Najlepší l-karnitín: porovnanie a rebríček za rok 2024

L-karnitín je látka opradená mnohými mýtmi. Niektorí to nedovolia, iní to považujú za úplné plytvanie peniazmi. V spoločnosti World Fitness sa vždy snažíme zakladať svoje názory na výsledkoch vedeckých štúdií, ktoré jasne vyvracajú alebo potvrdzujú určité tvrdenia. Podrobný prehľad o tom, čo hovorí výskum o výhodách L-karnitínu, nájdete v textoch pod rebríčkom. Na tomto mieste však stojí za zmienku, že L-karnitín je jednou z najpoužívanejších látok na podporu chudnutia a spaľovania tukov a mnoho ľudí ho používa aj na podporu rastu svalov atď. Stručne povedané, je to doplnok, ktorý sa teší naozaj veľkej popularite medzi silovými športovcami. Pri výbere doplnkov je často ťažké rozlíšiť kvalitný výrobok od nekvalitného. Práve preto sme vytvorili prehľadný rebríček, v ktorom nájdete najlepšie doplnky stravy s L-karnitínom so zoznamom ich hlavných výhod a nevýhod a krátkym popisom zloženia. Ktoré produkty prešli naším testom?

10 najlepších karnitínov

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. NutriWorks L-Carnitine NutriWorks L-Carnitine 2 000 mg L-karnitín tartrátu , 100 denných dávok v balení , Vo forme rozpustného prášku € 28,13
2. Prom-IN L-carnitin Prom-IN L-carnitin Až 1 500 mg L-karnitín tartrátu , 80-240 denných dávok v balení , Vo forme kapsúl € 20,04 - € 24,11
3. MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine 600 mg L-karnitín tartrátu , 45 denných dávok v balení , Vo forme kapsúl € 6,44 - € 7,20
4. GreenFood Carnitin Arginin Maca GreenFood Carnitin Arginin Maca 940 mg L-karnitín tartrátu , 45 denných dávok v balení , Vo forme kapsúl € 12,03 - € 12,75
5. Extrifit Carni Liquid 120000 Extrifit Carni Liquid 120000 Až 3 600 mg čistého L-karnitínu , 33-100 denných dávok v balení , Vo forme tekutého koncentrátu € 14,19 - € 16,96
6. Extrifit Carnigel Extrifit Carnigel 2 000 mg čistého L-karnitínu , Jedna denná dávka , Vo forme gélu € 0,81 - € 1,20
7. Amix CarniShot 3000 Amix CarniShot 3000 3 000 mg čistého L-karnitínu , Jedna denná dávka , Tekutý nápoj
8. Extrifit Carnifresh Extrifit Carnifresh 1 500 mg čistého L-karnitínu , Jedna denná dávka, Tekutý nápoj € 1,66 - € 1,90
9. Nutrend Carnitine 100000 Nutrend Carnitine 100000 1 000 mg čistého L-karnitínu , 100 denných dávok v balení , Vo forme tekutého koncentrátu € 17,95 - € 24,09
10. Nutrend Carnitine Activity Drink Nutrend Carnitine Activity Drink 1 000 mg čistého L-karnitínu , Jedna denná dávka , Tekutý nápoj € 1,80 - € 2,19

Podrobné porovnanie najlepších karnitínov

1. NutriWorks L-Carnitine

NutriWorks L-Carnitine

Prvé miesto v našom rebríčku najlepších L-karnitínov si jednoznačne zaslúžil L-karnitín od spoločnosti NutriWorks. Čo urobila, aby nás tak jasne presvedčila? Je to úplne čistý produkt, v ktorom nenájdete absolútne žiadnu látku, ktorá by v ňom nemala čo robiť. Ak k tomu pripočítate vysoký obsah účinnej látky a priaznivú cenu, ste v hre.

Výhody:

 • Absolútna čistota výrobku
 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Výhodná cena
 • Dobre zvolená forma L-karnitínu

Nevýhody:

 • Niektorým sa nemusí páčiť vôňa a chuť výrobku

O výrobcovi:
NutriWorks je spoločnosť pochádzajúca z Fínska, ktorá bola založená v roku 2009. Jej výrobky sú rozdelené do dvoch kategórií, ktoré môžete rozlíšiť jednoducho podľa farby. Výrobky z bieleho radu sa vyznačujú absolútnou čistotou a absenciou akýchkoľvek umelých sladidiel, zatiaľ čo výrobky z čierneho radu obsahujú podobné látky, ale len v minimálnom množstve. Značka NutriWorks sa pýši poctivosťou a prvotriednou kvalitou svojich výrobkov.

