent von oknom a mohli sa zásobiť napríklad sušenými mäsami spolu s doplnkami.

Zdroje

 1. Jak sušit maso doma | Maso Here Blog. Maso Here | Jerky - Biltong - Domácí sušení [online]. Dostupné z: https://www.masohere.cz/blog/jak-susit-maso-doma/

 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/svaciny-na-turu/
 3. MANDELOVÁ, Lucie a Iva HRNČIŘÍKOVÁ. Základy výživy ve sportu. Brno: Masarykova univerzita, 2007. ISBN 978-80-210-4281-0.

Biltong alebo sušené mäso?

Sušené mäso možno rozdeliť do dvoch základných skupín - jerky a biltong. Zatiaľ čo prvý názov je v Českej republike pomerne známy, biltong môže byť pre mnohých novinkou. Aký je rozdiel medzi týmito druhmi mäsa? Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma druhmi je v tom, odkiaľ pochádzajú. Zatiaľ čo jerky pochádza zo Severnej Ameriky, biltong má svoje korene v Južnej Afrike. Rozdielne podnebie ovplyvnilo spôsob, akým miestni ľudia pripravujú jerky. Jerky sa tradične vyrábalo z hovädzieho mäsa, ale je možné nájsť aj hydinové, bravčové alebo exotické varianty. Mäso sa najprv nakrájalo na tenké pásiky, potom sa marinovalo zmesou, ktorá zvyčajne obsahovala okrem iného cukor, a nakoniec sa niekoľko hodín sušilo pri pomerne vysokej teplote (okolo 70 °C). Tradičné sušené mäso sa pred sušením často aj údilo.

Biltong sa naopak najprv nakrája na väčšie kúsky, ktoré sa marinujú v zmesi obsahujúcej väčšie množstvo soli a predovšetkým octu. Potom sa mäso suší pri bežnej teplote približne dva týždne. Vďaka vysokému obsahu soli a octu sa však nekazí, preto bol tento spôsob prípravy vhodný aj v teplej južnej Afrike. Po vysušení sa biltong nakrája na malé pásiky. Vďaka tomu majú tieto dva druhy mäsa odlišnú konzistenciu a vyznačujú sa odlišnou chuťou. Jerky je zvyčajne suchšie, zatiaľ čo niektoré druhy biltongu môžu byť dosť nadýchané. Záleží len na vás, ktorému druhu jerky dáte prednosť. Ak vás zaujal biltong, neprehliadnite našu samostatnú recenziu na Vilgain Biltong,  a ak vás viac láka severoamerický spôsob prípravy jerky, prečítajte si našu recenziu Indiana Jerky.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.