Najlepší kreatín na zväčšenie objemu a diétu - ktorý si vybrať?

Kreatín je doplnok, ktorému sa v poslednom čase venuje veľká pozornosť. Pri správnom používaní môže pomôcť pri náraste svalovej hmoty a redukcii tuku.

Na trhu však existujú "zázračné" zmesi, ktoré obsahujú 90 % jednoduchých sacharidov, ktoré údajne zvyšujú vstrebávanie kreatínu a obsahujú len 10 % samotného kreatínu. Aby sme vám pomohli rozlíšiť najlepšie doplnky od tých menej kvalitných, pripravili sme pre vás nasledujúce porovnanie 10 najlepších kreatínov na trhu.

11 najlepších kreatínov na základe testovania

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Reflex Nutrition Creapure Creatine Reflex Nutrition Creapure Creatine 120Kč/100g, Tri dostupné veľkosti balenia, 100% obsah kreatínu € 35,50 - € 35,79
2. Czech Virus Creatine Creapure Czech Virus Creatine Creapure 96 Kč/100g, 100 dávok v balení, 100% obsah kreatínu € 29,58
3. Extrifit Creatine Creapure Extrifit Creatine Creapure 101 Kč/100g, 100% obsah kreatínu , 60 dávok v balení € 22,86 - € 24,32
4. Prom-IN Creatine HPLC Prom-IN Creatine HPLC 78 Kč/100g, Vynikajúca rozpustnosť a stráviteľnosť, 99% obsah kreatínu € 20,08 - € 28,35
5. SmartFuel Creatine Monohydrate SmartFuel Creatine Monohydrate cca 4 eura/100g , 100% obsah kreatínu, 100 dávok v balení
6. Scitec Nutrition 100% Creatine Scitec Nutrition 100% Creatine 50 Kč/100g, 4 veľkosti balenia , 100% obsah kreatínu
7. Amix Creatine Monohydrate Amix Creatine Monohydrate 76Kč/100g, 2 veľkosti balenia, 100% kreatín monohydrát € 19,31 - € 21,95
8. Extrifit Crea Monohydrate Extrifit Crea Monohydrate 72 Kč/100g, Veľkosť 1 balenia, 100% mikronizovaný kreatín monohydrát € 15,76 - € 20,37
9. Nutrend Creatine Monohydrate Creapure Nutrend Creatine Monohydrate Creapure 88 Kč/100g, 100% čistý kreatín, Veľkosť 1 balenia € 31,19 - € 43,90
10. Kevin Levrone LevroCrea Kevin Levrone LevroCrea 157 Kč / 100 g, 2 rôzne príchute, 4 rôzne formy kreatínu € 17,73
11. BiotechUSA 100% Creatine Monohydrate BiotechUSA 100% Creatine Monohydrate 61 Kč/100g, 100% mikronizovaný kreatín, Veľkosť 1 balenia
12. Vilgain Creatine Creapure® Vilgain Creatine Creapure® 100% obsah kreatínu, 60 dávok v balení

Podrobné porovnanie kreatínových doplnkov

1. Reflex Nutrition Creapure Creatine

Reflex Nutrition Creapure Creatine

Víťazom nášho rebríčka najlepších kreatínov na trhu je Creapure Creatin od spoločnosti Reflex Nutrition. Tento skvelý doplnok obsahuje len najkvalitnejší kreatín monohydrát, čo dokazuje značka Creapure.

Na rozdiel od všetkých ostatných kreatínov na trhu je tento testovaný na všetky nežiaduce látky, ktoré sa v týchto doplnkoch nachádzajú (kreatinín, dikyandiamid a iné)

hlavné body
Výhody:
 • Tri dostupné veľkosti balenia
 • Neobsahuje žiadne prídavné látky
 • Maximálna čistota, účinnosť a bezpečnosť zaručená výrobcom
 • Produkt spĺňa normy ISO 9001 a ISO 17025
Nevýhody:
 • Vysoká cena
O spoločnosti Reflex Nutrition Výrobca:

Spoločnosť Reflex Nutrition pôsobí na trhu od roku 1996 a od začiatku stavia všetky svoje doplnky výživy predovšetkým na kvalite. Ich výživové doplnky prechádzajú nezávislým testovaním na prítomnosť zakázaných látok a skutočný obsah bielkovín v každej dávke.

