Ponožkové topánky Skinners: kvalitné a praktické topánky naboso [recenzia]

Popularita bosej obuvi stále rastie. Obuv s tenkou podrážkou, ktorá poskytuje chodidlám rovnaké podmienky, ako keby boli bosé, sa stáva čoraz viac trendom. Už dávno neplatí, že barefoot obuv je niečím výnimočná alebo nezvyčajná. Okrem toho sú výrobcovia obuvi veľmi kreatívni vo svojich dizajnoch, takže modernú barefoot obuv by ste často na prvý pohľad od bežnej nerozoznali. Dnes sa pozrieme na jednu z najobľúbenejších značiek barefoot obuvi u nás. Skinners vyzerajú skôr ako ponožky než topánky. Vďaka svojmu jedinečnému dizajnu si však získali veľkú popularitu. Ako sme s nimi boli spokojní? A oplatí sa ich kúpiť? Všetko sa dozviete v dnešnej recenzii.

Skinners
Kategória: Iné
Materiál
10.0/10
Kvalita spracovania
10.0/10
Pohodlie
10.0/10
Použiteľnosť pre šport
9.0/10
Cena
10.0/10
Celkové hodnotenie
9.8
z 10 bodov

 

 

Skinners je česká značka a všetky jej výrobky sa vyrábajú v Európe. Vďaka svojej obľúbenosti sa predávajú po celom svete. Ponožky Skinners si môžete kúpiť v kamenných obchodoch takmer po celej Európe, v Indii alebo dokonca v Čile.

Prekvapivo vysoká kvalita spracovania

Na prvý pohľad sa ponožky Skinners od bežnej obuvi dosť líšia. V podstate ide o ponožky so zosilnenou podrážkou, ktorá zabraňuje ich okamžitému prepichnutiu. Takže namiesto toho, aby sme hovorili o topánkach alebo ponožkách, je asi lepšie hovoriť o ponožkových topánkach. Úplet ponožkovej topánky je vyrobený z kombinácie prírodných a umelých vlákien, ktoré zabezpečujú dostatočný odvod vlhkosti. Zároveň sú mimoriadne pohodlné a prispôsobia sa vašim nohám. Podrážka je vyrobená z odolných polymérov, ktoré zabezpečujú vynikajúcu odolnosť a dlhú životnosť. Súčasťou ponožkových topánok je aj vyberateľná stielka, ktorej účelom jezlepšiť odvod vlhkosti a prispieť k väčšiemu pohodliu. Výrobca je zároveň hrdý na to, že celý výrobný proces je šetrný k životnému prostrediu.

Veľmi častou reakciou ľudí, ktorí vidia ponožkové topánky Skinners prvýkrát, je obava, že sa rýchlo poškodia. Toho sa však vôbec nemusíte obávať. V tomto ohľade som bol po prvom použití naozaj prekvapený, pretože som sa tiež veľmi obával, že ponožky Skinner dlho nevydržia. Je vidieť a cítiť, že výrobca použil naozaj kvalitné materiály. Podrážka je prekvapivo pevná a keď sa v nich prvýkrát prejdete vonku, akékoľvek obavy okamžite zmiznú. Pri chôdzi však máte presne taký istý pocit, ako keby ste chodili naboso.

Recenzie Skinners
Skinnery sú ideálne do posilňovne. Zdroj obrázku: Skinners.cc

Má chôdza naboso nejaké výhody?

V tomto bode sa samozrejme vynára otázka, či vôbec existuje nejaký prínos nosenia bosej obuvi. Prečo by si niekto kupoval ponožkové topánky, keď namiesto nich môže nosiť štandardné topánky s tvrdou podrážkou? Dôvodom je, že pre chodidlo je oveľa prirodzenejšie byť v priamom kontakte so zemou. Hrubé podrážky síce poskytujú oporu, ale svaly na chodidlách sa v dôsledku toho oslabujú. Bosá obuv tiež poskytuje nohám dostatok priestoru a voľnosti, čo je pre mnohých tiež veľmi dôležité. Treba však povedať, že nosenie barefoot obuvi nemusí vyhovovať každému. Barefoot topánky sa od tradičnej obuvi trochu viac líšia, pretože naozaj pripomínajú ponožky. Ak však hľadáte topánky, v ktorých sa budete cítiť, akoby ste chodili naboso, Skinners sú jasnou voľbou.

Na čo sú ponožkové topánky dobré?

Ak si kúpim ponožkové topánky, kde ich vlastne môžem nosiť? Odpoveď je veľmi jednoduchá: kdekoľvek. V tomto ohľade skutočne neexistuje žiadne obmedzenie. Je však pravda, že vzhľadom na veľmi tenkú podrážku nie sú vhodné na nosenie v zime alebo v mokrom prostredí. Pre účely tejto recenzie som sa rozhodol používať ich predovšetkým na tréningy v posilňovni a turistiku. Do posilňovne sú vhodné v závislosti od zloženia tréningu a vašich preferencií. Veľa ľudí napríklad v ponožkách iba drepuje. V takom prípade má nosenie Skinners zmysel, pretože sa nešmýkajú, takže poskytujú lepšiu stabilitu. Táto téma je však pomerne zložitá, pretože drepovanie bez obuvi nie je vhodné pre každého. Rovnako tak niektorým ľuďom cvičenie bez pevnej obuvi jednoducho nevyhovuje.

