Rebríček najlepších vitamínov D 2024

Každý asi vie, že naše telo si dokáže vytvoriť vitamín D zo slnečného žiarenia. Po väčšinu roka sú však možnosti nášho tela do značnej miery obmedzené, najmä kvôli našej geografickej polohe. Z tohto dôvodu sa odporúča dopĺňať tento dôležitý vitamín vo forme doplnkov (a to nielen v zime). Z tohto dôvodu sme zostavili rebríček najlepších doplnkov vitamínu D, ktorý vám pomôže vybrať si ideálny produkt pre vaše individuálne potreby. Ako si viedli jednotlivé produkty?

8 najlepších vitamínov D

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Reflex Nutrition Vitamin D3 Reflex Nutrition Vitamin D3 2 000 IU, 100 kapsúl v balení, Dávkovanie na deň € 7,48 - € 9,95
2. Czech Virus – Vitamin D3 Czech Virus – Vitamin D3 5 000 IU, 180 kapsúl v balení , Dávkovanie na deň € 10,23 - € 18,90
3. Vilgain Vitamin D3+K2 Vilgain Vitamin D3+K2 1 000 IU, 150 denných dávok v balení, Dávkovanie raz denne € 8,09
4. Swanson Vitamin D3 Swanson Vitamin D3 5 000 IU, 250 kapsúl v balení, Dávkovanie raz za päť dní € 5,50 - € 9,07
5. HiTec – Vitamin D3 HiTec – Vitamin D3 1 000 IU, 180 tabliet v balení, Dávkovanie pol tablety denne
6. GreenFood Vitamin D3 GreenFood Vitamin D3 1 000 IU, 60 kapsúl v balení, Dávkovanie raz denne € 3,65
7. Scitec Vitamin D3 Scitec Vitamin D3 500 IU, 250 kapsúl v balení, Dávkovanie raz denne € 10,22 - € 14,90
8. Now Foods Vitamin D Now Foods Vitamin D 5 000 IU, 30/120/240 kapsúl v balení, Dávkovanie na deň € 8,51 - € 9,50
9. AMix Vitamin D3 AMix Vitamin D3 2 500 IU, 90 kapsúl v balení , Dávkovanie raz za 3 dni € 5,71 - € 7,60

Podrobné porovnanie najlepších vitamínov D

1. Reflex Nutrition Vitamin D3

Reflex Nutrition Vitamin D3

Prvé miesto v našom rebríčku obsadil vitamín D3 od spoločnosti Reflex. Je to najmä vďaka čistému zloženiu, dobre nastavenej dávke vitamínu D a samozrejme, ako je to u výrobkov Reflex zvykom, celkovej kvalite spracovania. Výsledná hodnota za peniaze je napriek mierne vyššej cene tohto výrobku stále prvotriedna. Každá kapsula obsahuje 2 000 IU vitamínu D3, čo považujeme za ideálnu dávku pre ľudí, ktorí sa snažia udržať si zdravú hladinu tohto vitamínu bez toho, aby trpeli jeho výrazným nedostatkom.

Výhody:

 • Kvalita spracovania
 • Dobre nastavená dávka vitamínu D
 • Žiadne zbytočné prísady
 • Výrobca testovaný zákazníkmi

Nevýhody:

 • Jedna z drahších alternatív

O výrobcovi:
Britskú spoločnosť Reflex snáď netreba predstavovať. Od roku 1996 vyrába výživové doplnky najvyššej kvality a počas svojho pôsobenia na trhu sa z neho stala osvedčená stálica, ktorej sa mnohí športovci nevedia nabažiť. Značka Reflex je synonymom kvality, a preto sa jej výrobky pravidelne objavujú v našich porovnaniach najlepších výrobkov všetkých druhov. Jedným z vlajkových produktov spoločnosti Reflex je legendárny multivitamín Nexgen Pro, ktorý sa dostal na vrchol nášho zoznamu najlepších multivitamínov.

Zloženie a dávkovanie:

 • 2 000 IU vitamínu D3

Pokiaľ ide o samotné zložky, nemáme veľa spoločného s hodnoteniami podobných produktov. Okrem cholekalciferolu (vitamínu D) obsahuje každá kapsula len látky potrebné na jej spoľahlivé udržanie. Výrobca odporúča dávkovať jednu kapsulu denne s jedlom a my samozrejme odporúčame túto radu dodržiavať. Hodnota 2 000 IU zodpovedá hornej hranici odporúčanej dennej dávky vitamínu D, nesmiete však zabúdať, že časť vitamínu prijmete aj sami. Táto dávka je teda vhodná ako prevencia proti nedostatku vitamínu D, ale nie je vhodná pre ľudí trpiacich závažným nedostatkom.

