Kalkulačka kalórií (BMR)

Pohlavie
Vek
rokov
Výška
cm
Hmotnosť
kg

V našej kalorickej kalkulačke si môžete vypočítať odhadovaný príjem kalórií na základe 5 základných premenných. Na výpočet používame bazálnu rýchlosť metabolizmu, skrátene BMR. Ide o konkrétne číslo udávajúce denný počet kalórií potrebných na udržanie všetkých dôležitých telesných funkcií za normálnych podmienok a tiež na udržanie vašej aktuálnej hmotnosti. Okrem hodnoty bazálneho metabolizmu však naša kalkulačka zohľadňuje aj množstvo aktivity, ktorú vykonávate počas týždňa. Keď poznáte svoju konkrétnu hodnotu kalorického príjmu, je čas vybrať vhodné potraviny, ktoré vám pomôžu dosiahnuť tento kalorický príjem, s čím vám pomôžu naše kalorické tabuľky s rozsiahlou databázou potravín a nápojov.

Čo je to BMR?

Skratka BMR vychádza z anglického Basal Metabolic Rate, čo sa do slovenčiny zvyčajne prekladá ako bazálna rýchlosť metabolizmu. Je to číslo, ktoré hovorí o tom, koľko kalórií musíte denne prijať, aby ste udržali všetky základné funkcie svojho tela a udržali si aktuálnu hmotnosť. Ak chcete zistiť, koľko kalórií musíte denne prijať, musíte k BMR pripočítať, aký aktívny je váš životný štýl. Presne to robí naša kalkulačka, hoci výsledky treba brať s rezervou, pretože nie sme schopní zohľadniť všetky faktory.

Ideálny príjem kalórií

Hoci naša kalkulačka používa na výpočet BMR pomerne zložitú rovnicu, výsledná hodnota je samozrejme len orientačná. Ak by ste chceli poznať presné hodnoty, museli by ste si dať urobiť profesionálne laboratórne vyšetrenie, ktoré zohľadňuje množstvo ďalších faktorov, ktoré nie je možné zohľadniť v jednoduchej kalkulačke, ako je tá naša. Viac informácií o počítaní kalórií si môžete prečítať v jednom z našich samostatných článkov.