Rebríček najlepších energetických gélov a nápojov 2024

Doplnenie energie počas dlhého cvičenia je skutočná veda. Naše telo zvládne naozaj dlhú záťaž, ale časom sa jeho výkonnosť začne výrazne znižovať. Z tohto dôvodu musíme pri každej príležitosti neustále dopĺňať energiu. To platí najmä pre vytrvalostných športovcov. Nezáleží na tom, či jazdíte na bicykli, beháte, zúčastňujete sa rôznych extrémnych pretekov alebo robíte niečo úplne iné. Vytrvalostní športovci si naozaj musia dávať pozor na dopĺňanie energie, pretože od dostatku energie závisí ich výkon.

V tomto porovnaní sme sa preto pozreli na najlepšie energetické gély a nápoje na trhu. Okrem pomeru ceny a kvality sme zohľadňovali aj to, ako prakticky sa dajú používať počas výkonu, ako dobre sú stráviteľné a ako dlho vám udržia energiu.

10 najlepších energetických gélov a nápojov

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Extrifit Express Energy Gel Extrifit Express Energy Gel Jedna dávka v balení, Pred a počas predstavenia, Energetický gél € 0,93 - € 0,96
2. Nutrend – Carbosnack Nutrend – Carbosnack Jedna dávka v balení, Pred a počas predstavenia, Energetický gél
3. Extrifit Iontex Forte Extrifit Iontex Forte 30 dávok v balení, Pred a počas predstavenia, Instantný nápoj € 15,87 - € 16,90
4. BioTechUSA Energy Gel PRO BioTechUSA Energy Gel PRO Jedna dávka v balení, Pred a počas predstavenia, Energetický gél € 1,80
5. Prom-IN Supreme Prom-IN Supreme 120 dávok v balení, Počas výkonu , Instantný nápoj € 13,47
6. Extrifit Regel Extrifit Regel Jedna dávka v balení, Počas a najmä po cvičení, Energetický gél € 1,28 - € 1,30
7. Extrifit Iontex Liquid Extrifit Iontex Liquid 100 dávok v balení, Pred a počas predstavenia, Instantný nápoj
8. Nutrend – Voltage Energy Bar Nutrend – Voltage Energy Bar Jedna dávka v balení, Počas cvičenia a po ňom, Energetická tyčinka € 1,44
9. Enervit Gel Durante Enervit Gel Durante Jedna dávka v balení, Počas výkonu, Energetický gél € 1,84
10. Nutrend Unisport Nutrend Unisport 50 dávok, Pred a počas cvičenia, Instantný nápoj € 3,90 - € 18,14

Podrobná analýza energetických gélov a nápojov

1. Extrifit Express Energy Gel

Extrifit Express Energy Gel

Náš rebríček najlepších energetických gélov a nápojov otvára Express Energy Gel od spoločnosti Extrifit. Prvé miesto si vyslúžil vďaka skvelému pomeru ceny a kvality. Každá dávka tohto gélu obsahuje 36 gramov sacharidov, množstvo minerálov, taurín a tiež kofeín. Je dokonalým zdrojom energie pred alebo počas náročného tréningu. Vďaka gélovej konzistencii nebudete mať problém s jeho ľahkým strávením, a tak sa všetka energia začne uvoľňovať približne do 20 minút.

Výhody:

 • Perfektný pomer cena/kvalita
 • Vysoký obsah sacharidov a ďalších účinných látok
 • Jednoduché používanie
 • Nízka cena v porovnaní s inými gélmi

Nevýhody:

 • Obsahuje trochu kontroverzné konzervačné látky

O výrobcovi:
Hľadáte doplnky, ktoré sú vyrobené tak, aby spĺňali požiadavky najlepších športovcov, ktorí tréning rozhodne neberú na ľahkú váhu? V tom prípade ste sa už určite stretli so značkou Extrifit. Značka sa pýši tým, že jej výrobky rozhodne nie sú pre každého, ale len pre skutočných pracantov. Všetky doplnky tejto spoločnosti spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu, preto ich môžete často vidieť v našich testoch.

