Kakaová nátierka s lieskovými orieškami Vilgain: maslo, ktoré si zamilujete [recenzia]

Orechové maslá sú vo fitnes komunite veľmi aktuálnou témou. Niektorí športovci sa ich nevedia nabažiť a pravidelne ich zaraďujú do svojho jedálnička, zatiaľ čo iní sa im zásadne vyhýbajú. V posledných rokoch sa totiž stalo zvykom prezentovať orechové maslá ako úplne zdravú potravinu s vynikajúcimi výživovými hodnotami. Skutočnosť je však taká, že ak orechové maslá nie sú skutočne kvalitné, rozhodne nie sú zdravou potravinou. Z tohto dôvodu sa snažíme pravidelne prehodnocovať obľúbené orechové maslá a podrobne sa pozrieť naich zloženie, aby ste pri kúpe vedeli, do čoho investujete. V dnešnej recenzii sa pozrieme na lieskovoorieškovú kakaovú nátierku Vilgain. Toto maslo získalo od zákazníkov len pozitívne reakcie. Je však naozaj také dobré? Poďme to zistiť!

Vilgain Hazelnut Cocoa Spread
Kategória: Potraviny
Chuť
10.0/10
Roztierateľnosť
8.0/10
Kvalita surovín
9.0/10
Zložky
8.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnotenie
8.6
z 10 bodov

 

Najlepšiu cenu pre Vilgain Hazelnut Cocoa Spread nájdete na Heureka.sk
Skontrolujte cenu

Zloženie má niekoľko nedostatkov

Pri kúpe akéhokoľvek orechového masla si vždy podrobne preštudujte jeho zloženie. Hoci všetky maslá môžu na prvý pohľad vyzerať takmer rovnako, zloženie jednotlivých výrobkov sa výrazne líši. Od toho sa odvíja aj výživová hodnota masla. Kakaová nátierka s lieskovými orieškami Vilgain obsahuje 37 % pražených lieskových orieškov, kokos olej, sladidlo erytritol, datľový prášok, kakaový prášok, kakaové maslo, kokosovú múku a slnečnicový lecitín. Ak ho porovnáte s orechovými maslami od konkurenčných výrobcov, je na prvý pohľad jasné, že toto maslo obsahuje len zlomok orechov. Práve celkový podiel orechov v zložení celkom jasne naznačuje kvalitu celého zloženia. Hneď na druhom mieste v zozname použitých zložiek je kokosový olej, ktorý sa niekedy označuje za superpotravinu, inokedy pre zmenu za čistý jed. Ako to už býva, pravda je niekde uprostred. Kokosový olej určite nemá žiadne zázračné schopnosti a výrobcovia uvádzajú jeho pozitívne vlastnosti akoV bežnom množstve však nie je niečím nebezpečným, čoho by ste sa mali obávať.

Pozitívne hodnotíme obsah datlí a kakaa v masle. Vďaka nim sa výrobca nemusel uchyľovať k umelým farbivám ani sladidlám. Podobne nemožno kritizovať ani kvalitu jednotlivých zložiek či ich pôvod. Výživové hodnoty masla však nie sú pôsobivé. V porovnaní s väčšinou konkurenčných výrobkov obsahuje viac ako 100 gramov masla na 100 gramov.viac kalórií (618 kcal), viac tuku (50 g), oveľa viac sacharidov (29 g) a menej bielkovín (8,8 g). Preto rozhodne nemožno povedať, že Vilgain Lieskovo-oriešková kakaová nátierka je ideálna pravidelná desiata alebo že jej zloženie môže konkurovať najlepším maslám na trhu.

Neprehliadnite
Ak hľadáte maslo s nekompromisným zložením, prečítajte si našu recenziu českého Virus Choconut.

Bezproblémová roztierateľnosť

Rozotierateľnosť je tiež veľmi dôležitým faktorom, ktorý treba pri výbere orechového masla zvážiť. Ak je maslo príliš tuhé, je pomerne ťažké ho rozotrieť alebo dokonca pridať do kaše. Kakaová nátierka s lieskovými orieškami Vilgain však v tomto ohľade funguje dokonale. Má skvelú konzistenciu, vďaka ktorej sa ľahko naberá na lyžicu alebo prípadne rozotiera nožom. Vďaka tomu sa dá pridať prakticky do každého jedla, ale môžete si ju vychutnať aj samostatne.

Výrobca odporúča uchovávať maslo v chladničke, avšak pre zachovanie dobrej konzistencie ho neodporúčam uchovávať v chladničke. Tam pomerne rýchlo stuhne a bude sa ťažko rozotierať. Na druhej strane, keď ho vyberiete z chladničky, rovnako rýchlo opäť zmäkne.

Vilgain Lieskovo-orieškové maslo Recenzie a hodnotenia
Hladká roztierateľnosť a skvelá chuť. To sú hlavné výhody tohto masla.

Chuť vás zaručene ohromí

Buďme úprimní. Aj keby malo maslo dokonalé ingrediencie a stálo len pár korún, nikoho by nezaujalo, keby chutilo zle. Koniec koncov, hlavným dôvodom, prečo väčšina ľudí kupuje orechové maslá, je ich skvelá chuť. Pokiaľ ide o chuť, Vilgain Lieskovo-oriešková kakaová nátierka je úplne dokonalá. Treba poznamenať, že hodnotenie chuti je veľmi individuálne, takže nie každý so mnou môže súhlasiť, ale ja si toto maslo nemôžem vynachváliť. Hoci obsah orechov nie je veľmi vysoký, v chuti by ste to pravdepodobne ani nepoznali. Zároveň maslo nie je vôbec presladené, takže výsledná chuť pôsobí celkom prirodzene. Tomu samozrejme napomáha aj vysoký obsah kakaa. Chuť preto hodnotíme ako výbornú.

Neprehliadnite
Niektoré orechy sú zdravšie ako iné. Pripravili sme pre vás zoznam 9 najlepších orechov.

Nepatria medzi najlacnejšie

Celkový dojem z tohto masla skôr kazí vysoká cena. V porovnaní s ostatnými výrobkami v našom zozname najlepších orechových masiel je totiž v prepočte na gram citeľne drahšie. Bolo by to pochopiteľné, keby malo skutočne nekompromisné zloženie. To však nie je tento prípad. Za Vilgain Lieskovo-orieškovú kakaovú nátierku si preto budete musieť trochu priplatiť. Dá sa však povedať, že cenový rozdiel v porovnaní s najlepšími výrobkami na trhu nie je až taký závratný. Problémom však je, že tieto výrobky majú oveľa lepšie zloženie. Preto výsledný pomer ceny a kvality nie je veľmi oslnivý.

Najlepšiu cenu pre Vilgain Hazelnut Cocoa Spread nájdete na Heureka.sk
Skontrolujte cenu

Záverečné hodnotenie

Kakaová nátierka s lieskovými orieškami Vilgain je maslo s absolútne lahodnou chuťou, bohužiaľ však trochu zaostáva v zložení. Záleží teda na tom, ktorý z týchto faktorov je pre vás dôležitejší. Vadí vám priplatiť si za skvelé maslo, ktoré nemusí mať nutne najlepšiu výživovú hodnotu? V tom prípade nebudete ľutovať. V opačnom prípade vám bude viac vyhovovať iný výrobok. V tejto súvislosti vás opäť odkážem na naše porovnanie najlepších orechových masiel.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.