Všetky výrobné technológie a farmaceutický závod tejto spoločnosti sú na najvyššej úrovni, a preto možno bez preháňania povedať, že Reflex Nutrition je absolútnou špičkou medzi výrobcami športovej výživy.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Ako si už väčšina z nás pravdepodobne zvykla, spoločnosť Reflex Nutrition ponúka prvotriedne doplnky za cenu, ktorá absolútne zodpovedá ich vysokej kvalite.

Ak ste ochotní si priplatiť a máte záruku najvyššej čistoty a použiteľnosti výrobku, tento doplnok je pre vás tou správnou voľbou. Ak však nechcete investovať celú svoju výplatu do doplnkov, vyberte si radšej iný produkt.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 35,50
Cena:  € 35,79 -15%

2. Czech Virus Creatine Creapure

Czech Virus Creatine Creapure

Druhé miesto v našom rebríčku právom obsadil Creatine od spoločnosti Czech Virus.

Pre túto spoločnosť ponúka prekvapivo dobrú cenu, má 100% obsah kreatínu a každá nová šarža je testovaná na zakázané látky, takže si môžete byť takmer 100% istí, že do tela nedostávate žiadne škodlivé látky.

hlavné body
Výhody:
 • 100% kreatín monohydrát
 • Dobrá cena
 • Neobsahuje žiadne nečistoty ani prídavné látky
 • Vynikajúca rozpustnosť
Nevýhody:
 • Len 1 veľkosť balenia
O značke Czech Virus:

Creatine Creapure vyrába spoločnosť Czech Virus, známa firma, ktorú preslávil kontroverzný kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparingpartner Pavel Beran.

Od roku 2012, keď sa v hlavách tvorcov zrodila prvá myšlienka, sa spoločnosť pýši kvalitnými výrobkami bez zbytočnej chémie. Medzi sponzorovanými športovcami sú okrem Filipa a Pavla aj Aleš Bursa a Jiří Tkadlčík.

Všetky suroviny, ktoré spoločnosť Czech Virus používa pri výrobe svojich produktov, pochádzajú z EÚ.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Ak uvažujete o kúpe kreatínu, Creatine Creapure od českej spoločnosti Virus je naozaj skvelou voľbou.

Na rozdiel od mnohých iných doplnkov od spoločnosti Czech Virus nestojí príliš veľa peňazí a je naozaj kvalitný. Menšou nevýhodou je však len jedna veľkosť balenia, pretože 500 g kreatínu je príliš veľa na jeden cyklus.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 29,58

3. Extrifit Creatine Creapure

Extrifit Creatine Creapure

Tretie miesto v našom rebríčku obsadil Creatine Creapure od spoločnosti Extrifit.

Tento doplnok tiež ponúka dobrý pomer ceny a kvality, neobsahuje žiadne prísady ani plnidlá a skutočne funguje. Ide o 100 % kreatín monohydrát, ktorý je najvyššej možnej kvality, čo dokazuje ochranná známka Creapure.

hlavné body
Výhody:
 • 100% obsah kreatínu
 • Dobrá cena
 • Optimálny počet dávok v balení
 • Veľmi čistá a účinná forma kreatínu
Nevýhody:
 • Horšia rozpustnosť
 • Len 1 veľkosť balenia
O výrobcovi Extrifit:

Spoločnosť Extrifit je na trhu od roku 2007 a za ten čas sa stala popredným výrobcom športovej výživy v krajine.

Všetky ponúkané doplnky sú špeciálne prispôsobené pre všetkých silových športovcov a kulturistov. Víziou spoločnosti je vyrábať doplnky, ktoré účinne podporujú rast svalovej hmoty a sily a účinne bojujú proti podkožnému tuku.