V JEDNEJ DÁVKE (80 GRAMOV) NÁJDETE:

 • 24 gramov dextrózy
 • 8 g maltodextrínu
 • 4 g izumaltulózy
 • 2 g taurínu
 • 735 mg minerálov

Základom tohto energetického gélu sú, samozrejme, sacharidy. Konkrétne ide najmä o dextrózu (glukózu alebo hroznový cukor) a maltodextrín. Prvý z nich je monosacharid, ktorý sa uvoľňuje veľmi rýchlo, zatiaľ čo druhý je polysacharid, takže sa uvoľňuje postupne počas dlhšieho obdobia. Vďaka tejto kombinácii vás Express Energy Gel pomerne rýchlo nakopne a následne udrží energiu dlhšie. Jeho výhodou je aj to, že obsahuje minerálne látky (draslík, horčík, vápnik, sodík) a taurín spolu s kofeínom. Výsledkom je mimoriadne účinný energetický gél, ktorý vás dokonale nakopne pred a počas cvičenia. Jediný problém vidím v obsahu kontroverznej konzervačnej látky benzoanu sodného a farbiva karmínu. Hoci sú obe látky v EÚ povolené, som si istý, že by sa dali nájsť vhodnejšie alternatívy.

Záverečné hodnotenie:
Express Energy Gel je skvelým zdrojom energie, ktorý vám zaručene pomôže prekonať energetickú krízu počas cvičenia. Zároveň vás pred vystúpením nakopne. Čo sa týka ceny, tá sa pohybuje v priemere. Vďaka príkladnému zloženiu a veľmi jednoduchému používaniu je však najlepším príkladom skvelého pomeru ceny a kvality.

 

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 0,93 -17%
Cena:  € 0,96

2. Nutrend – Carbosnack

Nutrend – Carbosnack

Ďalším v poradí bol Carbosnack od spoločnosti Nutrend, ktorý určite netreba predstavovať. Ide o ďalší mimoriadne účinný energetický gél, ktorý vás dostane z energetického útlmu počas cvičenia. Hlavnými zložkami prípravku sú opäť sacharidy a veľkú úlohu tu zohráva aj stimulant kofeín.

Výhody:

 • Skvelý zdroj rýchlej energie
 • Vysokokvalitné zložky
 • Jednoduché dávkovanie
 • Nie je veľmi výdatný

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Nutrend je ďalším z popredných českých výrobcov športovej výživy. Nutrition je jednou z popredných spoločností v Českej republike, ktorá sa špecializuje nielen na silové športy, ale aj na športy všetkého druhu. Značka Nutrend spolupracovala s mnohými českými olympionikmi a o kvalite jej výrobkov svedčí fakt, že svoje výrobky dodáva do takmer šesťdesiatich krajín sveta a stále sa rozširuje.

V JEDNEJ PORCII (50 GRAMOV) NÁJDETE:

 • 24,5 g maltodextrínu
 • 7,5 g fruktózy
 • 250 mg glukuronolaktónu
 • 200 mg beta alanínu
 • 60 mg kofeínu

Vysoký obsah maltodextrínu znamená dlhodobé postupné uvoľňovanie energie, čo je samozrejme veľmi dobré. Zároveň tu nechýba fruktóza ako rýchly zdroj energie. Za zmienku stojí aj glukuronolaktón, látka, ktorá zlepšuje koncentráciu a znižuje únavu. Nakoniec musíme pochváliť aj obsah beta-alanínu, ktorý podporuje výkonnosť a vytrvalosť. Beta alanín tiež spôsobuje pocit mravčenia typický pre predtréningové nakopávače. V zložení sa stretávame aj s kofeínom, ale to asi nie je potrebné ďalej komentovať. Rovnako ako predchádzajúci výrobok, aj Carbosnack obsahuje trochu kontroverznú konzervačnú látku benzoan sodný, avšak v bezpečnom a povolenom množstve.

