V dnešnej dobe, keď sa všetci snažia všetko čo najviac zjednodušiť, sú nápoje slúžiace ako plnohodnotná náhrada jedla čoraz obľúbenejšie. Nemusíte nič pripravovať, nemusíte so sebou nosiť nepraktické krabičky s jedlom a ušetríte peniaze (aspoň to tvrdia niektorí výrobcovia).
Vďaka dômyselnému marketingu stačí otvoriť Instagram a uvidíte reklamy na najrôznejšie tekuté nápoje. A ja som ich všetky úspešne ignoroval. Až jedného dňa som sa o ne začal viac zaujímať. Konkrétne MANU. No a to vyvrcholilo tým, že som to aj skúsil. Ako to zmenilo môj názor? Môže to byť plnohodnotná náhrada stravy? Ako chutí? To a oveľa viac sa dozviete v dnešnej recenzii
Obsah recenzie
Ak sa vám nechce čítať tento (pomerne dlhý) text a radšej si pozriete video, určite vám môžeme odporučiť našu videorecenziu, ktorá obsahuje všetky dôležité informácie uvedené v článku. Pozrieť si ho môžete priamo tu:
Z evolučného hľadiska je to úplný nezmysel
Ešte predtým, ako sa pozrieme konkrétne na MANU, ktorú som vyskúšal, mali by sme si povedať, aké sú vlastne nevýhody pravidelného príjmu tekutej stravy. Pretože, ako iste chápete, naši predkovia nepili nápoje ako MANA ani nemixovali rôzne ovocné smoothies niekde v jaskyniach.
No preto je pevná strava prispôsobená nášmu tráveniu. Ak založíte svoju diétu na jednom konkrétnom nápoji, môžete si "užívať" hlavne:
- Oslabenie žuvacích svalov.
- Oslabenie peristaltiky čriev.
- Menej sýtiaci účinok (preto budete skôr hladní, budete musieť skôr jesť, prijmete viac kalórií a budete tučnejší).
- Stereotyp, ktorý telo nemá rado
- Chuť vás unaví. Hoci máte možnosť neutrálnu verziu nejakým spôsobom ochutiť, strácate hlavnú výhodu, ktorou je rýchla, pohodlná a jednoduchá príprava
- Amyláza v slinách nemá dostatok času na strávenie sacharidov.
Mana sama o sebe obsahuje najlacnejšie dostupné zložky
Pokiaľ ide o zložky, treba poznamenať, že hoci zložky (väčšinou) nie sú vyslovene nekvalitné, všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nízka kúpna cena. Pozrime sa bližšie na niektoré konkrétne zložky
1. Maltodextrín
Maltodextrín je oligosacharid/polysacharid, ktorý sa získava z pšenice. Z chemického hľadiska ide o niekoľko molekúl glukózy spojených glykozidovou väzbou. Týchto jednotiek glukózy je zvyčajne 3-17, ale pre predstavu, škrob (ktorý sa nachádza v zemiakoch, ryži atď.) obsahuje tisíce až desaťtisíce molekúl glukózy. A to sa odráža v miere absorpcie. Osobne by som teda skôr ocenil o niečo komplexnejší zdroj sacharidov ako maltodextrín. Spĺňa však aj kritérium nízkej obstarávacej ceny
2. Sójový proteínový izolát
Ani zdroj bielkovín v Mana rozhodne nie je nejakou výhrou. Sójový proteín je síce vhodný pre vegánov, ale ak ním nie ste, nemá príliš veľa ďalších výhod. Základným problémom je neúplné spektrum aminokyselín, kvôli ktorému sa bielkoviny nemôžu plne využiť.
Oveľa lepšou voľbou z hľadiska zdroja bielkovín je preto napríklad srvátkový koncentrát alebo kombinácia viacerých rastlinných zdrojov bielkovín. MANA však neobsahuje ani jedno z toho
4. Izomaltulóza
Izomaltulóza je disacharid zložený z glukózy a fruktózy. Hoci má pomerne pomalú vstrebateľnosť a nižší glykemický index, pod obchodným názvom Palatinose ju nájdete takmer všade a za pár korún (napríklad Extrifit predáva 1,5 kg tejto suroviny za približne 350 Kč).
5. Vitamíny a minerály
V prípade vitamínov a minerálov je MANA trochu pochybná a nevýrazná. V skutočnosti výrobca nikde (na výrobku ani na webovej stránke) neuvádza konkrétne zlúčeniny, v ktorých sa minerály/vitamíny nachádzajú. A to je ten problém. Na ilustráciu si môžeme vziať napríklad horčík, ktorý je najnedostatkovejším minerálom v našom tele a o ktorom sme často písali samostatný článok. Jedným z jeho zdrojov je oxid horečnatý, druhým bisglycinát horečnatý (je ich samozrejme oveľa viac, ale predstavme si tieto dva). Zatiaľ čo z oxidu sa využije približne 4 % horčíka, bisglycinát je vďaka svojej chelátovej väzbe využiteľný takmer na 100 %. Základný rozdiel je však samozrejme v cene.