Všetky doplnky sú testované sponzorovanými športovcami - absolútnou špičkou tohto športového odvetvia v Českej republike - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a ďalší.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Ďalším veľmi dobrým kreatínom je Creatine Creapure od spoločnosti Extrifit.

Jedno balenie obsahuje 300 g kreatínu, čo je ideálna dávka potrebná na cyklus. Menší problém však nastáva u ťažších športovcov, ktorí chcú využiť aj nasycovaciu fázu, potom jedno balenie doplnku nemusí stačiť (problematiku dávkovania kreatínu sme rozoberali pod rebríčkom)

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 22,86
Cena:  € 24,32

4. Prom-IN Creatine HPLC

Prom-IN Creatine HPLC

Prom-IN Creatine HPLC je naozaj skvelý kreatín monohydrát, ktorý ponúka skvelý výkon, rozpustnosť a stráviteľnosť za veľmi dobrú cenu.

V 100 g výrobku je 99 g kreatínu najvyššej čistoty. Ak hľadáte ideálny doplnok pre objemový tréning za skvelú cenu, kreatín HPLC je tou správnou voľbou.

najdôležitejšie informácie
Výhody:
 • Čistý a vysoko kvalitný kreatín monohydrát
 • Skutočne dobrá cena
 • Výborná rozpustnosť a stráviteľnosť
 • Ideálny doplnok pre objemový tréning
Nevýhody:
 • Nie veľmi dobrý vkus
O výrobcovi Prom-IN:

Kreatín HPCL vyrába skúsená spoločnosť Prom-IN, ktorá je na českom trhu od roku 1976.

Ich výrobky prešli mnohými reformami, aby vyhovovali všetkým športovcom a neobsahovali žiadne zbytočné alebo neúčinné látky. Vo výpredajoch môžete získať všetky výrobky tejto spoločnosti za naozaj výhodné ceny.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Kreatín HPCL je naozaj kvalitný doplnok, ktorý nestojí veľa peňazí.

Je to určite dobrá voľba pre každého, kto nechce minúť celú svoju výplatu na doplnky, ale zároveň požaduje vysokú kvalitu. Jedno balenie obsahuje 500 g kreatínu, čo vám bez problémov vystačí na celý cyklus.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 20,08
Cena:  € 28,35 -17%

5. SmartFuel Creatine Monohydrate

SmartFuel Creatine Monohydrate

Kreatín monohydrát od spoločnosti SmartFuel obsahuje iba čistú účinnú látku bez akýchkoľvek prísad. V porovnaní s konkurenciou však neponúka nič navyše, čo v kombinácii s absenciou značky kvality Creapure znamená, že sa v našom rebríčku nemôže umiestniť vyššie. Na druhej strane treba vyzdvihnúť jeho relatívne nízku cenu, vďaka ktorej je tento výrobok veľmi výhodný v pomere cena/výkon.

 

Hlavné body
Výhody:
 • Čisté zloženie bez zbytočných prísad
 • Bezproblémová rozpustnosť
 • Až 100 dávok v balení
 • Skvelý pomer ceny a kvality
Nevýhody:
 • Nemá značku kvality Creapure ani certifikát HPLC
O produkte SmartFuel:

SmartFuel je pomerne nová česká značka športových doplnkov, za ktorou stojí internetový obchod Fitness007. Doplnky stravy SmartFuel zvyčajne patria k lacnejším produktom, ale ich zloženie často konkuruje popredným výrobkom na trhu. Vďaka výbornému pomeru ceny a kvality ich popularita rastie a značka si postupne buduje svoje pevné miesto na trhu. Doplnky od tohto výrobcu ste už videli v našom porovnaní najlepších srvátkových proteínov alebo v rebríčku najlepších proteínových tyčiniek.