V jednej dávke (2 000 mg) nájdete:

 • 2 000 mg L-karnitín tartrátu

Áno, vidíte správne. NutriWorks L-Carnitine v skutočnosti obsahuje iba čistý L-karnitín tartrát. L-karnitín v tejto forme sa viaže na kyselinu vínnu. Táto organická väzba umožňuje, aby sa látka používala samostatne bez použitia stabilizátorov a podobných prísad. Preto okrem účinnej látky nenájdete v balení nič navyše. Maximálna čistota výrobku je v dnešnej dobe dosť nezvyčajná a je o to pozitívnejšia. Výrobca odporúča dávku 2 000 mg denne, čo zodpovedá množstvu, s ktorým pracujú mnohé vedecké štúdie.

Záverečné hodnotenie:
Myslím, že v tejto chvíli netreba veľa dodávať. NutriWorks L-Carnitine je produkt s absolútne dokonalým zložením. Nešetríme chválou ani na cenovú stránku, pretože ide o jeden z najlacnejších produktov v celom rebríčku. Chuť môže byť pre niektorých problémom, pretože výrobok neobsahuje žiadne sladidlá ani arómy. Tento problém sa však dá vyriešiť jednoduchým užívaním spolu s džúsom, proteínom alebo iným nápojom, pretože L-karnitín tartrát by sa mal dávkovať spolu so sacharidmi.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 28,13 -17%

L-karnitín od spoločnosti Prom-IN je ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá skutočne kvalitný L-karnitín za prijateľnú cenu. Každá kapsula obsahuje 500 mg L-karnitín tartrátu, čo predstavuje 333 mg čistého L-karnitínu. S výnimkou látok zodpovedných za udržiavanie stability obsahu kapsúl tu nenájdete žiadne balastné látky. Z hľadiska čistoty a kvality zloženia ide teda o prvotriedny výrobok. Z hľadiska ceny patrí Prom-in L-karnitín medzi lacnejšie produkty.

Výhody:

 • Vysoká kvalita a čisté zloženie
 • Jednoduché dávkovanie
 • Výhodná cena
 • Účinná forma L-karnitínu

Nevýhody:

 • Odporúčaná dávka by mohla obsahovať viac účinnej látky

O výrobcovi:
Ak ste sa nikdy nestretli s českou značkou Prom-IN, je to, akoby ste nikdy necvičili. Prom-IN je jednou z najdôveryhodnejších značiek medzi výrobcami športových doplnkov. Prom-prom dokazuje, že aj za málo peňazí môžete získať veľa hudby. Okrem toho je ponuka tejto spoločnosti naozaj bohatá. Spoločnosť Prom-IN vyrába v podstate všetko - od proteínov cez vitamíny a minerály až po probiotiká a predtréningovky. Aké sú naše skúsenosti s produktmi Prom-IN? Môžete si prečítať naše recenzie legendárneho proteínu CFM Evolution alebo predtréningovky Serious PRE.

V jednej kapsule nájdete (denná dávka je 1-3 kapsule):

 • 500 mg L-karnitín tartrátu

L-karnitín tartrát je vo väčšine prípadov najlepšou voľbou pre športovcov. Podporuje regeneráciu a ponúka mnoho ďalších pozitívnych účinkov, ktoré silový športovec jednoznačne ocení. L-karnitín v tejto forme sa však musí podávať spolu so sacharidmi. Preto je najlepšie podávať ho spolu s jedlom. Výrobca odporúča užívať ho pred cvičením, ale úprimne povedané, nič nepokazíte ani tým, že ho budete užívať po tréningu. Na dosiahnutie čo najlepšej absorpcie odporúčame kombinovať ho napríklad s proteínom alebo džúsom.

Záverečné hodnotenie:
Značke Prom-IN sa darí vytvárať skutočne kvalitné výrobky a predávať ich za veľmi prijateľnú cenu. V prípade L-karnitínu sa tomuto výrobcovi opäť podarilo trafiť do cieľa. Skvelý výber formy, kvalitný výkon, prijateľná cena. Okrem toho môžete dávkovanie bez problémov prispôsobiť. Ak sa vám teda zdá 1 500 mg L-karnitínu nedostatočných (množstvo obsiahnuté v 3 kapsulách), môžete jednoducho pridať ďalšiu kapsulu. Výsledná cena bude stále pomerne prijateľná.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 20,04
Cena:  € 21,09
Cena:  € 24,11 -17%

3. MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine

MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine

L-Carnitine Guarana Taurine od spoločnosti MaxxWin uzatvára pódium v našom rebríčku najlepších L-karnitínov. Ako už názov napovedá, okrem L-karnitínu tu nájdete aj extrakt z guarany a taurín, ktoré zvyšujú konečný účinok. Samotný L-karnitín je obsiahnutý vo forme L-karnitín tartrátu.

