Rebríček najlepších vitamínov C: Ktoré produkty naozaj stoja za to?

Azda žiadny vitamín nie je tak známy ako vitamín C. Zohráva veľmi dôležitú úlohu v nespočetných procesoch v našom tele a je veľmi dôležitý pre fungovanie imunitného systému. Z tohto dôvodu nachádzajú doplnky vitamínu C svoje uplatnenie najmä počas chrípkovej sezóny, keď je silná imunita najdôležitejšia. Ak športujete a máte vysoké nároky na organizmus, možno hľadáte spôsob, ako dostatočne doplniť vitamín C. V širokej ponuke doplnkov je však často ťažké sa zorientovať. Preto sme zostavili rebríček najlepších doplnkov vitamínu C na trhu.

Produkty sme vyberali podľa obsahu vitamínu C, prítomnosti ďalších látok, ktoré podporujú jeho účinok, kvality zložiek a, samozrejme, ceny. Ak stále neviete, čo si vybrať, neváhajte nám položiť otázky v komentároch.

10 najlepších vitamínov C

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. BioTechUSA Vitamin C 1000 BioTechUSA Vitamin C 1000 1000 mg vitamínu C, Balenie na 30/100 dní, Obsahuje extra šípkový extrakt a citrusové bioflavonoidy € 9,42 - € 11,90
2. Prom-in Vitamin C Prom-in Vitamin C 500 mg vitamínu C, Balenie na 80 dní , Obsahuje extra šípkový extrakt € 6,02 - € 7,55
3. Extrifit Vita-C 1000 Time Release Extrifit Vita-C 1000 Time Release 1000 mg vitamínu C, Balenie na 100 dní, Obsahuje extra šípkový extrakt
4. Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract 800 mg vitamínu C, Balenie na 60 dní , Obsahuje extra šípkový extrakt € 1,56 - € 3,92
5. GreenFood Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků GreenFood Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků 500 mg vitamínu C, Balenie na 60 dní , Obsahuje extra šípkový extrakt
6. MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky 1000 mg vitamínu C, Balenie na 107 dní , Obsahuje extra šípkový extrakt a bioflavonoidy € 8,81
7. Reflex Vitamín C 500 Reflex Vitamín C 500 500 mg vitamínu C, Balenie na 100 dní , Neobsahuje žiadne pridané látky € 7,20 - € 7,35
8. Amix Vitamin C 1000mg Amix Vitamin C 1000mg 1000 mg vitamínu C, Balenie na 100 dní , Obsahuje extra šípkový extrakt € 6,28 - € 10,90
9. Czech Virus Vitamín C Czech Virus Vitamín C 500 mg vitamínu C , Balenie na 120 dní , Neobsahuje žiadne pridané látky € 6,69 - € 10,90
10. FCB VitaminPro Vitamin C FCB VitaminPro Vitamin C 1000 mg vitamínu C , Balenie na 20 dní , Neobsahuje žiadne pridané látky € 1,94 - € 1,99

Podrobné porovnanie najlepších vitamínov C

1. BioTechUSA Vitamin C 1000

BioTechUSA Vitamin C 1000

V našom rebríčku najlepších doplnkov vitamínu C si najlepšie vedie BioTechUSA Vitamin C 1000. Čím si zaslúžila svoje prvé miesto? Okrem kyseliny l-askorbovej obsahuje citrusové bioflavonoidy a výťažok zo šípok. Okrem toho je tu aj vápnik, ktorý sa lepšie vstrebáva v kombinácii s vitamínom C.

Výhody:

 • Premyslené zloženie
 • Vysokokvalitné spracovanie
 • Obsahuje ďalšie užitočné látky
 • Dostatok vitamínu C

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Pre mnohých je prekvapením, že spoločnosť BioTechUSA v skutočnosti nemá sídlo v Spojených štátoch, ale pochádza z Maďarska. Zakladateľ spoločnosti Ferenc Lévai však zastával názor, že na marketingové účely by bolo výhodné nahradiť pôvodný názov JLM Power Line niečím príťažlivejším. Výrobky BioTechUSA sa vyznačujú vynikajúcim pomerom ceny a kvality a často aj skvelou chuťou. Aké sú naše skúsenosti s nimi? Zistite to v našich recenziách BiotechUSA Hydro Whey Zero a BiotechUSA 100% Pure Whey.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 120 mg vápnika
 • 44 mg citrusových bioflavonoidov
 • 50 mg šípkového extraktu