Záverečné hodnotenie:
Vitamín D3 od Reflexu má veľmi kvalitné a čisté zloženie bez zbytočných prísad. Zvolené dávkovanie je vhodné pre široké spektrum ľudí a je vhodné na udržanie primeranej hladiny vitamínu D. Za negatívum môžeme považovať pomerne vysokú cenu v porovnaní s konkurenčnými výrobkami. Musíme však brať do úvahy prémiovú kvalitu a predovšetkým skutočnosť, že vzhľadom na nízku cenu podobných produktov je rozdiel medzi vitamínom D od Reflexu a najlacnejším produktom v rebríčku približne jedna koruna, čo naozaj nepredstavuje taký významný rozdiel. V konečnom dôsledku môžeme vitamín D3 od spoločnosti Reflex vrelo odporučiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 7,48
Cena:  € 9,95

2. Czech Virus – Vitamin D3

Czech Virus – Vitamin D3

Ďalej tu máme vitamín D3 od spoločnosti Czech Virus. Z hľadiska obsahu vitamínu D je tento produkt najlepší zo všetkých produktov v rebríčku - každá kapsula obsahuje až 5 000 IU. Treba však poznamenať, že takýto vysoký obsah aj pri dodržaní odporúčaného dávkovania prekračuje odporúčané denné hodnoty, a preto nie je vhodný pre každého. Ocenia ho najmä ľudia, ktorí trpia výrazným nedostatkom vitamínu D a majú problém si ho sami vytvoriť. Z tohto dôvodu je vitamín D3 od spoločnosti Czech Virus vhodný najmä na zimu.

Výhody:

 • Vysoký obsah vitamínu D3
 • Jedno balenie vám vydrží až rok
 • Čisté zloženie bez zbytočných prísad
 • Odporúčané zákazníkmi

Nevýhody:

 • Zbytočne vysoká dávka pre väčšinu ľudí

O výrobcovi:
Značka Czech Virus je na českom trhu osvedčeným menom. Spoločnosť spolupracuje s mnohými známymi športovcami a jej výrobky sú známe svojou kvalitou. Podnetom na založenie spoločnosti bola nízka kvalita doplnkov výživy dostupných na trhu. Preto sa zakladatelia rozhodli vziať veci do vlastných rúk a založiť vlastnú značku doplnkov. Dnes je Czech Virus jedným z najväčších výrobcov fitness doplnkov v našej krajine.

Zloženie a dávkovanie:

 • 5 000 IU vitamínu D3

Ako už bolo napísané vyššie, z hľadiska obsahu vitamínu D v jednej dávke nemá vitamín D z českého vírusu konkurenciu. Je však dôležité mať na pamäti, že menej je niekedy viac. Užívanie zbytočne veľkých dávok vitamínu D by bolo po krátkom čase kontraproduktívne, čo treba mať na pamäti. Je to tak aj napriek tomu, že výrobca odporúča užívať jednu tabletu denne. Z tohto dôvodu je tento doplnok vhodný skôr pre ľudí trpiacich vážnym nedostatkom vitamínu D. Môže byť prospešný aj v zime, keď je v našich zemepisných podmienkach takmer nemožné vytvoriť si vlastný vitamín D. Musíme oceniť prítomnosť olivového oleja, ktorý má slúžiť na zlepšenie využívania vitamínu D, aj keď je pravda, že ak ho budete užívať spolu so stravou, nemali by ste mať s jeho užívaním problém. Napriek tomu ide o premyslený detail.

Záverečné hodnotenie:
Czech Virus pri prezentácii tohto produktu vsádza predovšetkým na to, že obsahuje najsilnejšiu koncentráciu samotného vitamínu D, čo je pre zákazníkov určite silným lákadlom. Ak však chceme byť skutočne objektívni, musíme poukázať na to, že nie vždy je takáto vysoká koncentrácia skutočne užitočná. Z hľadiska čistoty a kvality kompozície tu určite nie je čo kritizovať. To isté platí aj o cene, ktorá je podľa nás viac než prijateľná. Ak teda máte vážne problémy s nedostatkom vitamínov, vitamín D3 od spoločnosti Czech Virus vám bude vyhovovať.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 10,23
Cena:  € 12,89
Cena:  € 18,90

3. Vilgain Vitamin D3+K2

Vilgain Vitamin D3+K2

Svoje miesto v našom rebríčku si našiel aj vitamín D3+K2 od spoločnosti Vilgain. Jeho výhodou je, že je doplnený aj o vitamín K vo forme MK-7, čo výrazne zvyšuje jeho účinnosť. Ide o vitamín v tekutej forme, ktorý je vybavený farmaceutickým dávkovačom, vďaka ktorému si ľahko a rýchlo odmeriate jednu dennú dávku.