Výhody:

 • Kvalitné zložky
 • Žiadne zbytočné prísady
 • Obsahuje extra extrakt z guarany a taurín
 • Výhodná cena

Nevýhody:

 • Ocenili by sme vyšší obsah účinnej látky

O výrobcovi:
MaxxWin je česká spoločnosť pôsobiaca na trhu so športovou výživou od roku 2011. Výhodou tejto značky je, že celá jej výroba prebieha v Českej republike, vďaka čomu má pod kontrolou každú fázu výroby. Vďaka dlhodobému kontaktu so zákazníkmi ako koncový distribútor vie prispôsobiť svoje výrobky ich potrebám. Značka MaxxWin ponúka srvátkové proteíny, stimulanty, vitamíny, minerály, proteínové kaše a mnoho ďalšieho. 

V jednej dávke (2 kapsule) nájdete:

 • 600 mg L-karnitín tartrátu
 • 200 mg taurínu
 • 100 mg extraktu guarany

Hoci sú zložky ozdobené dvoma pridanými látkami, stále nemôžeme prižmúriť oko nad trochu nízkym obsahom L-karnitínu. V dvoch kapsulách, ktoré zodpovedajú jednej dennej dávke, sa skrýva iba 600 mg L-karnitín tartrátu. Konkurenčné výrobky s rovnakou formou účinnej látky však obsahujú niekoľkonásobne viac. Kombinácia L-karnitínu, extraktu z guarany a taurínu však spolu funguje skvele - prvý z nich podporuje spaľovanie tukov, extrakt z guarany má znižovať chuť do jedla a taurín zvýši váš tréningový výkon.

Záverečné hodnotenie:
MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine je produkt, ktorý osloví skôr športovcov, ktorí hľadajú L-karnitín za najdostupnejšiu cenu. Jedna denná dávka vás bude stáť najnižšiu sumu v porovnaní s ostatnými produktmi v rebríčku. To však neznamená, že jeho jedinou výhodou je cena. Má skutočne kvalitné zloženie, ktoré rozhodne neurazí. Jediný problém vidím v obsahu samotného L.karnitínu, ktorý by mohol byť jednoducho vyšší. To je tiež dôvod, prečo si myslím, že zákazníci, ktorým nevadí priplatiť si za kvalitné doplnky, by mali siahnuť po inom produkte. Ak je však pre vás prvoradá kvalita za nízku cenu, určite budete spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 6,44
Cena:  € 7,20

4. GreenFood Carnitin Arginin Maca

GreenFood Carnitin Arginin Maca

Na ďalšej priečke sa umiestnil produkt, ktorý obsahoval nielen L-karnitín, ale aj dve pridané látky. GreenFood Carnitin Arginine Maca sa môže pochváliť veľmi kvalitným zložením, absenciou zbytočných prísad a obsahom koreňa maca a L-arginínu. Navyše to všetko získate za veľmi prijateľnú cenu. Preto nie je divu, že L-karnitín od spoločnosti GreenFood si získal takú dobrú pozíciu.

Výhody:

 • Obsahuje extra maku a L-arginín
 • Vysokokvalitné zložky
 • Žiadne zbytočné prísady
 • Dostupná cena

Nevýhody:

 • Ocenili by sme vyšší obsah účinnej látky

O výrobcovi:
Česká rodinná značka GreenFood pôsobí na trhu so športovou výživou už viac ako 25 rokov. V priebehu rokov si spoločnosť vybudovala povesť výrobcu, ktorý dbá predovšetkým na vysokú kvalitu svojich výrobkov. Výrobky GreenFood preto neobsahujú konzervačné látky, chemické farbivá, stabilizátory, pridaný cukor a iné prídavné látky. Všetky výrobky sú vhodné aj pre alergikov a vegetariánov. S produktmi GreenFood ste sa už mohli stretnúť v našom rebríčku najlepších vitamínov C.

V jednej dávke (2 kapsuly) nájdete:

 • 940 mg L-karnitín tartrátu
 • 160 mg koreňa maca
 • 100 mg L-arginínu

Čo sa týka obsahu L-karnitínu, mali by sme menšie výhrady k jeho množstvu. Obsah 940 mg síce nie je najhorší, ale od ideálu má trochu ďaleko. Riešením môže byť užívanie viacerých dávok v rovnakom čase, ale v takom prípade sa konečná cena za dennú dávku zvýši. Na druhej strane musíme pochváliť obsah L-arginínu, ktorý podporuje prekrvenie počas tréningu, čo sa následne prejavuje aj na regenerácii. Nesmieme zabudnúť na macu, ktorá sa často spomína v súvislosti s podporou sexuálnych funkcií.

Záverečné hodnotenie:
GreenFood Carnitin Arginine Maca ponúka vďaka obsahu L-arginínu a koreňa maca množstvo pozitívnych účinkov, ktoré u konkurenčných produktov nezaznamenáte. Tá najdôležitejšia látka však trochu chýba. Ak uvažujete o tomto výrobku, je preto dôležité, aby ste mali jasno v množstve L-arginínu, ktoré chcete dávkovať. Ak sa budete držať odporúčaného dávkovania, jedna denná dávka vyjde na pomerne prijateľné množstvo, ktoré zodpovedá kvalite celého produktu.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 12,03
Cena:  € 12,75

5. Extrifit Carni Liquid 120000

Extrifit Carni Liquid 120000

Pomaly prechádzame od kapsúl k tekutým produktom. Spomedzi nich je najlepší Extrifit Carni Liquid. Môžete si ho dopriať v mnohých príchutiach, vďaka čomu mu určite prídete na chuť. Výhodou tekutého koncentrátu je možnosť namiešať si nápoj presne tak, ako potrebujete. Nemusíte sa teda obmedzovať na množstvo L-karnitínu obsiahnuté v každej kapsule.

