MyProtein Vegan Protein Blend: len ďalší vegánsky proteín s nepríjemnou chuťou?

Hoci rozhodne nie som veľkým fanúšikom značky MyProtein, jedno sa musí uznať, majú veľa originálnych a rôzne zostavených doplnkov. Jedným z nich je Vegan Protein Blend, v ktorom sa bielkoviny získavajú z hrachového a bôbového izolátu namiesto bežnej srvátky. Oplatí sa teda investovať? Alebo existujú oveľa prijateľnejšie a lepšie vegánske proteíny?

MyProtein Vegan Protein Blend
Kategória: Proteíny
Rozpustnost
6.0/10
Stravitelnost
6.0/10
Složení
6.5/10
Cena
6.5/10
Celkové hodnotenie
6.3
z 10 bodov

 

Cenová tabuľka pre MyProtein Vegan Protein Blend
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 46,35

Značka MyProtein ponúka na svojej oficiálnej webovej stránke rad proteínových doplnkov prispôsobených vegánskemu životnému štýlu. Okrem Vegan Protein Blend je k dispozícii aj hrachový proteínový izolát, konopný proteín, ryžový proteín, sójový proteín alebo dokonca šumivá proteínová voda.

Celkom pekné zloženie

Keďže ide o vegánsku proteínovú zmes, Vegan Protein Blend neobsahuje srvátku. Ako som už spomínal v úvode, ako zdroj bielkovín je k dispozícii hrachový proteínový izolát a bielkoviny z bôbov alebo fazule, ak im dávate prednosť. Čo je veľmi zaujímavá a skvelá voľba. Hrášok sa často označuje za najlepšiu alternatívu srvátky. Na rozdiel od iných rastlinných zdrojov bielkovín obsahuje vysoké množstvo esenciálnych aminokyselín. Jeho jedinou nevýhodou je však relatívne nízky obsah sírnych aminokyselín, ako je metionín alebo cysteín. Preto je ideálne kombinovať ho s ryžovým proteínom, ktorý je veľmi bohatý na aminokyseliny obsahujúce síru.
Namiesto ryžových bielkovín sa však ako ďalší zdroj bielkovín používajú fazuľky fava. Ide o pomerne zaujímavú voľbu, ktorá ponúka aminokyselinové spektrum porovnateľné so sójovou bielkovinou, ale bohužiaľ, podobne ako hrach, neobsahuje veľké množstvo sírnych aminokyselín. Pri používaní Vegan Protein Blend sa preto odporúča tieto aminokyseliny priebežne dopĺňať z iných zdrojov. Okrem toho obsahuje aj umelé sladidlo sukralózu, rastlinnú smotanu, olejový extrakt z kurkumy a trochu zbytočne aj zahusťovadlo. Napriek obsahu zahusťovadla a sukralózy, namiesto ktorých by som ocenila napríklad glykozidy steviolu, je zloženie tejto vegánskej proteínovej zmesi pre mňa príjemným prekvapením.

Vegan Protein Blend

Rozpustnosť a výživové hodnoty

Ako to už pri vegánskych proteínoch býva, rozpustnosť nebola ani zďaleka dokonalá. Proteín zanechával hrudky a mal akúsi nepríjemnú krémovú konzistenciu. Jeho pitie rozhodne nebolo veľmi príjemné, nehovoriac o chuti, ku ktorej sa dostanem za chvíľu. Výživové hodnoty Vegan Protein Blend sú celkom príjemné. Obsahuje približne 381 kcal na 100 g a celkovo 74 g bielkovín. V jednej 30 g porcii je 22 g bielkovín, čo sú na vegánsky proteín naozaj skvelé hodnoty. Neochutená verzia má ešte lepšie nutričné hodnoty.

Hodnotenie chuti

A teraz sa dostávame k najdôležitejšej kategórii pre mnohých, a to k chuti. Hoci je Vegan Protein Blend v súčasnosti na webovej stránke MyProtein dostupný v celkovo deviatich rôznych príchutiach, ja osobne som mala možnosť vyskúšať len jednu, čokoládovú. Zaujíma vás, ako to dopadlo? Bohužiaľ, čokoláda bola extrémnym sklamaním. Samozrejme, že som od vegánskeho proteínu neočakával žiadne zázraky, ale aj tak som bol doslova znechutený tým, ako odporne tento proteín chutil. Bezpochyby ide o jeden z najhorších proteínov, s akým som sa kedy stretol.

NÁŠ TIP
Keďže chuť tohto proteínu je mimoriadne zlá, pravdepodobne si ho vo vode veľmi neužijete. Oveľa lepšie však chutí zamiešaný do ovsenej kaše, palaciniek alebo gréckeho jogurtu.

 Cenová dostupnosť

Čo sa týka ceny, 250 g balenie vás na oficiálnej webovej stránke výrobcu vyjde na rozumných 277 Kč. Ak si chcete kúpiť väčšie balenie, nájdete ho na stránke fitness007. Polkilogramové balenie vás tam vyjde na 419 Kč, kilogramové balenie na 529 Kč a dvaapolkilogramové balenie na 1089 Kč. Cena jednej dávky sa pohybuje v závislosti od veľkosti balenia od 16 do 33 Kč.
Len pre porovnanie, 600 g balenie lídra nášho rebríčka najlepších vegánskych proteínov Reflex Plant Based Protein je k dispozícii za 549 Kč. Odporúčaná dávka je približne 27 Kč. Ak uvažujete o kúpe Vegan Protein Blend, určite by som vám odporučila kúpiť si niektoré z jeho väčších, a teda pohodlnejších balení.

 

Cenová tabuľka pre MyProtein Vegan Protein Blend
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 46,35

Konečný verdikt

Nakoniec je MyProtein Vegan Protein Blend celkom dobrý produkt, ktorý ponúka skvelé nutričné hodnoty a príjemné zloženie. Veľmi oceňujem použitie hrachovej a fazuľovej bielkoviny namiesto sóje, ktorá je častejšie používanou alternatívou srvátky.
Ale bohužiaľ, v čom mimoriadne zlyháva, je jeho chuť. Bolo to vyslovene nechutné a naozaj obdivujem každého, komu sa to páči. Samozrejme, musíte mať na pamäti, že som mal možnosť vyskúšať len jednu z deviatich príchutí. Ale vážne pochybujem, že ostatné budú o toľko lepšie, aby som ich odporučil. Aký je teda konečný verdikt?
Aj keď nakoniec asi dávam opatrný palec hore, nemôžem celkom odporučiť jeho kúpu. V skutočnosti sú na trhu oveľa lepšie vegánske proteíny, do ktorých sa podľa mňa oplatí investovať oveľa viac ako do tohto. Okrem spomínaného rastlinného proteínu od spoločnosti Reflex by som napríklad odporučila vegánsky proteín od spoločnosti BiotechUSA, ktorý ponúka naozaj kvalitné a vyvážené zloženie za veľmi nízku cenu.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.