Pokiaľ ide o obsah vitamínu C, je trochu ťažké ho podrobne vyhodnotiť. Vzhľadom na veľkosť odporúčanej dennej dávky (75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov) je užívanie 1000 mg vitamínu C v jednej tablete zbytočne vysoké (nehovoriac o tom, že jeho vstrebávanie klesá so zvyšujúcou sa dávkou). Stále sa však pohybujeme v bezpečnom rozmedzí, takže v najhoršom prípade vylúčite nadbytočný vitamín C močom. Treba poznamenať, že tento scenár je rovnaký pre úplne všetky doplnky stravy obsahujúce vitamín C, pretože je v nich vždy prítomný vo vysokých dávkach. To nie je negatívum, dávka je jednoducho zbytočne vysoká.

Veľmi prospešný je obsah šípkového extraktu a citrusových bioflavonoidov, ktoré zvyšujú účinok prijatého vitamínu C. Oceňujeme aj prítomnosť vápnika, ktorý sa v kombinácii s vitamínom C lepšie vstrebáva v črevách.

Záverečné hodnotenie:
Z hľadiska zloženia sa nemáme na čo sťažovať, takže jediným negatívom tohto vitamínu je cena. V porovnaní s konkurenciou je pomerne vysoká, ale stále ide o cenovo dostupný doplnok, keďže vitamín C patrí do kategórie lacnejších doplnkov stravy. Vzhľadom na sofistikované zloženie je cena stále primeraná. Naše záverečné hodnotenie je preto veľmi pozitívne a vrelo odporúčame BioTechUSA Vitamin C 1000.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 9,42
Cena:  € 10,08 -17%
Cena:  € 11,90 -30%

Prom-In Vitamín C má od nás tiež veľmi dobré hodnotenie. Od svojich konkurentov sa líši najmä tým, že ide o prášok, ktorý je rozpustný vo vode. Vďaka tomu dokáže upútať pozornosť aj svojou dobre vyladenou chuťou, ktorá napokon dokáže presvedčiť mnohých ľudí, aby si ju kúpili. Veľmi dobre však funguje aj z hľadiska zloženia - okrem vitamínu C obsahuje aj výťažok zo šípok.

Výhody:

 • Skvelá chuť
 • Bez škodlivých farbív a sladidiel
 • Obsahuje výťažok zo šípok
 • Osvedčený výrobca

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobcovi:
Spoločnosť Prom-IN si vybudovala povesť veľmi kvalitného výrobcu doplnkov, ktorý je obľúbený u veľkého počtu športovcov. Jej repertoár zahŕňa doplnky všetkého druhu - od proteínov, cez BCAA a minerály až po proteínovú kašu. Všetky výrobky spája vysoká kvalita v kombinácii s dostupnými cenami. Preto nájdete produkty Prom-IN aj vo väčšine našich porovnaní alebo v samostatných recenziách. Neprehliadnite Prom-IN Aggressive Pre a Prom-IN Pure Micellar.

V jednej dávke (2,5 gramu) dostanete:

 • 500 mg vitamínu C
 • 100 mg šípkového extraktu

Okrem syntetickej kyseliny l-askorbovej (o jej rozdiele oproti prirodzene sa vyskytujúcemu vitamínu C sa dočítate v texte pod hodnotením) obsahuje céčko Prom-IN aj výťažok zo šípok. Ten je tiež bohatý na prírodný vitamín C a pomáha zvyšovať jeho celkový účinok. Musíme oceniť, že hoci sa výrobcovi podarilo doladiť chuť tohto výrobku do posledného detailu, neobsahuje žiadne škodlivé farbivá ani sladidlá.