Záverečné hodnotenie:
Carbosnack od spoločnosti Nutrend je skvelou voľbou pre každého, kto potrebuje nakopnúť počas cvičenia. Vysoký obsah maltodextrínu zabezpečí, že sa energia uvoľňuje postupne a účinky tohto energetického gélu budete pociťovať dlhšie. Miernou nevýhodou je cena, ktorá môže byť pre niektorých problémom. Je pravda, že na trhu sa stretnete s mnohými lacnejšími variantmi. Na druhej strane ich kvalita je zvyčajne oveľa horšia.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

3. Extrifit Iontex Forte

Extrifit Iontex Forte

V našom rebríčku najlepších energetických gélov a nápojov nesmie chýbať Iontex Forte od spoločnosti Extrifit. V skutočnosti ide o iónový nápoj s mimoriadne širokým spektrom minerálov a vitamínov. Zároveň obsahuje aj dextrózu a maltodextrín, takže dokáže veľmi účinne dodať telu energiu. Je vhodný najmä na konzumáciu pred a po tréningu.

Výhody:

 • Široké spektrum minerálov a vitamínov
 • Výhodná cena
 • Možnosť riedenia podľa vlastných potrieb
 • Skvelá chuť

Nevýhody:

 • Potrebujete rozpustiť v množstve vody - naplní brucho

V JEDNEJ PORCII (20-40 GRAMOV) NÁJDETE:

 • 12,6 gramov dextrózy
 • 1,8 g maltodextrínu
 • 1 g palatinózy
 • 650 mg minerálov
 • Široké spektrum vitamínov

Zloženie Iontex Forte je zamerané predovšetkým na doplnenie vitamínov a minerálov, veď ide predovšetkým o iontový nápoj. Preto je v ňom vysoký obsah draslíka, sodíka, vápnika, horčíka a fosforu, ale aj vitamínov C, E a vitamínov skupiny B. Obsahuje aj dostatočné množstvo dextrózy (glukózy) a maltodextrínu, takže ide o klasickú kombináciu rýchlo a postupne sa uvoľňujúceho cukru. Iontex Forte obsahuje aj 250 mg taurínu pre lepší transport živín do svalov a maximálnu koncentráciu.

Záverečné hodnotenie:
Hlavnými výhodami Iontex forte sú nízka cena a možnosť riedenia podľa vlastných potrieb. Nevýhodou v porovnaní s energetickými gélmi je, že vás po požití viac zasýti. Rovnako je menej praktická z hľadiska skladovania, čo je však problém, ktorý odpadá napríklad v telocvični. V konečnom dôsledku ho môžeme určite vrelo odporučiť každému, kto potrebuje poriadnu dávku energie počas tréningu. Iontex Forte sa objavil aj v našom rebríčku najlepších iontových nápojov.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 15,87
Cena:  € 16,06
Cena:  € 16,90

4. BioTechUSA Energy Gel PRO

BioTechUSA Energy Gel PRO

Na ďalšom mieste sa umiestnil Energy GEL Pro od spoločnosti BioTechUSA. Čo nás zaujalo? Predovšetkým jeho skvelé zloženie a veľmi jednoduché dávkovanie. Obsahuje dobrú dávku sacharidov, taurínu, L-arginínu, minerálov a MCT oleja. Je to skvelý zdroj rýchlej energie vhodný napríklad na bicykel alebo dlhší beh.

Výhody:

 • Skvelé ingrediencie
 • Jednoduché používanie
 • Dokonalý zdroj energie

Nevýhody:

 • Skutočne vysoká cena

O výrobcovi:
Asi nikto by si nevedel predstaviť spoločnosť z Maďarska, ktorá dodáva športové doplnky do celej Európy pod názvom BioTechUSA. Zakladateľ spoločnosti Ferenc Lévai však zastával názor, že na marketingové účely by bolo výhodné nahradiť pôvodný názov JLM Power Line niečím príťažlivejším. Značka BioTechUSA odvtedy prešla významným vývojom a v súčasnosti je jedným z najväčších dodávateľov výživových doplnkov v Európe.

V JEDNEJ PORCII (60 GRAMOV) NÁJDETE:

 • 7,8 g glukózy
 • 7,8 g fruktózy
 • 4,4 g maltodextrínu
 • 1,2 g MCT oleja
 • 800 mg taurínu

Okrem klasickej kombinácie rýchlych a pomalých cukrov obsahuje Energy GEL Pro aj MCT olej, o ktorom sme písali v našom článku zameranom na inteligentné lieky. Je to rýchly zdroj energie, ktorý podporuje správne fungovanie mozgu. Zároveň v ňom nájdeme taurín na zlepšenie sily a svalovej vytrvalosti, L-arginín na zvýšenie produkcie hormónov a oxidu dusnatého počas tréningu a L-karnitín ako zdroj energie počas tréningu.

