Najlepšie doplnky stravy s vlákninou na rok 2024

Podľa mnohých odborníkov je vláknina jednou z najdôležitejších živín v našej strave. Na rozdiel od iných dôležitých živín sa však väčšina ľudí nezaoberá ich príjmom. Vláknina je nevyhnutná pre fungovanie nášho tráviaceho traktu. Ak ho v strave nemáte dostatok, určite sa oplatí zvážiť jeho doplnenie. Väčšinu moderných výživových doplnkov s vlákninou môžete jednoducho pridať do svojho obľúbeného receptu a zlepšiť tak jeho výživovú hodnotu. V našom porovnaní najlepších doplnkov s vlákninou sme zohľadnili kvalitu použitých zložiek, čistotu zložiek a pomer ceny a kvality. Vďaka tomu sme pre vás mohli zostaviť rebríček najlepších produktov s vláknami na trhu. Ktorý z nich si vyberiete?

10 najlepších doplnkov s vlákninou

Poradie Obrázok Produkt Hlavné výhody Cena Informácie
1. Vilgain Psyllium BIO Vilgain Psyllium BIO Vláknina zo semien indického skorocelu, Vo forme prášku, Balenie 400 gramov € 9,99
2. Wolfberry Jablečná vláknina Wolfberry Jablečná vláknina

Jablková vláknina Vo forme prášku Veľkosť balenia 250 gramov

€ 1,80 - € 1,95
3. BrainMax Pure Psyllium BrainMax Pure Psyllium

Vláknina zo semien indického skorocelu vo forme prášku Veľkosť balenia 250 gramov

€ 4,06 - € 6,00
4. Iswari Konopná vláknina 60% BIO Iswari Konopná vláknina 60% BIO

Konopné vlákno vo forme prášku Veľkosť balenia 250 gramov

€ 4,90
5. Country Life Inulin Country Life Inulin Inulin, Vo forme prášku, Balenie 125 gramů € 4,62
6. 4Slim Prebiotická čekanková vláknina 4Slim Prebiotická čekanková vláknina

Čakanková vláknina V tekutej forme Veľkosť balenia 350 gramov

€ 4,89 - € 4,96
7. VitaHarmony Vláknina VitaHarmony Vláknina

Inulín vo forme tabliet Balenie 150 tabliet

€ 7,72
8. NOW Acacia Fiber Organic NOW Acacia Fiber Organic

Vláknina z miazgy agátového stromu vo forme prášku Veľkosť balenia 340 gramov

€ 18,55
9. Swanson Tri-Fiber Complex Swanson Tri-Fiber Complex

Vláknina z 3 rôznych zdrojov Vo forme kapsúl Balenie 100 kapsúl

€ 9,68 - € 9,70
10. GreenFood Vláknina Psyllium GreenFood Vláknina Psyllium

Vláknina zo semien indického skorocelu vo forme kapsúl Balenie 96 kapsúl

€ 7,65 - € 8,82
11. Swanson FiberAid Swanson FiberAid

FiberAid® Trademarked FiberAid® Powder Veľkosť balenia 250 gramov

€ 31,75

Podrobná analýza najlepších doplnkov s vlákninou

1. Vilgain Psyllium BIO

Vilgain Psyllium BIO

Vilgain Psyllium BIO je nepochybne jednou z najlepších rozpustných vláknin, ktoré môžete nájsť na trhu. Ide o BIO výrobok, ktorý je dostupný za veľmi rozumnú cenu a má pozitívne recenzie od mnohých ďalších používateľov, ktorí si výrobok zakúpili. Navyše je k dispozícii vo veľkosti 400 gramového balenia, ktoré vydrží naozaj dlho.

Výhody:

 • Organický produkt
 • Dobrá hodnota za peniaze
 • Množstvo pozitívnych overených recenzií

Nevýhody:

 • Len jedna veľkosť balenia

Kto ho vyrába:
Vieme, že za týmto výrobkom stojí spoločnosť Vilgain, ktorú môžete poznať napríklad z našej recenzie Grass Fed Whey Isolate alebo z porovnania najlepších proteínových tyčiniek.