Výhody:

 • Vysoká kvalita všetkých zložiek
 • Obsahuje aj vitamín K
 • Jednoduché a rýchle dávkovanie
 • Jedno balenie vydrží až 150 dní

Nevýhody:

 • Mierne vyššia cena

Informácie o výrobcovi:
V súčasnosti je česká značka Vilgain jedným z najobľúbenejších výrobcov športovej výživydoplnkov výživy u nás, ale čoraz viac pozornosti si získava aj v zahraničí. Výrobky Vilgain sú väčšinou cenovo veľmi dostupné, no napriek tomu dokážu kvalitou konkurovať oveľa drahším doplnkom. O naše skúsenosti s výživovými doplnkami od tejto spoločnosti sme sa s vami podelili napríklad v našej recenzii Vilgain Protein Bar alebo v našom porovnaní najlepších proteínových tyčiniek bez sladidiel.

Zloženie a dávkovanie:

 • 1 000 IU vitamínu D3
 • 50 μg vitamínu K2

Keďže vitamíny D3 a K2 pôsobia synergicky, ich kombináciou sa dosiahne oveľa silnejší účinok, ako keby ste užívali obe látky samostatne. Zároveň ide o veľmi kvalitné formy oboch vitamínov. Vitamín D3 sa tu nachádza v patentovanej forme D3V®, čo je cholekalciferol rastlinného pôvodu z morskýchmorských rias, ktorý má rovnaké účinky ako cholekalciferol živočíšneho pôvodu. Vitamín K2 sa tu naopak nachádza vo forme menachinónu-7, inak známeho ako MK-7. Ten je pre telo oveľa ľahšie dostupný ako forma MK-4, ktorá sa nachádza v niektorých lacnejších doplnkoch stravy. Obe látky sú rozpustené v MCT oleji, čo zabezpečuje ich prenos a bezproblémové vstrebávanie. Celá zmes je tiež obohatená o prírodné tokoferoly, ktoré chránia vitamíny pred oxidáciou.

Záverečné hodnotenie:
Vilgain Vitamín D3+K2 ponúka veľmi kvalitnú kombináciu vitamínov D3 a K2, ktoré synergicky pôsobia na zlepšenie účinnosti sov. Jedno balenie obsahuje celkovo 150 denných dávok, takže vám vydrží približne 5 mesiacov. Z hľadiska ceny sa rozhodne nejedná o najlacnejší výrobok na trhu. Vzhľadom na vysokú kvalitu všetkých zložiek však nejde o žiadnu katastrofu a výsledný pomer cena/kvalita považujem za veľmi dobrý.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 8,09 -19%

Na ďalšom mieste sa umiestnil vitamín D3 od spoločnosti Swanson. Zaujal nás najmä svojou mimoriadne nízkou cenou, čistým zložením a vysokým obsahom vitamínu D. Ďalšou veľkou výhodou je skutočnosť, že jedno balenie vám pri dodržaní odporúčaného dávkovania vydrží takmer 3 a pol roka, čo znamená, že namiesto počtu zostávajúcich kapsúl vás bude zaujímať len dátum exspirácie.

Výhody:

 • Čisté a jednoduché zloženie
 • Dobrá dávka vitamínu D
 • Vydrží vám naozaj dlho
 • Skvelá cena

Nevýhody:

 • Možno zbytočne veľké balenie

O výrobcovi:
S výrobkami Swanson sa možno nestretávate často, ale to im neuberá na kvalite. Spoločnosť Swanson Health Products začala svoju činnosť v roku 1969 v Spojených štátoch. Zakladatelia sa rozhodli priniesť na trh kvalitné výživové doplnky, ktoré by ľuďom pomohli dosiahnuť zdravý životný štýl. V roku 2018 sa spoločnosť premenovala a odvtedy sa nazýva jednoducho Swanson. V súčasnosti má spoločnosť v repertoári okrem výživových doplnkov aj krmivo pre domáce zvieratá a výživové doplnky.