Záverečné hodnotenie:
Energy GEL Pro od spoločnosti BioTechUSA je veľmi dobrý produkt, ktorý má skutočne kvalitné a účinné zloženie. Jeho najväčším problémom je vysoká cena, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje niektoré konkurenčné produkty. Je preto otázne, či sa oplatí utrácať toľko peňazí za podobný produkt. Na trhu existujú lacnejšie alternatívy podobnej alebo dokonca vyššej kvality (pozri predchádzajúce produkty). Ak vám však nevadí, že za doplnky utratíte o niečo viac, určite nebudete sklamaní.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 1,80

Ďalšie miesto obsadila spoločnosť Supreme Iont Drink zo spoločnosti Prom-IN. Rovnako ako Extrifit Iontex Forte patrí do kategórie iontových nápojov a vďaka svojmu zloženiu má dokonalý energizujúci účinok. Jeho veľkou výhodou je aj veľmi priaznivá cena, keďže ide o najlacnejší produkt v celom rebríčku.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Dokonalá chuť
 • Možnosť riedenia podľa potreby

Nevýhody:

 • Potrebujete rozpustiť v množstve vody - naplní brucho

O výrobcovi:
Spoločnosť Prom-IN si na českom trhu vybudovala povesť veľmi kvalitného výrobcu výživových doplnkov, na ktorého sa možno spoľahnúť. Ponúka doplnky všetkého druhu - od proteínov cez BCAA a minerály až po proteínovú kašu. Všetky spája vysoká kvalita a prijateľná cena. Preto vo väčšine našich porovnaní nájdete aj produkty Prom-IN.

V JEDNEJ DÁVKE (8,3 ML KONCENTRÁTU) NÁJDETE:

 • 83 mg L-karnitínu
 • 41,5 mg taurínu
 • 41,5 mg L-glutamínu
 • 24,9 mg draslíka

Bohužiaľ, tentoraz výrobca neuvádza množstvo maltodextrínu ako jediného oligosacharidu v zložkách. Na druhej strane vieme, že všetky minerály, ktoré obsahuje (draslík, horčík, vápnik, fosfor), sú vo veľmi dobre využiteľnej forme, čo je veľké plus. Rovnako v ňom nájdeme dobrú dávku vitamínov skupiny B, taurínu, L-karnitínu a L-glutamínu. V konečnom dôsledku musíme skladbu hodnotiť veľmi pozitívne.

Záverečné hodnotenie:
Supreme Ion Drink je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá kvalitný zdroj energie na tréning, za ktorý nemusí minúť veľa peňazí. Navyše chutí naozaj dobre, takže sa vám po týždni neomrzí. Ocenili by sme však o niečo širšiu škálu sacharidov a informácie o ich presnom množstve. Spoločnou nevýhodou všetkých iónových nápojov je, že ich musíte nosiť vo veľkej fľaši. V porovnaní s energetickým gélom je to pochopiteľne dosť nepraktické, ale ak trénujete v hale alebo na bicykli, nemusí to byť problém.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 13,47 -17%

Ďalej tu máme Regel od spoločnosti Extrifit, ktorý je špecifický tým, že je určený predovšetkým ako doplnok po tréningu. Je teda vhodný pre účastníkov dlhších pretekov rozdelených do viacerých etáp, medzi ktorými je krátky čas na regeneráciu. Regel obsahuje kombináciu minerálov, vitamínov, aminokyselín a sacharidov, ktoré vám pomôžu prekonať únavu aj po tom najnáročnejšom cvičení.

Výhody:

 • Účinne pomáha pri zotavení
 • Kombinácia veľkého počtu látok v jednom balení
 • Pohodlné dávkovanie

Nevýhody:

 • Nie je vhodný ako zdroj energie pred cvičením

V JEDNEJ PORCII (80 GRAMOV) NÁJDETE:

 • 10,8 gramov maltodextrínu
 • 2 g BCAA
 • 1,1 g minerálov
 • 1 g taurínu

Už pri prvom pohľade na zloženie Regel je jasné, že v ňom nájdete všetko, čo potrebujete po náročnom tréningu. V jednom balení sa ukrýva viac ako 21 gramov pomalých sacharidov, kombinácia šiestich minerálov, široké spektrum vitamínov a anabolický komplex obsahujúci ešte širšie spektrum aminokyselín. Vzhľadom na absenciu rýchlych cukrov alebo stimulantov (ako je kofeín) je však jasné, že Regel určite nebude fungovať ako zdroj energie pred cvičením, čo je potrebné mať na pamäti.

