Rebríček najlepších melatonínov: ktorý vám pomôže zaspať?

Melatonín, niekedy nazývaný spánkový hormón, si získal veľkú popularitu vďaka svojej schopnosti zlepšovať kvalitu spánku. Ako to už býva, na trhu sa zrazu objavilo nespočetné množstvo výrobkov obsahujúcich túto látku. Nie všetky však boli veľmi kvalitné a v niektorých prípadoch museli byť dokonca stiahnuté z trhu. Rozhodli sme sa preto pripraviť porovnanie najlepších doplnkov stravy s melatonínom, v ktorom podrobne rozoberieme jednotlivé produkty. Zameriavame sa najmä na zloženie, cenu a celkovú kvalitu, ale nezabúdame ani na osobné skúsenosti s jednotlivými produktmi.

5 najlepších melatonínov

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Minus Age Melatonin Minus Age Melatonin

90 dávok v balení 0,25 mg melatonínu na dávku Vynikajúce zloženie a účinky

€ 489,00
2. BrainMax Natural Melatonin BrainMax Natural Melatonin

60 dávok v balení 1 200 mg Prunus Cerasus na dávku Prírodný zdroj melatonínu

€ 15,75 - € 16,10
3. Czech Virus Melatonin Czech Virus Melatonin

800 dávok v jednom balení 0,25 mg melatonínu na dávku Nespočetné množstvo pozitívnych recenzií

€ 11,90
4. GreenFood Melatonin GreenFood Melatonin

120 dávok v balení 0,49 mg na dávku Vegánska kapsula

€ 11,30 - € 12,61
5. Life Extension Melatonin Life Extension Melatonin

100 dávok v balení 0,30 mg na dávku Vysokokvalitné zloženie

€ 9,68 - € 11,45

Podrobná analýza najlepších melatonínov

1. Minus Age Melatonin

Minus Age Melatonin

Prvé miesto v našom rebríčku patrí melatonínu od značky Minus Age. Za svoje umiestnenie vďačí najmä prvotriednej kvalite, ktorá sa odráža aj v konečnom účinku. Hoci patrí k drahším produktom, výsledný pomer cena/kvalita je stále absolútne úžasný.

hlavné body

Prínosy:

 • Prémiová kvalita
 • Až 90 dávok v jednom balení
 • Certifikované zloženie
 • Vynikajúci účinok

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Podrobné hodnotenie

O výrobcovi:
Minus Age, česká značka výživových doplnkov, sa zameriava na výrobu a predaj produktov podporujúcich zdravie a dlhovekosť. Veľkou výhodou tejto spoločnosti je skutočnosť, že jej zakladatelia majú dlhoročné skúsenosti v oblasti praktickej medicíny. Vďaka tomu majú výborný prehľad o tom, ktoré látky sa v praxi skutočne oplatí užívať a ktoré sú, naopak, úplne zbytočné. S produktmi Minus Age ste sa mohli stretnúť napríklad v našej recenzii Minus Age NMN alebo v našej recenzii Minus Age Liposomal C.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 0,25 mg melatonínu

Zloženie obsahuje iba čistý melatonín, ako je to pri výrobkoch tohto typu zvykom. Jedna dávka obsahuje 0,25 mg, ale výrobca uvádza aj možnosť užívania dvoch kapsúl, čo by znamenalo obsah 0,5 mg účinnej látky. Toto množstvo melatonínu zodpovedá maximálnemu povolenému voľnopredajnému takže nemôžeme od výrobcu žiadať viac účinnej látky. Pre väčšinu prípadov však postačuje spomínaná jedna kapsula. Výrobca odporúča užívať melatonín hodinu pred spaním.

Záverečné zhodnotenie:
Minus Age Melatonin vyniká v porovnaní s konkurenciou najmä svojím účinkom, ktorý sme mali možnosť otestovať na vlastnej koži. Každý z nás môže na melatonín reagovať trochu inak, takže naše osobné skúsenosti treba brať s rezervou, ale po vyskúšaní sme si mohli vyskúšať účinky melatonínu na vlastnej koži.Po vyskúšaní viacerých produktov sa redakčný tím jednohlasne zhodol, že Minus Age v súčasnosti ponúka najlepší účinok zo všetkých. Aj keď cenovo patrí medzi najdrahšie produkty na trhu, výsledný pomer cena/kvalita musíme hodnotiť ako výborný.