Zloženie a dávkovanie:

 • 5 000 IU vitamínu D3

Rovnako ako spoločnosť Czech Virus, aj spoločnosť Swanson si zakladá na čo najvyššom obsahu vitamínu D v každej kapsule. Spôsob, akým obaja výrobcovia odporúčajú dávkovanie svojho produktu, sa však líši. Aj keď ani to nie je pravda, pretože na originálnom obale je uvedené niečo iné, ako vyžaduje česká legislatíva. Výrobca pôvodne uvádza, že odporúčaná dávka je jedna kapsula denne, zatiaľ čo informácie na obale určenom pre českých zákazníkov hovoria, že jedna kapsula sa má užívať raz za päť dní. Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu D si však myslím, že upravené dávkovanie je úplne postačujúce.

Záverečné hodnotenie:
Vitamín D3 od spoločnosti Swanson je ďalším z radu spoľahlivých a skutočne kvalitných doplnkov, na ktoré sa môžete bez problémov spoľahnúť. Jedna dávka vás navyše bude stáť naozaj zanedbateľnú sumu, najmä ak vezmeme do úvahy, že by sa mala užívať raz za päť dní. Je samozrejme na vás, či sa budete riadiť originálnymi pokynmi výrobcu alebo tým, čo uvádza etiketa na českom trhu, ale nezabúdajte, že zbytočne veľké dávky vitamínu D sú skôr škodlivé. Ak však máte tohto vitamínu naozaj málo alebo sa chcete uistiť, že ho máte v zime dostatok, tento produkt môže byť pre vás naozaj užitočný.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 8,20
Cena:  € 9,07
Cena:  € 5,50

5. HiTec – Vitamin D3

HiTec – Vitamin D3


V našom rebríčku najlepších doplnkov vitamínu D je aj vitamín D3 od spoločnosti HiTec Nutrition. Bude zaujímavý najmä pre ľudí, ktorí hľadajú doplnok, ktorý poskytuje len malú udržiavaciu dávku vitamínu D. Vďaka tomu je vhodný na letné mesiace, keď si naše telo dokáže vytvoriť veľké množstvo tohto vitamínu samo. Ďalšou výhodou je mimoriadne nízka cena a veľmi dobré referencie od mnohých spokojných zákazníkov.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Vďaka nízkej dávke je vhodný aj v lete
 • Vysokokvalitný dizajn

Nevýhody:

 • Nízka dávka nemusí vyhovovať každému

O výrobcovi:
Spoločnosť Hitec Nutrition má viac ako 20 rokov skúseností s výrobou doplnkov športovej výživy. Výživa Výživa pôsobí na trhu už viac ako 20 rokov a je na trhu už viac ako 20 rokov. Odvtedy sa veľmi rozrástol a dnes ho môžete nájsť v spojení s mnohými kvalitnými a populárnymi doplnkami. Každý výrobok tohto výrobcu prechádza veľmi prísnym testom kvality, vďaka čomu vždy dostanete do rúk prvotriedny doplnok stravy.

Zloženie a dávkovanie:

 • 1 000 IU vitamínu D3

Hoci jedna tableta obsahuje 1 000 IU vitamínu D3, jedna dávka pozostáva len z polovice tejto tablety. Preto je odporúčaná denná dávka podľa výrobcu len 500 IU, čo môže byť pre niektorých pomerne málo. Opäť však treba zdôrazniť, že potreba suplementácie vitamínom D je veľmi subjektívna, takže pre niektorých ľudí môže byť táto slabšia dávka celkom vhodná. Osobne ho považujem za ideálnu voľbu na letné mesiace, pretože v tomto období si naše telo väčšinu vitamínu D vytvorí samo, ale ak trávite väčšinu dňa napríklad v práci, pravdepodobne si ho nedokáže vytvoriť dostatok (pozri doplňujúci text na konci rebríčka).

Záverečné hodnotenie:
Vzhľadom na kvalitu spracovania je kúpna cena tohto výrobku skutočne smiešne nízka (je to druhý najlacnejší výrobok v celom rebríčku). Na druhej strane, nastavenie odporúčanej dennej dávky na polovicu jednej tablety považujem za nedostatok, pretože zákazníkovi pridáva úplne zbytočnú prácu navyše. Delenie tablety na polovicu síce nikoho nezlomí, ale prečo zbytočne nekomplikovať celý proces dávkovania a nedodávať menšie tablety, ktoré by zodpovedali jednej dávke? Inak sa nemám na čo sťažovať. Relatívne nízka dávka vitamínu D je jednoducho subjektívna a niektorým ľuďom bude úplne vyhovovať, zatiaľ čo iní budú preferovať iný produkt.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. GreenFood Vitamin D3

GreenFood Vitamin D3

V našom rebríčku by nemal chýbať vitamín D3 od rodinnej českej značky GreenFood. Rovnako ako všetky ostatné produkty tohto výrobcu, ani vitamín D3 neobsahuje žiadne farbivá, chemické stabilizátory ani konzervačné látky. Samozrejme, ide o čisté a vysoko kvalitné zloženie a spoľahlivý účinok.