Záverečné hodnotenie:
Jediným zjavným negatívom tohto doplnku je cena. Ide o najdrahší produkt v rebríčku (v prepočte na jednu dennú dávku), čo mnohých ľudí nepochybne odrádza. Na druhej strane je spravodlivé poznamenať, že za túto cenu dostanete výrobok s veľmi čistým zložením a dokonalou chuťou. Preto záleží len na vás, či sa vám oplatí za niečo také priplatiť.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,02
Cena:  € 7,55

3. Extrifit Vita-C 1000 Time Release

Extrifit Vita-C 1000 Time Release

Ďalším v poradí bol Vita-C 1000 Time Release od spoločnosti Extrifit. Čím sa líši od ostatných produktov? Výrobca tvrdí, že vitamín C z jeho doplnku sa uvoľňuje postupne. Z toho by sme mohli odvodiť lepšiu absorpciu a ďalšie pozitívne účinky, ale k tomu sa ešte dostaneme. Dobrá dávka vitamínu C je tu doplnená tradičným výťažkom zo šípok.

Výhody:

 • Kvalitný výrobok
 • Dostatočná dávka vitamínu C
 • Obsahuje extra šípkový extrakt
 • Balenie vám vydrží 100 dní

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Extrifit je značka športových doplnkov, ktorá sa pýši najmä výrobou doplnkov, ktoré spĺňajú požiadavky najlepších športovcov, ktorí tréning rozhodne neberú na ľahkú váhu. Ak patríte medzi skutočných pracantov, pravdepodobne ste sa už stretli s programom Extrifit. Všetky doplnky spoločnosti spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu, preto sú medzi športovcami veľmi obľúbené a nájdete ich na tyči vo väčšine telocviční. O svoje skúsenosti s produktmi Extrifit sme sa podelili v recenziách na Protein Caffe Isolate a Agrezz pre-workout.

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 50 mg šípkového extraktu

Záverečné hodnotenie:
Vita-C 1000 Time Release od spoločnosti Extrifit je kvalitný produkt, ktorý určite vyrieši vaše prípadné problémy s nedostatkom vitamínu C. Pokiaľ ide o postupné uvoľňovanie, výrobca neuvádza, ako dlho sa má vitamín C uvoľňovať, ani čo tento účinok spôsobuje. Vzhľadom na informácie o zložkách však možno predpokladať, že postupné uvoľňovanie je spôsobené materiálom tabliet, čím sa tento výrobok nelíši od konkurencie. Z hľadiska ceny si budete musieť trochu priplatiť, ale nie je to nič hrozné a vzhľadom na kvalitu spracovania je cena pochopiteľná.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

4. Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract

Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract

Náš rebríček by nebol kompletný bez ďalšieho produktu od spoločnosti Prom-IN, a to vitamínu C800 + extraktu zo šípky. Ako už názov napovedá, tento vitamín C obsahuje aj výťažok zo šípok. Jeho nespornou výhodou je aj nízka cena a veľmi čisté zloženie.

Výhody:

 • Kvalitný produkt overený zákazníkmi
 • Čistý vzorec
 • Obsahuje výťažok zo šípok

Nevýhody:

 • Niektorí môžu mať problémy s prehĺtaním tabliet

V jednej dávke (1 tableta) nájdete:

 • 800 mg vitamínu C
 • 40 mg šípkového extraktu

Záverečné hodnotenie:
Vitamín C800 + extrakt zo šípky od spoločnosti Prom-IN kombinuje kvalitné zložky a veľmi dobrú cenu. Opäť tu nájdeme extrakt zo šípok, ktorý zvyšuje účinok vitamínu C. Pokiaľ ide o samotnú kyselinu l-askorbovú, tá je obsiahnutá v dostatočnom množstve. Za veľkú výhodu považujem veľmi čisté zloženie, v ktorom nenájdete nič, čo by tam nemalo byť. V konečnom dôsledku sa teda jedná o vynikajúci doplnok, ktorý vás určite nesklame.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,56 -61%
Cena:  € 3,92

5. GreenFood Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků

GreenFood Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků

Na ďalšom mieste sa umiestnil vitamín C 500 + extrakt zo šípok od spoločnosti GreenFood. Obsahuje 500 mg kyseliny l-askorbovej a 40 mg extraktu zo šípok. Všetky doplnky stravy tejto značky sú vhodné aj pre vegánov a tento vitamín nie je výnimkou.