2. BrainMax Natural Melatonin

BrainMax Natural Melatonin

Prírodný melatonín od spoločnosti BrainMax upútal našu pozornosť, pretože na rozdiel od zvyšku konkurencie neobsahuje čistý melatonín, ale spolieha sa na čerešňovú šťavu, ktorá obsahuje melatonín v jeho prirodzenej forme. Tento extrakt podporuje prirodzenú produkciu melatonínu v tele, čím zlepšuje celkovú kvalitu spánku.

Hlavné body

Prínosy:

 • Prirodzene zvyšuje hladinu melatonínu v tele
 • Čisté a vysoko kvalitné zložky
 • Antioxidačné vlastnosti
 • Prírodný produkt

Nevýhody:

 • Len 60 dávok v balení

Podrobné hodnotenie

Informácie o výrobcovi:
BrainMax bol vytvorený s cieľom vyrábať výživové doplnky, ktoré budú založené na najnovších poznatkoch.Výživové doplnky spoločnosti sú založené na najnovších vedeckých poznatkoch a zároveň prinášajú prirodzenú silu prírody. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na výrobu doplnkov stravy, ktoré podporujú činnosť mozgu a produktivitu. Spoločnosť preto ponúka vysokokvalitné vitamíny, minerály a bielkoviny. O naše skúsenosti so značkou BrainMax sme sa s vami podelili napríklad v našej recenzii BrainMax Sleep Faster alebo v našom porovnaní najlepších doplnkov stravy s horčíkom.

V jednej dávke (2 kapsuly) nájdete:

 • 1 200 mg Prunus Cerasus (čerešňová šťava)

Prírodný melatonín BrainMax sa svojím zložením výrazne líši od ostatných produktov. Osobne považujem túto formu podpory melatonínu za veľmi dobrú voľbu, nevýhodou však zostáva, že zatiaľ čo ostatné produkty môžu byť založené na obsahu melanínu, je pomerne ťažké robiť akékoľvek odhady založené výlučne na množstve Prunus Cerasus. Faktom však je, že šťava z čerešne skutočne podporuje tvorbu melatonínu, a preto musíme zloženie hodnotiť pozitívne.

Záverečné hodnotenie:
Hoci BrainMax Natural Melatonin, podobne ako Minus Age Melatonin, patrí k drahším produktom, jeho zložkyto kompenzuje svojím zložením a v dôsledku toho má lepší pomer cena/kvalita ako konkurenčné výrobky. Preto ho môžeme vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 15,75
Cena:  € 16,10

3. Czech Virus Melatonin

Czech Virus Melatonin

Melatonín od českej značky Virus zaujme na prvý pohľad tým, že obsahuje neuveriteľných 800 denných dávok v jednom balení, čo je mnohonásobne viac ako zvyšok konkurencie. S tým však súvisí aj hlavná nevýhoda tohto výrobku. Jedna denná dávka zodpovedá štvrtine kapsuly, čo je úprimne povedané dosť nepraktické.

Hlavné body

Plusy: V prípade, že sa v prípravku nachádza viacero zložiek, je možné, že sa v prípravku nachádza viacero zložiek:

 • Až 800 dávok v jednom balení
 • Vysoký obsah melatonínu v každej tablete
 • Vynikajúci pomer ceny a kvality

Nevýhody:

 • Veľmi nepraktické dávkovanie

Podrobné hodnotenie

O výrobcovi:
Je to jeden z popredných predajcov výživových doplnkov v Českej republike, ktorý je známy vysokou kvalitou svojich výrobkov. Preto sa s jeho výrobkami môžete veľmi pravidelne stretávať v našich porovnaniach. V repertoári tejto značky nájdete všetky dôležité doplnky výživy, bez ktorých sa nezaobíde žiadny pracant. O naše skúsenosti s touto značkou sme sa s vami podelili napríklad v našej recenzii českého Virus Joint Max alebo v našom porovnaní najlepších omega 3 mastných kyselín.

