Kalkulačka BMI

Pohlavie
Vek
rokov
Výška
cm
Hmotnosť
kg

Termín BMI je skratka pre Body Mass Index a ako už názov napovedá, ide o index telesnej hmotnosti. Je to pomerne jednoduchý nástroj, ktorý vám na základe vašej hmotnosti, výšky, veku a pohlavia môže poskytnúť informáciu o tom, či máte podváhu, zdravú hmotnosť, nadváhu alebo obezitu. Jednoducho zadajte jednotlivé informácie do kalkulačky nižšie a výsledok sa dozviete za niekoľko sekúnd.

Ako sa vypočítava BMI?

BMI v základnej podobe môže byť jednoducho pomer hmotnosti v kilogramoch a výšky v metroch, ale tento formát samozrejme poskytuje len veľmi orientačné výsledky. Preto sa štandardne berú do úvahy aj premenné, ako je vek a pohlavie, ktoré tiež zohrávajú úlohu pri výpočte BMI.

Možné výsledky týkajúce sa BMI

V rámci neho vždy dostanete číslo, ktoré je potrebné porovnať s referenčnými hodnotami uvedenými v tabuľkách. Tento krok za vás samozrejme urobí naša kalkulačka, ale ak by ste si chceli BMI vypočítať sami, je dobré to vedieť:

  • hodnoty 16,5 a nižšie znamenajú závažnú podvýživu, ktorú je samozrejme potrebné riešiť pod dohľadom odborníkov. Môže to súvisieť napríklad s nedostatkom niektorých živín.
  • hodnoty medzi 16,5 a 18,5 naznačujú podvýživu.
  • Hodnoty medzi 18,5 a 25 označujú ideálnu hmotnosť a ideálne je, samozrejme, pohybovať sa v tomto rozmedzí.
  • Hodnoty medzi 25 a 30 naznačujú nadváhu.
  • hodnoty nad 30 už naznačujú obezitu a od 35 vyššie hovoríme o obezite druhého stupňa a od 40 vyššie dokonca o tzv. morbídnej obezite.

Aké sú optimálne hodnoty BMI?

Aby ste sa pohybovali v rozmedzí normálnej hmotnosti, váš BMI by sa mal pohybovať v rozmedzí 18,5 až 25. Ideálna hmotnosť je mimoriadne dôležitá, pretože ľudia s obezitou majú výrazne vyššie riziko civilizačných ochorení, ako je cukrovka, rôzne kardiovaskulárne problémy a iné.

Nedostatky BMI

Keďže BMI väčšinou pracuje len s hmotnosťou, nedokáže rozlíšiť, či máte nadpriemerné množstvo svalov alebo nadpriemerné množstvo tuku. Preto ak kalkulačku vyplníte ako stokilový kulturista, môže vám logicky vrátiť výsledok, že napriek vypracovanej postave máte nadváhu alebo ste obézny. Zatiaľ čo svalnatí športovci môžu byť logicky zdraví aj pri vyšších hodnotách BMI, pretože, ako vieme, svaly majú v porovnaní s tukom výrazne vyššiu hustotu.