Najlepší vitamín K: Porovnanie a rebríček za rok 2024

Vitamín K má v ľudskom tele niekoľko skutočne dôležitých funkcií. Napriek tomu sa mu nevenuje toľko pozornosti ako iným vitamínom alebo minerálom. Jeho nedostatok však môže mať nepriaznivé účinky na kvalitu kostí, zrážanlivosť krvi a riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa nechcete pripraviť o všetky výhody, ktoré tento podceňovaný vitamín ponúka, mali by ste zvážiť jeho doplnenie. Najmä vitamín K2 sa v bežnej strave nenachádza v množstve, ktoré by sa mohlo považovať za ideálne.

Neviete, podľa čoho si vybrať kvalitný doplnok vitamínu K? Máme pre vás riešenie! V našom rebríčku nájdete len tie najlepšie produkty na trhu, pri ktorých sme zohľadnili cenu, kvalitu, čistotu zloženia a samozrejme obsah účinnej látky. Ak stále neviete, čo si vybrať, môžete nás kontaktovať v komentároch pod rebríčkom.

8 najlepších vitamínov K

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Swanson Vitamín K2 Natural Swanson Vitamín K2 Natural 100 mcg vitamínu K2, 30 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 8,45
2. MedPharma Vitamin K2 MK-7 + D3 MedPharma Vitamin K2 MK-7 + D3 90 mcg vitamínu K2, 107 tabliet v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 7,89
3. Life Extension Super K Life Extension Super K 1 100 mcg vitamínu K2, 90 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 a MK-4 € 28,30 - € 32,68
4. GreenFood Vitamin K2VITAL® DELTA GreenFood Vitamin K2VITAL® DELTA 75 mcg vitamínu K2, 60 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7
5. Jarrow Vitamin K2 MK-7 Jarrow Vitamin K2 MK-7 90 mcg vitamínu K2, 60 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 23,05
6. Life Extension Low Dose Vitamin K2 Life Extension Low Dose Vitamin K2 45 mcg vitamínu K2, 90 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 22,19 - € 24,46
7. Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3 Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3 45 mcg vitamínu K2, 60 ml v jednom balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 20,89 - € 24,80
8. Viridian Vitamin K2 Viridian Vitamin K2 50 mcg vitamínu K2, 30 kapsúl v balení, Vitamín K2 vo forme MK-7 € 16,06 - € 16,60

Podrobná analýza najlepších vitamínov K

1. Swanson Vitamín K2 Natural

Swanson Vitamín K2 Natural

Vitamín K2 Natural od spoločnosti Swanson ponúka skutočne kvalitný produkt s dokonalým zložením za veľmi prijateľnú cenu. Každá z 30 kapsúl v balení obsahuje 100 mcg vitamínu K2 vo forme MK-7, čo je najlepšia forma, ktorú možno doplniť.

Výhody:

 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Vysokokvalitné zloženie
 • Nízka cena
 • Vitamín K2 vo forme MK-7

Nevýhody:

 • Neobsahuje vitamín D3

O výrobcovi:
Spoločnosť Swanson Health Products začala svoju činnosť v roku 1969 v Spojených štátoch. Zakladatelia sa rozhodli priniesť na trh kvalitné výživové doplnky, ktoré by ľuďom pomohli dosiahnuť zdravý životný štýl. V roku 2018 spoločnosť zmenila značku a odvtedy sa nazýva jednoducho Swanson. Do repertoáru spoločnosti teraz patrí krmivo pre domáce zvieratá a výživové doplnky. Na stránkach Svet Fitness ste sa mohli stretnúť s produktmi spoločnosti Swanson v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu D alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov zinku.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 100 mcg vitamínu K2

