Sójový proteín je jednou z najkontroverznejších tém v oblasti výživy športovcov. Na jednej straneje to relatívne využiteľný a hlavne vegánsky zdroj bielkovín, ale na druhej strane sa veľmi často spomína jeho schopnosť znižovať hladinu testosterónu a naopak zvyšovať množstvo estrogénu v tele.
Takže po zvážení všetkých pre a proti, je to dobrý nápad vziať? Zistite to v dnešných otázkach a odpovediach.
Hneď na začiatku považujem za dôležité vyvrátiť jeden mýtus. Hoci sa o vzťahu medzi fytoestrogénmi obsiahnutými v sóji a zvýšením hladiny estrogénu u mužov veľmi často zmieňujú rôzni športovci, žiadna z doteraz vykonaných vedeckých štúdií nezistila súvislosť medzi týmito dvoma faktormi. To však neznamená, že sójové bielkoviny sú dobrou voľbou.
V čom je problém?
Keď sa nad sójou zamyslím trochu komplexnejšie, napadajú ma tri jednoduché dôvody, prečo by som si namiesto sóje vybral iný typ bielkovín:
- Obsahuje pomerne veľké množstvo antinutrientov, z ktorých niektoré môžu narúšať trávenie bielkovín
- Obsahuje goitrogény, ktoré pri nadmernej konzumácii môžu potlačiť správnu funkciu štítnej žľazy, a tým výrazne zhoršiť budovanie svalov a redukciu tuku.
- Podľa odborníkov je až 90 % sóje pestovanej v Spojených štátoch geneticky modifikovanej, čo predstavuje ďalšie zdravotné riziká.
Mali by sme sa sóji úplne vyhýbať?
Hoci ste z predchádzajúceho odseku mohli zistiť, že ja osobne sóju nepovažujem za superpotravinu, nemusíte sa jej vyhýbať. Ak z času na čas dostanete chuť na tofu, určite si ho môžete bez obáv dopriať. Ak však máte na výber, vždy uprednostnite fermentovanú sóju, pretože tento proces odstraňuje väčšinu škodlivých látok.
Existujú lepšie alternatívy?
Existujú. Ak nepotrebujete nevyhnutne získavať bielkoviny z rastlinných zdrojov, najlepšou voľbou je srvátkový proteín. Napríklad taká CFM Evolution, ktorá okrem iného získala naše porovnanie, je nielen kvalitná, ale aj chutná a nezaplatíte za ňu veľa peňazí.
V prípade, že potrebujete rastlinný zdroj bielkovín, z vlastnej skúsenosti nemôžem odporučiť len jednu bielkovinu, ale ich kombináciu. Keďže tento typ bielkovín nemá kompletné spektrum, je dobré bielkoviny kombinovať. Najjednoduchším riešením je investovať do už namiešaných doplnkov, ako sú napr PEScience Vegan Select Proteinktorý je vynikajúcou kombináciou hnedej ryže a hrachového proteínu.
Ďalšie články zo série "Otázky a odpovede":
- Ketogénna diéta a jej vplyv na silu? - OTÁZKY A ODPOVEDE Č. 1
- Je sójový proteín dobrou voľbou? - Otázky a odpovede č. 2 (tento článok)
- Cvičiť napriek bolesti svalov alebo nie? - Otázky a odpovede #3
- Najlepší tréningový plán na cvičenie 3-krát týždenne? - Otázky a odpovede #4
- Ako dlho by mal trvať tréning v posilňovni? - Otázky a odpovede #5
- Ako podporiť žilkovanie? - Otázky a odpovede #6
Prečo nám môžete dôverovať?
Hej! Hej! Som Mirek a vo Svete Fitness pracujem takmer od začiatku, s výnimkou malej prestávky. Predtým som však niekoľko rokov žil len v posilňovni, venoval som sa mŕtvym ťahom a silovému trojboju, chodil som na súťaže a získal som niekoľko medailí.
Asi najviac si cením národný rekord vo federácii WUAP. Okrem cvičenia som sa však zaujímal aj o stravu a doplnky výživy, rád som si užíval voľný časVo voľnom čase som čítal rôzne výskumy a odborné knihy, aby som vedel čo najviac.