 

Záverečné hodnotenie

Kreatín monohydrát od značky SmartFuel je kvalitný doplnok, na ktorý sa v podstate nemožno sťažovať. Problémom je, že mnohé konkurenčné výrobky majú všeobecne uznávanú značku kvality Creapure, vďaka ktorej má koncový zákazník istotu, že kupuje úplne čistý a kvalitný produkt. V tomto prípade však nemôžeme povedať nič také. Na druhej strane oceňujeme veľmi príjemnú cenu, vďaka ktorej je tento kreatín výborným pomerom ceny a kvality.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. Scitec Nutrition 100% Creatine

Scitec Nutrition 100% Creatine

Piate miesto v našom rebríčku obsadil 100% kreatín od spoločnosti Scitec Nutrition. Rovnako ako predchádzajúce doplnky obsahuje 100% kreatín monohydrát za naozaj dobrú cenu.

Veľkou nevýhodou je však slabá rozpustnosť, na ktorú sa väčšina používateľov sťažuje. Z vlastnej skúsenosti musíme súhlasiť, pretože kreatín sa nám nepodarilo rozpustiť ani vo vlažnej vode.

hlavné body
Plusy:
 • 4 rôzne veľkosti balenia
 • Skutočne dobrá cena
 • Vysokokvalitné zložky
Nevýhody:
 • Slabá rozpustnosť
O spoločnosti Scitec Nutrition:

100% kreatín vyrába spoločnosť Scitec Nutrition, ktorá je na európskom trhu už viac ako 15 rokov.

Všetky svoje produkty zakladá na skutočných vedeckých štúdiách, nielen na falošných sľuboch. Vďaka tomu patrí medzi najlepších výrobcov športovej výživy na svete.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

100% kreatín je celkom dobrý doplnok, ktorý má bohužiaľ veľmi zlú rozpustnosť. Ak ste ochotní tento nedostatok prehliadnuť, môže to byť naozaj účinný doplnok s veľkým pomerom ceny a kvality, vhodný najmä pre študentov.

Jeho výhodou sú aj4 rôzne veľkosti balenia, zktorých si môžu vybrať športovci všetkých hmotnostných a výkonnostných kategórií.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

7. Amix Creatine Monohydrate

Amix Creatine Monohydrate

Kreatín monohydrát je ultramikronizovaný, čistý a maximálne využiteľný doplnok od spoločnosti Amix.

Vďaka tomuto doplnku urýchlite rast svalovej hmoty a sily, podporíte anaeróbny výkon a regeneráciu svalov. V našom rebríčku sa umiestnil na 6. mieste najmä vďaka dobrému pomeru ceny a kvality, zloženiu, čistote a použiteľnosti.

hlavné body
Výhody:
 • 2 veľkosti balenia
 • Čistý kreatín monohydrát bez akýchkoľvek prísad
 • Dobrý pomer cena/kvalita
 • Podporuje regeneráciu a rast svalov
O spoločnosti Amix Nutrition:

SpoločnosťAmix patrí k absolútnej špičke v oblasti športovej výživy nielen v Českej republike, ale aj v celej Európe.

Základným kritériom pri výrobe nových doplnkov je kvalita, vďaka ktorej si spoločnosť získala dôveru mnohých profesionálnych aj amatérskych športovcov. Amix sponzoruje aj popredného českého kulturistu Milana Šádka alebo skvelú slovenskú bikini Timeu Trajtelovú.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Kreatín monohydrát je skvelou voľbou, najmä vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu, čistému zloženiu bez prísad a dvom rôznym veľkostiam balenia.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 19,31
Cena:  € 20,46 -17%
Cena:  € 21,95

8. Extrifit Crea Monohydrate

Extrifit Crea Monohydrate

Extrifit Crea Monohydrate je skvelý doplnok so 100% mikronizovaným kreatín monohydrátom.

Vďaka tomuto doplnku zvýšite svoju fyzickú výkonnosť, silu a rast ďalších svalových buniek. Najmä vďaka svojmu dobrému zloženiu a pomeru cena/kvalita si Crea Monohydrate vyslúžil svoje miesto v našom rebríčku.

hlavné body
Výhody:
 • Skvelý pomer cena/kvalita
 • 100% mikronizovaný kreatín
 • Zvyšuje silu a výkon
Nevýhody:
 • Len jedna veľkosť balenia
O spoločnosti Extrifit:

Spoločnosť Extrifit je jedným z popredných výrobcov športovej výživy v Českej republike od roku 2007, keď sa prvýkrát objavila na trhu.