Pokiaľ ide o obsah účinnej látky, nemáme sa na Swanson Vitamin K2 Natural absolútne na čo sťažovať. Rovnako musíme pochváliť aj formu vitamínu MK-7, ktorá sa vyznačuje dlhším časom uvoľňovania, čo z nej robí ideálnu voľbu pre akýkoľvek správny doplnok. Okrem toho výrobok obsahuje niektoré protihrudkujúce látky alebo farbivá, ale vždy ide o úplne neškodné látky, ktoré nijako neznižujú kvalitu výrobku.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte kvalitný vitamín K2 za výhodnú cenu, Swanson Vitamin K2 Natural je pre vás ten pravý. Obsahuje najlepšiu formu vitamínu K2 v úplne primeranom množstve v každej dennej dávke. Veľkým plusom je aj kvalitné zloženie, v ktorom nenájdete jedinú chybnú látku. Je však pravda, že ak uprednostňujete výrobky s minimom prídavných látok, možno vám bude viac vyhovovať vitamín inej značky. Nakoniec však môžeme vitamín K2 od značky Swanson všetkým len vrelo odporučiť.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 8,45

2. MedPharma Vitamin K2 MK-7 + D3

MedPharma Vitamin K2 MK-7 + D3

Najlacnejším produktom v celom rebríčku je vitamín K2 MK-7 + D3 od spoločnosti MedPharma. Napriek veľmi nízkej cene ponúka naozaj kvalitné zloženie a okrem dostatočnej dávky vitamínu K v ňom nájdete aj vitamín D3, ktorý s ním pôsobí synergicky. Výsledný pomer ceny a kvality je preto naozaj skvelý.

Výhody:

 • Veľmi nízka cena
 • Jedno balenie vydrží viac ako 100 dní
 • Obsahuje aj vitamín D3
 • Vysokokvalitné zložky

Nevýhody:

 • Konkurenčné výrobky obsahujú vitamín K2 vo väčšom množstve

O výrobcovi:
MedPharma je česká spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu doplnkov športovej výživy od roku 2000. Zameriava sa na podporu ľudského zdravia, navrhovanie, vývoj, výrobu, distribúciu a predaj svojich doplnkov. Okrem toho má spoločnosť v repertoári aj kozmetické a zdravotnícke výrobky. Ich produkty nájdete najmä v lekárňach, ale postupne sa začínajú objavovať aj v ponuke e-shopov so športovou výživou. Možno ste sa s nimi stretli aj v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu C alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov horčíka.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 90 mcg vitamínu K2
 • 25 mcg vitamínu D3

Kombinácia vitamínov K2 a D3 poskytuje množstvo výhod, pretože tieto dva vitamíny sa navzájom podporujú svojimi pozitívnymi účinkami. Tento synergický efekt je určite veľkým plusom a prispieva k celkovej kvalite výrobku. Menšie výhrady by sme mohli mať k obsahu vitamínu K2, ktorý je o niečo nižší ako v konkurenčných produktoch. V skutočnosti to však nie je na škodu, najmä vzhľadom na prítomnosť spomínaného vitamínu D3.

Záverečné hodnotenie:
MedPharma Vitamin K2 MK-7 + D3 ponúka prekvapivo kvalitný prípravok napriek veľmi nízkej cene. Jedna denná dávka stojí najmenej peňazí z celého rebríčka. Pokiaľ ide o pomer ceny a kvality, naozaj sa nie je na čo sťažovať. Spomínané menšie množstvo vitamínu K2 kompenzuje jeho synergický účinok s vitamínom D3, takže ani v tomto ohľade sa nie je na čo sťažovať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 7,89

3. Life Extension Super K

Life Extension Super K

Super K od spoločnosti Life Extension sa od ostatných produktov značne líši. Okrem vitamínu K2 vo forme MK-7 obsahuje aj MK-4 a vitamín K1. Treba však poznamenať, že takéto zložité zloženie nie je v skutočnosti také prospešné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. To však nič nemení na skutočnosti, že ide o mimoriadne kvalitný výrobok.