Záverečné hodnotenie:
Vilgain Psyllium je úprimne povedané kvalitný výrobok, ktorý má množstvo pozitívnych recenzií od ostatných používateľov a ktorý ponúka dobrý pomer ceny a kvality. Môžete si ho zaobstarať v štyristo gramovom balení, ktoré pri dodržaní odporúčanýchOdporúčané dávkovanie vystačí na 60 až 120 dávok, čo je podľa nás ideálne. Je však dôležité dodať, že pre správne fungovanie tejto vlákniny je dôležité, abyDôležité je piť počas dňa dostatok vody a iných nealkoholických tekutín.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 9,99

2. Wolfberry Jablečná vláknina

Wolfberry Jablečná vláknina

V našom porovnaní najlepších vláknin sa na prvom mieste umiestnila jablčná vláknina Wolfberry. Zaujal nás najmä jeho pôvod, keďže sa vyrába z jablčných šupiek. Pochádza z ekologického poľnohospodárstva, takže o jeho vysokej kvalite niet pochýb. Navyše nezaťaží ani vašu peňaženku, pretože má najlepší pomer ceny a kvality zo všetkých produktov v našom rebríčku.

Výhody:

 • Vysoká kvalita
 • Veľmi nízka cena
 • Organický pôvod
 • Jednoduché dávkovanie
 • Skvelé na ochutenie kaše alebo smoothie

Nevýhody:

 • K dispozícii je len jedna veľkosť balenia

O výrobcovi:
Značka Wolfberry bola založená v roku 2009 ako dovozca čínskej rastliny curcurry, ktorá dala spoločnosti aj jej názov. V súčasnosti sa spoločnosť Wolfberry zameriava predovšetkým na dovoz, výrobu a spracovanie zdravých potravín. Spoločnosť má okrem rôznych druhov korenín, orechov, sušených orechov...ako aj jedlé cvrčky a ančovičky.

Záverečné hodnotenie:
Jablčná vláknina Wolfberry je úplne čistý produkt, v ktorom nájdete iba 100 % vlákniny z jablčných šupiek. Je to rozpustná vláknina, ktorá vás zaručene zasýti. Výrobca odporúča užívať jednu polievkovú lyžicu ráno nalačno. Vlákninu si preto môžete pridať napríklad do raňajkovej kaše alebo smoothie. Veľkou výhodou je jeho nízka cena, vďaka ktorej je jablčná vláknina Wolfberry dostupná úplne pre každého.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 1,95 -17%
Cena:  € 1,80

3. BrainMax Pure Psyllium

BrainMax Pure Psyllium

Skvelé hodnotenie sme získali aj za rozpustnú vlákninu Pure Psyllium od spoločnosti BrainMax. Toto vlákno vyrobené zo semien indického skorocelu je v ekologickej kvalite, vďaka čomu je každý zákazník má istotu, že ide o skutočne prémiový výrobok. Jeho hlavnou výhodou je výborná rozpustnosť a veľmi nízka cena.

Výhody:

 • Prémiová kvalita
 • Nízka cena
 • Vynikajúca rozpustnosť
 • Účinné prebiotikum
 • Osvedčený výrobca

Nevýhody:

 • K dispozícii je len jedna veľkosť balenia

O výrobcovi:
Česká značka BrainMax vznikla s cieľom vyrábať výživové doplnky, ktoré spájajú najnovšie vedecké poznatky a prirodzenú silu prírody. Tento výrobca sa zameriava na doplnky, ktoré podporujú funkciu mozgu a produktivitu. Od spoločnosti BrainMax sme zistili, že komplex na zlepšenie spánku Sleep Faster je dobrým príkladom, ale s ďalšímiďalšie produkty tejto značky nájdete aj v našom zozname najlepších kopačiek.

Záverečné hodnotenie:
Vláknina od BrainMax je veľmi účinný produkt, ktorý vám pomôže doplniť túto veľmi dôležitú živinu do vášho tela. Organická kvalita výrobku zaručuje, že vláknina je vyrobená z prvotriednych surovín, čo je vždy veľmi dôležité. Ďalším veľkým plusom je cena výrobku, ktorá je v porovnaní s konkurenciou veľmi nízka. Aj preto si BrainMax Pure Psyllium od nás vyslúžil perfektné hodnotenie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 4,06
Cena:  € 6,00

4. Iswari Konopná vláknina 60% BIO

Iswari Konopná vláknina 60% BIO

Konopné vlákno značky Iswari si v našom porovnaní tiež viedlo veľmi dobre. Podobne ako predchádzajúce výrobky, aj toto vlákno nás zaujalo svojou veľmi nízkou cenou, ktorú sprevádza aj kvalita použitých surovín. Vláknina sa môže pridávať do všetkých druhov kaší, smoothies a podobných jedál.

