SmartFuel EAA Complex + elektrolyty: komplex aminokyselín extrémnej kvality [recenzia]

O význame aminokyselín a ich úlohe pri budovaní svalovej hmoty sa toho napísalo veľa. Najviac sa hovorí o aminokyselinách s rozvetveným reťazcom (BCAA), ktoré sú tiež obľúbeným športovým doplnkom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je však dôležité dopĺňať čo najviac jednotlivých aminokyselín, preto sa neoplatí obmedzovať len na 3 z nich. Ak uvažujete o kúpe podobného výrobku, siahnite radšej po EAA (komplex esenciálnych aminokyselín).

Jeden takýto výrobok nedávno uviedla na trh spoločnosť SmartFuel. Jej EAA Complex + Electrolytes obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín (presnejšie 8 esenciálnych aminokyselín) okrem toho, žeesenciálnych a jednu semi-esenciálnu), ako aj citrulín a dôležité elektrolyty na podporu výkonu. Výrobca dokonca uvádza, že vďaka svojmu zloženiu sa EAA Complex + Electrolytes môže používať aj ako vnútrotréningový prípravok. Aké sú naše skúsenosti s týmto produktom? Oplatí sa do neho investovať? A môže skutočne konkurovať klasickým EAA doplnkom aj špeciálnym intra-tréningovým prípravkom? To všetko sa dozviete v dnešnej recenzii.

SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Kategória: Aminokyseliny, BCAA
Chuť
9.0/10
Rozpustnosť
9.0/10
Kvalita surovín
10.0/10
Zložky
9.0/10
Cena
9.0/10
Celkové hodnotenie
9.2
z 10 bodov

 

Cenová tabuľka pre SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 13,82

V tomto prehľade sa nebudeme podrobnejšie zaoberať tým, ako aminokyseliny v tele fungujú a prečo je dôležité dopĺňať do tela esenciálne aminokyseliny. Všetky dôležité informácie si však môžete prečítať v našom článku Esenciálne Aminokyseliny (EAA) pod drobnohľadom, kde nájdete aj odporúčania na najspoľahlivejšie produkty na trhu.

Vysoký obsah účinných látok a minimum prídavných látok

Pri pohľade na zloženie výrobku si všimnete, že okrem jednotlivých esenciálnych aminokyselín, horčíka, draslíkaK, taurínu, citrulínu a kokosovej vody v prášku sa nachádzajú len prírodné sladidlá stévia, prírodné farbivo betakarotén a sukralóza. Márne by sme však hľadali ďalšie zbytočné prísady a nepotrebné látky, ktoré by výrobku nepridali na kvalite. Čo sa týka obsahu aminokyselín, musíme oceniť BCAA v pomere 2:1:1, čo je lepšia voľba ako rozšírenejší pomer 4:1:1. Jednotlivé esenciálne aminokyseliny tu nájdeme v pomerne vysokom množstve, čo je nepochybne veľké plus, pretože mnohé produkty nás v minulosti v tomto smere sklamali.

Neprehliadnite
V našom článku BCAA pod mikroskopom sa dozviete, prečo sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom dôležité a prečo by ste mali uprednostniť výrobky s pomerom 2:1:1.

V čom SmartFuel EAA Complex + Electrolytes vyniká oproti konkurencii, je obsah elektrolytov a L-citrulínu. Horčík aj draslík sa počas športového výkonu z tela rýchlo vylučujú, preto je vhodné ich počas tréningu dopĺňať. Hoci musíme výrobcu pochváliť za výber veľmi účinných foriem oboch minerálov, ocenili by sme aj sodík, ktorý sa tiež vo veľkom množstve vylučuje v pote. Osobitne treba pochváliť aj prítomnosť L-citrulínu, ktorý má výborný vplyv na výkonnosť. (viac informácií nájdete v časti Citrulín pod drobnohľadom) a kokosovej vody, ktorá je bohatá na elektrolyty, najmä draslík. Zloženie ako celok preto treba hodnotiť veľmi pozitívne.

Obsah účinných látok

100 g

15 g (1 dávka)

L-leucín

16 640 mg

2500 mg

L-izoleucín

8320 mg

1250 mg

L-Valín

8320 mg

1250 mg

L-citrulín DL malát

13 310 mg

2000 mg

L-Lyzín

6660 mg

1000 mg

L-treonín

3990 mg

600 mg

L-histidín

2660 mg

400 mg

L-fenylalanín

1330 mg

200 mg

L-metionín

1330 mg

200 mg

L-tryptofán

670 mg

100 mg

Taurín

6660 mg

1000 mg

Kokosová voda v prášku

6660 mg

1000 mg

Malát horečnatý

9980 mg

1500 mg

Horčík

1330 mg

200 mg (53 % RHP*)

Citrát draselný

3750 mg

540 mg

Draslík

1330 mg

200 mg (10 % RHP*)

*RHP - referenčná hodnota príjmu pre priemernú dospelú osobu (8400 kJ/2000 kcal)

Ako užívať SmartFuel EAA Complex + Elektrolyty?