Výhody:

 • Vysoká dávka účinnej látky
 • Vysoko kvalitný a komplexný vzorec
 • Žiadne kontroverzné látky

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
Značka Life Extension je súčasťou spoločnosti Life Extension Europe, ktorá sa zameriava na výrobu produktov podporujúcich zdravý životný štýl. Spoločnosť Life Extension pôsobí na trhu od 80. rokov minulého storočia. Počas tejto doby si výrobca vybudoval povesť spoľahlivého dodávateľa kvalitných doplnkov. O naše skúsenosti s produktmi Life Extension sme sa už podelili v porovnaní najlepších kolagénov.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 1 500 mcg vitamínu K1
 • 1 000 mcg vitamínu K2 vo forme MK-4
 • 100 mcg vitamínu K2 vo forme MK-7
 • 10 mg vitamínu C

Na prvý pohľad je zrejmé, že Super K je z hľadiska obsahu vitamínu K naozaj dobrý. Keď sa však bližšie pozrieme na zložky, zistíme, že to vlastne nie je až taký zázrak. Dôvod je veľmi jednoduchý. Dopĺňanie vitamínu K1 je v drvivej väčšine prípadov zbytočné, pretože tento vitamín je v bežnej strave dostatočný a jeho nedostatok trávi len úzka skupina ľudí so špecifickými ochoreniami. Aj prítomnosť vitamínu K2 vo forme MK-4 je celkom irelevantná. Táto forma sa v tele uvoľňuje len niekoľko hodín, preto je potrebné ju dopĺňať niekoľkokrát denne. V doplnku, ktorý sa dávkuje raz denne, je táto látka v podstate zbytočná. Najmä ak daný výrobok obsahuje aj oveľa vhodnejšiu formu MK-7, ktorú možno nájsť aj v iných výrobkoch.

Zjednodušene by sme mohli povedať, že jedinou skutočne významnou látkou v Super K je vitamín K2 vo forme MK-7, ktorý je prítomný v rovnakom množstve ako v mnohých iných produktoch v našom rebríčku. V dôsledku toho sa Super K z hľadiska svojho potenciálneho účinku nijako zvlášť nelíši od konkurencie.

Záverečné hodnotenie:
Super K od Life Extension si určite nenechajte ujsť. Obsahuje vysokú dávku vitamínu K2 vo forme MK-7, ktorý je najdôležitejší. Ostatné formy vitamínu K síce nie sú obzvlášť prospešné, ale nijako výrobku neškodia. Ich prítomnosť však znamená, že zákazník za ne musí zaplatiť, aj keď ich v skutočnosti nepotrebuje. Najväčšou nevýhodou Super K je preto vysoká cena, ktorá mnohých ľudí nepochybne odradí od jeho kúpy.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 28,30
Cena:  € 32,68

4. GreenFood Vitamin K2VITAL® DELTA

GreenFood Vitamin K2VITAL® DELTA

Vitamín K2VITAL® DELTA od spoločnosti GreenFood zaujme najmä svojou patentovanou formou vitamínu K2, ktorá sa vyznačuje výnimočne dobrou biologickou dostupnosťou a dokonalou stabilitou. Nemenej dôležitá je aj cena výrobku, ktorá je oveľa nižšia, ako je obvyklé u konkurencie. Jediným negatívom je o niečo nižší obsah účinnej látky.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Patentovaná forma vitamínu K2
 • Vysokokvalitné zloženie

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinnej látky

O výrobcovi:
Rodinná česká spoločnosť pôsobiaca na trhu so športovou výživou už viac ako 25 rokov. Takto by sa dala stručne opísať značka GreenFood. Medzi hlavné priority spoločnosti patrí výroba kvalitných doplnkov stravy s použitím prvotriednych prírodných zložiek. Preto vo výrobkoch GreenFood nenájdete konzervačné látky, chemické farbivá, stabilizátory ani pridaný cukor. S produktmi GreenFood ste sa už mohli stretnúť v našom rebríčku najlepších produktov s chlorellou alebo v našom porovnaní najlepších tráviacich enzýmov.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 75 mcg vitamínu K2

K2VITAL® DELTA je patentovaná forma vitamínu K2 od nórskej spoločnosti Kappa Bioscience. Ide o mimoriadne stabilný vitamín K2 vo forme MK-7, ktorého hlavnou výhodou je dvojité zapuzdrenie, vďaka ktorému je stabilný aj v prítomnosti minerálov, vedľa ktorých sa inak rozkladá. V doplnkoch stravy obsahujúcich iba vitamín K2 sa tento účinok logicky nemá ako prejaviť, ale vďaka mimoriadnej stabilite sa K2VITAL® DELTA uvoľňuje v ľudskom tele až 72 hodín, čo je z hľadiska biologickej dostupnosti veľkým prínosom.