Výhody:

 • Výrobok českej rodinnej firmy
 • Vhodné aj pre vegánov
 • Neobsahuje žiadne zbytočné látky

Nevýhody:

 • Vyššia cena ako u konkurencie

O výrobcovi:
Rodinná česká spoločnosť GreenFood pôsobí na trhu so športovou výživou už viac ako 25 rokov. Medzi hlavné priority značky patrí výroba produktov z prvotriednych surovín. Vo výrobkoch GreenFood nenájdete žiadne konzervačné látky, chemické farbivá, stabilizátory ani pridaný cukor. Všetky výrobky sú najvyššej kvality a sú vhodné pre vegetariánov a alergikov.

Zloženie a dávkovanie:

 • 1 000 IU vitamínu D3

Každá kapsula obsahuje 1 000 IU vitamínu D3 a je zložená zo 100 % rastlinného materiálu, takže je vhodná aj pre vegánov. Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu denne, čo je celkom solídna dávka vitamínu D. Aj keď je pravda, že počas zimných mesiacov môžete z času na čas potrebovať o niečo väčšiu dávku, po väčšinu roka si vystačíte s týmto množstvom.

Záverečné hodnotenie:
Okrem kvality svojich výrobkov si značka GreenFood zakladá aj na príbehu. Je rozdiel, či podporujete rodinnú českú firmu alebo veľkého (a často zahraničného) výrobcu doplnkov. Čo sa týka samotného vitamínu D3, myslím si, že je to veľmi dobrý produkt s univerzálne nastaveným dávkovaním, ktoré vyhovuje väčšine ľudí. Cenovo je o niečo drahší ako väčšina konkurencie, ale vzhľadom na kvalitu spracovania a použité ingrediencie je cena úplne správna.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 3,65

Vitamín D3 od spoločnosti Scitec Nutrition vám každý deň dodá 500 IU vitamínu D3, čo rovnako ako vitamín D od spoločnosti HiTec Nutrition oceníte najmä ako udržiavaciu dávku. Nie je preto najlepším riešením pre niekoho, kto trpí závažným nedostatkom tohto vitamínu, na druhej strane je pre väčšinu ľudí vhodný aj počas letných mesiacov.

Výhody:

 • Dostupná cena
 • Vitamín D je vhodný aj na leto
 • Produkt overený zákazníkmi

Nevýhody:

 • Zvolená dávka vitamínu D sa niektorým môže zdať nízka

O výrobcovi:
So spoločnosťou Scitec Nutrition ste sa už možno stretli v súvislosti s jej srvátkovým proteínom, ktorý predáva v rekordných množstvách. V Európe patrí tento výrobca k špičke v oblasti športovej výživy. Svoje srvátkové proteíny a ďalšie produkty podrobne testuje, aby zabezpečila čo najvyššiu kvalitu svojich výrobkov pre konečného zákazníka. Proteínmi to však nekončí - spoločnosť ponúka aj BCAA, minerály, vitamíny, spaľovače či nakopávače.

Zloženie a dávkovanie:

 • 500 IU vitamínu D3

Kapsula obsahujúca 500 IU vitamínu D3 je zložená z hovädzej želatíny, preto nie je vhodná pre vegánov alebo vegetariánov. Inak však v zložení nenájdete nič, čo by mohlo spôsobiť vrásky. Odporúčaná denná dávka je jedna kapsula denne, takže celková dávka vitamínu D je len 500 IU. Opäť sa teda dostávame k tomu, že niektorým ľuďom táto suma nebude stačiť, iným bude celkom vyhovovať. Samozrejme, je to na vás, ale ja osobne považujem podobné množstvo za ideálne napríklad počas letných mesiacov.

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte spoľahlivý vitamín D v menších množstvách a za veľmi rozumnú cenu, práve ste našli produkt pre vás. Vitamín D3 od spoločnosti Scitec Nutrition je veľmi dobre spracovaný doplnok, ktorý oceníte najmä ako prevenciu proti nedostatku vitamínu D v letných mesiacoch, keď ho stačí dopĺňať v menšom množstve. Dôkazom kvality je aj počet spokojných zákazníkov, ktorí majú s týmto produktom dobré skúsenosti.