Spoločnosť prispôsobuje všetky produkty vo svojom repertoári elitným silovým športovcom. Víziou spoločnosti Extrifit je vyrábať doplnky, ktoré účinne podporujú rast svalovej hmoty a sily a účinne bojujú proti podkožnému tuku.

Všetky doplnky sú testované sponzorovanými športovcami - absolútnou špičkou tohto športového odvetvia v Českej republike - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a ďalší.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Hoci sa niektorí recenzenti sťažujú na horšiu rozpustnosť výrobku, zistili sme, že je úplne v poriadku a odporúčame Crea Monohydrate.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 15,76
Cena:  € 20,37 -13%

9. Nutrend Creatine Monohydrate Creapure

Nutrend Creatine Monohydrate Creapure

Kreatín monohydrát Creapure od spoločnosti Nutrend má v našom rebríčku bezpochyby svoje miesto.

Tento doplnok ponúka 100 % kreatín monohydrát najvyššej čistoty, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre nárast svalovej hmoty, väčšiu silu a výkonnosť.

hlavné body
Výhody:
 • Dobrá rozpustnosť
 • 100% kreatín monohydrát
 • Prijateľná cena
Nevýhody:
 • Len jedna veľkosť balenia
O spoločnosti Nutrend:

SpoločnosťNutrend je jedným z najväčších českých výrobcov doplnkov stravy a športovej výživy.

Je tiež hrdým sponzorom českých olympionikov - Martiny Sáblíkovej, Jaromíra Jágra a ďalších. Na rozdiel od väčšiny spoločností sa nešpecializuje len na kulturistiku a silové športy, ale aj na vytrvalostné športy. Už len z veľkosti a popularity tejto spoločnosti možno usudzovať, že vyrába doplnky prvotriednej kvality.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Kreatín monohydrát Creapure je veľmi dobrý doplnok za prijateľnú cenu. Menšou nevýhodou je veľkosť jedného balenia.

Niektorí recenzenti výrobku sa tiež sťažujú na nadmerné nadúvanie, to je však len v zriedkavých prípadoch.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 31,19
Cena:  € 31,82 -17%
Cena:  € 34,90
Cena:  € 43,90

10. Kevin Levrone LevroCrea

Kevin Levrone LevroCrea

Deviate miesto v našom rebríčku patrí kreatínu LevroCrea, ktorý je dostupný v dvoch príchutiach (modrá malina a pomaranč).

V jednej dávke (7,8 g) nájdete 7 g kreatínu, ktorý je zastúpený v 4 rôznych formách: kreatín hydrochlorid, kreatín monohydrát, trikreatín malát a kreatín nitrát v pomere 2:2:2:1.

hlavné body
Výhody:
 • 2 skvelé príchute
 • 4 rôzne formy kreatínu pre maximálny účinok
 • Zvyšuje silu a rast svalovej hmoty
Nevýhody:
 • Obsahuje farbivá, sladidlá a protihrudkujúce látky
 • Iba jedna nedostatočná veľkosť
 • Vysoká cena
O výrobcovi Kevin Levrone:

LevroCrea vyrába spoločnosť, ktorá je veľmi úzko spojená s jedným z najlepších kulturistov v histórii - Kevinom Levronom.

Špecializujú sa predovšetkým na silné gainery, účinné spaľovače tukov a prémiové predtréningové stimulanty. Najdôležitejším kritériom je samozrejme kvalita, a preto v ponuke tejto spoločnosti nenájdete žiadne neefektívne produkty.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

LevroCrea je jediným zástupcom v našom rebríčku, ktorý ponúka ochutené príchute. Na jednej strane obsahuje pridané látky (sladidlá, farbivá,...), na druhej strane sa už nemusíte zaoberať chuťou kreatínu, čo niektorým nemusí robiť príliš dobre a môžu mať s jeho užívaním problémy.