Nemôžeme teda vedieť, čo konkrétne výrobca používa, ale vzhľadom na to, že doteraz sa suroviny vyberali na základe najnižšej možnej ceny, možno očakávať, že to tak bude aj v tomto prípade
Ako hodnotíme zloženie produktu MANA Mark 6?
S príchodom MANA Mark 6 sa veľa vecí zmenilo k lepšiemu, výrobca už uvádza konkrétne zastúpenie jednotlivých minerálov a vitamínov, namiesto dvoch zdrojov bielkovín sa používa šesť a výrobok zrazu dostáva úplne nový rozmer. Bohužiaľ, stále sú tu však suroviny ako izomaltulóza, maltodextrín, stabilizátory alebo arómy, ktoré sme v dnešnom prehľade už raz spomenuli.
Ak pôjdeme do detailov, osobne by som určite uprednostnil K2 pred vitamínom K1, pretože podľa mnohých vedeckých zistení využiteľnosť "jednotky" nepresahuje 10 %, čo je naozaj dosť málo. Porovnanie vitamínu D2 a D3 je veľmi podobné. MANA stále používa vitamín D2, ktorého výroba je samozrejme lacnejšia, a preto sa nachádza vo väčšine podobných potravín, ale vitamín D3 sa ukázal ako účinnejší.
Problémom je, samozrejme, to, že by bolo veľmi ťažké (je otázne, či by to vôbec bolo možné) získať tieto látky z rastlinných zdrojov, pretože vo väčšine prípadov ich nájdete v živočíšnych zdrojoch Aj tak sa to s novou verziou MANA určite zlepšilo, čo vnímam ako veľké pozitívum.
Kde sa Mana predáva najlacnejšie?
Chuť má veľké nedostatky
Osobne som vyskúšal Mana v dvoch zo štyroch dostupných variantov. Príchute malina-jahoda a banán. A bola to prvá spomínaná možnosť, ktorá mi ani trochu nechutila, dovolím si povedať, že to bola jedna z najhorších vecí, ktoré som za dva roky testovania pre našu stránku ochutnal. Ani banánová príchuť nebola zázračná, ale určite sa pila oveľa príjemnejšie.
Z môjho pohľadu je hlavnou nevýhodou to, že chute sa musia rýchlo prejaviť. Hoci výrobca odporúča, že "prírodný" variant môžete ochutiť rôznym ovocím a inými prísadami, MANA stráca svoju hlavnú výhodu - jednoduchú a rýchlu prípravu
Úplne neprimeraná cena
Ak sa v našom dnešnom prehľade posuniete o niekoľko riadkov vyššie, uvidíte, že sme už poukázali na nepomer medzi cenou zložiek a cenou konečného produktu. V záujme úplnosti tohto prehľadu však stojí za to, aby sme o tom hovorili samostatne.
Za jednu fľašu, a teda jednu dennú dávku, zaplatíte 70 Kč. Aj keď netvrdím, že vybrané ingrediencie sú vyslovene nekvalitné, nie sú ani zďaleka také dobré, ako by mohli byť. Ak by som mal vytvoriť vlastný výrobok, použil by som ovsené vločky, srvátkový proteín a ďalšie (kvalitnejšie) zložky.
Kde sa MANA predáva najlacnejšie?
Ako a kedy odporúčam používať MANA?
Hoci som bol doteraz k MANE veľmi kritický, určite má svoje prednosti. Rovnako ako proteínové tyčinky alebo iné doplnky stravy sa oplatí užívať v situáciách, keď nedodržiavate pevnú diétu alebo nemáte inú možnosť kúpiť si niečo iné. Napríklad v situáciách, keď máte na výber medzi rôznymi bagetami plnenými konzervačnými látkami a MANO, je voľba viac-menej jasná.
Stačí len pretrepať fľašu a môžete "jesť", takže praktickosť tohto "zázračného nápoja" nemožno poprieť. Druhou otázkou je, kto do nej chce za túto cenu investovať
Nazáver chcem povedať, že proti tomuto nápoju nemám absolútne nič, len sa mi nepáči myšlienka nahradiť jedlo nápojom. Nezáleží na tom, aký je dobrý. MANA sa môže v niektorých situáciách hodiť, avšak nahradiť ňou pevnú stravu je úplne zbytočné a pre mňa osobne nereálne. S rizikom, že budem obvinený z absencie toľko ospevovanej a v kulturistike nesmierne dôležitej pevnej vôle, musím povedať, že poriadny hamburger s hranolkami a jedným pivom mi lichotí oveľa viac ako akýkoľvek pseudouniverzálny nápoj.
Ďalšie odborné recenzie
- Blendea Supercoffee [recenzia]: zázračná káva s liečivými hubami?
- Modrý čaj [recenzia]: najpoužívanejšia rastlina ajurvédy vám pomôže k celkovej vitalite
- Gyokuro [zážitok]: Nie tak obyčajný zelený čaj
- Nápoj Shake-It [recenzia]: skvelé raňajky pre náročné rána?
- Eccentric: Ako chutí prírodný energetický nápoj? [recenzia]