Protein&Co CFM Whey Protein 80 - nekorunovaný kráľ proteínov? (Recenzia)

Proteín značky Protein&Co si získava čoraz väčšiu popularitu. Ide o cenovo dostupný srvátkový koncentrát, podobný tomu, ktorý poznáme od výrobcov MyProtein alebo GymBeam. Bohužiaľ sme nenašli žiadny proteín, ktorý by sme napriek jeho nízkej cene odporučili. Hlavne kvôli pochybnému zloženiu.

Aký je srvátkový proteín Whey 80 od spoločnosti Protein&Co? Môže konkurovať iným ochuteným proteínom? Splnil naše očakávania? A bolo to naozaj také dobré, ako sa hovorí?

Protein&Co CFM Whey Protein 80
Kategória: Proteíny
Chuť
9.7/10
Rozpustnosť
9.4/10
Stráviteľnosť
9.2/10
Zložky
8.9/10
Cena
9.7/10
Celkové hodnotenie
9.4
z 10 bodov

 

 

Výrobca Protein&Co je malá česká spoločnosť, ktorá si zakladá na maximálnej kvalite svojich výrobkov. Používa len tie najčistejšie suroviny, žiadne farbivá ani konzervačné látky. Vo svojom sortimente majú pomerne veľa produktov, ktoré stoja za zmienku, dnes sa však pozrieme na ich proteín CFM, ktorého vyskúšania som sa nemohla dočkať.

-

Zloženie bielkovín je bezkonkurenčné

Zdrojom bielkovín je tu tepelne nedenaturovaná srvátka spracovaná metódou CFM, ktorá zachováva všetky bioaktívne frakcie v bielkovinách. V proteíne sa nepoužívajú žiadne farbivá, čo je veľká výhoda. Zároveň môžeme nájsť použité arómy, ale bohužiaľ nie je uvedené, či sú umelé alebo prírodné. V prípade čokoládovej príchute sa tradične používa aj kakao, ktoré dodáva konečnému výrobku na autenticite

Glycín sa v proteíne používa najmä na ochutenie výrobku. Na požiadanie nám výrobca poskytol informáciu, že použitý glycín sa získava fermentáciou, t. j. prirodzene. Preto je vhodný aj pre vegánov. Treba tiež spomenúť, že pridaná aminokyselina glycín mierne mení kompletné aminokyselinové spektrum konečného proteínu, avšak zmeny sú minimálne.

Okrem toho sa tu namiesto bežnejšieho sójového lecitínu použil slnečnicový lecitín. V súčasnosti sa prikláňame k názoru, že slnečnicový lecitín je lepší ako sójový lecitín , a to práve z dôvodu kontroverzie okolo sóje a jej vplyvu na estrogén v tele. Zároveň treba poznamenať, že v takomto malom množstve nám sója nijako neškodí, a preto je v konečnom dôsledku jedno, či proteín obsahuje sójový alebo slnečnicový lecitín.

Proteín je sladený sukralózou, bezkalorickým sladidlom, ktoré je pre ľudský organizmus bezpečné a nespôsobuje žiadne tráviace problémy ani nadmerné zadržiavanie vody, ako sa často hovorí.

Aby sa udržala nízka cena, neobsahuje žiadne tráviace enzýmy, ktoré by napomáhali vstrebávaniu bielkovín. To je jediný rozdiel oproti drahším a prémiovým proteínom. Osobne však nepovažujem pridanie probiotík k proteínu za veľký prínos, takže z hľadiska zloženia sa takmer niet na čo sťažovať

-

Výživové hodnoty

Obsah bielkovín sa pohybuje od 75 do 79 %. V súčasnosti je to pomerne vysoká hodnota, z čoho som nadšený. Bielkoviny však majú aj vyššie množstvo sacharidov na 100 g, ktoré dosahuje až 10 %. Pokiaľ ide o prirodzene sa vyskytujúce tuky, dosahujú hodnoty až 8 % (v závislosti od zvolenej príchute). Tieto hodnoty sú skôr nadpriemerné a odrážajú aj vyššiu kalorickú hodnotu (až 422 kcal na 100 g ) konečného výrobku.

Menším mínusom je, že výrobca nezverejňuje aminokyselinové spektrum svojho produktu, ale to je len malý detail a priemerného spotrebiteľa nebude obťažovať.

Edit 14.10.2020 - Aminokyselinové spektrum je už zverejnené na oficiálnej webovej stránke výrobcu.

-

-

Rozpustnosť a stráviteľnosť bielkovín je bezchybná

Podľa odporúčania výrobcu som rozmiešala 30 g proteínu v 200 ml vody a výsledný nápoj mal mierne krémovú konzistenciu. Proteín sa spenil len minimálne, pena opadla v priebehu niekoľkých sekúnd.

Ani s rozpustnosťou proteínu som nezaznamenala žiadne problémy, zmes sa v okamihu rozpustila, proteín netvoril žiadne hrudky a bol úplne instantný.

Náš tip
Pridaním bielkovín do kaše sa vytvorí veľmi vodnatá konzistencia, takže ak máte radi hustú kašu, buďte opatrnejší a pridajte menej vody.

-

Ktorá chuť nás najviac oslovila?