Záverečné hodnotenie:
Vitamín K2VITAL® DELTA vám poskytne všetky zdravotné výhody, ktoré môžete očakávať od vitamínu K2. Okrem mimoriadne stabilnej formy účinnej látky je veľkou výhodou aj prekvapivo nízka cena. Jedinou nevýhodou je nižší obsah samotného vitamínu K2, čo je dosť škoda. V opačnom prípade by tento produkt mal šancu ašpirovať na oveľa vyššie umiestnenie v našom rebríčku. Treba však poznamenať, že ani 75 mcg nie je katastrofa, hoci niektoré konkurenčné výrobky obsahujú až o tretinu viac.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

5. Jarrow Vitamin K2 MK-7

Jarrow Vitamin K2 MK-7

Vitamín K2 MK-7 od spoločnosti Jarrow Formulas ponúka pomerne solídnu dávku vitamínu K2 v najlepšej možnej forme. Jeho nevýhodou je však pomerne vysoká cena, ktorá nejde ruka v ruke s obsahom účinnej látky. Hoci je výsledný pomer ceny a kvality o niečo horší ako u konkurencie, stále ide o veľmi spoľahlivý doplnok, ktorý bezpečne doplní váš vitamín K2.

Výhody:

 • Vysokokvalitné zloženie bez zbytočných prísad
 • Vitamín K2 vo forme MK-7
 • Jedno balenie vydrží až dva mesiace

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
"Nie sme typický výrobca vitamínov." To je slogan americkej spoločnosti Jarrow Formulas. Táto spoločnosť začala svoju činnosť v roku 1977 a odvtedy prešla dlhú cestu. Jarrow L. Rogovin, zakladateľ spoločnosti, už dlho nedoručuje zákazníkom objednávky osobne. Dnes je Jarrow Formulas jedným z uznávaných výrobcov športových doplnkov a počas svojho pôsobenia na trhu získala táto značka mnoho ocenení.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 90 mcg vitamínu K2

V jednej kapsule vitamínu K2 MK-7 od spoločnosti Jarrow Formulas nájdeme 90 mcg vitamínu K2, samozrejme vo forme MK-7. To je dostatočné množstvo, hoci mnohé konkurenčné produkty obsahujú o niečo vyššiu dávku. Účinná látka v kapsuliach je viazaná na MCT olej, ktorý sám o sebe tiež poskytuje množstvo zdravotných výhod. Čo sa týka zložiek, pre niektorých môže byť problémom prítomnosť sóje, ktorá je bežným alergénom. Inak však neobsahuje žiadne potenciálne problematické zložky.

Záverečné hodnotenie:
Ak by som mal vybrať jeden negatívny tohto produktu, bola by to nepochybne cena. V skutočnosti je Jarrow Vitamin K2 MK-7 jedným z najdrahších produktov v celom rebríčku. Vysoká cena však nie je opodstatnená z hľadiska zložiek. Samozrejme, musíme oceniť pomerne vysoký obsah účinnej látky, ale to nie je nezvyčajné ani pri oveľa lacnejších výrobkoch.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 23,05

6. Life Extension Low Dose Vitamin K2

Life Extension Low Dose Vitamin K2

V našom rebríčku sa umiestnil ešte jeden produkt od spoločnosti Life Extension. Konkrétne ide o nízku dávku vitamínu K2, ktorá, ako už názov napovedá, obsahuje vitamín K2 v malom množstve. Konkrétne je to 45 mcg v každej kapsule.