Záverečné hodnotenie:
Regel je veľmi dobrý doplnok, ktorý sa určite oplatí vyskúšať po náročnom a dlhodobom cvičení. Oceníte to najmä vtedy, keď potrebujete rýchlo dobiť energiu. Hoci sa dá použiť aj počas cvičenia, úprimne by som odporučil iný produkt ako zdroj energie pred a počas cvičenia. Z hľadiska ceny patrí Regel do priemernej kategórie, takže výsledná hodnota za peniaze je veľmi dobrá.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,28
Cena:  € 1,30

7. Extrifit Iontex Liquid

Extrifit Iontex Liquid

V našom zozname by nemal chýbať ani Iontex Liquid, ktorý tiež vyrába spoločnosť Extrifit. Ide o ďalší instantný iontový nápoj, ktorý si môžete namiešať presne podľa svojich potrieb. Obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov, takže je vhodný najmä pre športovcov pri dlhodobom cvičení.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Široké spektrum vitamínov a minerálov
 • Vynikajúca chuť

Nevýhody:

 • Nižší obsah komplexných sacharidov

V JEDNEJ PORCII (10 - 20 ML) NÁJDETE:

 • 100 mg L-karnitínu
 • 60 mg sodíka
 • 50 mg draslíka
 • 2,4 mg vitamínu C

Iontex Liquid je svojím zložením typická iónová kvapalina. Ukrýva množstvo minerálov a vitamínov vo veľmi využiteľných formách. Príkladom za všetky môže byť citrát horečnatý, ktorý je známy aj pre svoj energizujúci účinok. Čo sa týka sacharidov, výrobca vsadil skôr na rýchle cukry vo forme glukózy a fruktózy, zatiaľ čo komplexné sacharidy sa tu vôbec nenachádzajú. Z tohto dôvodu je vhodný najmä na rýchle doplnenie energie na krátky čas.

Záverečné hodnotenie:
Najväčšou výhodou Iontex Liquid je nepochybne jeho nízka cena, ktorú ocenia najmä tí športovci, ktorí ho budú používať pravidelne. Čo sa týka zloženia, určite nie je čo vytknúť jeho kvalite, aj keď je pravda, že napríklad prítomnosť maltodextrínu alebo iného komplexného sacharidu by bola vítaná (Iontex Liquid síce maltodextrín obsahuje, ale len v minimálnom množstve ako plnidlo). Chuťovo mu tiež nie je čo vytknúť, pretože chutí naozaj dobre a je k dispozícii v niekoľkých príchutiach.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

8. Nutrend – Voltage Energy Bar

Nutrend – Voltage Energy Bar

Nasledujúca položka sa môže zdať trochu zvláštna. Čo robí bar v rebríčku najlepších energetických gélov a nápojov? Hoci svojím zložením nespadá ani do jednej z týchto kategórií, svojím účelom sa do nich hodí. Energetická tyčinka Voltage od spoločnosti Nutrend je energetická tyčinka, ktorá vám poslúži ako skvelý zdroj energie počas dlhotrvajúcej aktivity. Na rozdiel od gélov alebo nápojov vás však môže aj zasýtiť.

Výhody:

 • Skvelá chuť
 • Naplní prázdny žalúdok
 • Vyvážený vzorec

Nevýhody:

 • Vysoká cena

V JEDNÉ TYČINKE NÁJDETE:

 • 12,3 mg vitamínu C
 • 2,6 mg zinku
 • 2 mg vitamínu E

Je zrejmé, že zloženie tyčinky bude úplne odlišné od gélu alebo energetického nápoja. Výrobca bohužiaľ neuvádza množstvo obsiahnutých sacharidov, ale pravdepodobne sa bez nich zaobídeme. Medzi rýchle cukry patrí glukóza a fruktóza, ale nájdeme tu aj izomaltulózu a mnoho zdrojov pomalých cukrov. Príkladom sú ovsené vločky, ovsené otruby alebo ryžovo-bramborový extrudát. Pokiaľ ide o minerály a vitamíny, okrem vyššie uvedených vitamínov C a E a zinku sa v zložení nenachádza nič iné. Jednotlivé príchute sa samozrejme do určitej miery líšia svojím zložením, ale vo všetkých prípadoch sú tyčinky ochutené predovšetkým prírodnými látkami. Z hľadiska zloženia sa preto nie je na čo sťažovať.

