Vilgain Plant Protein Candy Bar: najchutnejšia vegánska tyčinka [recenzia]

Trh s proteínovými tyčinkami nebol nikdy taký rozmanitý ako dnes. Výrobcovia špecializovaných doplnkov sa predháňajú, kto vyrobí najchutnejší a všeobecne lepšie tyčinky a mnohé supermarkety a výrobcovia hotových jedál tiež ponúkajú svoje proteínové tyčinky. Často však môže byť ťažké zorientovať sa v takomto širokom sortimente, ktorý je zároveň preto pre vás pravidelne recenzujeme najrôznejšie výrobky a hodnotíme ich kvalitu. Dnes sa pozrieme na tyčinku Vilgain Plant Protein Candy Bar, ktorá od svojho uvedenia na trh zbiera len pozitívne reakcie. Chutí naozaj tak dobre, ako sa o nej hovorí? A má dostatočne kvalitné zloženie na to, aby stála za vyskúšanie? To a oveľa viac sa dozviete v dnešnej recenzii.

Vilgain Plant Protein Candy Bar
Kategória: Proteínové tyčinky
Chuť
9.0/10
Konzistentnosť
10.0/10
Stráviteľnosť
9.0/10
Zložky
8.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnotenie
8.8
z 10 bodov

 

Cenová tabuľka pre Vilgain Plant Protein Candy Bar
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 1,59

Rastlinné bielkoviny ako zdroj bielkovín

Tyčinka Vilgain Plant Protein Candy Bar je vhodná aj pre vegánov, ako napovedá jej názov.Preto sa ako zdroj bielkovín nemôže použiť srvátka ani mliečne bielkoviny. Namiesto toho sa výrobca rozhodol použiť kombináciu hrachovej a ryžovej bielkoviny. Ako je známe, rastlinné bielkoviny nemajú úplné spektrum aminokyselín, a aj preto nie sú také kvalitné ako srvátkové bielkoviny. Kombinácia dvoch druhov rastlinných bielkovín je preto dobrou voľbou, pretože tieto dve zložky sa navzájom dopĺňajú a tyčinka preto obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín.

 

Neprehliadnite
Ktorý proteín si vybrať? Povieme vám, aký je rozdiel medzi srvátkovým proteínom a rastlinnými alternatívami.

 

Pre vegánov je teda veľmi dobrým zdrojom bielkovín. A hoci je srvátkový proteín drahší z hľadiska celého spektra aminokyselín a rôznych bielkovinových frakcií, je drahší aj z hľadiskaHrachový a ryžový proteín môžu využívať všetci športovci bez ohľadu na to, či sú vegetariáni alebo nie. Proteínová tyčinka totiž určite neslúži ako primárny zdroj bielkovín v strave. Pokiaľ počas dňa prijímate dostatok kvalitných bielkovín zo živočíšnych zdrojov, v konečnom dôsledku nezáleží na tom, že si na desiatu dáte hrachovú proteínovú tyčinku. V tomto ohľade teda podľa mňa nie je v zásade čo kritizovať.Obsah bielkovín je 20 % výrobku, takže v jednej tyčinke je 9 gramov bielkovín. To úprimne nie je najviac, keďže konkurenčné tyčinky majú zvyčajne vyšší obsah bielkovín.

Vegánska proteínová tyčinka Vilgain
Kombinácia dvoch rastlinných zdrojov bielkovín je určite dobrou voľbou.

 

Solídne zloženie, ktoré má však niekoľko nedostatkov

V súčasnosti je tyčinka Vilgain Plant Protein Candy Bar dostupná v troch príchutiach, ktoré sa síce v niektorých detailoch líšia zložením, ale sú písané na rovnakom základe.Najviac zastúpenými zložkami v receptúre sú arašidy alebo lieskové oriešky (v závislosti od príchute) a horká čokoláda. Obe majú veľmi pozitívny vplyv na výslednú chuť, keďže je vidieť, že výrobca v tomto smere naozaj nešetril. Nechýbajú ani datle a vláknina z čakanky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny tyčinka zasýti na dlhšiu dobu, čo je jednoznačné plus. Celkovo sa v tyčinke nachádza necelých 6 gramov vlákniny, čo je naozaj slušné (denný príjem vlákniny by sa mal pohybovať okolo 30 gramov). Zloženie ako celok nie je vôbec zlé, hoci v porovnaní s výrobkami z našejnášho rebríčka najlepších proteínových tyčiniek, stále trochu zaostáva. Je to spôsobené najmä vysokým obsahom sacharidov a tukov a pomerne nízkym obsahom bielkovín.