Neprehliadnite

Na nosenie topánok pri chôdzi vonku si pravdepodobne budete musieť chvíľu zvykať. Po chvíli vám to však bude pripadať úplne prirodzené. Osobne som začal tým, že som každých pár kilometrov striedal svoje Skinnery s klasickými turistickými topánkami. Na druhej strane, ponožkové topánky nie sú vhodné napríklad na beh. Bez opory chodidla musíte mať naozaj dobrú techniku behu a vedieť správne šliapať. V opačnom prípade riskujete nepríjemné zranenia. Inak si neviem predstaviť činnosť, pri ktorej by sa ponožkové topánky nedali použiť. Ďalšou obrovskou výhodou je, že sú naozaj malé, takže nie je problém ich kamkoľvek zbaliť. Napríklad pri pešej turistike ich tak môžete ľahko zbaliť do batohu a vytiahnuť, keď ich budete potrebovať.

Bezproblémová údržba

Samozrejme, keď topánky nosíte často, musíte myslieť aj na ich údržbu. V prípade ponožkových topánok Skinners je to úplne jednoduché. Stačí ich opláchnuť vo vode a nechať uschnúť. Raz za čas alebo keď sa zašpinia, nezaškodí ich vyprať v práčke. Keďže ponožkové čižmy nie sú vhodné na nosenie v mokrom prostredí, zvyčajne sa vám ich podarí udržať čisté aj pri nosení vonku.

recenzie a skúsenosti skinnerov
Na nosenie vonku môžete použiť aj Skinnery. Zdroj obrázku: Skinners.cc

Osobné skúsenosti s nosením

Na tomto mieste by som chcel zopakovať, že podľa môjho názoru barefoot obuv jednoducho nikdy nebude vyhovovať každému. Ak ste však na tento typ obuvi zvyknutí alebo ho chcete vyskúšať, ponožková obuv Skinners je skvelou voľbou. Na začiatku si pravdepodobne budete musieť chvíľu zvykať, pretože máte pocit, že vonku naozaj chodíte len v ponožkách. Teraz sa ich však nemôžem nabažiť. Ponožkové topánky majú takmer neobmedzené využitie a sú mimoriadne pohodlné. Navyše sú kvalitne vyrobené, takže sa nemusíte obávať, že by sa poškodili.

Pri testovaní ponožkových topánok som ich vyskúšal nosiť s ponožkami aj bez nich. Výrobca v skutočnosti uvádza, že ich možno nosiť oboma spôsobmi, hoci odporúča používať bavlnené ponožky. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sockboty sú oveľa pohodlnejšie bez ponožiek. Vďaka tomu sú oveľa priedušnejšie, čo je obrovská výhoda, keď je vonku teplo. Ďalším dôvodom je lepšia stabilita. Podrážka sockbotu sa na podlahe vôbec nešmýka, ale ak máte na nohách aj ponožky, noha vo vnútri sockbotu sa môže mierne šmýkať. To nie je veľmi dobré napríklad pri spomínaných drepoch. Všetko však samozrejme závisí aj od vašich preferencií.

Mimoriadne dobrá cena

Kvalitné topánky nie sú práve lacnou záležitosťou. Nehovoriac o tom, že takmer na každý šport potrebujete iný pár. Ponožkové topánky Skinners majú v tomto smere obrovskú výhodu. Nielenže sú oveľa lacnejšie ako bežné topánky, ale dokážu nahradiť hneď niekoľko párov topánok v hodnote až tisícok. Na rozdiel od bežnej obuvi si ich totiž môžete obuť ráno počas tréningu v posilňovnipopoludní sa v nich prechádzať v lese a potom ich zbaliť do batohu a vziať si ich na výlet ako náhradný pár topánok. Jeden pár ponožkovej obuvi (model Comfort 2.0) stojí v čase písania tejto recenzie približne 1 400 Kč. Vzhľadom na ich kvalitu a všestranné využitie je táto cena naozaj skvelá.

 

Záver.

Musím priznať, že som z ponožkových topánok Skinner absolútne nadšený. Ak hľadáte kvalitné barefootové topánky, ktoré môžete používať na šport aj bežné nosenie v prírode, môžem ich vrelo odporučiť. Sú vyrobené z kvalitného materiálu, vďaka ktorému sú prekvapivo odolné. Navyše sú mimoriadne pohodlné a dajú sa použiť takmer na akýkoľvek šport. A aby toho nebolo málo, stoja len zlomok ceny iných kvalitných topánok. Preto musím ponožkovým topánkam Skinners udeliť výborné hodnotenie.

Ak vás ponožkové topánky nenadchli, nezúfajte. Pripravili sme pre vás porovnanie najlepších barefoot topánok, ktoré môžete používať na šport.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.