Výhody:

 • Vhodné pre vegánov
 • Obsahuje výťažok zo šípok
 • Produkt obľúbený medzi zákazníkmi

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
GreenFood je česká rodinná spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu so športovou výživou už viac ako 25 rokov. Medzi hlavné priority spoločnosti GreenFood patrí výroba kvalitných výrobkov z prvotriednych surovín. Preto vo výrobkoch tejto značky nenájdete konzervačné látky, chemické farbivá, stabilizátory ani pridaný cukor. Všetky výrobky sú vhodné aj pre vegetariánov a alergikov. S produktmi GreenFood ste sa už mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu D alebo v rebríčku najlepších doplnkov zinku.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 500 mg vitamínu C
 • 40 mg šípkového extraktu

Záverečné hodnotenie:
Ak hľadáte kvalitný doplnok vitamínu C, ktorý ponúka aj niečo navyše, GreenFood má pre vás riešenie. Ich vitamín C je obohatený o šípky, ktoré zvyšujú účinok C a kvalitu celého produktu. Keďže kapsula je vyrobená z rastlinného materiálu a je vhodná aj pre vegánov, konečná cena výrobku je o niečo vyššia. Ľudia, ktorí si potrpia na rastlinné zložky, však určite nebudú mať problém s mierne vyššou cenou.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

6. MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky

MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky

Ďalej tu máme vitamín C od spoločnosti MedPharma. Tento výrobok má veľmi dobré zloženie a okrem šípkového extraktu obsahuje aj bioflavonoidy. Obsah jednej pomerne kontroverznej látky však bráni tomu, aby sa umiestnila na vrchole rebríčka.

Výhody:

 • Kvalitné spracovanie
 • Obsahuje extra šípkový extrakt a bioflavonoidy
 • Vitamín C v dostatočnom množstve

Nevýhody:

 • Obsahuje oxid titaničitý, ktorý sa od polovice roka 2022 nesmie pridávať do žiadnych potravín v EÚ

O výrobcovi:
MedPharma je česká spoločnosť pôsobiaca na trhu od roku 2000. Zameriava sa na návrh, vývoj, výrobu, distribúciu a predaj výživových doplnkov podporujúcich ľudské zdravie. Okrem toho má spoločnosť v repertoári aj kozmetické a zdravotnícke výrobky. Ich produkty nájdete najmä v lekárňach, ale postupne sa začínajú objavovať aj v ponuke e-shopov so športovou výživou. Možno ste sa s nimi stretli aj v našich porovnaniach najlepších horčíkových a probiotických prípravkov.

V jednej dávke nájdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 34 mg bioflavonoidov
 • 25 mg šípkového extraktu

Záverečné hodnotenie:
Vitamín C od spoločnosti MedPharma by od nás dostal veľmi dobré hodnotenie, keby nebolo jedného pomerne významného negatívneho faktora. Obsahuje totiž farbivo oxid titaničitý, ktoré sa od 7. augusta 2022 nesmie pridávať do žiadnych potravín. Dôvodom sú obavy z genotoxicity. Je samozrejme prítomný v malom množstve, ale aj tak je to dosť nepríjemná škvrna na inak veľmi dobrom výrobku. Nemyslím si, že by táto látka predstavovala nejaké zdravotné riziko, ale aj tak by sme boli radi, keby sa v zložkách vôbec nenachádzala. Napriek tomu musíme oceniť prítomnosť bioflavonoidov a extraktu zo šípok, ktoré podporujú konečný účinok doplnku.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 8,81 -17%

7. Reflex Vitamín C 500

Reflex Vitamín C 500

Svoje miesto v našom rebríčku si našiel aj vitamín C 500 od spoločnosti Reflex. Hoci neobsahuje žiadne pridané látky vo forme bioflavonoidov alebo šípkového extraktu, má veľmi čisté a účinné zloženie. Jeho výhodou je aj veľmi nízka cena, ktorá je pre mnohých ľudí kľúčová.

Výhody:

 • Čisté a vysoko kvalitné zloženie
 • Dostatočný obsah vitamínu C
 • Balenie vydrží až 100 dní

Nevýhody:

 • Neobsahuje nič navyše

O výrobcovi:
Spoločnosť Reflex Nutrition je dlhoročným a osvedčeným výrobcom na trhu so športovými doplnkami. Silnou stránkou spoločnosti je dôraz na kvalitu výrobkov, ktoré sa neustále testujú. Okrem toho spoločnosť Reflex prispieva k lepšiemu životnému prostrediu tým, že recykluje všetok plastový odpad, ktorý vzniká pri výrobe. V minulosti sme sa už venovali viacerým doplnkom tejto značky - ako príklad môžeme uviesť multivitamín Nexgen PRO alebo proteín Reflex Micro Whey.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 500 mg vitamínu C