 
Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 10,22 -14%
Cena:  € 13,52 -17%
Cena:  € 14,90

8. Now Foods Vitamin D

Now Foods Vitamin D

V našom rebríčku nesmieme zabudnúť na vitamín D3 od spoločnosti Now Foods. Táto značka má tendenciu ponúkať jednotlivé produkty v niekoľkých rôznych variantoch. To platí aj pre vitamín D. Spoločnosť Now Foods ponúka kapsuly s vitamínom D v množstve 1 000 IU, 2 000 IU alebo dokonca 5 000 IU. Zákazníkom tiež dáva na výber, či chcú užívať vitamín D vo forme kapsúl alebo kvapiek. Aby toho nebolo málo, vitamín D sa dá kúpiť samostatne alebo v kombinácii s vitamínom K2 (v niekoľkých rôznych formách), s vápnikom a horčíkom alebo ako súčasť multivitamínového doplnku. Existuje množstvo možností, ale rozhodli sme sa do tohto rebríčka zaradiť len jednu z nich. Konkrétne samotný vitamín D3 v množstve 2 000 IU, pretože ho považujeme za najvšestrannejšiu možnosť.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Kvalitný výrobok
 • Na výber je niekoľko variantov

Nevýhody:

 • Značka Now Foods nie je na našom trhu veľmi rozšírená

O výrobcovi:
História spoločnosti Now Foods siaha do 60. rokov 20. storočia. Už vtedy bola hrdá na to, že vyrába zdravé výrobky, ktoré pomáhajú ľuďom dosiahnuť skutočne zdravý životný štýl. Okrem športových doplnkov má spoločnosť v repertoári aj zdravú výživu, kozmetiku a dokonca aj krmivo pre domáce zvieratá. Samozrejme, dôraz na prvotriednu kvalitu je prvoradý pri všetkých výrobkoch.

Zloženie a dávkovanie:

 • 1000/2 000/5000 IU vitamínu D3

Zloženie tohto vitamínového doplnku je veľmi jednoduché. Okrem poriadnej dávky vitamínu D3 tu nájdeme len extra panenský olivový olej na lepšie spracovanie vitamínu D3 a želatínu ako materiál, z ktorého je kapsula zložená. Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu 2000 IU denne. V závislosti od toho, ktoré balenie si zaobstaráte, pretože Now Foods ponúka tri rôzne veľkosti balení, vám jedno balenie vydrží dva mesiace až rok a pol, ak budete dodržiavať toto dávkovanie. Vzhľadom na cenu sa však samozrejme vždy oplatí kúpiť najväčšie balenie.

Záverečné hodnotenie:
Jednou z najväčších výhod produktov Now Food je už spomínaná možnosť výberu z mnohých variantov. Každý si tak môže vybrať presne to, čo mu najviac vyhovuje. Ak sa vám zdá dávka 2 000 IU príliš malá alebo príliš veľká, môžete si vybrať iný variant toho istého produktu. Cenovo sme na minimálnej cene za najväčšie balenie (240 kapsúl). Treba však poznamenať, že najmenšie balenie by vás stálo pomerne veľa na jednu dávku.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 8,51
Cena:  € 9,50

Náš rebríček uzatvára vitamín D od známej značky Amix. Má jednoduché a čisté zloženie a ponúka používateľom dávku 2 500 IU vitamínu D3, pričom výrobca odporúča užívať túto dávku raz za tri dni. Napriek veľmi dobrému zloženiu sa však nemôžeme zbaviť dojmu, že konečný pomer ceny a kvality je o niečo horší ako u ostatných produktov v rebríčku. Napriek tomu ide o veľmi spoľahlivú alternatívu, ktorá si určite nájde svojich fanúšikov.

Klady:

 • Dobrá dávka vitamínu D3
 • Vysokokvalitné a čisté zložky
 • Balenie vám vydrží takmer rok

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Amix™Nutrition je vlajkovou značkou britskej spoločnosti LargeLife® Limited. Spoločnosť Amix je v Európe jedným z popredných výrobcov doplnkov športovej výživy. Spoločnosť sa pýši kvalitou svojich výrobkov a pri ich výrobe používa najmodernejšie technológie. Sortiment GreenDay sa zameriava najmä na vitamíny a minerály a kladie mimoriadny dôraz na použité suroviny.

Zloženie a dávkovanie:

 • 2 500 IU vitamínu D3

Vzorec vitamínu D spoločnosti Amix je veľmi stručný a jednoduchý. Nie je tu nič, čo by sme už nespočetnekrát nevideli v iných produktoch. Každá kapsula obsahuje trochu nezvyčajné množstvo vitamínu D3, konkrétne 2 500 IU. Takto získate relatívne malú dennú dávku, ktorá môže byť pre niektorých ľudí vhodná. Aj v tomto prípade však ide o produkt, ktorý je vhodný skôr ako prevencia než riešenie vážneho nedostatku vitamínu D.