Chuť bola jednou z hlavných vecí, kvôli ktorým som chcel proteín vyskúšať. Výrobca nám sľuboval nezabudnuteľný chuťový zážitok a už dlho som nemal proteín, ktorý by mi vyslovene chutil. Preto som sa rozhodla vyskúšať túto menej známu značku a musím povedať, že som bola veľmi príjemne prekvapená. Dovolím si tvrdiť, že ide o najchutnejší proteín, aký som kedy ochutnal. Tu je hodnotenie jednotlivých príchutí:

  • Čerešňa (9,5/10 ) Keď som ju ochutnala prvýkrát, veľmi mi nechutila, ale časom mi chutila čoraz viac. Kým som si mohla naplno vychutnať celý čerešňový kokteil, bol už prázdny a ja som sa stala na tejto príchuti prakticky závislá. Chuť by som prirovnal k mliečnemu višňovému kokteilu, ktorý nie je vôbec presladený a chuť je naozaj prirodzená.
  • Pistáciová (9/10 ) bola najslabšia zo všetkých príchutí tejto značky, ale stále ju radím medzi najlepšie pistáciové proteíny, aké som kedy jedla. Proteín opäť nie je presladený a jeho chuť je veľmi prirodzená, pri prvom ochutnaní je cítiť jemnú pistáciovú príchuť sprevádzanú mliečnym podtónom.
  • Čokoládovo-banánový (9,5/10 ) ma úplne odrovnal. V prvom dúšku pocítite intenzívnu chuť banánu, ale hneď potom vás privíta príjemný čokoládový podtón. Okrem toho proteín nie je extrémne presladený, práve naopak. Pre mňa je to jeden z najprirodzenejších čokoládovo-banánových proteínov, aké som kedy ochutnala.
  • Čokoládové brownie (9,5/10 ) je úplná bomba. Hneď pri prvom dúšku ucítite intenzívny kakaový podtón sprevádzaný jemným mliečnym nádychom. Chuť je v tejto kombinácii dokonalá a odporúčam ju všetkým milovníkom čokoládových symfónií.
  • Lieskový orech (10/10 ) na mňa zapôsobil zo všetkých testovaných proteínov najviac. V minulosti som mala zlé skúsenosti s proteínmi s príchuťou lieskových orieškov a ani tu som neočakávala žiadny veľký zázrak, ale veľmi som sa mýlila. Hneď pri prvom dúšku som ucítil jemný orechový nádych a potom sa v okamihu dostavila sladkastá mliečna chuť. Proteín je čo najprirodzenejší a chuťovo dokonale vyvážený. S každou ďalšou ochutnávkou som jednoducho chcela viac a viac.
  • Vanilka (9,5/10 ) je stará osvedčená proteínová príchuť, ktorá jednoducho funguje. Vanilka je tu prepracovaná do posledného detailu a musím povedať, že takúto vanilku som ešte nikdy neochutnal.
  • Jahoda (9,5/10 ) je ďalšou skvelou príchuťou spoločnosti Protein&Co. Tento zážitok by som prirovnal k menej sladkému jahodovému kokteilu.
  • Biscuit Cookies (9,5/10 ) je príchuť s nádychom sušienok, ktorá je úplne vierohodná. Prekvapilo ma, ako identicky sa dá táto chuť napodobniť v proteíne. Na môj vkus je už možno sladší, ale ak máte radi americké sušienky, na trhu pravdepodobne nenájdete lepšiu náhradu. Táto príchuť mi chutila rovnako dobre ako všetky predchádzajúce. Chválim a odporúčam ho.

-

Kedy som použil proteín?

Proteín obsahuje rýchlo a ľahko stráviteľný srvátkový koncentrát spracovaný metódou CFM, takže je najvhodnejší na použitie po tréningu. V tomto čase som ho tiež používal

Proteín je vhodný aj na použitie kedykoľvek počas dňa medzi jedlami alebo ako desiata. Ja osobne som ho použila do kaše, jogurtu, tvarohu alebo dokonca do palaciniek.

Náš tip
Ak chcete zažiť intenzívnejšiu chuť proteínov, pridajte viac proteínovej zmesi alebo použite menej vody.

-

Skutočná kvalita za tieto peniaze

Cena proteínu je veľmi nízka za takýto kvalitný výrobok. Na oficiálnej webovej stránke výrobcu stojívýrobok v dvojkilovom balení menej ako 700 Kč. V tomto prípade cena za jednu dávku vychádza na 10,5 Kč. Len málo výrobcov dokáže znížiť cenu tak nízko.

Myslím, že každý si môže dovoliť tento produkt a úprimne kvalita proteínu prevyšuje oveľa slávnejšie a populárnejšie značky.

Kde kúpiť tento proteín najlacnejšie?

-

Záverečné hodnotenie

Oplatí sa investovať do proteínov od spoločnosti Protein&Co? Pre nás určite áno. Nielenže obstál v našom testovaní, ale dokonca prekonal naše očakávania. Protein&Co CFM Whey 80 má kvalitné zloženie, úžasné príchute a veľmi prijateľnú cenu, ktorá nezruinuje váš rozpočet.

Dovolím si tvrdiť, že v tejto cenovej kategórii len ťažko nájdete proteín podobnej kvality. Ak teda hľadáte vhodný potréningový proteín, za ktorý nechcete minúť veľkú sumu, pravdepodobne ste narazili na správneho kandidáta.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.