Výhody:

 • Jednoduché dávkovanie
 • K dispozícii v mnohých príchutiach
 • Vysoký obsah účinnej látky

Nevýhody:

 • Tekuté výrobky obsahujú pomerne kontroverzné konzervačné látky

O výrobcovi:
Hľadáte doplnky stravy pre nekompromisných pracantov? V tomto prípade vám značka Extrifit určite nie je cudzia. Jedna z najznámejších českých spoločností v oblasti športových produktov sa pýši tým, že jej výrobky sú vyrobené tak, aby spĺňali požiadavky najnáročnejších športovcov. Všetky doplnky spoločnosti spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu, preto sa tešia veľkej obľube medzi silovými športovcami. O naše skúsenosti so značkou Extrifit sme sa s vami podelili napríklad v našom rebríčku najlepších tráviacich enzýmov.

V jednej dávke (10 ml) nájdete:

 • 1 200 mg L-karnitínovej bázy

Ak sa vám zdá 1 200 mg čistého L-karnitínu, čo zodpovedá približne 1 800 mg L-karnitín tartrátu, málo, môžete si nápoj ľahko namiešať silnejší. Výrobca odporúča užívať dennú dávku 10-30 ml, takže môžete získať celkovo až 3600 mg čistého L-karnitínu (približne 5300 mg L-karnitín tartrátu). Preto určite nie je problém s množstvom účinnej látky. Vzhľadom na tekutú formu doplnku však bohužiaľ musíte do zloženia pridať päť látok, ktoré nie sú úplne ideálne. Sú to sorban draselný a benzoan sodný. Stretnete sa s nimi aj vo všetkých nasledujúcich produktoch a hoci je používanie týchto látok povolené a okrem doplnkov ich nájdete v nespočetných potravinách, stále je to nevýhoda v porovnaní s produktmi vo forme kapsúl.

Záverečné hodnotenie:
Ak sa budete držať dolnej hranice odporúčaného dávkovania, vyjde vás Extrifit Carni Liquid lacnejšie ako väčšina konkurenčných produktov. Za túto cenu však dostanete naozaj solídne množstvo L-karnitínu. A ak by ste dávku zvýšili o niečo viac, dostanete naozaj vysokú dávku účinnej látky, ale stále sa budete pohybovať prinajlepšom v priemernom cenovom rozpätí. Aj z tohto dôvodu si tento doplnok od nás zaslúži veľmi dobré hodnotenie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 14,19 -18%
Cena:  € 16,96

Dobrú dávku L-karnitínu obsahuje Extrifit Carnigel - jedna dávka obsahuje 2 000 mg čistého L-karnitínu. Navyše sa dodáva v praktickom balení, ktoré si môžete ľahko vziať kamkoľvek so sebou. Ale výrobky predávané v jednotlivých dávkach sú samozrejme najdrahšie, hoci v tomto prípade konečná cena stále nie je hrozná.

Výhody:

 • Praktické balenie
 • Vysoký obsah účinnej látky
 • Viacero príchutí na výber

Nevýhody:

 • Vyššia cena

V jednej dávke (jednom balení) nájdete:

 • 2 000 mg L-karnitínu

Pokiaľ ide o obsah účinnej látky, rozhodne nie je čo kritizovať. Jediná nevýhoda, ktorú vidíme v tejto zmesi, je, že ak sa vám zdá, že 2 000 čistého L-karnitínu nestačí, môžete si vziať jednu kapsulu na viac alebo si namiešať o niečo silnejší nápoj. Namiesto toho by ste si museli kúpiť ďalšie balenie a všetko zjesť. Ale vzhľadom na to, že jedna dávka obsahuje účinné látky v nadmernom množstve, nemyslím si, že by to bol bežný problém. Pri čítaní zložiek si môžete všimnúť obsah konzervačných látok benzoanu sodného a sorbanu draselného. Za zmienku stojí aj použitie farbiva karmín, ktoré sa nachádza len v malinovej príchuti. Táto látka má relatívne vysoké skóre škodlivosti a v potravinách sa môže vyskytovať len v obmedzenom množstve.