Záverečné hodnotenie:
Energetická tyčinka má tú nevýhodu, že ju nemôžete jednoducho vypiť alebo vypiť. Trávenie tuhej potravy trvá dlhšie ako trávenie gélu alebo tekutiny. Preto bude aj nástup dodanej energie o niečo pomalší. Ak ste však uprostred dlhších vytrvalostných pretekov a máte čas a priestor na to, aby ste niečo zjedli, Voltage Energy Bar je skvelou voľbou. V porovnaní s ostatnými produktmi na tomto zozname je cena pomerne vysoká, ale vzhľadom na to, že ide o tyčinku, nie je vôbec prehnaná. Preto musíme túto energetickú tyčinku od spoločnosti Nutrend vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,44
Cena:  € 1,44 -17%

9. Enervit Gel Durante

Enervit Gel Durante

Pomaly, ale isto sa blížime ku koncu. Ešte predtým tu však máme Géla Duranteho zo spoločnosti Enervit. Zaujalo nás najmä jeho zloženie, ktoré je dokonale navrhnuté tak, aby relatívne rýchlo doplnilo čo najviac energie a vydržalo dostatočne dlho. Osobne považujem za výhodu menšiu veľkosť balenia, čo prináša jednoduchšiu a rýchlejšiu konzumáciu, ako aj potrebu zapíjať ho menším množstvom vody.

Klady:

 • Pohodlné balenie
 • Obsahuje veľké množstvo rýchlych cukrov
 • Môže sa riediť vodou

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
História tohto talianskeho výrobcu siaha do polovice minulého storočia. Spoločnosť Enervit sa zameriava na výrobu výživových doplnkov pre vytrvalostných športovcov a v súčasnosti patrí k absolútnej špičke na našom trhu. Všetky produkty Enervit sú založené na podrobnom výskume fungovania ľudského tela. Repertoár spoločnosti je dostatočne široký na to, aby pokryl všetky potreby vytrvalostných športovcov všetkých druhov. Značka Enervit sa spája aj s vytrvalostnými pretekmi v našej krajine (napríklad Jizerská 50).

V JEDNEJ DÁVKE (25 ML) NÁJDETE:

 • 18,25 mg glukózy
 • 2,4 mg vitamínu B3
 • 0,25 mg maltodextrínu

Zo zloženia je na prvý pohľad jasné, že Gel Durante je skvelým zdrojom rýchlych cukrov. V skutočnosti sa v zložkách nachádza len glukóza s fruktózou a malé množstvo vitamínov skupiny B. Ak však hľadáte rýchly zdroj energie, ktorý vám dodá energiu v priebehu niekoľkých minút, Gel Durante vám dobre poslúži. Z tohto dôvodu je vhodný napríklad na záverečnú fázu pred finišom. Ak by ste ho chceli užívať počas celých pretekov, museli by ste užívať viacero dávok, čo by sa samozrejme odrazilo na konečnej cene.

Záverečné hodnotenie:
Gel Durante od spoločnosti Enervit je skvelou pomôckou na konci dlhších pretekov. Problém vidím vo vysokej cene, ktorá prevyšuje všetky ostatné produkty v celom rebríčku. To je problém najmä vtedy, ak chcete počas jedného preteku užiť viacero dávok tohto gélu. Malé balenie je síce praktické z hľadiska použitia, ale malý obsah balenia so sebou prináša potrebu užívať viacero dávok. V dôsledku toho zaplatíte za gél Durante o dosť viac.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 1,84