Výhody:

 • Kvalitné zložky
 • Vhodné, ak hľadáte doplnok s nižším obsahom účinných látok
 • Žiadne zbytočné prísady

Nevýhody:

 • Vysoká cena

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 45 mcg vitamínu K2

Prvá otázka, ktorú si pri pohľade na tento produkt položíte, je pravdepodobne zrejmá. Prečo by niekto chcel doplnok s nízkym obsahom účinnej látky? Existuje niekoľko odpovedí. Hlavným dôvodom však zvyčajne býva, že človek nechce užívať viac vitamínu K2, ako je potrebné. Je to totiž vitamín rozpustný v tukoch, takže jeho nadbytok sa z tela nevylučuje. Nižšia dávka okrem iného znamená lepšiu stráviteľnosť, čo môže byť pre niektorých ľudí rozhodujúce. Určite však netvrdím, že niečo také bude vyhovovať každému. Zatiaľ čo v iných výrobkoch sa nízky obsah účinnej látky považuje za nevýhodu, v tomto prípade je prezentovaný skôr ako výhoda.

Záverečné hodnotenie:
Nízke dávky vitamínu K2 od spoločnosti Life Extension možno vyzerajú zvláštne, ale určite si nájdu svojich fanúšikov. Osobne však považujem za nelogické platiť toľko za doplnok s nízkym obsahom vitamínu K, koľko stojí tento produkt. Oveľa rozumnejšie by bolo vybrať si produkt s vyšším obsahom a dávkovať ho denne. Výsledné náklady na jednu dávku by boli oveľa nižšie a pre telo by boli v podstate rovnaké.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 22,19
Cena:  € 22,39
Cena:  € 24,46 -17%

7. Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3

Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3

Lipozomálny vitamín K2 + D3 od spoločnosti Ekolife Natura sa od svojich konkurentov líši najmä svojou formou. Nie je to kapsula ani tableta, ale tekutý roztok. Z hľadiska pomeru cena/kvalita však vyzerá v porovnaní s inými produktmi trochu slabšie, pretože kombinuje nízky obsah účinnej látky a vysokú cenu.

Výhody:

 • Vysokokvalitné zloženie
 • Jednoduché dávkovanie
 • Obsahuje aj vitamín D3

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
Slovinská značka Ekolife Natura sa zaoberá predovšetkým predajom lipozomálnych vitamínov a podobných výrobkov. Spoločnosť založili dve sestry, ktoré chceli svojimi výrobkami pomôcť ľuďom dosiahnuť zdravší životný štýl. Hlavnou prioritou pri výrobe všetkých doplnkov je vždy kvalita. Je preto jasné, že všetky produkty Ekolife Natura sú vyrobené z prvotriednych surovín. Možno ste sa s nimi stretli v našom porovnaní najlepších kolagénov alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov s chlorellou.

V jednej dávke (1 ml) nájdete:

 • 45 mcg vitamínu K2
 • 25 mcg vitamínu D3

Už niekoľkokrát som písal o výhodách synergickej kombinácie vitamínov K2 a D3. Jedinou nevýhodou je pomerne nízky obsah účinnej látky, čo nepriaznivo ovplyvňuje konečný účinok. Ide o pomerne nezvyčajnú formu vitamínu, ale pre niektorých môže byť veľkým prínosom. Namiesto prehĺtania tabliet stačí užívať 1 ml vitamínu buď samostatne priamo do úst, alebo v kombinácii s vodou či prípadne džúsom. Dávkovanie je preto veľmi jednoduché a vyhovuje aj ľuďom, ktorí nemajú radi tablety alebo kapsule.