Záverečné hodnotenie:
Pre každého, kto hľadá L-karnitín s vysokým obsahom v pohodlnom balení, je Carnigel od spoločnosti Extrifit ideálnou voľbou. Aj keď to nevychádza najlacnejšie v cene, nie je to katastrofa v porovnaní s inými výrobkami predávanými v jednej dávke. Veľkou výhodou je aj možnosť výberu z viacerých príchutí. Dojem z výrobku je síce pokazený použitím karmínového farbiva, ale keď zhodnotíme všetky klady a zápory, Extrifit carnigel stále funguje veľmi dobre.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 0,81
Cena:  € 0,85
Cena:  € 1,20

7. Amix CarniShot 3000

Amix CarniShot 3000

Ďalšie miesto v našom rebríčku najlepších L-karnitínov obsadil Amix CarniShot 3000. Číslo v názve označuje obsah L-karnitínu v jednej dávke v miligramoch. Je preto jedným z najsilnejších produktov v celom rebríčku. Za vysokú dávku účinnej látky si však budete musieť trochu priplatiť, pretože CarniShot je tiež jedným z najdrahších produktov v našom porovnaní.

Klady:

 • Pohodlné balenie
 • Vysoká dávka L-karnitínu
 • Výber z niekoľkých príchutí

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Amix Nutrition je vlajkovou značkou britskej spoločnosti LargeLife Limited a na trhu športovej výživy pôsobí už niekoľko rokov. Vďaka kombinácii najnovších technológií, dlhoročného výskumu a sledovaniu najnovších trendov v oblasti športovej výživy je tento výrobca jedným z najväčších výrobcov na medzinárodnom trhu. Sortiment Amix Nutrition je veľmi široký a nájdete v ňom všetko od proteínov až po kĺbovú výživu alebo CBD oleje. Aké sú naše skúsenosti s týmto výrobcom? Nenechajte si ujsť našu recenziu Amix HydroPure Whey.

V jednej porcii (jedno balenie) nájdete:

 • 3 000 mg L-karnitínovej bázy
 • 1 000 mg taurínu
 • 10 mg vitamínu B6

Vysoký obsah čistého L-karnitínu je samozrejme veľkou výhodou. Musíme tiež oceniť prítomnosť taurínu, ktorý podľa štúdií môže pomôcť spaľovať tuk, najmä u obéznych ľudí. Okrem toho podporuje výkonnosť a koncentráciu počas tréningu, čo sa následne odráža v množstve spálených kalórií. CarniShot obsahuje aj vitamín B6, ktorý je dôležitý pre metabolizmus aminokyselín. Preto sa jeho spotreba zvyšuje v situáciách, keď človek prijíma väčšie množstvo bielkovín, čo je typické pri redukčných diétach. Zloženie ako celok si preto od nás zaslúži veľmi dobrú známku.

Záverečné hodnotenie:
Amix CarniShot je jasnou voľbou pre každého športovca, ktorý hľadá doplnok s najvyšším možným obsahom L-karnitínu. Môžete si dopriať niekoľko rôznych príchutí, a ak vám aj napriek tomu nebude chutiť, nie je to žiadny problém, pretože ho môžete vypiť za pár sekúnd. Najväčšiu nevýhodu vidím v cene, ktorá je vysoko nad priemerom. Ak teda plánujete užívať CarniShot denne, nakoniec zaplatíte oveľa viac. Ak vám však nevadí vyššia cena, určite budete s výberom spokojní.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť žiadny obchod s týmto produktom.
Skúste porovnať ceny na Heureka.sk

8. Extrifit Carnifresh

Extrifit Carnifresh

Tretí produkt Extrifit si tiež našiel svoje miesto v našom rebríčku. Konkrétne ide o nápoj Carnifresh. Obsahuje až 1 500 mg čistého L-karnitínu a môžete si ho vychutnať v niekoľkých príchutiach. Za 850 ml nápoja však zaplatíte pomerne veľa peňazí. Cena v kombinácii s veľkosťou balenia vám tak trochu bráni v pravidelnom užívaní produktu, pretože vypiť takmer liter tekutín pred každým tréningom nie je úplne ideálne.

Klady:

 • Na výber je niekoľko príchutí
 • Vysoká dávka účinnej látky
 • Skvelá chuť

Nevýhody:

 • Vysoká cena

V jednej dávke (jednom balení) nájdete:

 • 1 500 mg L-karnitínu
 • 225 mg bisglycinátu horčíka
 • 100 mg kofeínu
 • 200 mcg pikolinátu chrómu

Čistý karnitín v dávke 1 500 mg vo väčšine prípadov bez problémov postačuje. Okrem toho v ňom nájdete aj slušnú dávku horčíka vo veľmi dobre využiteľnej forme bisglycinátu (pre viac informácií o suplementácii horčíkom neprehliadnite náš rebríček najlepších doplnkov stravy s horčíkom). Ak radi trénujete večer, Extrifit Carnifresh nie je pre vás ten správny produkt. Dôvodom je vysoký obsah kofeínu, ktorý vás síce pred tréningom povzbudí, ale neskôr by vám mohol spôsobiť problémy so spánkom. V neposlednom rade je tu chróm, ktorý pomáha pri správnom metabolizme makroživín, takže je dôležitý aj v procese chudnutia.