Náš rebríček uzatvára UniSport od spoločnosti Nutrend. Tento iontový nápoj má relatívne jednoduché zloženie a obsahuje len niekoľko funkčných látok. Jeho výhodou je nepochybne nízka cena a tiež skvelá chuť. Rovnako ako väčšina iónových nápojov, aj UniSport umožňuje upraviť pomer vody a koncentrátu podľa vlastných potrieb.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Skvelá chuť
 • Možnosť namiešať ho presne podľa vašich požiadaviek

Nevýhody:

 • Absencia niektorých užitočných látok

V JEDNEJ DÁVKE (10 ML) NÁJDETE:

 • 100 mg taurínu
 • 50 mg L-alanínu
 • 50 mg L-karnitínu

V zložení UniSport nie sú uvedené žiadne minerály, vitamíny ani špecifické informácie o obsahu sacharidov. Taurín, alanín a karnitín samozrejme nie sú zlé, ale my by sme tu chceli niečo navyše. Z hľadiska zloženia môže UniSport len ťažko konkurovať produktom, ktoré sa dostali na vrchol tohto zoznamu. Nesmieme zabúdať na prítomnosť acesulfamu K, ktorého prítomnosť nikdy nie je práve pozitívnou správou.

Záverečné hodnotenie:
Na doplnenie tekutín počas náročného tréningu funguje UniSport naozaj dobre. Je však pravda, že pokiaľ ide o doplnenie energie, je to trochu horšie. Problém vidím hlavne v tom, že zákazník nemá informácie o tom, aké sacharidy UniSport obsahuje. Keď však vezmeme do úvahy veľmi priaznivú cenu, dostaneme sa na celkom solídny pomer ceny a kvality. UniSport napokon plní svoju úlohu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 17,83
Cena:  € 18,04
Cena:  € 18,14 -17%
Cena:  € 3,90
Cena:  € 14,50 -13%
Cena:  € 14,95

Na čo sú dobré energetické gély a nápoje?

Každý, kto už nejaký čas športuje, pozná ten pocit, keď sa počas cvičenia dostanete do bodu, keď už nemáte takmer žiadnu energiu, hoci koniec tréningu je ešte ďaleko. Nezáleží na tom, či jazdíte na bicykli, beháte alebo chodíte do posilňovne. Všetci bez výnimky potrebujeme energiu. S poklesom energie sa znižuje nielen naša výkonnosť, ale zvyšuje sa aj riziko nebezpečných zranení, pretože únava ide ruka v ruke s väčšou nepozornosťou. Najmä pri vytrvalostných športoch sa často stáva, že človek potrebuje počas výkonu doplniť niektoré sacharidy, aby mohol pokračovať. Práve na to slúžia energetické gély a nápoje.

V tejto chvíli by sa dalo tvrdiť, že nie je potrebné míňať peniaze na gél alebo špeciálny nápoj na doplnenie energie. Môžem si dať müsli tyčinku alebo kúsok ovocia a zapiť to vodou. Problémom však je, že tuhá strava sa (najmä počas cvičenia) oveľa ťažšie trávi a trvá oveľa dlhšie, kým nám skutočne dodá energiu. Druhým problémom je, že pri jazde na bicykli alebo pri dlhšom behu je pomerne náročné vytiahnuť banán z vrecka a postupne ho nasávať. Výhodou energetických gélov a nápojov je, že sú veľmi praktické a hlavne účinné.

Čo obsahujú energetické gély a nápoje?

Samotné konštatovanie, že energetické gély a nápoje sú skvelé a všetci by ste si ich mali hneď kúpiť, samozrejme nestačí. Ak chcete posúdiť, či má takýto výrobok pre vás naozaj zmysel, musíte sa dobre pozrieť na to, čo vlastne obsahuje. Gély a nápoje tohto druhu sú veľmi rôznorodé, takže v nich môžete nájsť veľa rôznych látok. Spravidla obsahujú maltodextrín ako účinný zdroj postupne uvoľňovanej energie, prípadne fruktózu alebo iný zdroj sacharidov. Často obsahujú aj rôzne stimulanty, ktoré vás povzbudia a pomôžu vám sústrediť sa. Príkladom je kofeín, taurín, tyrozín alebo beta-alanín.

Pri dlhodobom cvičení stráca telo potením pomerne veľa minerálov, ktoré sú však nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Preto je vhodné ich počas cvičenia priebežne dopĺňať. Z tohto dôvodu veľké množstvo energetických gélov a nápojov obsahuje aj draslík, horčík, vápnik, sodík alebo fosfor.