Zaujímavá je aj kombinácia 4 rôznych foriem kreatínu. Osobne by som tento kreatín odporučil ľuďom, ktorí nepocítili žiadnu pozitívnu zmenu pri dopĺňaní len obyčajného kreatín monohydrátu, pretože pre nich môže byť táto zmes naozaj dobrou alternatívou.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 17,73

11. BiotechUSA 100% Creatine Monohydrate

BiotechUSA 100% Creatine Monohydrate

Náš rebríček najlepších kreatínov uzatvára 100% kreatín monohydrát od spoločnosti BioTech.

Tento produkt obsahuje iba kreatín monohydrát najvyššej čistoty, takže ide o skutočne účinný produkt za dobrú cenu

hlavné body
Výhody:
 • Skvelá cena
 • Vysoká kvalita
 • 100% mikronizovaný kreatín
Nevýhody:
 • Len jedna veľkosť balenia
O výrobcovi BiotechUSA:

Spoločnosť BioTech je jedným z najväčších distribútorov výživových doplnkov vôbec.

Táto spoločnosť sa spolieha na viacfázové testovanie výrobkov, aby uistila svojich zákazníkov, že všetky výrobky sú vysoko kvalitné a neobsahujú žiadne škodlivé prísady. Výrobky prešli európskymi aj americkými testovacími podmienkami, takže sa na ich výsledky môžete plne spoľahnúť.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Aj keď je 100% kreatín monohydrát na poslednom mieste nášho rebríčka, v žiadnom prípade to neznamená, že je nekvalitný.

Za naozaj príjemnú cenu ponúka tento doplnok kvalitu a maximálnu účinnosť, preto si myslíme, že je to skvelá investícia

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

12. Vilgain Creatine Creapure®

Vilgain Creatine Creapure®

Vilgain Creatine Creapure® je ďalší produkt, v ktorom nájdete iba čistý kreatín. Je tiež licencovanou ochrannou známkou spoločnosti Creapure®, čo je ďalším dôkazom prvotriednej kvality výrobku. Z hľadiska kvality a maximálnej účinnosti je to preto jasná voľba pre každého, kto sa rozhodol zaradiť kreatín do svojej pyramídy doplnkov.

HLAVNÉ BODY
Výhody:
 • Úplne čistá receptúra bez akýchkoľvek prísad
 • Spravodlivá cena
 • Ideálna veľkosť balenia
 • Dokonalá vstrebateľnosť
Nevýhody:
 • Len jedna veľkosť balenia
O značke Vilgain:

Za značkou Vilgain stojí spoločnosť Aktin, ktorá sa rozhodla dať svojim výrobkom nový názov z dôvodu expanzie do zahraničia. Hoci na obaloch všetkých doplnkov už nejaký čas prevláda iné znenie, kvalita zostáva rovnaká. Za úspechom, ktorý spoločnosť Aktin v posledných rokoch sprevádza, stojí dôraz na kvalitu surovín a prijateľnú cenu. Nie nadarmo je jedným z najobľúbenejších výrobcov a dodávateľov športových doplnkov na českom trhu.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

V tejto chvíli asi nie je potrebné sa k tomu príliš vyjadrovať. 100% čisté zloženie je nespornou výhodou, rovnako ako kreatín značky Creapure®. Vzhľadom na to, že cena tohto kreatínu od spoločnosti Vilgain je dosť podobná predchádzajúcim produktom, niet pochýb o tom, že ide o skvelú voľbu, s ktorou jednoducho neurobíte chybu. Ak teda uvažujete o kúpe tohto doplnku, môžeme vám ho vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

Čo je kreatín?

Kreatín je dusíkatá makroenergetická zlúčenina, ktorá sa najviac vyskytuje vo svalovom tkanive. Jeho hlavnou a najdôležitejšou úlohou je zásobovať svalové a nervové bunky energiou, keď je potrebné veľké množstvo ATP v krátkom čase - napríklad počas intenzívneho tréningu v posilňovni.