Záverečné hodnotenie:
Vitamín D od spoločnosti Amix považujem za dobrý produkt s jedným veľkým nedostatkom. Ak hľadáte vitamín s najlepším pomerom ceny a kvality, pravdepodobne budete spokojnejší s iným produktom. Ak však pre vás cena nie je hlavným kritériom (vitamín D je predsa len jedným z lacnejších produktov na trhu), vitamín D od spoločnosti Amix môže byť pre vás dobrou voľbou.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 5,71
Cena:  € 7,60

Čo je to vitamín D a ako je prospešný pre naše telo?

Súhrnný názov vitamín D v skutočnosti zahŕňa niekoľko typov vitamínu D, z ktorých najdôležitejší je vitamín D3. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, čo okrem iného znamená, že je možné sa ním predávkovať, pretože telo ho nedokáže vylúčiť močom. Z tohto dôvodu sa ukladá v telesnom tkanive. Väčšina ľudí si vitamín D spája so slnkom, pretože práve slnečné lúče spôsobujú jeho tvorbu v našej pokožke. Jeho úloha v našom tele je nenahraditeľná. Je rozhodujúci pre spracovanie vápnika a fosforu, čo úzko súvisí s mineralizáciou kostí. Aj preto je vitamín D mimoriadne dôležitý pre novorodencov, ktorí môžu v dôsledku jeho nedostatku trpieť rôznymi ochoreniami súvisiacimi so slabými kosťami. Nedostatok vitamínu D je nebezpečný aj pre dospelých, pretože môže viesť k osteoporóze, t. j. rednutiu kostného tkaniva.

Okrem podpory mineralizácie kostí a udržiavania homeostázy vápnika a fosforu pomáha vitamín D udržiavať duševnú pohodu, správne fungovanie imunitného systému, zdravie zubov a svalov a podieľa sa na procesoch, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca, mozgu a ďalších orgánov v našom tele.

Prečo je vhodné dopĺňať vitamín D?

Ak si naše telo dokáže vytvoriť vitamín D samo, prečo by sme ho mali dopĺňať? Problémom je, že nie každé slnečné svetlo má na naše telo rovnaký účinok. Ultrafialové žiarenie B je obzvlášť dôležité pre tvorbu vitamínu D, ale nepreniká cez mraky a často nepreniká ani cez stratosférickú ozónovú vrstvu. To je obzvlášť viditeľné v zime, keď sa v dôsledku sklonu zemskej osi predlžuje vzdialenosť, ktorú musí toto žiarenie prekonať cez ozónovú vrstvu, takže sa sotva dostane na povrch Zeme. Preto je pre ľudí žijúcich nad a pod 33. rovnobežkou takmer nemožné, aby si v zimných mesiacoch týmto spôsobom vytvárali vlastný vitamín D. Existuje dokonca vedecká štúdia, ktorá dokazuje, že obyvatelia kanadského Edmontonu, ktorý má takmer totožnú zemepisnú šírku ako Česká republika, si počas 6 mesiacov v roku nedokážu vytvoriť takmer žiadny vitamín D.

Otázka potreby suplementácie vitamínom D v zime je teda jasne zodpovedaná. Ale čo v lete? Situácia v letných mesiacoch je samozrejme oveľa priaznivejšia, najmä ak trávite dostatok času vonku. Aj napriek tomu si vaše telo nemusí byť schopné vytvoriť dostatok vitamínu D. Je to preto, že UV B žiarenie je veľmi slabé v ranných a večerných hodinách, takže ak ste na slnku hlavne v týchto hodinách a zvyšok dňa trávite napríklad v práci, vytvoríte si len minimum vitamínu D.

Ako rozpoznať kvalitný doplnok?

Keď sa človek rozhodne začať užívať v podstate akýkoľvek doplnok, stojí pred ťažkým rozhodnutím. Na trhu dnes nájdete nespočetné množstvo výrobcov, ktorí sa vám snažia predať svoj produkt za každú cenu. Na čo by ste sa mali pri výbere zamerať? Samozrejme, môžete využiť náš rebríček, ktorý vám pomôže získať lepšiu predstavu, ale nie je na škodu si ujasniť, na čo sme sa pri výbere produktov zamerali a aké vlastnosti by ste v nich mali hľadať. V prvom rade je potrebné skontrolovať čistotu zložiek v každom výrobku. Čím menej zbytočných prísad, sladidiel a farbív sa v zložení skrýva, tým lepšie. Z tohto hľadiska nie sú často vhodné doplnky vo forme oleja alebo prášku.

