Suplementy

Proteín, BCAA, glutamín alebo vitamíny? Viete, čo je najdôležitejšie?

Autor: Pavel Jurča
Publikované , Naposledy upravené

Plytvanie peniazmi na zbytočnosti je typickým príkladom fitness výživy. A nakoniec skončíte sklamaní a bez výsledkov ešte skôr, ako ste začali. Všetci sme nejako začínali, všetci sme v určitom momente prepadli, preto sa v dnešnom článku pokúsim vysvetliť skutočné základy suplementácie a doplnkov v športe a čo je pre telo naozaj dôležité.

Každý športovec, či už trénuje rekreačne alebo vrcholovo, kladie na svoje telo vysoké nároky, a to tak na výkonnostnej úrovni, ako aj pri regenerácii. Aby telo správne fungovalo a vždy podávalo kvalitný výkon, musí byť stopercentne fit. Aby bolo telo stopercentne v poriadku, musí byť dobre ošetrené a zásobované dôležitými živinami, bez ktorých sa nezaobíde.

-

Vystresované telo športovca má oveľa väčšie nároky na množstvo prijatých vitamínov a minerálov ako telo nešportovca. Množstvo živín je často také veľké, že ho nie je možné doplniť bežnou zdravou stravou. Tu nastupujú doplnky výživy, bez ktorých sa športovec z dlhodobého hľadiska jednoducho nezaobíde.

Základným pilierom doplnkov pre správne fungovanie organizmu by mali byť vitamíny, minerály, antioxidanty a omega 3, 6. Z krátkodobého hľadiska nie je účinok vitamínov veľmi viditeľný, ale dlhodobý efekt na vaše zdravie a regeneráciu je nepopierateľný.

Vitamíny, minerály a iné zdraviu prospešné látky pôsobia predovšetkým na:

  • Zrýchlenie regenerácie - svalovej a nervovej
  • Posilnenie imunity
  • Správne fungovanie organizmu - trávenie a využívanie jednotlivých živín

Odporúčania:

Na základe mnohých štúdií je dokázané, že vitamíny rozdelené do 3 denných dávok sú pre telo oveľa lepšie využiteľné ako jedna veľká dávka. Telo nie je prispôsobené na to, aby prijalo celú dennú dávku naraz, a nevyužité vitamíny vylúči z tela von. Rovnaké pravidlo platí aj pre antioxidanty a minerály.

-

Kde kúpiť lacné a kvalitné vitamíny?

Vitamíny a iné vitamínové a minerálne doplnky je najlacnejšie kúpiť v online lekárňach, ktoré často ešte stále majú zľavové akcie na väčšie balenia. Skúste najprv internetovú lekáreň Dr. Max, kde sú ceny doplnkov najlepšie, a potom internetovú lekáreň Benu. Pri nákupe online môžete ušetriť až 25 %, a to už stojí za zváženie.

Každý ambiciózny športovec by mal premýšľať o svojej suplementácii. Po tom, čo ste si vyriešili základné potreby pre telo, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty, môžete sa pozrieť na ďalšie doplnky, ako sú proteíny, gainery, BCAA, glutamín, kreatín a ďalšie.

TIP: Aký multivitamín je najlepší pre športovcov?

Všetko, čo potrebujete vedieť o glutamíne (video):

Podobné články

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.