Záverečné hodnotenie:
Carnifresh od Extrifit vám pomôže doplniť dostatok L-karnitínu, ale mám k nemu dve výhrady. Prvým je cena, ktorá nie je prekvapujúca. Čo je však horšie, je veľkosť balenia. Osobne si neviem predstaviť, že by som pred tréningom vypil takmer liter tekutiny. Samozrejme, je možné piť nápoj priebežne počas tréningu alebo po ňom, ale v takom prípade prídete o výhody kofeínu. Nepochybujem o tom, že produkt si vždy nájde svoju klientelu, veď je to jeden z najlepšie hodnotených doplnkov vo svojej kategórii. Určite však nebude vyhovovať každému.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,66
Cena:  € 1,90 -17%
Cena:  € 1,90

9. Nutrend Carnitine 100000

Nutrend Carnitine 100000

Na ďalšom mieste sa umiestnil jeden z najlacnejších produktov v celom rebríčku. Nutrend Carnitine 100000 je tekutý koncentrát, z ktorého si môžete pripraviť až 100 dávok obsahujúcich 1 000 mg L-karnitínu. Okrem toho v ňom nájdete aj vitamíny B5 a B6, ale bohužiaľ aj niektoré nie príliš vhodné farbivá a sladidlá.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Balenie obsahuje 100 denných dávok
 • Na výber je niekoľko príchutí

Nevýhody:

 • Obsah účinnej látky by mohol byť vyšší
 • Obsahuje kontroverzné prídavné látky

O výrobcovi:
Spoločnosť Nutrend je jedným z popredných českých výrobcov športovej výživy a špecializuje sa na doplnky pre športovcov všetkých druhov. Vďaka tomu značka Nutrend spolupracovala s mnohými českými olympionikmi a o kvalite jej výrobkov svedčí aj fakt, že svoje výrobky dodáva do takmer šesťdesiatich krajín sveta a stále sa rozširuje. O naše skúsenosti s prioduktmi značky Nutrend sme sa podelili v našej recenzii Nutrend Multivitamín.

V jednej dávke (10 ml) nájdete:

 • 1 000 mg L-karnitínu
 • 6 mg vitamínu B5
 • 1,4 mg vitamínu B6

Obsah vitamínov B5 a B6 pomáha predchádzať únave a normálnemu energetickému metabolizmu. Viac informácií o význame doplnkov stravy s obsahom B-komplexu nájdete v našom porovnaní najlepších vitamínov skupiny B. O niečo menej chvályhodná je prítomnosť farbiva chinolínová žltá a sladidla acesulfam-K. Najmä posledný menovaný je pomerne kontroverzný, a hoci sa nachádza vo veľkom množstve doplnkov a v malých množstvách sa nepreukázali žiadne závažné škodlivé účinky, stále sa diskutuje o jeho možnej toxicite.

Záverečné hodnotenie:
Nutrend Carnitine 100000 je vhodnou voľbou najmä pre športovcov, ktorí hľadajú L-karnitín za nízku cenu. Jedno balenie vám vydrží naozaj dlho a v jednej dennej dávke funguje veľmi dobre. Pokiaľ ide o skutočný obsah L-karnitínu, je to taká šťastná stredná hodnota. Existujú výrobky s nižším obsahom, ale nie je problém nájsť doplnky obsahujúce ešte oveľa viac účinnej látky. Ak však túžite po najčistejších zložkách bez zbytočných prísad, bude pre vás pravdepodobne vhodnejší iný produkt.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 20,51
Cena:  € 23,44
Cena:  € 24,09
Cena:  € 17,95
Cena:  € 23,90

10. Nutrend Carnitine Activity Drink

Nutrend Carnitine Activity Drink

Nakoniec je tu ďalší doplnok od spoločnosti Nutrend. Carnitine Activity Drink je najdrahším produktom v našom rebríčku a podobne ako Extrifit Carnifresh je to hotový nápoj, ktorý si môžete vychutnať pred alebo počas tréningu. Medzi jeho najväčšie výhody patrí dokonalá chuť a skvelý účinok.

Výhody:

 • Vynikajúca chuť
 • Na výber je veľa príchutí
 • Obsahuje extra taurín

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Niektoré príchute obsahujú nevhodné prídavné látky

V jednej porcii (jedno balenie) nájdete (príchuť grapefruitu):

 • 1 000 mg L-karnitínu
 • 1 000 mg taurínu
 • 17,3 mg vitamínu B3

O výhodách suplementácie taurínom sme pred tréningom hovorili už nespočetne veľakrát. Musíme spomenúť aj výhody vitamínu B3, ktorý podporuje správny energetický metabolizmus. V niektorých príchutiach však namiesto vitamínu B3 nájdete kofeín. Na túto drobnosť je dobré dávať pozor, najmä ak radi cvičíte večer. Rozdielne zloženie rôznych príchutí môže byť trochu mätúce, pretože v niektorých prípadoch nie je v zložení nič zlé, zatiaľ čo v iných prípadoch sú v zložení kvalitného doplnku látky, ktoré naozaj nechceme vidieť. Príkladom je aróma Cool a farba Brilliant Blue, ktorých použitie v potravinách je prísne obmedzené na minimum. V iných príchutiach môžeme nájsť aj farbivá allura červená, tartrazín, žltá SY a iné.