Záverečné hodnotenie:
Výrobca uvádza ako odporúčanú dennú dávku 1-2 kapsuly denne. Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C v jednej kapsule je však úplne zbytočné dávkovať dve kapsuly. Pokiaľ ide o zloženie, nenachádzame tu nič, proti čomu by sa dalo namietať. Naopak. Vitamín C z reflexu obsahuje len niekoľko látok, ktoré sú zodpovedné za to, že kapsula drží pohromade. Ale ocenili by sme niečo viac. Väčšina výrobcov pridáva do svojich céčok aspoň výťažok zo šípok, niektorí dokonca obsahujú bioflavonoidy, aby zvýšili požadovaný účinok. Úplne čistý vitamín C takmer ničím nezaujme. Je trochu nezvyčajné, že doplnky od spoločnosti Reflex patria medzi najlacnejšie, ale v tomto prípade je to naozaj tak. Ak vám teda záleží predovšetkým na cene a čistote zložiek, budete spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 7,20 -17%
Cena:  € 7,35

8. Amix Vitamin C 1000mg

Amix Vitamin C 1000mg

Ďalšia priečka patrí vitamínu C od spoločnosti Amix. Okrem kyseliny l-askorbovej ponúka aj extrakt zo šípok v balení po 100 kapsulách, ale bližšie nešpecifikuje množstvo. Podobne ako MedPharma, aj Amix pridal do svojho C farbivo oxid titaničitý, čím sa pripravil o lepšiu pozíciu.

Výhody:

 • Obsahuje extra šípkový extrakt
 • Primerané množstvo vitamínu C
 • Rozumná cena

Nevýhody:

 • Obsahuje farbivo oxid titaničitý

O výrobcovi:
Britská značka Amix Nutrition je vlajkovou loďou spoločnosti LargeLife Limited, ktorá pôsobí na trhu športovej výživy už niekoľko rokov. Značka Amix kombinuje najnovšie technológie, dlhoročný výskum a sledovanie najnovších trendov v oblasti športovej výživy, aby zaručila najvyššiu možnú kvalitu svojich produktov. Od proteínov cez kĺbovú výživu až po CBD oleje - Amix Nutrition má naozaj všetko. O naše skúsenosti s produktmi Amix sme sa s vami podelili napríklad v recenziách proteínu Amix Isoprime CFM a Amix HydroPure Whey.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • Nešpecifikované množstvo šípkového extraktu

Záverečné hodnotenie:
Vitamín C má potenciál umiestniť sa v našom rebríčku oveľa vyššie, ale bránia mu v tom dve veci. Prvým je nedostatok informácií o množstve obsiahnutého šípkového extraktu a druhým je prítomnosť farbiva oxidu titaničitého. O rizikách s tým spojených som už písal v analýze spoločnosti MedPharma C. Je škoda, že inak úspešný doplnok výrobca zbytočne pokazil. Rozhodne by však nebolo spravodlivé tvrdiť, že nejde o spoľahlivý doplnok stravy, ktorý vám pomôže účinne doplniť vitamín C.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,28
Cena:  € 6,30
Cena:  € 10,90

9. Czech Virus Vitamín C

Czech Virus Vitamín C

Ak hľadáte spoľahlivý vitamín C za najnižšiu možnú cenu, Czech Virus má pre vás ten pravý. Vitamín C tohto českého výrobcu je najlacnejší v našom rebríčku. Nízka cena má však svoje opodstatnenie. V zložení nenájdete nič navyše okrem kyseliny l-askorbovej, čo je v porovnaní s konkurenciou veľká nevýhoda.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Postupné uvoľňovanie pomocou "guličiek" v kapsule
 • Osvedčený výrobca

Nevýhody:

 • Obsahuje farbivo oxid titaničitý

O výrobcovi:
Značka Czech Virus je na českom trhu dobre známa. Spolupracuje s mnohými populárnymi športovcami a jej výrobky sú známe svojou kvalitou a zaručeným účinkom. Podnetom na založenie spoločnosti bola nízka kvalita doplnkov výživy dostupných na trhu. Preto sa zakladatelia rozhodli vziať veci do vlastných rúk a založiť vlastnú značku doplnkov. Dnes je Czech Virus jedným z najväčších výrobcov fitness doplnkov v našej krajine. O tom, ako sme boli spokojní s produktmi Czech Virus, si môžete prečítať v našich recenziách na Essential Aminos a Beast Virus pre-workout.