V jednej dávke (¼ tablety) nájdete:

 • 0,25 mg melatonínu

Každá tableta Czech Virus Melatonin obsahuje celkovo 1 mg melatonínu. Keďže všetky výrobky, ktoré obsahujú 0,5 mg melatonínu alebo viac, sú považované štátompovažované za lieky, musia sa predávať na lekársky predpis. Preto sa v praxi nestretnete s tým, že by výrobca odporúčal užívať viac ako 0,5 mg melatonínu, aj keďsa môže stať, že jedna tableta obsahuje väčšie množstvo, ako je to v tomto prípade. Je pravda, že 0,25 mg melatonínu je celkom dostatočné množstvo a môžete sa s ním stretnúť v mnohých iných výrobkoch. Vzhľadom na veľmi nepraktické dávkovanie si však viem predstaviť, že mnohí ľudia bude užívať skôr polovicu, čo je stále úplne prijateľná dávka melatonínu.

Záverečné hodnotenie:
Melatonín od českého Virusu ponúka absolútne bezkonkurenčnú cenu v kombinácii s naozaj vysokou kvalitou. Jeho dávkovanie nie je úplne praktické, ale dá sa naň ľahko zvyknúť a nie je Nie je to až taký zásadný problém, aby prevážil nad výhodami, ktoré Melatonín Czech Virus ponúka. V konečnom dôsledku je teda spoľahlivo jedným z najlepších produktov, ktoré môžete na trhu nájsť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 11,90

4. GreenFood Melatonin

GreenFood Melatonin

Ďalšie miesto v našom porovnaní obsadil melatonín od značky GreenFood. Obsahuje 0,49 mg melatonínu v jednej dennej dávke, čo je presne na hranici povoleného množstva. Dá sa povedať, že denná dávka nemôže obsahovať viac melatonínu.

Hlavné body

Prínosy:

 • Skvelý pomer ceny a kvality
 • Čisté a bezpečné zloženie
 • Vegánska kapsula

Nevýhody:

 • Nezaznamenali sme tak silný účinok ako niektoré konkurenčné produkty

Podrobné preskúmanie

O výrobcovi:
Výrobca: Česká spoločnosť GreenFood je na trhu už viac ako 25 rokov a zameriava sa na výrobu potravín a výživových doplnkov z prírodných surovín. Celá výroba prebieha v Českej republike, aby bola zabezpečená prvotriedna kvalita každého výrobku. Všetky výrobky GreenFood sú vhodné pre vegánov a nenájdete v nich žiadne chemické farbivá, stabilizátory ani pridaný cukor. S výrobkami GreenFood ste sa už mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších probiotík alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov stravy so zinkom.

V jednej dávke (jednej kapsule) nájdete:

 • 0,49 mg melatonínu

K zloženiu GreenFood Melatonin nemáme žiadne pripomienky. Ponúka maximálne možné množstvo melatonínu v každej dennej dávke, čo je jednoducho skvelé. Navyše, jedno balenie vám vydrží takmer 4 mesiace a ešte dlhšie, ak nebudete melatonín užívať každý deň. Rovnako ako všetky ostatné produkty od tohto výrobcu, aj kapsula je 100% vegánska a neobsahuje žiadne zbytočné prídavné látky. Zloženie preto hodnotíme na prvom mieste.

Záverečné hodnotenie:
GreenFood Melatonin ponúka nielen výborné zloženie, ale aj veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Zároveň treba dodať, že ide o osvedčeného českého výrobcu, s ktorým máme veľmi dobré Vďaka tomu sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach našich porovnaní. Melatonin od spoločnosti GreenFood preto musíme vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 11,30
Cena:  € 12,61 -16%

5. Life Extension Melatonin

Life Extension Melatonin

V našom porovnaní nesmie chýbať melatonín od spoločnosti Life Extension. Vyznačuje sa tým, že obsahuje 0,3 mg účinnej látky, čo je o niečo viac ako množstvoako väčšina produktov, ale zároveň o niečo menej, ako je maximálne povolené množstvo. To z neho robí zlatú strednú cestu, ktorá môže vyhovovať tým z vás, ktorým väčšina produktov pripadá príliš slabá.

