Adventure Menu LightWeight: ideálny partner do hôr?

Ak ste čítali našu predchádzajúcu recenziu produktov Adventure Menu, viete, že sme boli z ich jedla nadšení. Neobsahuje žiadne zbytočné prísady, chutí výborne a spoľahlivo vás zasýti na každej túre. Hoci sú tieto jedlá nepochybne praktické, majú jednu veľkú nevýhodu - na viacdňovúUrčite si všimnete napríklad desať polkilových vrecúšok s jedlom v batohu, ktoré zaberajú veľa miesta. Tento problém však pomerne efektívne rieši séria LightWeight, ktorá je na takéto dobrodružstvá ako stvorená. Bližšie sa naň pozrieme v tejto recenzii.

Adventure Menu LightWeight
Kategória: Potraviny
Chuť
10.0/10
Príprava
10.0/10
Pohodlie
10.0/10
Zložky
10.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnotenie
9.6
z 10 bodov

Vyskúšajte ponuku Adventure Menu

Ak vás zaujíma, ako si výrobky Adventure Menu stoja v porovnaní s konkurenciou, odporúčame vám náš rebríček najlepších hotových jedál. Teraz sa však vráťme k samostatnej recenzii.

Iný sortiment, rovnaké ingrediencie

Tentoraz nejde o rad Ready To Eat, ktorý, ako už názov napovedá, jeReady to Eat, ale o rad LightWeight, ktorý obsahuje vákuovo sušené potraviny. Cieľom tohto radu je teda čo najľahšie jedlo, aby ste si so sebou mohli vziať zásoby na niekoľkodňovú turistiku.

Treba však poznamenať, že napriek odlišnému výrobnému procesu sa na kvalite použitých surovín nič nezmenilo. Dostali sme na ochutnanie texaské chilli con carne, ktoré obsahuje len tieto zložky: Hovädzí vývar (15 %), repkový olej, chilli, cesnak, rascu a sladkú papriku, sterilizovanú fazuľu (25 %), mleté hovädzie mäso (20 %), nakrájané paradajky (15 %). Aj v tomto prípade ide o pokrm, ktorý je založený na kvalitných surovinách a ponúka skvelédobrý makronutričný profil, ktorý oceníte pri náročných túrach.

Skutočnosť, že jedlo je vákuovo sušené, však radikálne zmenila jeho hmotnosť. Namiesto takmer polkilogramových balíčkov jedla si tentoraz so sebou nesiete len približne 150 gramov, ktoré sú navyše obsahovo redukované. Do batohu si ich môžete dať až 10 a hmotnosť si ani nevšimnete. Po príprave chilli con carne sa však z pôvodných 157 gramov stane po rehydratácii 600 gramov plnohodnotného jedla.

Dobrodružné menu Ľahký vzhľad
Adventure Menu LightWeight vyzerá pred prípravou naozaj dobre
.

Príprava je zdĺhavá, ale jednoduchá

Teoreticky by ste výrobky z radu Ready To Eat nemuseli ani ohrievať a mohli by ste ich hneď zjesť. V prípade vákuovo sušených potravín by ste to čisto hypoteticky mohli urobiť tiež, ale v praxi by to nebola žiadna lahôdka. Tentorazje potrebné otvoriť balenie potravín, zaliať ich potrebným množstvom vody (v prípade malýchmalé porcie 295 ml, pre veľké 443 ml, ale každé vrecko má vo vnútri riadok, takže sa nemusíte obávať). Potom musíte vrecko uzavrieť, vložiť ho do vrecka na varenie spolu s ohriatou vodou a potravinami.a 90 ml vody a potom začnete pripravovať jedlo rovnakým spôsobom ako pri variante Ready To Eat. Kým však príprava vyššie uvedeného jedla Ready To Eat trvá len 12 minút, príprava jedál z edície LightWeight bude trvať 20 až 25 minút.

Úprimne povedané, pre nás to nebol problém, pretože máte aspoň čas postaviť stan, napríklad rozdeliťoheň alebo čokoľvek iné, ale samozrejme, ak ste naozaj hladní, čakanie na jedlo sa môže zdať trochu nekonečné. Ďalšou možnosťou prípravy je naliať teplú vodu priamo do vrecka s jedlom s teplotou 90 až 100 stupňov Celzia a vrecko uzavrieť. V tomto prípade bude vaša porcia hotová už za 10 minút, ale ohrievanie vody vonku nie je vždy celkom možné.

Ako nám chilli con carne chutilo?