Test a recenzie kreatínu

Naše testy a recenzie nie sú len náhodne zostavené kreatíny, ktoré sa snažíme odporučiť pre zisk. Testovali sme všetky položky v našom rebríčku a dôkladne sme preskúmali kritériá, ktoré sú pre každého spotrebiteľa dôležité:

 • zložky
 • rozpustnosť
 • chuť
 • pomer cena/kvalita,...

Na konci tohto procesu máte úplne objektívny rebríček, ktorý by vám mal skutočne pomôcť pri rozhodovaní. Nie sme výrobca doplnkov, ktorý sa len snaží propagovať svoju značku, ani nás nikto nesponzoruje, takže si môžeme dovoliť úplnú objektivitu.

Na čo sa kreatín používa?

Kreatín je doplnok, ktorý je overený mnohými vedeckými štúdiami, ktoré preukázali jeho účinnosť pri zvyšovaní fyzickej a silovej výkonnosti.

Bolo preukázané, že kreatín monohydrát, ktorý sa považuje za najúčinnejšiu formu, zadržiava v tele malé množstvo vody a zároveň zlepšuje syntézu bielkovín. Ukázalo sa, že užívanie kreatínu počas 5-7 dní v dávke 25 g zvyšuje telesnú hmotnosť cvičencov o 0,7 -1,5 kg v závislosti od stravy, intenzity tréningu a miery regenerácie.

Pre koho je kreatín vhodný?

Použitie kreatínu má najväčšie opodstatnenie u športovcov, ktorí trénujú rýchlosť, ako sú hokejisti alebo šprintéri. Ocenia ho aj všetci siloví športovci, či už sú to powerliftéri, crossfiteri alebo kulturisti.

Mnohí cvičenci sú toho názoru, že kreatín je vhodný len na objem, pretože v tele zadržiava viac vody. Je však veľmi užitočný aj v strave, pretože zabezpečuje uvoľňovanie ATP, a preto budete mať dostatok energie na tréning aj pri obmedzenom príjme kalórií.

Osobne poznám niekoľko súťažných kulturistov, ktorí ho používajú aj počas predsúťažných diét a nemôžu si ho vynachváliť.

Ktorá forma kreatínu je najlepšia?

Za najlepšiu formu kreatínu považujeme monohydrát, ktorý je (s jednou výnimkou) zastúpený aj v našom rebríčku.

Táto forma je najstaršou, najviac preskúmanou a zároveň najúčinnejšou možnou voľbou pre všetkých športovcov bez ohľadu na odvetvie. Vďaka schopnosti pozitívne ovplyvňovať kontraktilné (sťahujúce) bielkoviny vo svalových vláknach vedie pravidelná suplementácia týmto typom kreatínu k brutálnemu nárastu svalovej hmoty a sily. Kreatín môže zároveň stabilizovať bunkové fosfolipidové membrány, čo obmedzuje poškodenie svalového tkaniva.

Jednoducho povedané, kreatín monohydrát tiež veľmi významne prispieva k regenerácii svalov po tréningu.

Je kreatín škodlivý?

Na internete kolujú rôzne fámy o nebezpečenstve kreatínu, ale jeho škodlivosť nebola nikdy jednoznačne preukázaná a vedľajšie účinky sa vždy zdali byť skôr zriedkavé

Kreatín a kŕče

Všeobecne sa predpokladá, že kreatín spôsobuje svalové kŕče. Vykonalo sa však niekoľko štúdií, ktoré to vyvrátili.

V prvom prípade bol kreatín podávaný hráčom amerického futbalu počas troch rokov a ukázalo sa, že kreatín nemá žiadny vplyv na zranenia ani na zvýšený výskyt kŕčov.

Podobne aj druhá štúdia skúmala skupinu 26 športovcov počas 4 rokov, pričom jedna skupina dostávala placebo a druhá kreatín. Medzi týmito dvoma skupinami sa nezistil žiadny rozdiel.

