Renovality Magnesium Oil Spray - účinky, dávkovanie a naše osobné skúsenosti (Recenzie)

Horčík je jedným z najviac nedostatkových minerálov u športovcov. V dnešnom prehľade by sme sa chceli pozrieť na to, či je horčíkový olej najúčinnejšou metódou, ktorou môžete doplniť horčík vo vašom tele.

Popíšeme si moje osobné skúsenosti a vysvetlíme si, ako horčíkový sprej vôbec funguje.

Renovality Hořčíkový olej
Kategória: Vitamíny, minerály
Zložky
9.3/10
Kvalita surovín
9.4/10
Cena
9.1/10
Účinnosť a efekt
9.2/10
Pomer cena/výkon
9.3/10
Celkové hodnotenie
9.3
z 10 bodov

Prečo dopĺňať horčík zvonka?

Horčík je pre telo nevyhnutný minerál. Je zodpovedný za reguláciu svalových kontrakcií, krvného tlaku, metabolizmu inzulínu, nervového prenosu a je rozhodujúcim kofaktorom pre metabolizmus adenozíntrifosfátu (ATP = najdôležitejší zdroj energie pre pracujúce svaly). Často sa hovorí, že je to najdôležitejší minerál. Toto tvrdenie je však trochu mylné, pretože každý minerál je v podstate rovnako dôležitý a bez žiadneho z nich by sme nemohli dlhodobo fungovať.

Jediným problémom horčíka je, že jeho nároky na organizmus sú vyššie, takže ho často býva nedostatok. Všeobecné odporúčania, koľko horčíka by sme mali denne prijať, sa pohybujú okolo 350 mg. Toto číslo však môže byť oveľa vyššie, pretože faktory (fyzická aktivita, stres, vek...) zvyšujú potrebu horčíka

krátke porovnanie
Odporúčaná denná dávka stopového prvku zinku je 10 mg. Ak by sme sa dostali na dvojnásobok odporúčanej dávky, stačí užívať o 10 mg zinku viac.
Ak by sme sa chceli dostať na dvojnásobok odporúčanej dennej dávky horčíka, museli by sme prijať ďalších 350 mg.

Renovality Magnéziový olej - čo to je?

Čo je horčíkový olej?

Pravdepodobne všetci vieme, že horčík treba dopĺňať ústne. Málokto však vie, že existuje aj iná forma doplnenia horčíka, a to prostredníctvom kože pomocou horčíkových sprejov a olejov.

Ide o kombináciu vody a chloridu horčíka (31 % v prípade horčíkového oleja Renovality), ktorý sa získava z prastarého jazera Zechstein, ktoré existovalo približne pred 250 miliónmi rokov. Chlorid horečnatý Zechstein sa považuje za najčistejšiu prírodnú formu horčíka na svete

Horčík pod mikroskopom: Prínosy, dávkovanie a jeho najlepšie formy

Ako horčíkový olej funguje?

Hoci je naša pokožka ochrannou bariérou, pre niektoré látky je priepustná. Jednoducho povedané - rovnako ako naše telo vylučuje pot (z tela von) cez kožu, je možné, aby sa niektoré látky dostali do tela cez kožu. Tento typ aplikácie sa nazýva transdermálna (cez kožu) a na tomto princípe fungujú rôzne krémy, nikotínové alebo hormonálne náplasti a horčíkový olej, o ktorom sme už hovorili.

Horčíkový olej nastriekate na pokožku a pokožka ho prostredníctvom potných žliaz dostane do krvného obehu, do buniek, ktoré sú schopné horčík absorbovať. Veľkou výhodou oproti perorálnemu horčíku je, že aplikovaný horčík prechádza tráviacim traktom, ktorý často niektoré perorálne formy horčíka ničí alebo ich vôbec neabsorbuje. Transdermálna forma horčíka sa vstrebáva cez pokožku, čím sa eliminuje toto "poškodenie" a horčík sa dostáva do buniek oveľa rýchlejšie ako pri perorálnej aplikácii.

Hlavnými výhodami sú preto:

  • Vstrebáva sa priamo, obchádza tráviaci trakt
  • Žiadne riziko hnačky (ako sa môže stať pri perorálnom magnéziu)
  • Takmer okamžitá účinnosť
  • Môže sa použiť lokálne na ošetrenie miesta v prípade kŕčov
  • Jednoduchá aplikácia
  • Ako športovec, ktorý pravidelne používa horčíkový olej (najmä v prípade kŕčov), pociťujem značnú úľavu už niekoľko minút po nanesení na danú oblasť

Nevýhody:

  • Môže spôsobiť pocit mravčenia, kým si naň človek zvykne
  • Môže podráždiť pokožku (zriedkavo - a najmä na poranenom mieste alebo napr. na čerstvo depilovanej pokožke)
  • Jeho účinky ešte nie sú úplne preskúmané a existuje len málo štúdií (niektoré dokonca naznačujú, že horčíkový olej nedokáže dlhodobo účinne dopĺňať hladinu horčíka, ale čakáme na ďalší výskum)

Renovality Magnéziový olej ako to funguje

Ako správne používať horčíkový olej?

Na čase nezáleží. Najlepší čas na aplikáciu je po teplej sprche (kúpeli), keď sa póry pokožky rozšíria a môžu do tela vpustiť viac horčíka. Odporúča sa aplikovať najmä na kĺbové jamky, ako je podpazušie alebo jamka pod kolenom. Môže sa však aplikovať kdekoľvek na pokožku, na ruky alebo nohy. Vyhnite sa miestam, kde je pokožka slabá alebo poranená. Nepoužívajte horčíkový olej na tvár a genitálie

Dávkovanie horčíkového oleja

Ako preventívne opatrenie sa všeobecne odporúča 3-5 streknutí raz denne. V prípade určitých problémov sa môže aplikovaná dávka horčíka niekoľkonásobne zvýšiť. Ak sa vyskytnú akútne kŕče, odporúčam naniesť horčíkový olej priamo na postihnuté miesto a vmasírovať ho do pokožky

-

Aké sú náklady? Budete prekvapení...

Budete prekvapení, že horčíkový olej má veľmi dobrú cenu. Ak užívate kvalitnú formu horčíka v kapsuliach, mesačné balenie vás vyjde na približne 250 GBP. Renovality magnéziový olej vás bude stáť vyššiu počiatočnú investíciu, zhruba 300 Kč, ale 200 ml balenie vám vydrží približne 3-4 mesiace pravidelného používania. Už to je veľký rozdiel, ktorý z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvní vašu peňaženku.

Cenová tabuľka pre Renovality Hořčíkový olej
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 15,40

Záver

Horčíkový olej je ideálnym pomocníkom pre každého človeka. Je za veľmi rozumnú cenu a vydrží dlho. Odporúčam ho používať ako prevenciu a pri akútnych kŕčoch, ktoré sa často vyskytujú počas športového výkonu. Neodporúčam vylúčiť horčík vo forme perorálnych doplnkov, pretože, ako som zdôraznil, existujú protichodné štúdie, ktoré naznačujú, že transdermálna forma nemá významný vplyv na dlhodobé dopĺňanie horčíka v tele. Na objasnenie týchto informácií bude určite potrebných ešte mnoho štúdií.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (2)

Magnézium sprej
Február 7, 2023

Je dobrý aj na uvolňenie svalstva?

Súhlasím(+3)
Nesúhlasím(0)
Olga Vrablova
Október 28, 2023

Mam bolesť svalov od statinov, pomôže mi magnesium sprej?

Súhlasím(0)
Nesúhlasím(0)