Výhody:

 • Vynikajúca kvalita
 • Veľmi nízka cena
 • Jednoduché dávkovanie
 • Rozpustnosť bez problémov
 • Uspokojuje na dlhú dobu

Nevýhody:

 • K dispozícii je len jedna veľkosť balenia

O výrobcovi:
Značka Iswari sa zameriava na predaj tzv. superpotravín. V tejto oblasti pôsobí od roku 2010 a odvtedy sa jej podarilo expandovať do viac ako 15 krajín sveta. Všetky produkty spoločnosti sú vyrobené len z najkvalitnejších surovín, ktoré sú zaručene ekologické. Vďaka tomu má koncový zákazník vždy zaručenú veľmi vysokú kvalitu každého výrobku.

Záverečné hodnotenie:
Konopná vláknina Iswari je vynikajúcim nástrojom pre každého, kto by chcel do svojho jedálnička zaradiť konopnú vlákninu.Ak chcete do svojho jedálnička pridať kvalitný zdroj vlákniny, ktorý vás zasýti na dlhú dobu a pri ktorom si môžete byť istí najvyššou kvalitou celého výrobku. Nespornou výhodou je aj prekvapivo nízka cena a veľmi jednoduché dávkovanie.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 4,90

5. Country Life Inulin

Country Life Inulin

Inulín od spoločnosti Country Life je ďalším kvalitným produktom, ktorý sa v našom porovnaní umiestnil veľmi dobre. Dôvodom je okrem prvotriednej kvality aj praktické rozdelenie produktu do 25 denných dávok, takže pri užívaní nemusíte nič merať. Opäť je potrebné spomenúť aj veľmi výhodnú cenu, keď jedna denná dávka stojí menej ako 5 korún.

Výhody:

 • Praktické balenie
 • Výhodná cena
 • Univerzálne použitie
 • Vyrobené z vysoko kvalitných surovín
 • Jednoduché dávkovanie

Nevýhody:

 • Vzhľadom na malé rozdelenie dávok obsahuje výrobok zbytočne veľa plastových obalov

O výrobcovi:
Country Life je česká rodinná spoločnosť, ktorej história siaha do roku 1991. Je priekopníkom v oblasti biopotravín v našej krajine a pestuje vlastné bio ovocie a obilniny. Spoločnosť má aj vlastné predajne, do ktorých dodáva napríklad vlastné pekárenské výrobky. Okrem biopotravín značka ponúka aj prírodnú kozmetiku a ekologické čistiace prostriedky.

Záverečné hodnotenie:
Veľkou výhodou rozpustnej vlákniny značky Country Life je praktické balenie. Vďaka nemu nemusíte nič odmeriavať, stačí obsah jedného vrecka nasypať do polievky, jogurtu alebo pudingu. Za zmienku stojí aj veľmi rozumná cena, ktorá je obrovským plusom pre akýkoľvek doplnok stravy. Výsledný pomer cena/kvalita je preto naozaj vynikajúci.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 4,62

6. 4Slim Prebiotická čekanková vláknina

4Slim Prebiotická čekanková vláknina

Prebiotická čakanková vláknina značky 4Slim sa od konkurencie líši najmä svojou formou. Je to tekutá vláknina, ktorú možno použiť ako súčasť všetkých druhov receptov bez toho, aby ste sa museli obávať jej rozpustnosti. Okrem toho stále vychádza cenovo veľmi dobre, a preto je vhodný prakticky pre každého.

Výhody:

 • Praktická forma
 • Jednoduché dávkovanie
 • Vyrobené z vysoko kvalitných surovín
 • Nízka cena
 • Univerzálne použitie

Nevýhody:

 • Má pomerne sladkú chuť, ktorá môže byť niekedy skôr na škodu.

O výrobcovi:
Výrobky 4Slim sa vyrábajú priamo v Českej republike. Sortiment spoločnosti je veľmi široký - nájdete tu rôzne nízkokalorické sirupy (najznámejší je čakankový sirup, ktorý Najobľúbenejší je čakankový sirup, ktorý sa stal symbolom spoločnosti), čaj, káva, rôzne koreniny, sladkosti bez pridaného cukru, sušené ovocie, proteíny a mnoho ďalšieho.