Jedna dávka SmartFuel EAA Complex + Elektrolyty predstavuje 15 g prášku. Stačí ich rozmiešať v 300 ml vody a hotový nápoj je pripravený. S rozpustnosťou ako takou sme nezaznamenali žiadny problém, každopádne pena zostala na povrchu aj po dlhšom čase. Nakoniec to však nebol zásadný problém. Pri tomto dávkovaní vám jedno balenie výrobku vystačí na 20 dávok, čo, úprimne povedané, nie je veľa.

Výrobca uvádza, že komplex aminokyselín je možné užívať počas tréningu alebo po ňom. Vzhľadom na obsah elektrolytov je podľa mňa vhodnejšie piť ho priebežne počas tréningu, aby ste naplno využili jeho účinok. L-citrulín, ktorého je v prípravku dostatok, tiež najlepšie pôsobí počas tréningu (najmä jeho vplyv na správny krvný obeh).

Neprehliadnite
V našej recenziiProm-IN BCAA Synergy sa dozviete, prečo ide o jedny z najlepších aminokyselín na trhu.

Môžu komplexné aminokyseliny nahradiť vnútrotréningové?

V poslednom čase sa na trhu začalo objavovať väčšie množstvo tzv. intra-workoutov, teda doplnkov určených na doplnenie energie počas tréningu. Príkladom je naša recenzia Vilgain Intra Workout. Tieto produkty však v porovnaní s aminokyselinovými komplexmi obsahujú najmä vysoký obsah sacharidov, kofeínu a ďalších látok, pričom aminokyselín je v nich podstatne menej (často obsahujú len BCAA). Ak teda premýšľate, či dať prednosť intra-tréningu, alebo radšej siahnuť po EAA, musíte si ujasniť, čo od výrobku očakávate. Ak chcete predovšetkým chrániť svaly pred poškodením a zabezpečiť maximálnu regeneráciu, vhodnejší bude komplex aminokyselín. Ak však potrebujete nakopnúť a doplniť energiu počas tréningu, lepšou voľbou bude intratréningový prípravok.

EAA Complex + Elektrolyty Review
Komplex esenciálnych aminokyselín a elektrolytov hodnotíme ako výborný a veríme, že si nájde svoj cieľ.

Chuť vás neurazí ani nepoteší

Chuťovo sa výrobok nevymyká tomu, čo môžete poznať z väčšiny konkurenčných produktov. Príchuť manga je podľa môjho názoru dobrou voľbou, pretože je pomerne sladká, ale zároveň nie je príliš výrazná, čo by mohlo niektorých ľudí odradiť. Aj keď je cítiť trochu umelý "chvost", v konečnom dôsledku sa SmartFuel EAA Complex dobre pije a určite vás nijako neurazí.

Oplatí sa zaplatiť vyššiu cenu?

Vzhľadom na pomerne originálne zloženie tohto doplnku je ťažké posúdiť jeho cenu v porovnaní s konkurenciou. V skutočnosti väčšina produktov iných značiek vychádza na jednu dávku o niečo lacnejšie. Tieto produkty však obsahujú len čisté EAA a neobsahujú pridané elektrolyty, ktoré sú počas tréningu mimoriadne cenné. Na druhej strane, napríklad český Virus Essential Aminos (recenzia ), hoci nemá v zložení nič navyše, obsahuje všetky aminokyseliny vo vyššom množstve, hoci vychádza o niečo lacnejšie.

Opäť si teda musíte premyslieť, čo od produktu očakávate. Ak hľadáte čisté EAA na užívanie po tréningu, existujú lepšie alternatívy z hľadiska ceny. Na druhej strane, ak hľadáte komplex aminokyselín, ktorý okrem ochrany svalových vlákien ponúka aj zvýšenie energievýkon a doplní potrebné minerály, z hľadiska pomeru ceny a kvality nemá SmartFuel EAA Complex + Elektrolyty konkurenciu.

Cenová tabuľka pre SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 13,82

Hodnotenie na záver

SmartFuel EAA Complex + Elektrolyty musím hodnotiť veľmi pozitívne, aj keď má niekoľko drobných nedostatkov. Vďaka čistému zloženiu, vysokému obsahu účinných látok a najmä obsahu potrebných elektrolytov má v porovnaní s konkurenciou čo ponúknuť a určite stojí za vyskúšanie, ak hľadáte doplnok v tejto kategórii. Vyššia cena je podľa môjho názoru opodstatnená a výrobok si stále zachováva výborný pomer ceny a kvality, čo je najdôležitejšie.

Ak vás však tento produkt nezaujal, neprehliadnite naše porovnanie najlepších BCAA na trhu. V ňom sme podrobne rozobrali klady a zápory najspoľahlivejších produktov dostupných v Českej republike.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.