 

Neprehliadnite
Perfektné hodnotenie si v našom prehľade vyslúžila napríklad tyčinka Prom-IN Pure Bar.

 

Absolútne dokonalá chuť

Ak musíme niečo pochváliť, tak je to chuť tejto tyčinky. Všetky tri dostupné príchute chutia absolútne dokonale a rozhodne sa nepomýlite so žiadnou z nich. Všetky obsahujú veľmi výrazné oriešky a horkú čokoládu, pričom žiadna z príchutí nie je príliš sladká. Poďme sa na ne pozrieť bližšie:

  • Príchuť slaný karamel (9,5/10). Ak vám však chutí, určite budete spokojní. Tyčinka má perfektnú konzistenciu a je v nej pomerne veľa kúskov orechov. Nie je príliš sladká, ale zároveň ani príliš slaná. Výsledná chuť je veľmi jemná a dokonale vyvážená. Tu naozaj nie je čo vytknúť.
  • Príchuť lieskových orieškov (9/10): Táto tyčinka má najjemnejšiu konzistenciu zo všetkých troch a zároveň obsahuje najväčšie kúsky lieskových orieškov. Výrazná je aj chuť horkej čokolády, ale opäť sa nedá povedať, že by bola tyčinka presladená. Z troch príchutí je to jednoznačne najmenej výrazná tyčinka, ktorá podľa mňa nemá šancu nikoho uraziť.
  • Príchuť arašidového masla (9,5/10): príchuť arašidového masla je najsladšia z troch príchutí. Ani v tomto prípade však tyčinka nie je príliš sladká. Naopak, má veľmi jemnú chuť, ktorej okrem čokolády výrazne dominujú všadeprítomné kúsky arašidov. Opäť nie je čo vytknúť a tyčinka chutí úplne skvele.

Vo svojej recenzii proteínovej tyčinky Vilgain som značku Vilgain chválil za to, že jej tyčinky majú vždy veľmi jemnú chuť a vôbec nie sú presladené. To isté musím zopakovať aj tu. Žiadna z príchutí nie je umelá a v každej tyčinke sú kúsky orechov, ktoré výslednú chuť ešte vylepšujú. Vynikajúca chuť je nepochybne hlavnou prednosťou tyčiniek Vilgain, čo sa odráža v ich veľkej obľúbenosti.

Vegánska tyčinka Vilgain Candy Bar
Slaná karamelová verzia chutí jednoducho báječne.

Nepatria medzi najlacnejšie

Vzhľadom na vynikajúcu cenu asi nikoho neprekvapí, že tyčinky Vilgain Plant Protein Candy Bar rozhodne nepatria medzi najlacnejšie proteínové tyčinky na trhu. V čase písania tejto recenzie zaplatíte za 45 gramovú tyčinku 45 korún. Samozrejme, je možné nájsť aj drahšie výrobky, ale väčšina konkurenčných tyčiniek stojí za gram viacbude lacnejšia alebo prinajhoršom rovnaká (príkladom lacnejšej tyčinky je Biotech Zero Bar). Vzhľadom na to, že zloženie tyčinky nie je ohromujúce, je dosť otázne, do akej miery je takáto cena opodstatnená. Na druhej strane treba dodať, že z hľadiska chuti sa tyčinke Vilgain Plant Protein Candy Bar vyrovná len málo tyčiniek. Rovnako je potrebné poznamenať, že vegáni majú pochopiteľne dosť obmedzený výber a mnohé z lacnejších tyčiniek pre nich nie sú vhodné.

Cenová tabuľka pre Vilgain Plant Protein Candy Bar
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 1,59

Záver.

Oplatí sa teda do tyčinky Vilgain Plant Protein Candy Bar investovať? Ak v prvom rade hľadáte kvalitný zdroj bielkovín, a teda vám záleží navýživovú hodnotu a zloženie výrobku, pravdepodobne to pre vás nie je najlepšia voľba. Ak ste vegán, váš výber je trochu obmedzený, a preto táto tyčinka patrí medzi to najlepšie, čo môžete na trhu nájsť. A ak hľadáte proteínovú tyčinku, ktorá vám bude naozaj chutiť, a nevadí vám, že nemá ani gramnajlepších nutričných hodnôt a že si za ňu trochu priplatíte, určite budete spokojní.

Nezaujala vás tyčinka Vilgain Plant Protein Candy Bar? Pozrite si naše porovnanie najlepších proteínových tyčiniek a vyberte si tú, ktorá vás najviac osloví.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.