Kľúčové body

Prínosy: Vhodný na použitie v domácom prostredí:

 • Kvalitné zložky
 • Výhodná cena
 • Vynikajúci účinok

Nevýhody:

 • Obsah 0,3 mg melatonínu neumožňuje upraviť dávkovanie

Podrobné hodnotenie

Informácie o výrobcovi:
Life Extension Europe je spoločnosť stojaca za značkou Life Extension, ktorá sa zameriava na výrobu produktov podporujúcich zdravý životný štýl. Life Extension je na trhu od 80. rokov minulého storočia. Počas tohto obdobia si vybudovala povesť spoľahlivého výrobcu kvalitných výživových doplnkov. Všetky výrobky tejto značky sú veľmi prísne kontrolované, aby spĺňali najvyššie štandardy. O svoje skúsenosti s výrobkami Life Extension sme sa s vami podelili napr.v našom porovnaní najlepších antioxidantov alebo v našomrebríčku najlepších kolagénov.

V jednej dávke (jednej kapsule) nájdete:

 • 0,3 mg melatonínu

Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, ani tu nemáme zloženiu čo vytknúť, pretože obsahuje len čistý melatonín a nič iné. Navyše, celkovo 0,3 mg účinnej látky je veľmi dobré množstvo, ktoré by malo vyhovovať väčšine ľudí. Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu približne 30 až 60 minút pred spaním. Zároveň, rovnako ako pri všetkých ostatných produktoch, ak chcete maximalizovať účinok melatonínu, snažte sa večer vyhnúť modrému svetlu.

Záverečné hodnotenie:
Life Extension Melatonin si svoje miesto v našom rebríčku vyslúžil predovšetkým vďaka svojmu nekompromisnému zloženiu a tiež veľmi priaznivej cene. Veľkou výhodou je aj to, že jedno balenie obsahuje celkovo 100 denných dávok, takže vám vydrží naozaj dlho. Preto nám nezostáva nič iné, ako melatonín od Life Extension vrelo odporučiť.

Neprehliadnite
Melatonín nie je jedinou látkou, ktorá má pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Ostatné nájdete v našom porovnaní najlepších doplnkov stravy na spanie.
Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 9,68
Cena:  € 10,13 -17%
Cena:  € 11,45

Čo je melatonín?

Pri výbere akéhokoľvek výživového doplnku je najdôležitejšie pochopiť jeho funkciu a účel. V prípade melatonínu sa však často stretávame s tvrdeniami, ktoré jeho úlohu v organizme preceňujú. Aký je teda v skutočnosti? Melatonín je hormón vylučovaný epifýzou, orgánom umiestneným hlboko v zadnej časti mozgu. Vylučuje sa predovšetkým vtedy, keď sme mimo dohľadunášho zorného poľa, večer, keď sa začína stmievať. Melatonín pôsobí ako posol, ktorý celému telu doručuje informáciu, že sa začína noc a je čas spať. Tým sa jeho úloha končí a do hry vstupujú ďalšie orgány a hormóny v našom tele.

Nie je teda pravda, že melatonín sám o sebe má nejaký priamy vplyv na spánok. Pojem "spánkový hormón" preto nie je veľmi presný a presnejšie by bolo hovoriť o melatoníne ako o hormóne tmy. Nenechajte sa však oklamať. Aj keď sa to možno nezdá, melatonín má mimoriadne dôležitú funkciu v našom spánkovom rytme, pretože funguježe sa stmieva a je čas ísť spať, je kľúčový pre spustenie ďalších spánkových procesov. Preto nedostatok melatonínu alebo problémy s jeho vylučovaním znamenajú veľké ťažkosti pri zaspávaní.