V jednej dávke (1 kapsula) nájdete:

 • 500 mg vitamínu C

Záverečné hodnotenie:
Opäť nám v zložení chýba niečo, čím by sa vitamín C odlíšil od konkurencie. Výrobca tvrdí, že vďaka špeciálnej technológii guličiek obsiahnutých v kapsuliach dochádza k postupnému uvoľňovaniu vitamínu C. To je samozrejme príjemná výhoda, ale v porovnaní s produktmi obsahujúcimi šípkový extrakt a nejaké tie bioflavonoidy, prípadne vápnik alebo iné minerály, je to stále trochu málo. Hlavný kameň úrazu však spočíva v obsahu už spomínaného farbiva oxidu titaničitého. V konečnom dôsledku je teda hlavným rozdielom vitamínu C od konkurencie nízka cena, ktorá je však určite veľkou konkurenčnou výhodou.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,69
Cena:  € 6,95 -17%
Cena:  € 10,90

10. FCB VitaminPro Vitamin C

FCB VitaminPro Vitamin C

Náš rebríček najlepších doplnkov stravy s vitamínom C uzatvára vitamín VitaminPro Vitamin C od spoločnosti FCB. Ide o šumivé tablety s vysokým obsahom účinnej látky, ktoré navyše výborne chutia. Hoci balenie 20 šumivých tabliet vás nestojí veľa peňazí, v prepočte na dávku ide o jeden z najdrahších doplnkov.

Výhody:

 • Skvelá chuť
 • Vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet a kapsúl
 • Dostatočný obsah vitamínu C

Nevýhody:

 • Obsahuje kontroverzné sladidlá

O výrobcovi:
First Class Brands of Sweden je švédska spoločnosť zastupujúca 4 značky výživových doplnkov, potravín a nápojov. Pre naše účely je najdôležitejšia značka Pro!Brands, ktorá je zodpovedná za športové doplnky vrátane proteínov, tyčiniek a rôznych vitamínov. S novými a inovatívnymi produktmi sa spoločnosť FCB chce stať najväčšou značkou športovej výživy v EÚ.

V jednej dávke nájdete:

 • 1000 mg vitamínu C

Záverečné hodnotenie:
Okrem pomerne vysokej ceny má vitamín C od FCB aj ďalší problém. Obsahuje tri pomerne kontroverzné sladidlá: sorbitol, aspartám a sacharín sodný. Použitie všetkých troch látok je v EÚ povolené v obmedzenom množstve, ale určite to nie je niečo, čím by sa výrobca chcel chváliť. Určite existujú vhodnejšie možnosti, preto sme sa rozhodli zaradiť tento produkt na samý koniec zoznamu. Z hľadiska chuti si vedie veľmi dobre a z hľadiska účinku sa tiež nemáme na čo sťažovať, ale použité sladidlá považujeme za dosť nešťastnú voľbu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,94
Cena:  € 1,99 -17%

Čo by ste mali vedieť o vitamíne C?

Existuje vitamín, o ktorom sa v súvislosti so zdravím hovorí viac ako o C? Rozhodne nie. O význame vitamínu C vie každý už od detstva. Kto v detstve nepočul od rodičov, že musí jesť pomaranče a iné citrusové plody, aby mal dostatok vitamínu C a bol zdravý? Ale čo je to vlastne vitamín C? A je to naozaj také dôležité pre ľudské zdravie? Pozrime sa na to trochu podrobnejšie.

Vitamín C je v skutočnosti len iný názov pre kyselinu l-askorbovú. Je to jeden zo základných vitamínov. Čo to znamená? Naše telo si ho nedokáže vytvoriť samo, preto ho musíme prijímať potravou. Ďalšou dôležitou vlastnosťou vitamínu C je, že je rozpustný vo vode. Telo ho preto môže vylučovať močom a nehromadí sa v tele. Vďaka tomu je ťažšie sa ním predávkovať, ale zároveň to znamená, že ho musíme pravidelne dopĺňať. Našťastie nie je vôbec ťažké nájsť potraviny, ktoré obsahujú vitamín C v dostatočnom množstve. Ale prečo je to vôbec také dôležité?