Záverečné hodnotenie:
Čakanková vláknina od spoločnosti 4Slim je vysokokvalitným zdrojom rozpustnej vlákniny. Jeho najväčšou prednosťou je jeho tekutá forma. Aj keď to nemusí vyhovovať každému, ponúka to veľa možností využitia. Nesmieme zabúdať na veľmi priaznivú cenu, ktorá je tiež veľmi dôležitým faktorom.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 4,89
Cena:  € 4,96

7. VitaHarmony Vláknina

VitaHarmony Vláknina

Značka VitaHarmony sa rozhodla používať inulín ako zdroj vlákniny vo svojom výrobku. Toto prebiotikum slúži ako potrava pre črevnú mikroflóru, vďaka čomu má množstvo zdravotných benefitov. Produkt je vo forme tabliet, čo umožňuje veľmi rýchle a jednoduché dávkovanie a používanie. Hoci ho nemôžete pridávať do svojich obľúbených receptov, nie je problém ho užívať s jedlom.

Výhody:

 • Kvalitné zložky
 • Pozitívny vplyv na zdravie črevnej mikroflóry
 • Jednoduché dávkovanie a používanie
 • Pôsobí ako prebiotikum

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O spoločnosti:

Korene českej značky VitaHarmony siahajú k najstaršiemu čisto českému multivitamínu. VitaHarmony sa začala predávať len niekoľko rokov po tom, čo v roku 1991 uzrel svetlo sveta tridsaťzložkový multivitamín CentralVita. Značke sa podarilo presadiť najmä vďaka inšpirácii doplnkami predávanými v USA a určite jej pomohla aj spolupráca s miestnou spoločnosťou. S produktmi VitaHarmony ste sa mohli stretnúť napríklad v našom rebríčku najlepších antioxidantov alebo v našom porovnaní najlepších vitamínov skupiny B.

Záverečné hodnotenie:
Inulín slúži ako veľmi účinné prebiotikum, a preto má veľké množstvo zdravotných výhod. Okrem toho sú doplnky vo forme tabliet veľmi praktické, pretože ich nemusíte kombinovať s jedlom a môžete ich kedykoľvek jednoducho zapiť vodou. Jedinú nevýhodu vidím v trochu vyššej cene v porovnaní s práškovými výrobkami. Z hľadiska kvality sa však naozaj nie je na čo sťažovať.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 7,72 -17%

8. NOW Acacia Fiber Organic

NOW Acacia Fiber Organic

Vlákno NOW pochádza zo šťavy stromu Akácia. Vláknina je opäť veľmi dobre rozpustná vo vode a pôsobí ako veľmi účinné prebiotikum. Miernou nevýhodou je mierne vyššia cena.

Klady:

 • Vynikajúca rozpustnosť
 • Praktické dávkovanie
 • Rôzne spôsoby použitia
 • Kvalitné suroviny

Nevýhody:

 • Vyššia cena

O výrobcovi:
Korene spoločnosti Now Foods siahajú do roku 1968. Odvtedy sa spoločnosť snaží prostredníctvom svojich výrobkov odovzdávať hodnoty spojené so zdravým životným štýlom. Dôraz na prvotriednu kvalitu je pre spoločnosť pochopiteľne najvyššou prioritou. Okrem výživových doplnkov vyrába aj kozmetické výrobky, potraviny pre zdravie a krmivo pre domáce zvieratá. Možno ste sa s produktmi Now Foods stretli v našom rebríčku najlepších probiotík alebo v našom porovnaní najlepších doplnkov stravy s vitamínom E.

Záverečné hodnotenie:
NOW Acacia Fiber Organic Powder je celkom originálny produkt, ktorý ponúka kvalitný účinok. Výhodou je väčšia veľkosť balenia, vďaka ktorej vydrží dlhšie ako väčšina konkurenčných výrobkov. Z hľadiska ceny ide o jeden z drahších produktov, avšak výsledná hodnota za peniaze je stále veľmi dobrá.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 18,55

9. Swanson Tri-Fiber Complex

Swanson Tri-Fiber Complex

Komplex Tri-Fiber od spoločnosti Swanson sa vyznačuje tým, že obsahuje vlákninu z celkovo troch rôznych zdrojov. To je veľká výhoda, najmä preto, že vláknina z každého zdroja má trochu iné vlastnosti. Z tohto dôvodu je Tri-Fiber Complex veľmi komplexný doplnok, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.