Záverečné hodnotenie:
Ekolife Natura Lipozomálny vitamín K2 + D3 vás určite neohromí obsahom účinnej látky ani cenou. Jeho výhoda spočíva v odlišnosti od ostatných konkurentov. Osobne si nemyslím, že tento faktor hrá úlohu pre významné percento ľudí, ale ak z nejakého dôvodu uprednostňujete doplnky v tekutej forme, tento produkt je pre vás. Ak však hľadáte vitamín K2 s najlepším pomerom ceny a kvality, pravdepodobne budete spokojnejší s jedným z produktov na vrchole nášho rebríčka.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 20,89 -17%
Cena:  € 20,94
Cena:  € 21,00
Cena:  € 24,80

8. Viridian Vitamin K2

Viridian Vitamin K2

Na konci nášho rebríčka najlepších vitamínov K je vitamín K2 od spoločnosti Viridian. Zapôsobil na nás svojou vysokou kvalitou a veľmi čistým zložením, ale kvôli nízkemu obsahu účinných látok a veľmi vysokej cene ho nebolo možné zaradiť vyššie.

Výhody:

 • Vysoko kvalitné a čisté zloženie
 • Obsahuje vitamín K2 vo forme MK-7
 • Vhodné pre vegánov

Nevýhody:

 • Veľmi vysoká cena
 • Nízky obsah účinnej látky

O výrobcovi:
Britská spoločnosť Viridian Nutrition sa špecializuje na výrobu tzv. etických vitamínov. Všetky produkty tohto výrobcu sú 100 % bioaktívne a neobsahujú geneticky modifikované látky. Okrem toho sú uložené v kapsulách rastlinného pôvodu bez použitia akýchkoľvek prísad. Spoločnosť sa pýši čistotou svojich výrobkov, šetrnosťou k životnému prostrediu a pomocou charite. So značkou Viridian ste sa už mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších tráviacich enzýmov.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 50 mcg vitamínu K2

Obsah účinnej látky rozhodne nie je výhodou vitamínu K2 spoločnosti Viridian. V každej kapsule je len 50 mcg účinnej látky, čo je vzhľadom na veľmi vysokú cenu naozaj málo. Výrobca odporúča užívať jednu až dve kapsuly denne, čo môže spolu tvoriť 100 mcg, ako je to bežné u konkurencie, ale cena za jednu dennú dávku by sa potom ešte zdvojnásobila. Aby sme však neboli len kritickí, musíme pochváliť použitie rastlinnej kapsule a absenciu akýchkoľvek plnidiel a zbytočných prísad.

Záverečné hodnotenie:
Viridian Vitamin K2 je skutočne veľmi čistý produkt s naozaj kvalitným zložením, ale kombinácia nízkeho obsahu účinných látok a naozaj vysokej ceny z neho robí produkt, ktorý nemá veľký potenciál konkurovať iným výrobcom. Ak ste však fanúšikom tejto značky a prírodné zložky sú pre vás dôležité, pravdepodobne budete s výrobkom spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 16,06 -17%
Cena:  € 16,12
Cena:  € 16,60

Čo je vitamín K?

Keď sa povie "vitamín", vitamín K pravdepodobne nie je prvá vec, ktorá vám napadne. V porovnaní s vitamínom C, B-komplexom alebo vitamínom D je K pomerne zanedbávaný. To však v žiadnom prípade neznamená, že tento vitamín je nejakým spôsobom menejcenný alebo že si nezaslúži pozornosť. Mnohí ľudia sa dokonca domnievajú, že vitamín K zohráva v ľudskom organizme absolútne zásadnú úlohu a že máme pred sebou ešte dlhú cestu, aby sme úplne pochopili, aký kľúčový je tento vitamín pre náš život. Bez ohľadu na všetky špekulácie však dnes môžeme s istotou povedať, že vitamín K by sme nemali brať na ľahkú váhu, pretože má v ľudskom tele množstvo mimoriadne dôležitých funkcií. Skôr ako sa k nim dostaneme, musíme si najprv povedať niečo viac o vitamíne K.

Ako to už medzi vitamínmi býva, pojem vitamín K zahŕňa viacero látok. Aby sme boli presnejší, poznáme tri rôzne formy vitamínu K: vitamín K1 (fylochinón), vitamín K2 (menachinón) a vitamín K3 (menadión), ktorý je pre nás nepodstatný, pretože ide o syntetickú formu, ktorá sa nesmie podávať ľuďom. Hoci majú všetky tri látky takmer identický názov, ich funkcie v ľudskom tele sú úplne odlišné a dokonca sa objavujú názory, že K1 a K2 by sa mali označovať ako vitamíny.