Vitamín C a jeho úloha v ľudskom tele

Vitamín C sa rovná silnému imunitnému systému. C sa užíva, aby ste neochoreli. Hoci je takéto tvrdenie veľmi zjednodušené, zakladá sa na pravdivom základe. Vitamín C podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové pre fungovanie imunitného systému. Zároveň je silným antioxidantom, takže chráni bunky (vrátane bielych krviniek) pred oxidačným stresom a pomáha im lepšie fungovať. Okrem toho vitamín C urýchľuje proces hojenia rán, podporuje vstrebávanie železa, a tým zabraňuje jeho nedostatku, a niektoré štúdie dokonca naznačujú, že môže znižovať riziko srdcových ochorení.
Aby toho nebolo málo, vitamín C údajne pomáha zmierňovať príznaky starnutia na pamäť a kognitívne funkcie, zmierňuje príznaky a dĺžku trvania bežného prechladnutia a dokonca pomáha znižovať množstvo kyseliny močovej v krvi, čím pomáha pri prevencii dny. Na prvý pohľad je teda zrejmé, že vitamín C má v ľudskom organizme nezastupiteľnú úlohu a určite sa neoplatí jeho príjem podceňovať.

Negatívne účinky nedostatku vitamínu C

Vzhľadom na množstvo dôležitých procesov, na ktorých sa vitamín C podieľa, je jasné, že jeho nedostatok so sebou prináša mnohé zdravotné problémy. Prvým z nich je zlá kvalita pokožky, pretože vitamín C súvisí aj s tvorbou kolagénu. Nedostatok kolagénu je spojený aj s oslabením ciev, preto sú modriny veľmi častým príznakom nedostatku vitamínu C. U ľudí trpiacich nedostatkom vitamínu C sa okrem iného prejavuje slabšia imunitná reakcia organizmu na choroby a pomalšie hojenie drobných rán. Typickým príznakom nedostatku mnohých dôležitých látok je zlá nálada a únava a vitamín C nie je výnimkou.

V minulosti sa nedostatok vitamínu C často spájal s chorobou nazývanou skorbut, ktorá postihovala najmä námorníkov na mori. Hoci je dnes pomerne zriedkavá, slúži ako veľmi dobrý príklad toho, čo môže s človekom urobiť dlhodobý nedostatok vitamínu C. Prejavuje sa anémiou, krehkými kosťami, infekciami, stratou zubov, častým krvácaním, opuchom kĺbov a neplodnosťou.

Rozdiel medzi prírodnou a syntetickou formou vitamínu C

Možno ste sa stretli s tvrdením, že vitamín C v doplnkoch stravy nie je taký účinný ako prirodzene sa vyskytujúci vitamín C v bežnej strave. V skutočnosti sú však prírodná a synteticky vyrobená kyselina l-askorbová úplne identické. Celému procesu výroby kyseliny l-askorbovej sme sa venovali v samostatnom článku (vedeli ste, že vitamín C v doplnkoch stravy pochádza z kukurice?) a na konci procesu je vitamín C, ktorý sa v skutočnosti nelíši od prirodzene sa vyskytujúceho druhu. Prečo sa teda na internete neustále objavujú tvrdenia, že prírodný vitamín C je lepší? Dôvodom je, že okrem vitamínu C sa v bežnej strave nachádzajú aj iné látky, ktoré môžu rôznym spôsobom interagovať s kyselinou l-askorbovou. Ide najmä o bioflavonoidy, ktoré sa však v doplnkoch stravy vyskytujú len zriedkavo.

Práve bioflavonoidy vraj zabezpečujú lepšie vstrebávanie vitamínu C v tele, a preto je prírodná kyselina l-askorbová lepšou voľbou. Toto tvrdenie nie je úplne nesprávne, pretože niektoré testy na zvieratách túto tézu skutočne potvrdzujú. Štúdie na ľuďoch však nič podobné nepreukázali. Tieto štúdie naopak naznačujú, že biologická dostupnosť oboch foriem kyseliny l-askorbovej je rovnaká. V tomto smere je ešte priestor na ďalšie štúdie, ale v súčasnosti nemáme dôvod domnievať sa, že syntetický vitamín C je menej účinný. Na tomto mieste je potrebné poznamenať, že látky, ktoré sa okrem vitamínu C nachádzajú v prírode (ako napríklad vyššie uvedené bioflavonoidy), môžu mať skutočne ďalšie pozitívne účinky na ľudský organizmus, ale podľa uvedených štúdií nezlepšujú dostupnosť vitamínu C.