Ak ste čítali našu recenziu Adventure Menu Ready To Eat, určite ste si všimli, že sme upozornili na to, že pokrm na prvý pohľad nevyzerá úplne atraktívne. To však vôbec nebol prípad texaského Chilli con carne, jedlo vlastne na prvý pohľad vyzerá úplne normálne a dokonca aj krásne vonia. Samozrejme, vidno všetky ingrediencie, ako je mleté mäso, fazuľa a kukurica. Otvorila som teda vrecko, naliala doň množstvo vody zodpovedajúce úrovni čiary vo vnútri balenia. Vrecko som uzavrel a vložil ho do vrecka na varenie spolu s ohrievacou kapsulou a vodou potrebnou na ohrev. Nechal som to tak asi 20 minút a keď som sa vrátil, jedlo bolo teplé.

Strhol som teda uzáver druhýkrát a vizuálne jedinou zmenou bolo, že jedlo dosť výrazne nabralo na objeme. Ale inak vyzeralo a voňalo rovnako. Chuťovo sa však rovnako ako pred variantom Ready To Eat nemám na čo sťažovať. Fazuľky boli veľmi mierne pripálené, ale ak ste aspoň trochu zvyknutí na pikantné jedlá, ani si to nevšimnete. Inak musím oceniť veľmi dobré dochutenie, pretože takto dobre som si chilli con carne už dlho nevychutnal. A keby som predtým na vlastné oči nevidela, ako jedlo vyzeralo, keď som prvýkrát otvorila vrecko, asi by som neverila, že došlo k nejakému prevlhčeniu.

Napriek tomu by som chcel uviesť niekoľko krátkych postrehov, ktoré odporúčam na prípadnú prípravu. Prvým je nechať jedlo skôr viac ako menej zohriať. Prvýkrát som chilli con carne skutočne vytiahol pomerne skoro (asi po 15 minútach) a na prvý pohľad vlastne nebol viditeľný žiadny rozdiel. Keď sa však do fazule zahryznete, zistíte, že je v strede stále tvrdá, má akúsi "múčnu" konzistenciu a úprimne povedané, nechutí až tak dobre. Keď som ich však robil viac ako 20 minút, ako odporúča výrobca, boli vynikajúce. Ďalším postrehom potom je, aby ste jedlo po zmiešaní s vodou a pred ohrievaním naozaj poriadne premiešali. Samozrejme, ak na žiadnom z kúskov nezostane voda, nemajú tú možnosť rehydratovať sa a získaťten istý problém, ktorý som spomínal vyššie - zostanú tvrdé a múčnaté. Keď však raz takto pripravíte jedlo už po niekoľkýkrát, určite ho vyladíte k dokonalosti.

príprava dobrodružného menu
Príprava síce trvala dlhšie, ale rozhodne sa oplatilo počkať.

 

Čo hovoríme na cenu?

Jedno balenie texaského chilli con carne vyšlo v čase písania tejto recenzie na 259 libier. Ak si ho chcete ohriať tak ako my, musíte si k nemu prikúpiť hrniec na opakované použitie vrecko a jednorazovú ohrievaciu kapsulu, takže za veľkú porciu tohto jedla zaplatíte približne 300 korún. To samozrejme nie je málo, ale na druhej strane treba poznamenať, že tento druh jedla vás zasýti na naozaj dlhý čas a spoľahlivo nahradí napríklad jedlo z reštaurácie alebo horskej chaty, kde sú ceny dosť podobné. Vzhľadom na to, že konečná porcia má 600 gramov a 732 kcal, dovolíme si tvrdiť, že tí z vás, ktorí nejedia toľko, si môžu jedlo rozdeliť na dve časti. V našom tíme sme porciu zvládli zjesť sami, ale chvíľu sme úprimne ani nepomysleli na to, že by sme sa najedli, ako sme boli plní.

Vyskúšajte Adventure Menu

Záver: Na záver si môžete vychutnať jedlo, ktoré vám ponúkame.

LightWeight edícia Adventure Menu je chutná, maximálne baliteľná a dokonale vás zasýti. Navyše vďaka bezplameňovému ohrevu si ho môžete vychutnať úplne kdekoľvek. Jedinou prekážkou je vyššia cena, pretože platiť za300 korún za porciu na jednu večeru znamená, že desaťdňová túra sa môže poriadne predražiť. Takže na špeciálne príležitosti, keď sa chystáte na náročné túry ďaleko od civilizácie, je to z nášho pohľadu jasná voľba, ktorú by sme si s radosťou kúpili znova. Na pravidelnú konzumáciu tohto jedla v situáciách, keď to nie je vyslovene nevyhnutné, však vzhľadom na vysokú cenu nevidíme jeho veľké využitie.

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máš tiež skúsenosti s týmto produktom? Podeľ sa o nich napísaním svojej vlastnej recenzie.