Ďalšou dôležitou premennou je, samozrejme, množstvo samotného vitamínu D. Výrobcovia sa nezriedka snažia prezentovať čo najväčšie množstvo účinnej látky vo svojom výrobku ako veľké plus, čo sa často aj deje. Nie vždy to však platí a vitamín D je toho skvelým príkladom. Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka má hornú hranicu 2 000 IU. Je síce pravda, že ľuďom s výrazným nedostatkom vitamínu D môžu po určitú dobu prospievať vyššie dávky, ale určite ich nemožno odporúčať plošne pre všetkých a už vôbec nie na neurčito. Z tohto dôvodu je jasné, že výrobky, ktoré sa pýšia obrovskými dávkami vitamínu D, vyzerajú na papieri skvele, ale v skutočnosti nebudú pre vaše zdravie až také prospešné. Preto sa (najmä v lete) môžete spoľahnúť na doplnky s obsahom až 2 000 IU vitamínu D.

Netreba zabúdať ani na typ vitamínu D. Ako som už napísal vyššie, vitamín D je vlastne názov pre celú skupinu vitamínov, pričom najdôležitejší je vitamín D3. A to je presne to, čo by mal váš vybraný doplnok obsahovať. V neposlednom rade sme sa pri hodnotení riadili aj cenou a pomerom ceny a kvality výrobku.

Samotný vitamín D alebo multivitamín?

Samozrejme, pri kúpe vitamínového doplnku sa vynára otázka, či by nebolo lepšie kúpiť výrobok obsahujúci celé spektrum vitamínov. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože do veľkej miery závisí od vašich potrieb a predovšetkým od zloženia vašej stravy. Ak máte nedostatok viacerých vitamínov, je samozrejme logické, že sa rozhodnete pre multivitamín. Ak však chcete doplniť iba vitamín D, nemusíte si hneď kupovať multivitamínový doplnok. Vitamín D je v týchto doplnkoch často prítomný v relatívne malom množstve, a preto nemusí spĺňať vaše požiadavky.

Kedy a ako dopĺňať vitamín D?

Pri malej nepozornosti sa môžete vitamínom D náhodne predávkovať, preto je veľmi dôležité, aby ste si pred prvým použitím prečítali odporúčané dávkovanie od výrobcu. Je to preto, že mnohé doplnky vitamínu D sa užívajú len raz za niekoľko dní, čo je spôsobené najmä vysokými dávkami v jednotlivých kapsulách. Preto si pozorne prečítajte informácie na obale, aby ste sa vyhli zbytočným zdravotným komplikáciám. Keďže vitamín D je rozpustný v tukoch, odporúča sa užívať ho s jedlom. Pokiaľ ide o užívanie počas celého roka, je samozrejme vhodné dopĺňať vitamín D najmä v zime z vyššie uvedených dôvodov. Samozrejme, môžete ho dopĺňať aj počas leta, ale v tomto období môžete znížiť jeho príjem.

Je možné predávkovať sa vitamínom D?

Rýchla a krátka odpoveď na túto otázku je jednoznačne: áno. Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, vitamín D je rozpustný v tukoch, takže naše telo ho nevylučuje močom ako väčšinu iných vitamínov. Namiesto toho sa ukladá v tkanivách, čo znamená, že je možné sa ním predávkovať. Tento scenár je veľmi nepravdepodobný len na základe pestrej stravy a vystavenia sa slnečnému žiareniu, avšak ak akýmkoľvek spôsobom doplníte vitamín D, toto riziko sa zvyšuje. Netreba sa však zbytočne znepokojovať. Postupujte podľa pokynov výrobcu. Všetky výživové doplnky na trhu sú testované a nemôžu obsahovať nebezpečné dávky potenciálne škodlivých látok. Ak však pociťujete nevoľnosť, bolesť brucha, cítite sa zmätený, dehydrovaný alebo začnete vracať, môže ísť len o príznaky predávkovania. V takomto prípade je vhodné prerušiť podávanie doplnkov a v prípade potreby sa obrátiť na lekára.

Zdroje

 1. Aranow C. (2011). Vitamin D and the immune system. Journal of investigative medicine : the official publication of the American Federation for Clinical Research, 59(6), 881–886. https://doi.org/10.2310/JIM.0b013e31821b8755
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/nejlepsi-vitamin-d3/
 3. DAŇKOVÁ, Martina. Bariatrické výkony a vitamin D [online]. Brno, 2015 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/0al1zt/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
 4. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 5. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.