Záverečné hodnotenie:
Nutrend Carnitine Activity Drink je najviac poškodený obsahom nevhodných prísad. Vysoká cena sa dá prežiť a pre mnohých ľudí ani nepredstavuje taký veľký problém. Ale farbivá ako brilantná modrá a žltá SY sú podľa môjho názoru naozaj látky, ktoré sú už za hranicou. Treba poznamenať, že ich obsah je v rámci zákonných limitov, ale osobne by som sa im radšej vyhol. Z tohto dôvodu odporúčam vyberať si príchute, ktoré tieto farbivá neobsahujú. Príkladom je dračie ovocie, eukalyptus + kivi, grapefruit alebo dokonca pomelo.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,99
Cena:  € 2,19
Cena:  € 1,80
Cena:  € 2,19

Čo je L-karnitín a akú úlohu zohráva v ľudskom tele?

Skôr ako začneme diskutovať o jednotlivých zdravotných prínosoch L-karnitínu, je samozrejme potrebné povedať o ňom aspoň tie najzákladnejšie informácie. Čo je to vlastne L-karnitín? Dokonca aj na túto zdanlivo jednoduchú otázku môžu niektoré zdroje odpovedať rôzne. Často sa uvádza, že L-karnitín je aminokyselina, čo nie je pravda. Je to derivát aminokyselín lyzínu a metionínu, ktorý sa syntetizuje v pečeni. Vitamín C je tiež kľúčový v procese tvorby L-karnitínu, takže jeho nedostatok môže viesť k nedostatočnej tvorbe tejto zlúčeniny.

A aká je funkcia L-karnitínu v tele? Podieľa sa na dôležitom procese prenosu mastných kyselín do mitochondrií buniek (tzv. betaoxidácia), kde sa následne využívajú v procese tvorby bunkového paliva ATP. Zjednodušene teda môžeme povedať, že L-karnitín pomáha spaľovať tuk, čo súvisí aj s produkciou energie. Niet preto divu, že ide o veľmi obľúbený doplnok stravy, ktorý nájdete takmer na každom rohu.

Má L-karnitín naozaj také zázračné účinky?

Látka, ktorá sa tak zásadným spôsobom podieľa na spaľovaní tukov, je samozrejme veľmi atraktívna pre výrobcov športových doplnkov. V oblasti výživových doplnkov sa nič nepredáva lepšie ako produkty, ktoré vám zázračne pomôžu spáliť tuk a získať množstvo svalov. Ak však nie ste nováčik, už dobre viete, že zázračné doplnky neexistujú. L-karnitín nie je, nebol a nikdy nebude výnimkou.

Zoznam pozitívnych účinkov, ktoré L-karnitín údajne má, je neuveriteľne dlhý. Od spomínaného spaľovania tukov, cez podporu mozgových funkcií až po zvýšenie výkonu. Je však dôležité rozlišovať medzi účinkom, ktorý je schopný vyvolať L-karnitín, ktorý si telo produkuje samo, a tým, koľko L-karnitínu prijatého vo forme doplnkov je schopné tieto pozitívne účinky podporiť. Hoci existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú význam L-karnitínu ako takého, vedecký výskum, ktorý by spoľahlivo potvrdil akýkoľvek podstatný prínos doplnkov L-karnitínu, v skutočnosti chýba. Znamená to, že by neexistovali žiadne štúdie, ktoré by potvrdili, že dopĺňanie L-karnitínu má zmysel? Nie. Výsledky týchto štúdií sú však často nepresvedčivé a určite nie všetky majú rovnaký trend. Majte to preto na pamäti a berte nadšené odporúčania výrobcov podobných doplnkov s rezervou.

Čo hovoria štúdie?

Existuje teda nejaký vedecký výskum, ktorý by naznačoval, že je vhodné dopĺňať L-karnitín? Je ich naozaj niekoľko. Metaanalýza z roku 2016 uvádza, že ľudia užívajúci L-karnitín schudli o 1,3 kg viac ako kontrolná skupina bez L-karnitínu. Treba však poznamenať, že išlo väčšinou o staršie osoby alebo osoby s nadváhou. Štúdie tiež naznačujú, že acetyl-L-karnitín pomáha minimalizovať negatívne účinky Alzheimerovej choroby na funkciu mozgu. Niečo podobné naznačuje aj štúdia vykonaná na ľuďoch závislých od alkoholu - skupina užívajúca acetyl-L-karnitín dosiahla 90-krát lepšie výsledky v testoch mozgových funkcií ako kontrolná skupina.