Príčiny nedostatku melatonínu

Všetko to vyzerá ako veľmi spoľahlivý systém. Ak sa vylučovanie melatonínu začína automaticky hneď, ako sa zotmie, ako by sa mohlo niečo pokaziť? Je však veľmi ľahké negatívne ovplyvniť hladinu melatonínu. Najčastejšou príčinou kolísania hladiny melatonínu je svetlo z obrazoviek našich mobilných telefónov, počítačov a televízorov. Modré svetlo, ktoré tieto zariadenia vyžarujú, môže oklamať náš mozog, že aj dlho po zotmenítakže epifýza nezačne vylučovať melatonín, aj keď ste pripravení ísť spať. Ďalšie spánkové procesy (naše "biologické hodiny" alebo hladina hormónu adenozínu, ktorý je zodpovedný za pocit spánku)naval) stále fungujú, ale kvalita spánku a rýchlosť zaspávania sú veľmi negatívne ovplyvnené. Z tohto dôvodu sa odporúča vyhýbať sa modrému svetlu aspoň hodinu pred spaním alebo používať špeciálne okuliare, ktoré blokujú modré svetlo.

Neprehliadajte
V našom rebríčku najlepších okuliarov proti modrému svetlu stevám povieme, ako si vybrať špeciálne okuliare a na čo si dať pri ich výbere pozor.

V akých situáciách sa oplatí doplniť melatonín?

Po prečítaní predchádzajúcich odsekov sa prirodzene vynára otázka, či je vhodné dopĺňať melatonín, a ak áno, v akých situáciách. Prvým návrhom je, samozrejme, doplniť melatonín, ak ste dlho do noci hore a trávite tento čas napríklad pri počítači. Podobne je vhodné užívať melatonín, ak vás naruší neočakávaná udalosť. pravidelný spánkový rytmus, takže musíte ísť spať oveľa skôr alebo neskôr ako zvyčajne. Typickým príkladom je let do iného časového pásma a následný jetlag. V takom prípade vám suplementácia melatonínom pomôže rýchlejšie nastaviť spánkový rytmus. Ľudia, ktorí pracujú v noci, a preto sa potrebujú dobre vyspať aj počas dňa, môžu mať z melatonínu úžitok. Prirodzená produkcia melatonínu počas dňa ani zďaleka nestačí na dosiahnutie skutočne kvalitného nočného spánku.

Neprehliadajte

Ako spoznať skutočne kvalitný melatonín?

Najdôležitejším faktorom pri výbere doplnkov by malo byť vždy zloženie. V prípade doplnkov stravy s melatonínom sa však okrem samotného melatonínu v zložení zvyčajne nestretnete so žiadnymi inými látkami, čo vám výrazne uľahčí prácu. V tomto prípade sa musíte pozerať najmä na množstvo melatonínu v dennej dávke, jeho kvalitu a pôvod a v neposlednom rade na cenu. V našom porovnaní berieme do úvahy všetky faktory a snažíme sa urobiťnajmä kvalitu, čo však môže byť niekedy náročné. Preto vychádzame aj z vlastných skúseností a skúseností inýchskúseností, aby sme vám poskytli čo najobjektívnejšie hodnotenie.

Môže mi melatonín uškodiť?

Nemusíte sa obávať doplnenia melatonínu z dôvodu, že ide o látku prirodzenú pre telo, ktorútelo samo produkuje, takže nemôže byť pre organizmus nebezpečná. Treba však mať na pamäti, že pravidelné a dlhodobé dopĺňanie melatonínu nebolo dostatočne preskúmané, a preto sa neodporúča dlhodobé užívanie bez prestávky. Na druhej strane treba povedať, že ide o úplne bezpečnú látku a o jej zdravotných rizikách niet pochýb. Za zmienku stojí štúdia, ktorá sa zaoberala niekoľkými prípadmi, keď sa ľudia pokúsili spáchať samovraždu pomocou melatonínu (v USA je to zvyčajne niekedy predáva pod názvom "Sleeping Pills", takže si ho možno pomýliť so skutočnými tabletkami na spanie). Hoci v jednom prípade sa naraz užilo až 50 tabliet melatonínu adotyčná osoba nezaznamenala žiadne negatívne účinky, čo len svedčí o bezpečnosti melatonínu.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.