Ktorý energetický gél alebo nápoj si vybrať?

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť si energetický gél alebo nápoj, musíte si ujasniť, čo od neho očakávate. Lepšie povedané, musíte vedieť, na akú príležitosť ho chcete použiť. Niektoré gély a nápoje sú totiž vhodné na dlhodobý výkon, zatiaľ čo iné sú určené na krátkodobé prekonanie nedostatku energie. To sa samozrejme odráža v ich zložení, ktoré následne určuje množstvo doplnenej energie a predovšetkým čas potrebný na jej uvoľnenie. Ak ste v záverečnej fáze dlhších pretekov a potrebujete všetku energiu, ktorú môžete nazbierať na dychberúci finiš, energetický nápoj, ktorý uvoľní malé množstvo energie na nasledujúcu hodinu, vám nepomôže. Na druhej strane, na začiatku podobných pretekov neoceníte energetický gél, ktorý vás v okamihu poriadne nakopne, ale po dvadsiatich minútach sa účinok dostaví. 

Kto a kedy by po nich mal siahnuť?

Hoci sú energetické gély a nápoje v určitých situáciách mimoriadne užitočné, neznamená to, že ich treba konzumovať počas každého tréningu. Pravdou je, že ak sa nevenujete vytrvalostnému športu, nečakajú vás napríklad preteky alebo naozaj náročný tréning, bez niečoho takého sa ľahko zaobídete. V tejto súvislosti je potrebné rozlišovať energetické gély a nápoje od predtréningových prípravkov. Zatiaľ čo energetické gély a nápoje sú určené na použitie počas výkonu (alebo napríklad pred kratším výkonom v pretekoch), nakopávače majú svoje miesto pred silovým tréningom. Ich zloženie je do značnej miery odlišné, a preto sa líši aj ich použitie. Ak sa chcete dozvedieť viac o predtréningovkách, pozrite si náš rebríček najlepších nakopávačov.

Ktorá forma je najlepšia?

Možno sa pýtate, či je nejaký zásadný rozdiel medzi energetickým gélom a energetickým nápojom. Aby to bolo zaujímavejšie, môžeme do toho primiešať aj energetické tyčinky. Zloženie gélu a nápoja sa spravidla veľmi nelíši (okrem obsahu vody), zatiaľ čo tyčinky prirodzene obsahujú iné látky (často napríklad vločky). Na prvý pohľad je zrejmé, že tyčinky budú užitočné len pri dlhších cvičeniach, počas ktorých budete aj veľmi hladní. Ak sa potrebujete rýchlo nasýtiť, takáto tyčinka je skvelou voľbou, pretože je ľahko stráviteľná a dodá vám dostatok energie.

Vo väčšine prípadov by ste však mali siahnuť po géle alebo nápoji. Tie sa líšia predovšetkým obsahom. Gél je oveľa koncentrovanejší, a preto vás toľko nezasýti. To je veľká výhoda napríklad pri behu, keď nechcete, aby vám v žalúdku bublalo veľa vody. Je pravda, že energetický gél musíte aj vypiť, ale konečný objem je stále oveľa menší ako v prípade nápoja.

 

Je možné doplniť energiu iným spôsobom?

Nakoniec sa môžeme zamyslieť nad otázkou, či existuje nejaký iný spôsob, ako dodať telu energiu počas tréningu. Vlastne sme na to už tak trochu odpovedali v úvode. Ak nemáte po ruke energetický gél alebo obľúbený nápoj, môžete si jednoducho dať kúsok ovocia a napiť sa čistej vody. Na tom samozrejme nie je nič zlé. Problémom je, že chvíľu potrvá, kým sa takto získaná energia uvoľní. Ale ak napríklad končíte tréning, je to úplne dobrá voľba. Alebo ak máte pocit, že by ste pred tréningom potrebovali trochu energie, ale do samotného tréningu zostáva ešte napríklad hodina, nemusíte hneď siahať po energetickom géle. V tejto súvislosti je potrebné rozlišovať medzi klasickým dopĺňaním energie a potrebou doplniť energiu v určitom časovom intervale s minimálnym zaťažením trávenia.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.