Výhody:

 • Jednoduché dávkovanie a užívanie
 • Kombinácia troch typov vlákien
 • Osvedčený a kvalitný výrobca
 • Jedno balenie vydrží 50 dní

Nevýhody:

 • Mierne vyššia cena

O výrobcovi:
Americká spoločnosť Swanson Health Products pôsobí na trhu so športovou výživou od roku 1969. Zakladatelia sa rozhodli priniesť na trh kvalitné výživové doplnky, ktoré by ľuďom pomohli dosiahnuť zdravý životný štýl. V súčasnosti má spoločnosť v repertoári aj krmivo pre domáce zvieratá a výživové doplnky. Na stránkach Fitness World ste sa s produktmi Swanson mohli stretnúť v našom porovnaní najlepších doplnkov vitamínu D alebo v našom rebríčku najlepších doplnkov zinku.

Záverečné hodnotenie:
Najväčšou výhodou tohto výrobku je nepochybne kombinácia troch rôznych zdrojov vlákniny. Konkrétne ide o vlákninu z indického skorocelu, jablkovú vlákninu a vlákninu z ovsených otrúb. Miernu nevýhodu vidím v mierne vyššej cene, ktorá je však vzhľadom na zloženie výrobku opodstatnená.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 9,68
Cena:  € 9,70

10. GreenFood Vláknina Psyllium

GreenFood Vláknina Psyllium

V našom rebríčku najlepších doplnkov stravy s vlákninou nesmie chýbať vláknina zo semien indického skorocelu od značky GreenFood. Zaujalo nás najmä jeho kvalitné zloženie, ktoré sa však negatívne odráža v cene. Ide o produkt vo forme rastlinných kapsúl, ktoré sú vhodné aj pre vegánov.

Výhody:

 • Veľmi jednoduché používanie
 • Vysokokvalitný zdroj vlákniny
 • Osvedčený český výrobca
 • Môže sa užívať kedykoľvek

O výrobcovi:
Rodinná česká spoločnosť pôsobiaca na trhu so športovou výživou už viac ako 25 rokov. Takto by sa dala stručne opísať značka GreenFood. Medzi hlavné priority spoločnosti patrí výroba kvalitných doplnkov stravy s použitím prvotriednych prírodných zložiek. Preto vo výrobkoch GreenFood nenájdete konzervačné látky, chemické farbivá, stabilizátory ani pridaný cukor. S produktmi GreenFood ste sa už mohli stretnúť v našom rebríčku najlepších produktov s chlorellou alebo v našom porovnaní najlepších tráviacich enzýmov.

Záverečné hodnotenie:
Semená indického skorocelu sú zdrojom vlákniny v mnohých výrobkoch a aj v tomto prípade možno povedať, že svoju úlohu plnia dokonale. Keďže výrobok je vo forme kapsúl, môžete ho užívať úplne kedykoľvek bez toho, aby ste ho museli pridávať do akéhokoľvek jedla. Treba však poznamenať, že cena tohto produktu je výrazne drahšia ako u väčšiny konkurencie.

Obchod
Porovnanie cien
Odkaz
Cena:  € 7,65
Cena:  € 8,82 -17%

Náš rebríček najlepších doplnkov s vlákninou uzatvára FiberAid od spoločnosti Swanson. Zdrojom vlákniny je tu arabinogalaktan. Ide o komplexný sacharid pochádzajúci zo smrekovca amerického. Podobne ako ostatné produkty vo forme prášku, aj Swanson FiberAid môžete pridať do svojho obľúbeného jedla alebo nápoja.

Výhody:

 • Pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu
 • Môže sa pridávať do rôznych receptov
 • Kvalitný zdroj vlákniny
 • Prebiotické

Nevýhody:

 • Pomerne vysoká cena

Záverečné hodnotenie:
Swanson FiberAid má veľmi originálny zdroj vlákniny, ale jeho účinok je v podstate rovnaký ako u iných produktov. Možno ho pridať do takmer akéhokoľvek jedla alebo nápoja, ale ideálne takého, ktorý prekrýva jeho chuť. Z hľadiska zloženia sa naozaj nemáme na čo sťažovať, avšak je za naozaj vysokú cenu, čo je jeho hlavnou nevýhodou.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  € 31,75

Čo je vláknina a prečo by som sa o ňu mal starať?