Koľko vitamínu C by som mal denne užívať?

Ako už bolo spomenuté, vitamín C je esenciálny vitamín rozpustný vo vode. Preto si ho naše telo nedokáže samo vytvoriť ani uložiť. Jeho príjem preto musí byť dostatočný a pravidelný. Náhly príjem veľkého množstva vitamínu C preto nie je vhodným riešením (s niečím podobným sa môžete stretnúť napríklad pri doplnkoch vitamínu D, ktorý je rozpustný v tukoch a ukladá sa v tele). Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 90 mg pre priemerného dospelého muža a 75 mg pre ženu. U fajčiarov je odporúčaná dávka o 35 mg vyššia z dôvodu zvýšených účinkov oxidačného stresu. Pokiaľ ide o maximálnu dennú dávku, uvádza sa horná hranica 2 000 mg vitamínu C denne.

V ktorých potravinách je najviac vitamínu C?

Citrusové plody sú najčastejšie uvádzaným zdrojom vitamínu C, hoci určite nepatria medzi potraviny, v ktorých sa kyselina l-askorbová nachádza v najvyššom množstve. Medzi veľmi dobré zdroje vitamínu C patrí červená paprika, brokolica, kivi, ružičkový kel, jahody, šípky a paradajky. Ďalšie tipy na potraviny nájdete v našom článku o najlepších prírodných zdrojoch vitamínu C. Často sa špekuluje o tom, či je lepšie jesť zeleninu surovú alebo varenú. Hoci väčšina ľudí má pocit, že surová zelenina obsahuje viac vitamínu C, v skutočnosti je lepšie získavať ho z varenej zeleniny.

Ako sa prejavuje nadbytok vitamínu C?

Hoci je vitamín C rozpustný vo vode, čo uľahčuje jeho vylučovanie z tela, je možné sa ním predávkovať. Príliš vysoký príjem kyseliny l-askorbovej môže spôsobiť tráviace problémy, ktoré sú najčastejším vedľajším účinkom nadmerného príjmu vitamínu C. Ide najmä o hnačku a nevoľnosť. Oveľa nebezpečnejším potenciálnym rizikom je výskyt nadmerného množstva železa v tele, pretože jeho vstrebávanie súvisí s príjmom vitamínu C. To môže ďalej viesť k problémom so srdcom, pečeňou a štítnou žľazou. Ďalším negatívnym vplyvom je zvýšené riziko vzniku obličkových kameňov. Je teda jasné, že ani s takou dôležitou látkou, ako je vitamín C, to nemôžete preháňať. Preto by som rád zopakoval vyššie uvedenú hodnotu 2 000 mg denne, ktorá sa považuje za hornú hranicu bezpečného príjmu vitamínu C.

V súvislosti s vysokým príjmom vitamínu C je potrebné spomenúť ešte jednu vec. Ak užijete 30-180 mg vitamínu C, miera vstrebávania sa pohybuje okolo 70-90 %. Ak túto dávku zvýšite na viac ako 1000 mg, absorpcia kyseliny l-askorbovej klesne približne na 50 %. Preto je dávkovanie podobného množstva vitamínu C dosť kontraproduktívne a nemá zmysel.

Zdroje

 1. NAVRÁTILOVÁ, Adriana. Vitamin C z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2016 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/taeqlt/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce RNDr. Ondřej Zvěřina, Ph.D.
 2. OVCHYNNIKOVA, Oleksandra. Stanovení vitaminu C v doplňcích stravy [online]. Brno, 2019 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/smtnlz/. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Alžbeta Jarošová, Ph.D.
 3. Vitamin C - Health Professional Fact Sheet. Office of Dietary Supplements (ODS) [online]. Copyright © iStock [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

 4. https://www.svetfitness.cz/clanek/prirodni-zdroje-vitaminu-c/
 5. 7 Impressive Benefits of Vitamin C Supplements. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.