Účinky vitamínu K v ľudskom tele

Keďže vitamín K1 a K2 majú v ľudskom tele úplne odlišné funkcie, je potrebné diskutovať o ich účinkoch oddelene. Vitamín K1 je dôležitý predovšetkým pre svoj vplyv na zrážanie krvi (názov vitamín K pochádza z nemeckého "koagulácia"). Nedostatok sa spája s problematickou zrážanlivosťou krvi, zatiaľ čo nadbytok môže viesť k zvýšenému riziku vzniku krvných zrazenín.

Na druhej strane má vitamín K2 protizápalové a antioxidačné účinky, ale predovšetkým podporuje zdravie a vývoj kostí. Vitamín K aktivuje proteín osteokalcín. Tým sa zabezpečí, že vápnik sa z ciev, kde môže spôsobovať rôzne kardiovaskulárne ochorenia, dostane do kostí, kde je jeho prítomnosť žiaduca. Vitamín K2 preto pomáha aj ako prevencia proti vyššie uvedeným kardiovaskulárnym ochoreniam. Zároveň sa špekuluje o pozitívnom vplyve vitamínu K2 na zdravie zubov a hovorí sa aj o jeho schopnosti zmierňovať príznaky rakoviny pečene.

Aký je rozdiel medzi vitamínmi rozpustnými vo vode a v tukoch?

Skôr ako budeme pokračovať, je potrebné urobiť malú odbočku. Pravdepodobne ste už počuli, že vitamíny sa delia podľa toho, či sú rozpustné v tukoch alebo vo vode. Toto rozdelenie je úplne zásadné a určuje mnohé dôležité vlastnosti jednotlivých vitamínov. Vitamíny K patria do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. V praxi to znamená, že ľudské telo ich nedokáže vylúčiť, ale ukladá ich do tukových zásob. Z tohto dôvodu sú vitamíny rozpustné v tukoch zvyčajne prítomné v ľudskom tele v dostatočnom množstve. Z nejakého dôvodu však telo nedokáže vitamín K ukladať vo veľkých množstvách. Preto závisí od jeho pravidelného denného príjmu. Pravdepodobne z tohto dôvodu je ľudské telo schopné čiastočne recyklovať vitamín K v tzv. cykle vitamínu K.

Ktorú formu vitamínu K je najlepšie dopĺňať?

Pri výbere doplnku vitamínu K si treba všímať niekoľko faktorov. Najdôležitejšia je samotná forma vitamínu. Vitamín K3 sa môže vyradiť, pretože nie je vhodný pre ľudí. Je teda lepšie dopĺňať vitamín K1 alebo K2? Alebo možno oboje naraz? Z hľadiska vstrebávania a biologickej dostupnosti je určite vhodnejšie dopĺňať vitamín K2. Existujú dva dôvody. Vitamín K1 je oveľa ľahšie prijímať v bežnej strave, pretože sa nachádza v listovej zelenine. Jeho nedostatok je preto pomerne zriedkavý. Dôležitejší je však fakt, že ľudské telo využije len 10 - 15 % vitamínu K1 prijatého vo forme doplnkov. Na druhej strane, vitamín K2 sa biologicky využíva na 95 až 100 % doplnkovej dávky. A na rozdiel od K1 sa v prirodzenej strave vyskytuje v menšom množstve. Okrem toho sa nedávno objavili pochybnosti o tom, koľko vitamínu K2 môžu syntetizovať baktérie v hrubom čreve, o ktorých sa predpokladalo, že sú zdrojom najmenej 50 % potrebného množstva tohto vitamínu.

Môžeme to teda zhrnúť takto. Nemá význam dopĺňať vitamín K1, pretože ho máme dostatok a naše telo ho aj tak nedokáže správne využiť. Na druhej strane množstvo vitamínu K2 vyvoláva pochybnosti o jeho dennom príjme a predpokladá sa, že ho máme oveľa menej, ako sa dlho predpokladalo. Treba však povedať, že v tomto smere zatiaľ nemáme dostatok vedeckých štúdií.