S pojmom vláknina sa určite stretol každý, ale nie každý vie, čo to vlastne vláknina je. Vlákninu možno definovať ako polysacharidy, ktoré naše telo nedokáže stráviť. (hoci to nie je celkom pravda, ako si vysvetlíme o chvíľu ). Vďaka tomu prechádza tráviacim traktom v podstate v nezmenenej podobe, čo so sebou prináša množstvo výhod. Hlavnou z nich je podpora trávenia a správneho fungovania tráviaceho systému. Vláknina pôsobí aj ako prebiotikum, pretože baktérie nachádzajúce sa v hrubom črevem črevo (črevná mikroflóra) dokáže metabolizovať určitý typ vlákniny (tzv. "vláknina"). fermentovateľná vláknina). Vďaka tomu podporuje správnu funkciu prospešných baktérií, čo má vplyv na celkové zdravie organizmu. Vláknina je cenená aj pre svoju schopnosť navodiť pocit sýtosti a spomaliť vstrebávanie živín. To má zase pozitívny účinok, najmä pri redukčných diétach, ktorých cieľom je zhodiť nadbytočné kilogramy.

Vlákna možno rozdeliť do niekoľkých skupín podľa rôznych faktorov. Predovšetkým rozlišujeme medzi vlákninou rozpustnou vo vode a nerozpustnou vlákninou. Prvý typ podporuje pocit sýtosti, pretože po kontakte s vodou vytvára gélovitú hmotu, ktorá spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. Nerozpustná vláknina naopak nereaguje s okolitou vodou a iba urýchľuje postup tráviaceho traktu. Dôležité je aj rozdelenie na fermentovateľnú a nefermentovateľnú vlákninu. Zatiaľ čo prvý typ je využiteľný črevným mikrobiómom, ktorý ho dokáže stráviť, druhý typ prechádza tráviacim traktom neporušený. Vo väčšine prípadov sa skupina fermentovateľnej vlákniny zhoduje s vlákninou rozpustnou vo vode.

Nedostatok vlákniny v strave

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom odseku, vláknina prináša nášmu telu množstvo zdravotných výhod. Nie nadarmo sa hovorí, že vláknina je jednou z najdôležitejších zložiek ľudskej potravy. Napriek tomu je v jedálničku väčšiny ľudí veľmi podceňovaný. Prieskum z roku 2017 uvádza, že len 5 % ľudí v USA prijíma odporúčanú dennú dávku vlákniny. Takéto výsledky slúžia ako veľmi dobré varovanie, že aj ľudia, ktorí majú pocit, že majú v strave dostatok vlákniny, sa často mýlia. Preto je vhodné sledovať obsah vlákniny v strave a v prípade potreby ju upraviť. Možnosťou je samozrejme aj suplementácia, ktorá je často oveľa jednoduchšia a časovo menej náročná. V každom prípade sa neoplatí podceňovať dostatočný príjem vlákniny, pretože je absolútne nevyhnutná pre zdravý tráviaci trakt.

Aké potraviny sú bohaté na vlákninu?

Je pomerne známe, že strukoviny sú skvelým zdrojom vlákniny. Treba si však uvedomiť, že strukoviny obsahujú predovšetkým nerozpustnú vlákninu. Týka sa to napríklad fazule, šošovice, otrúb, väčšiny celozrnných obilnín, kukurice, ryže alebo orechov. Na druhej strane, rozpustná vláknina sa nachádza najmä vo väčšine zeleniny, ovsených vločkách, chia semienkacha ovocie (najmä avokádo, hrušky, marhule, jablká a pomaranče). Preto sa odporúča tieto potraviny kombinovať, aby boli v strave vždy prítomné oba druhy vlákniny.

V praxi sa samozrejme odporúča najmä striedanie rôznychale do svojich obľúbených receptov môžete pridať aj potraviny bohaté na vlákninu. Inšpirovať sa môžete napríklad naším receptom na ovsené kocky s perníkom, ktoré obsahujú celkovo 200 g ovsených vločiek a až 20 g vlákniny. Môžete tiež vyskúšať ovsené sušienky, ktorých príprava trvá len niekoľko minút.