Dlhodobé používanie

Dlhodobé užívanie kreatínu bolo tiež predmetom viacerých vedeckých štúdií. Športovci dostávali počas 3 rokov 14 g kreatínu denne a nezistil sa žiadny škodlivý účinok na obličky alebo pečeň

Možné nebezpečenstvá kreatínu

Pri užívaní kreatínu sa skutočne zriedkavo môžu vyskytnúť problémy s obličkami, a to len u ľudí náchylných na ochorenia pečene alebo obličiek. Ak teda patríte k týmto ľuďom, poraďte sa o suplementácii kreatínom so svojím lekárom.

Kedy a ako užívať kreatín?

O dávkovaní kreatínu sme na našej webovej stránke publikovali celý článok, preto túto problematiku vysvetlíme len veľmi stručne.

Kreatín by sa mal užívať najmä pred tréningom, kedy uvoľňuje ATP, ktorý ďalej slúži ako zdroj energie. Na tento účel stačí aj 5 g.

Kreatín je možné dávkovať aj s glukózou, ktorá zvýši vylučovanie inzulínu, a preto sa kreatín lepšie vstrebáva.

Koľko kreatínu budem potrebovať?

Pred kúpou kreatínu je dobré si premyslieť, či chcete urobiť nasycovaciu fázu, alebo či budete užívať 5 g denne pred tréningom. To určuje, koľko gramov budete potrebovať v jednom takomto cykle:

Ak plánujete nasycovaciu fázu, počas prvého týždňa budete užívať 25 g kreatínu v 5 denných dávkach. To znamená, že v prvom týždni skonzumujete 175 g. Po uplynutí tejto doby by ste mali nasledujúce 2 mesiace užívať 5 g kreatínu (u pokročilejších športovcov sa dávka môže zdvojnásobiť). Celkovo sa teda v tejto udržiavacej fáze dostanete na 315 g. No, ak pridáme obe fázy dohromady, dostaneme sa na 490 g kreatínu

Ak sa chcete vyhnúť fáze nasýtenia, môžete užívať 5 g kreatínu nepretržite aspoň 3 mesiace. To znamená, že spotrebujete približne 450 g kreatínu

To znamená, že ak sa chcete pustiť do suplementácie kreatínom, najideálnejšie by bolo kúpiť si polkilové balenie.

S čím miešať kreatín?

Ak chcete maximalizovať využitie kreatínu v tele, je dobré ho kombinovať s inými doplnkami, najmä s glutamínom, o ktorom si môžete prečítať celý článok na našej webovej stránke. Tieto dve látky pôsobia navzájom synergicky, čo znamená, že jedna zvyšuje účinnosť druhej

Kreatín môžete miešať aj s cukrami s vysokým glykemickým indexom (ako je maltóza, dextróza alebo glukóza), pretože tie môžu zvýšiť vstrebávanie kreatínu až o niekoľko desiatok percent v dôsledku reakcie inzulínu.

Je lepšie kombinovať kreatín s vodou, mliekom alebo džúsom? A je možné ho kombinovať s inými doplnkami? Zistite to v našom článku S čím miešať kreatín pre maximálne využitie.

Osobné skúsenosti

Osobne užívam kreatín monohydrát bez nasycovacej fázy 3-4 mesiace, potom ho na rovnaké obdobie vysadím. Musím povedať, že je to jeden z mojich najobľúbenejších doplnkov a pri jeho užívaní cítim oveľa vyšší výkon a lepšiu regeneráciu.

Na druhej strane sú ľudia, ktorí pri užívaní monohydrátu nepociťujú vôbec žiadny účinok. V takom prípade by som vyskúšal inú formu kreatínu, napríklad mikronizovaný kreatín, ktorý je z hľadiska účinnosti porovnateľný s monohydrátom.

Zdroje textu

 1. Effects of Creatine Supplementation on Brain Function and Health - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35267907/

 2. OŘT, Petr. Sport a správná výživa. Praha: Ikar, 2002. ISBN 978-80-249-0124-4.

 3. Creatine: Side Effects, Interactions, and What You Should Know. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/creatine-safety-and-side-effects

 4. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.