Vitamín K2 tiež nie je len jeden

Ak sa vám zdalo rozdelenie vitamínu K na 3 rôzne typy zbytočne komplikované, mám pre vás zlú správu. Vitamín K2 sa delí na niekoľko podtypov, ktoré sa líšia štruktúrou molekuly (presnejšie počtom izoprénových jednotiek v bočnom reťazci). Aj keď sa toto rozdelenie niekomu nemusí zdať veľmi dôležité, medzi jednotlivými podtypmi vitamínu K2 sú naozaj dôležité rozdiely, ktoré by ste mali poznať. V doplnkoch stravy sa najčastejšie stretávate s podtypmi MK-4 a MK-7. Tieto dva podtypy sa líšia predovšetkým tým, aký dlhý je ich polčas eliminácie. Čím dlhší je reťazec vitamínu, tým dlhší je jeho polčas eliminácie. Čo to pre nás znamená? Zatiaľ čo podtyp MK-4 má polčas rozpadu len niekoľko hodín, MK-7 sa vylučuje z tela oveľa dlhšie.

Ako sa toto zistenie premietne do výživy? Podtyp MK-4 je v podstate neúčinný, pretože by sa mal dopĺňať každých niekoľko hodín kvôli jeho krátkemu polčasu rozpadu. Naproti tomu MK-7 veľmi dobre funguje v doplnkoch stravy a účinne zvyšuje množstvo vitamínu K2 v tele, čo mimochodom potvrdili aj vedecké štúdie. Je preto jasné, že pri výbere doplnku by ste si mali vždy vybrať doplnok s podtypom MK-7.

Kde nájdem vitamín K?

Medzi potraviny bohaté na vitamín K1 patrí listová zelenina. Nachádza sa najmä v kapuste, špenáte a šaláte, ale aj v brokolici, žeruche a niektorých rastlinných olejoch. Z týchto olejov stoja za zmienku najmä olivový, sójový a repkový olej.

Vitamín K2 sa nachádza predovšetkým v živočíšnych tukoch - masle, masti, smotane. Nachádza sa aj v kvalitnom mäse a vajciach. Sójové bôby sú tiež bohatým zdrojom vitamínu K2, ale u nás nie sú veľmi rozšírené. Ako už bolo spomenuté, ľudské telo dokáže syntetizovať vitamín K2 na vitamín K1, ale tento proces je menej účinný, ako sa očakáva. Z tohto dôvodu sa v kombinácii s nízkym obsahom vitamínu K2 v bežnej strave odporúča doplniť vitamín K2.

Koľko vitamínu K2 denne užívať?

Na rozdiel od väčšiny vitamínov neexistuje pre vitamín K2 presný limit, ktorý by určoval odporúčanú dennú dávku. Najčastejšie sa však odporúča užívať približne 120 µg vitamínu K denne. Problémom je, že sa zvyčajne nikde nerozlišuje medzi vitamínom K1 a K2. Dá sa teda predpokladať, že samotný príjem vitamínu K2 môže byť o niečo nižší, pretože v bežnej strave je dostatok vitamínu K1. Väčšina doplnkov obsahuje K2 v množstve do 100 µg, čo je podľa mňa úplne ideálne. V tejto súvislosti treba tiež poznamenať, že neexistuje horná odporúčaná hranica denného príjmu vitamínu K. V tejto súvislosti sa preto odporúča používať zdravý rozum a zbytočne neprekračovať dávkovanie.

Na dosiahnutie najlepšieho účinku sa odporúča dopĺňať vitamín K2 spolu s vitamínom D3, pretože pôsobia synergicky. Pri výbere vám pomôže náš rebríček najlepších doplnkov vitamínu D, v ktorom sme všetko podrobne opísali.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa suplementácie vitamínom K, neváhajte nás kontaktovať v komentároch.

Zdroje

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.