Nenechajte si ujsť
Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú často bohaté aj na ďalšie dôležité živiny. Príklady nájdete v našom článku 9 lacných zdrojov kvalitných bielkovín.

Koľko vlákniny musím denne prijať?

Kľúčovou otázkou samozrejme je, koľko vlákniny by mal priemerný človek prijať počas dňa? Európsky úrad pre bezpečnosť potravín uvádza 25 gramov ako odporúčanú dennú dávku pre dospelého človeka. V Českej republike sa odporúča o 5 gramov viac, t. j. 30 gramov denne. Zahraničné zdroje často rozlišujú medzi mužmi a ženami a odporúčajú 25 gramov denne pre ženy a až 38 gramov pre mužov. Tieto čísla však treba brať s rezervou a nezabúdať, že sú veľmi subjektívne. Každý z nás má iné potreby, a preto nie je vhodné považovať podobné odporúčania za jedinú správnu odpoveď. Je však vhodné zamyslieť sa nad nimi a v prípade potreby upraviť denný príjem vlákniny podľa svojich potrieb. Zatiaľ čo nedostatok vlákniny má na ľudský organizmus negatívne účinky, to isté platí aj pre jej nadbytok, ako si o chvíľu vysvetlíme.

Kedy je vhodné vyhnúť sa vláknine?

Jednou z výhod vlákniny je jej schopnosť spomaliť vstrebávanie živín a navodiť pocit sýtosti. Hoci je to v mnohých prípadoch veľmi výhodné, má to aj svoju nevýhodu. Kvôli tejto vlastnosti sa neodporúča konzumovať vlákninu pred alebo po tréningu. Vtedy je potrebné, aby naše telo čo najrýchlejšie vstrebalo všetky živiny. Z podobného dôvodu sa neodporúča preháňať to s vlákninou počas náborovej fázy. alebo v tesnej časovej blízkosti užívania perorálnych liekov.

Obsah vlákniny je len jedným z mnohých faktorov, ktoré treba brať do úvahy, keď sa chceme najesť po tréningu. V tomto smere vám poradí náš článok o najlepšom potréningovom jedle, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.

Oplatí sa doplniť vlákninu?

Ako už bolo povedané niekoľkokrát, väčšina ľudí neprijíma v ichvlákniny v potrebnom množstve. Najlepším možným riešením je samozrejme vhodná úprava stravy. Nie vždy je to však možné. Ak sa napríklad niekto stravuje väčšinou mimo domova, má obmedzené možnosti ovplyvniť obsah vlákniny v jednotlivých jedlách. V takom prípade môže byť vhodnou voľbou suplementácia. Výhodou doplnkov s vlákninou je ich jednoduchosť a v porovnaní s väčšinou doplnkov aj veľmi nízka cena. Z finančného hľadiska sa dokonca viac oplatí kúpiť si kvalitný výživový doplnok ako rôzne potraviny bohaté na vlákninu.

Riziká spojené s nadmerným používaním vlákniny

Hoci je vláknina veľmi prospešná pre zdravie, netreba to s ňou preháňať. Paradoxne, nadmerná konzumácia vlákniny môže spôsobiť trávenieproblémy, ako sú zápcha, nadúvanie, hnačka, kŕče v bruchu atď. Častým problémom spojeným s príliš vysokou dávkou vlákniny je dehydratácia a zápcha.Treba mať na pamäti spomínané spomalenie vstrebávania živín. Staré pravidlo, že príliš veľa všetkého škodí, sa teda vzťahuje aj na vlákninu.

V dnešnom rebríčku je to od nás všetko. Budeme však radi, ak nám do komentárov napíšete akékoľvek otázky, na ktoré vám radi odpovieme.

Zdroje

 1. MIKULENKOVÁ, Petra. Vláknina jako složka funkčních potravin [online]. Brno, 2007 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/x1kjr5/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Mgr. Lucie Mandelová, Ph.D.
 2. Low Fiber Diet: Foods, Plans, and More. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/low-fiber-diet

 3. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

Zdroje

 1. ZAKHAROVA, Veronika. Spirulina - funkční potravina [online]. Brno, 2018 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/umrnms/. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce prof. RNDr. Bořivoj Klejdus, Ph.D.
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32133854/
 3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Spirulina

Prečo nám môžete dôverovať?

Diskusia (0)

Máte otázku? Alebo chcete len vyjadriť svoj názor? Pošlite nám komentár.