Existuje aj výskum, ktorý naznačuje, že užívanie L-karnitínu pred tréningom môže mať pozitívny vplyv na výkon. Aj ďalšie štúdie potvrdzujú tvrdenie, že L-karnitín L-tartrát (LCLT) pomáha urýchliť regeneráciu a že suplementácia L-karnitínom môže zmierniť bolesť svalov po tréningu.

Pravda o hubnutie

L-karnitín sa často spomína v súvislosti s chudnutím a spaľovaním tukov. Mnoho ľudí sa naň spolieha v snahe zbaviť sa nadbytočných kíl. Z tohto dôvodu považujem za dôležité spomenúť niekoľko základných pravidiel, ktoré treba mať pri chudnutí na pamäti. K tejto téme sme sa už viackrát vyjadrovali, preto vám odporúčam pozrieť si náš článok o chudnutí v novom roku alebo nášho sprievodcu fitnesom o chudnutí a naberaní svalovej hmoty.

Ale skrátka, nemôžem nespomenúť absolútny základ chudnutia - kalorický deficit. Môžete jesť všetky zázračné doplnky na svete, ale bez kalorického deficitu sa jednoducho nikam nedostanete. Čo sa skrýva za týmto konceptom? Váš energetický výdaj musí byť vyšší ako príjem energie. Je to jednoduchá rovnica, ale mnohí ľudia sa ju snažia za každú cenu obísť. Keď sa rozhodnete, že chcete schudnúť, zbavte sa všetkých spaľovačov tuku a ďalších podobných zbytočností. Tie majú zmysel pre skúsených športovcov, ktorí majú dokonale zvládnutú stravu. Namiesto toho začnite sledovať svoj jedálniček a hlavne sa dostatočne hýbte. V prvom prípade vám pomôže napríklad náš článok o najlepšej redukčnej diéte, v druhom našich päť tipov na aktivity, pri ktorých spálite najviac kalórií.

Mnoho ľudí sa bojí, že sa im nepodarí schudnúť "normálnym spôsobom", a tak sa snažia nájsť spásu v doplnkoch stravy, ktoré však reálne zázraky neurobia. Ale verte tomu alebo nie, ak sa budete správne stravovať a dostatočne cvičiť, celý proces zhadzovania kíl bude oveľa jednoduchší, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ktorá forma karnitínu je najlepšia?

Karnitín sa môže vyskytovať v niekoľkých formách, ktoré je potrebné od seba dôsledne odlišovať. Najdôležitejšie zo všetkého je rozdelenie optických izomérov L-karnitínu a D-karnitínu. Tieto látky sú takmer identické, ale líšia sa svojím priestorovým usporiadaním. To je zdroj ich vlastností. Zatiaľ čo L-karnitín sa v ľudskom tele podieľa na spomínanom beta-oxidačnom procese, D-karnitín nemá v tele žiadnu funkciu a vo väčších dávkach dokonca
znižujú účinnosť L-karnitínu a pôsobia toxicky.

L-karnitín sa ďalej delí na niekoľko rôznych foriem. Z hľadiska suplementácie sú najdôležitejšie dve formy: acetyl-L-karnitín (ALCAR) a L-karnitín L-tartrát (LCLT). Zatiaľ čo ALCAR má pozitívny vplyv predovšetkým na kognitívne funkcie a podporuje činnosť mozgu, LCLT je vhodnejší pre športovcov. Táto forma figurovala v uvedených štúdiách, v ktorých sa pozorovali pozitívne účinky na fyzickú výkonnosť. Pre čo najlepšiu absorpciu je však dôležité užívať ho s jedlom.

Pre koho je vhodná suplementácia L-karnitínom?

Vzhľadom na to, že L-karnitín sa v potrave nachádza najmä v živočíšnych produktoch, je pochopiteľné, že najmä vegáni majú nižšie hladiny L-karnitínu ako zvyšok populácie. Ďalšou skupinou, ktorá môže mať veľký úžitok zo suplementácie L-karnitínom, sú starší ľudia. Dôvodom sú vyššie uvedené pozitívne účinky na kognitívne funkcie, ako aj prevencia svalovej únavy.

Samotnou kategóriou sú športovci. Je jasné, že ak trénujete pravidelne, nároky na vaše telo sú oveľa vyššie. Aj z tohto dôvodu je L-karnitín veľmi obľúbeným doplnkom medzi silovými športovcami. Pre ich potreby je obzvlášť vhodný L-karnitín L-tartrát, ako je uvedené vyššie.

Zdroje

 1. FIALOVÁ, Markéta. L-karnitin [online]. Brno, 2014 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/d92fe/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Tomáš PRUŠA.
 2. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 3. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

 4. https://www.svetfitness.cz/clanek/karnitin-pod-drobnohledem/

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.